Княгиня Ольга: кривава леді чи свята?

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 42

imgonline-com-ua-Shape-jaRzDApxC0Хто така княгиня Ольга та як з'явилася вона на Київському престолі? Чи справді, ця жінка така, як її змальовують літописці - благодатна діва, яка принесла на Русь християнство. У той час, коли світом правили виключно чоловіки, вона стала першою жінкою, яка отримала в свої руки владу над супердержавою. Історики захоплюються її гострим розумом та разюче продуманим, точним і логічним правлінням княгині. Та разом з тим, вражає її войовничість і жорстокість. Тим не менш, опинившись на престолі, Ольга змогла уникнути назріваючого державного перевороту, провести ряд вкрай важливих реформ та налагодити зовнішньополітичні зв'язки...

Як з'явилася Ольга в Київській Русі? На цей рахунок немає єдиної думки. За однією версією, Ольга родом з Пскова або ж з новгородського роду Гостомисла. За іншою версією, вона - дочка князя Олега. Більшість прихильників набуло думки про варязьке походження княгині, адже саме на це вказує її ім'я - Хельга.

Ольга-377x230

На сторінках давньоруської історії ім'я Ольги стало згадуватися після смерті її чоловіка: київський князь Ігор у 945 році був страчений за свою жадібність, коли захотів двічі на рік зібрати данину з племені древлян, який проживав на північ від Києва (і правильно зробили древляни! Вікінги тривалий час спустошували слов'янські землі. Самі ж древляни, за свідченням деяких істориків, були скіфського походження).

За легендою, їх князь Мал направив своїх послів до овдовілої Ольги. У своєму посланні він повідомляв про смерть Ігоря і запрошував її в дружини відповідно до традиції того часу. Ольга зустріла посольство добродушно, котрі казали, що вже нічого не можна змінити після смерті її дорогого чоловіка, і що їй залишається тільки з цим змиритися. Вона відправила послів спати в їх власні човни і обіцяла віддати їм належну честь вранці. Вона навіть обіцяла з пошаною пронести їх в лодьї по вулицях свого міста.

Всі обіцянки княгині виявилися помилковими. За ніч кияни вирили величезну яму, в яку і кинули вранці древлянських послів - прямо в їх човні! Розгнівана княгиня наказала засипати всіх живцем.

A09 Mshenie Olgi

Помста Ольги древлянам

Але на цьому кривава леді не заспокоїлася. Розправившись з послами, Ольга направила гінця до нічого ще не знавших древлян. У своєму посланні вона зверталася з проханням надіслати їй «знатних мужів, хай у великій честі піду за [їх] князя, інакше не пустять [її] київські люди».

Друге посольство княгиня також зустріла з посмішкою і навіть повеліла натопити їм баню. Коли нічого не підозрюючи, древляни пішли паритися, там їх підступна Ольга і замкнула. А потім підпалила стіни бані. Всі, хто знаходилися в лазні - згоріли заживо. До речі, прототип цієї історії ми знаходимо у скандинавських сагах: до Сігрід приїхали свататися, один з них Віссельд - вона усіх їх зібрала у бані і спалила. 

Месть княгини Ольги

І знову мстива Ольга не заспокоїлася. Вона вдруге посилає гінця в Іскоростень. На цей раз веліла їм приготувати меди для тризни по своєму чоловікові Ігорю. Сама ж слідом з невеликим загоном попрямувала до міста. Після прибуття, у Ольги запитали, де ж посли, яких до неї посилали. Чи не зніяковіла Ольга. Сказала, що їдуть вони за нею з дружиною її чоловіка. А потім почала бенкетувати разом з ними. А як напилися древляни і заснули, дала вона дружині простий наказ - вбивати. Після цієї розправи над древлянами вона повернулася до Києва.

За цими описами, думаю, можна зрозуміти якого походження була княгиня Ольга. Варяжка Хельга, як і її син вікінг Святослав, любили війну і безпощадно та кровожерливо карали своїх ворогів. 

Покаравши слов'ян по повній програмі, княгиня Ольга не залишалася довго на одному місці. Знову була зібрана дружина. Цього разу Ольга бере в похід проти древлян малолітнього сина Святослава, який, як кажуть, з молоком матері всосав всю її войовничість. Кажуть, що сам маленький Святослав і почав битву, кинувши спис в бік древлян. Побачивши це і прийнявши як знак, дружина кинулася в бій. Втікачі древляни сховалися від Ольги хто де міг, за міськими стінами.

Radzivill Olga-Avenge-to-Drevlians

Четверта помста Ольги

Протягом усього літа простояла непохитна княгиня біля міста, але не могла завоювати Іскоростень. Нарешті, погодилася Ольга прийняти данину і відступити, але не хутра та меду попросила вона. Її вимоги на перший погляд були дивними - з кожного двору належало надіслати їй три горобці і голуби.

thumb 1372 event big

Древляни  з надією дарують Ользі голубів

За цією легкою даниною таїлася нова підступність. Отримавши птахів, Ольга наказала дружинникам прикріпити до кожної птиці труть (тліючий матеріал), а потім відпустити їх. Кожен з птахів полетів до свого гнізда, і незабаром всі двори в місті древлян спалахнули вогнем.

Помсті Ольги не було меж. Вона спалила все місто, не пошкодувавши нікого, взявши в полон всіх міських старійшин. Частина жителів була вбита, деякі віддані в рабство, а решту примусили платити величезну данину. Тільки після цього закінчилася розправа підступної княгині.

княгиня ольга канонізація


У 946 році Ольга придушила повстання і ліквідувала все Древлянське князівство (пригадайте вчинок Катерини ІІ, яка знищила Запорізьку Січ). Хоча... Потрібно сказати, що в той час жорстока помста була часто виправданим і очікуваним ходом. Крім того, цей крок був необхідним для того, щоб не допустити державного перевороту після загибелі князя у супердержаві. Проте, дехто може порівняти такі дії й з тоталітиризмом, де подібним чином своїх опонентів стирали з лиця землі такі як Сталін та ко. 

Після цього княгиня Ольга, будучи на престолі, впровадила ряд істотних реформ, які, по суті, стали основою для зростання і розквіту держави, без яких, направду, Київська Русь як могутнє об'єднання ніколи б не відбулася. Ользі своєю жорстокістю вдалося впорядкувати систему збору податей (за недосконалість якої, власне, і був убитий її чоловік), створити перші опорні пункти Київської влади (погости), які фактично стали першими адміністративно-територіальними елементами на Русі і впровадити ідею поширення релігії християнства.

У зовнішній політиці підтримка Візантії була вкрай важлива для Київської Русі, тому у 957 році Ольга вирушила до Константинополя. За легендою, імператор Костянтин закохався в княгиню і побажав взяти її в дружини, а заодно і те, що було за її плечима - велика держава, Київська Русь. У цій ситуації Ольга пішла знову на хитрощі. Вона попросила Костянтина особисто хрестити її, аргументуючи це тим, що не могла вступити з ним у шлюб, так як була язичником. А після хрещення сказала імператору, що вступати в шлюб з хресним батьком - великий гріх.

Зрозумівши хитрість, Костянтин відпустив княгиню, але залишився гарячим її шанувальником і цінителем її гострого розуму. У 957 році Ольга, перша серед державних правителів, прийняла християнство під ім'ям Олена. Вона будувала храми на Русі, сповідувала православ'я і фанатично бажала поширити християнство як державну релігію. Вона вважала, що саме це зможе об'єднати народ. Але зробити цього вона не встигла, через пару десятиліть справу довів до кінця її онук, бастард Володимир. Після смерті в 969 році Ольгу визнали рівноапостольною святою. Літописець Нестор говорить про неї як про передвісницю християнської землі і називає княгиню «ранковою зіркою перед сходом сонця».

140-600x555

- Культурно-просвітницький ресурс "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Варто переглянути ⬇

Опубліковано 02 липня 2017, 00.21 admin
2017-07-01-22-23-49Кого римляни називали венедами? Як вони жили? Іменем «Venedi» грецькі автори нарекли мешканців великої території, що простягнулася від Карпатських...
61593.6666666666667
Опубліковано 16 грудня 2017, 20.53 admin
2017-12-16-20-37-01Слов'янські племена лужичан, лютичів, бодричів, поморян, руян здавна заселяли територію сучасної східної, північної і частково північно-західної...
43293.049504950495
Опубліковано 03 квітня 2015, 15.00 В.О. Петрашенко
2015-04-03-14-08-53Історія полян є однією з найтаємничіших і загадкових сторінок, як загальноруської, так і української історії. Про них написано чимало історичних та...
78243.6666666666667
Опубліковано 31 березня 2015, 20.03 ovruch.info
2015-03-31-18-22-59Питання розвитку племінних союзів східних слов’ян є важливим насамперед тому, що поєднання господарських, культурних, філософських (культових) традицій...
61035
Опубліковано 07 січня 2014, 13.48 О.Ковалевський
2014-01-07-12-07-04Імперська історіографія нас постійно переконувала у тому, що першою і єдиною державою на території України була Київська Русь. Саме від неї й розпочалася...
123034.3333333333333

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...

| YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей, нарисів тощо. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. Пам'ятайте: думка авторів може не збігатися з думкою редакції.