Хто такі хозари та де їх нащадки?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Хто такі хозариЯк відомо, держава кочових хазар - Хазарський каганат - перестала існувати ще у Х-XI століттях. Народи, які проживали на території цієї держави, частково були асимільовані хвилями нових тюркомовних кочівників (печенігів, половців і татар), а частково залишилися жити на території колишнього каганату.

 

Хазари (івр. כוזרים (Кузарі), араб. الخزر (ал-хазар), перс. خزر (хазар), грец. Χαζαροι (Хазар), арм. Խազիր (Хазір), др.-рус. Козар , лат. chazari, caziri, gazari) - тюркомовний кочовий народ. Став відомий в Східному Передкавказзі (рівнинний Дагестан) незабаром після нашестя гунів. Захопили частину території слов'ян та народів сарматського походження - Причорномор'я, Приазов'я, Придоння. 

Хто такі хозари

Сучасна наука не має в своєму розпорядженні однозначних свідчень щодо того, кого ж слід вважати фізичними та антропологічними потомками хазар. Незважаючи на це, в даний момент кілька народів і етнічних груп претендують на походження від середньовічних хазар. Розберемо найбільш цікаві теорії, сформульовані представниками цих етносів.

Мапа Хазарського каганату

Караїми

Найбільш активними претендентами на походження від середньовічних хазар є, безсумнівно, кримські караїми. Аж до кінця XIX століття караїми вважали себе народом єврейського походження, сповідували особливий, неталмудичний іудаїзм. Проте, з кінця XIX століття, розуміючи, що є по суті невизнаними і "нелегалізованими" у світі євреями і називати свої молитовні будинки «синагогами» досить небезпечно, караїми виробляють спеціальну теорію, згідно з якою вони є потоками тюрків-хазар, які взяли колись юдейську віру.

Караїми

«Хазарская теорія» дуже допомогла караїмам під час Голокосту, коли нацистська адміністрація, введена в оману цією теорією, визнала караїмів народом несемітського походження. Більш того, деякі сучасні караїмські автори заходять ще далі в своїх теоріях і зображують караїмів нащадками не тільки хазар, а й інших кочових племен, що населяли колись Крим - половців, гунів, татар та інших.

Однак найбільш часто в роботах сучасних караїмських авторів зустрічаються заяви саме про їх хозарське походження. Зараз в Україні проживає близько 2-х тисяч караїмів, більша частина яких має тюрсько-хазарську ідентичність.

Кримчаки

КримчакиКримчаками називають змішаний конгломерат з декількох груп єврейського походження, які осіли на кримській землі в середньовічний період і в ранній новий час. Незабаром після завоювання Криму Османською Туреччиною в 1475 році, на півострів прибуває велика кількість євреїв з інших країн світу. З часів турецького завоювання Криму ці групи, перебуваючи в постійному контакті, змішувалися і поступово культурно (але не етнічно!) тюркізувалися, зберігаючи талмудичний іудаїзм як віру і іврит як священну мову.

Кримчаки - термін пізній і досить умовний, що виник за часів Російської Імперії, в першій половині XIX століття для позначення місцевих тюркомовних євреїв-талмудистів, котрі різко відрізнялися від всієї іншої маси єврейського населення, який розпочав селитися в Криму після 1783 року.

Під час Голокосту кримчаки, намагаючись врятуватися від знищення, за прикладом караїмів подали нацистському керівництву петицію про своє хозарське походження - на жаль, безуспішно. Ототожнювати себе з нащадками хазар кримчаки почали тільки після Великої вітчизняної війни, безсумнівно, копіюючи свою хозарську міфологему за прикладом сусідів-караїмів. Особливо активно кримчакська хазарська теорія стала розвиватися керівниками громади в умовах антиєврейських і антисіоністських переслідувань в Радянському Союзі в 1950-1980 роках.

У 1990-ті, не дивлячись на те, що більшість кримчаків емігрувало в Ізраїль, ті з них, хто з якихось причин вважав за краще залишитися в Криму, ще наполегливіше наполягають на своєму хозарському походженні. Слід зауважити, що незважаючи на радикальну «хозарську» самоідентифікацію кримчакських лідерів, багато з традиционалістично налаштованих членів громади її не поділяють, емігруючи в Ізраїль, відвідуючи єврейські суспільства, працюючи в єврейських громадських організаціях і т.д.

Зараз в Україні проживає близько 400 кримчаків, а всього в світі - не більше тисячі.

Ашкеназі

АшкеназіПісля практично повного знищення східноєвропейського єврейства в ході Голокосту, хазарська тема отримала розвиток в утвореній у 1948 році державі Ізраїль. Однією з найбільш гучних ізраїльських публікацій з історії хазар була книга Авраама Поляка. У написаній на івриті книзі «Хазарія - історія єврейської держави в Європі», приводячи досить плутані і непереконливі аргументи, Поляк намагається довести, що все європейське єврейство має несемітське хазарське походження.

У 1976 році, явно під ідейним впливом книги Поляка, виходить опус «Тринадцяте коліно» найвідомішого письменника Артура Кестлера. Незважаючи на те, що професійні історики ніколи не сприймали цю дилетантську книгу всерйоз (в основному, через погану методологію і непереконливу аргументацію автора), вона стала одним з найпопулярніших досліджень з історії хазар. Кестлер, не будучи за освітою істориком, намагався довести, що термін «антисемітизм» по відношенню до євреїв абсолютно абсурдний, перш за все з тієї причини, що європейські євреї в більшості своїй складаються з нащадків юдаїзованих тюрків-хазар.

У подібному ключі написана робота сучасного єврейського дослідника Кейвіна Брука, який вважає, що в період пізнього середньовіччя євреї хазарського походження становили 20% ашкеназького єврейства, і не менше ніж 60% єврейства, яке проживало на території сучасної України. В кінці своєї книги Брук емоційно пише про те, що в XXI столітті ашкеназі-євреї «мають право заново відкрити своє унікальне змішане походження. Багато з нас [тобто ашкеназьких євреїв] насправді є спадкоємцями великої Хазарської імперії».

До двох вищезазначених авторів можна додати також лінгвіста Пола Векслера з його теорією про те, що європейські євреї представляють собою результат змішання тюрко-хазарського і слов'янського населення. Великий шум також наробила недавня книга ізраїльтянина Шломо Занда, в якому також вказується на хазарське походження сучасних євреїв.

Повторимо ще раз, що псевдонаукова аргументація всіх цих авторів більш ніж сумнівна.

Інші народи

Крім караїмів, кримчаків і євреїв-ашкеназі, на походження від хазар претендують і представники інших народів. Особливо активно про це говорять представники кавказьких етносів - карачаївці, балкарці і кумики. Необхідно відзначити, що мовна схожість, а також спільність регіону проживання, дійсно говорять про те, що їхні предки могли входити до складу племен Хазарського каганату. З єврейських груп про це активно заявляють деякі представники іраномовних гірських євреїв-татів. Особливо цікавий також випадок суботників - селян і козаків Воронезької губернії і Кавказу, котрі ще в XIX столітті перейшли в юдаїзм. Частина з них в наші дні також говорить про «хозарський слід» у своїй історії.

Sarkel
Хазарська фортеця Саркел. Розкопки під керівництвом М. І. Артамонова. Аерофотознімок, 1951 рік

Рух хозарів

 

Князь хозарів

Більшість вчених, проте, надає мало значення цим різним притензіям і стоять на позиції класичного дослідника хазар М.І. Артамонова, який писав про те, що «пошуки нащадків хазар до сих пір залишаються безуспішними, мабуть тому, що вони ніде не збереглися. Не надто переконливими залишаються і пошуки слідів хазарській культури, зокрема, в мовах і в релігії сусідів».

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:


Теги:     праісторія      археологія      древні народи      племена      тюрки      каганат

загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Варто переглянути ⬇

Опубліковано 07 червня 2018, 23.36 admin
2018-06-07-22-21-40В'ятичі - східнослов'янський племінний союз, що населяв в VIII-XIII століттях басейн Верхньої і Середньої Оки (на території сучасних Московської,...
29024.5
Опубліковано 02 липня 2017, 00.21 admin
2017-07-01-22-23-49Кого римляни називали венедами? Як вони жили? Іменем «Venedi» грецькі автори нарекли мешканців великої території, що простягнулася від Карпатських...
61393.6666666666667
Опубліковано 03 квітня 2015, 15.00 В.О. Петрашенко
2015-04-03-14-08-53Історія полян є однією з найтаємничіших і загадкових сторінок, як загальноруської, так і української історії. Про них написано чимало історичних та...
77973.6666666666667
Опубліковано 08 січня 2018, 00.59 admin
2018-01-08-00-21-57В кінці першої чверті VII ст. приальпійські і моравські слов'яни повстали проти аварського ярма, що тяжіло над ними більше півстоліття. Потреба об'єднати...
56834.75
Опубліковано 07 січня 2014, 13.48 О.Ковалевський
2014-01-07-12-07-04Імперська історіографія нас постійно переконувала у тому, що першою і єдиною державою на території України була Київська Русь. Саме від неї й розпочалася...
122314.3333333333333

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...

| YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей, нарисів тощо. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. Пам'ятайте: думка авторів може не збігатися з думкою редакції.