Закарпаття


zakarpatskaСправжня туристична і культурна мекка України. З давніх-давен Закарпаття приваблювало представників різних субетносів й племен, було серцем карпатських традицій, звичаїв, архаїчних обрядів та мистецтва. Край багатий і на природні ресурси, є оздоролювальним центром. На Закарпаття з'їжджаються люди з усіх усюд, щоби сходити в гори й насолодитися  свіжим карпатським повітрям, помилуватися фантастичними краєвидами на найвищі вершини - Говерлу, Петрос, Драгобрат тощо. Сотні культурно-історичних місць та туристичних маршрутів відкриваються для гостей цього краю.  Незважаючи на це, потенціал краю поки що не розкритий. Завдяки нашій сторінці, надіємося на різке зацікавлення українців та стрімкий розвиток Закарпаття в майбутньому.


Кваси - столиця мінеральних вод і ліжникарства

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

kvasyКваси́ (уг.Tiszaborkut) — село в Україні, Закарпатської області, Рахівського району. Розташоване по обидві сторони річки Чорна Тиса на відстані 14 км від районного центру Рахова і за 26 км від Географічного центру Європи.

 

Закарпатські українці: верховинці, долиняни, пословачені

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

ukrainci-zakarpattya2

Українці Закарпаття не творять якоїсь однорідної людської маси, серед них можна виразно виокремити три основні групи та кілька підгруп.

 

Призабутий Мармарош

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

forgottenmaramarozh zakarpattyaМайже втрачена для широкого загалу назва Мармарош знову виникає і викликає до себе велике зацікавлення насамперед неповторними горами та мало порушеною природою цього карпатського краю. Розташований на пограниччі, віддалений від великих центрів промисловості, головних транспортних шляхів він зберігає свою окремішність і загадковість.

 

Ґуня - незмінний атрибут карпатських горян

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4t14124141414ttttttttt444-478Для карпатського горянина ґуня служить половину прожитого життя. Її ще називають: ґуґля, петак, «губаня», «губа», чуґа. Він не скидає її ні взимку, ні влітку. Кажуть, що овеча вовна у холодну пору гріє, а в спеку дає прохолоду. Саме ґуня для декого вже зекономила ешелон дров для опалення хати, оберегла від застуди та радикуліту.

 

Скарби закарпатських ущелин

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Скарби Олекси Довбуша

На початку ХХ століття Гуцульщина на якийсь час стала справжнім Клондайком. Авантюристи з Австро-Угорщини, розпалені публікаціями одіозного Леопольда Захер-Мазоха про Олексу Довбуша, розкопували Карпати, сподіваючись відшукати легендарні опришківські скарби. Спритники, звичайно, практично нічого не знаходили.

 

Озеро Івор

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

ozero-ivor-karpaty

Озеро Івор (друга назва - Драгобратське) - це маловідоме, затишне і дуже гарне озерце, прикрите Свидовецьким хребтом від зайвих очей, воно зберігає природну красу та чистоту. 

 

Брустури - одне з найвіддаленіших сіл Закарпаття

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Брустури

Високо в Карпатських горах, де річку Тересва утворюють два грізні потоки, що черпають свої води з гірських джерел та криниць і підкріплюють їх водами зворів, що несуть поміж високими, скелястими верхами, покритими вічнозеленими смереками, свої води до широкої ріки Тиса, розташувалось тихе і мирне село Брустури (після 1946 року - Лопухово), що в 65 кілометрах від гірського районного центру м.Тячів. 

 

Чорна Тиса на Закарпатті

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

chorna tysaРахівський район розташований у східній частині Закарпатської області. Його північна та східна частини врізаються у саме серце Українських Карпат - найвищої гірської системи країни. На півночі району, між потужними хребтами Свидовець та Горган, бере свій початок Чорна Тиса - головний виток однієї з найбільших та найнепередбачуваніших приток Дунаю - Тиси.

 

Дракула і Закарпаття

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

graf-drakula-zakarpattya

Вашій увазі - стаття закарпатського краєзнавця Михайла Федака, яка публікувалась на початку 2000-х років в мукачівській газеті "Старий Замок". На жаль, зараз архівні статті газети зникли з інтернету, тому взяла на себе сміливість передрукувати статтю тут - вона варта прочитання.

 

Озеро Синевир

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

syb4234Озеро Синевир знаходиться на околицях села Синевирська Поляна Закарпатської області. Вважається найбільшим та наймістичнішим озером Українських Карпат. Можливо, тому, що воно дуже глибоке (максимальна глибина 22 метри) та мало вивчене науковцями. Містичності цій водоймі додають розповіді місцевих мешканців, які вважають, що вона зовсім не має дна. Мовляв, тому пірнувши в Синевир, можна винирнути на іншому боці землі. 

 

Історичні колізії русинської мови

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцукцу3535355353кцукцitled4444-478РУСИНСЬКА MОBA — один з варіантів руської (української) літ. мови українців Закарпаття, який пробиває собі дорогу до письмового вжитку з кін. 19 ст. Перші спроби створити літ. мову для українців Закарпаття йдуть від місцевих народовців, яких не задовольняла т. з. карпаторуська мова — рос. мова в місцевій укр. вимові. Обстоюючи існування Р. м., ідеологи цього мовного сепаратизму (напр., угор, філолог О. Бонкало) ще в міжвоєнні роки доводили, начебто закарпатці — не українці, не росіяни і не чехи, а самобутній слов’ян. народ із власною мовою і культурою.

 

Народження дитини в традиційних віруваннях і звичаях українців Закарпаття

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untук5252525225цукцукцукцitled4444-478Основним джерелом статті послужив польовий етнографічний матеріал, зібраний автором у 1985-2005 роках під час науково-пошукових експедицій по селах Хустського, Мукачівського, Великоберезнянського, Міжгірського, Тячівського, Іршавського районів.

 

TERRA ПРЯШІВЩИНА

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

terra-pryashivshchyna2

Останнім часом українці почали масово відкривати для себе Словаччину. Однак, відвідуючи цю невеличку центральноєвропейську країну, вони часто навіть не підозрюють, що в її культурі дуже помітною є українська присутність. Тут, звичайно, не йдеться про якість окремі, хай навіть дуже промовисті, випадки, як-от: у селі Венеція, що біля Бардієва, була записана перша надрукована ще 1571 року українська пісня; легендарний засновник поп-арту Енді Ворхол має українське коріння, бо народився в родині українців-греко-католиків із села Микового біля Міжлабірців.

 

Яким було Закарпаття на карті 1900 року

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untitlerwerwerwerzzczced-1У 1900 році територія чотирьох закарпатських комітатів становила близько 18 тис. кв. км., на якій проживало 848 тис. 160 осіб. Чотири комітати називалися унг, берег, мараморош, угоч. 

 

 

 

 

Чи була інквізиція на Закарпатті?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
inqusition zakarpattyaБатьківщиною інквізиції ми іноді помилково вважаємо Іспанію, хоча це і не так - у середні віки полювання на відьом успішно впроваджувалося по всій Європі. Чимало жінок було звинувачено та страчено і на Закарпатті, яке тоді належало до Угорського королівства. Виявляється однак, що чаклунів та відьом на початку християнської ери не карали взагалі. За законами Карла Великого тих, хто чинив розправу над чоловіком або жінкою, звинувачених у чаклунстві, самих карали смертю. Але згодом все змінилося. Вже у першій книзі законів угорського короля Святого Іштвана (1030 рік) говориться "про розпусних жінок та чаклунок”. Відьму судили церковним судом, і найчастіше вироком для неї був піст. Впійманих вдруге судили значно суворіше - накладали тавро у формі хреста на чоло та лопатку.
 
 

Ким був насправді граф Влад ІІІ Тепеш Дракула?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
vlad-dracula-2

ХІХ століття для Європи виявилося неймовірно багатим на численні перекручення та викривлення як історії, так і духовної культури та спадщини. Секуляризація суспільства, популяризація езотерично-окультних, масонських та соціалістичних ідей, революційні та відверто богоборницькі настрої були характерними для значної частини тогочасних інтелектуальних еліт (інтелігенції, аристократії тощо).

 

Хронологія війн на Закарпатті

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

viyny-na-zakarpatti

Виявляється, на Закарпатті протягом тривалого історичного періоду не так вже спокійно і жилося.  Представляємо хронлологію війн, які пройшлися територією Закарпаття. 

 

Особливості менталітету українців і русинів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled-2342442424242Відома сентенція О. Маковея – «Від Сяну і по Дон – русин всюди автохтон» (ще в ХІХ ст. етнонім русин вживався на всій території України, зараз зберігся лише на Закарпатті). Те саме чуємо і в словах В.Вербицького до гімну України – «…згинуть наші вороженьки від Сяну до Дону…», що не дивно, оскільки українська етнічна територія більша від існуючої державної чи не в два рази.

 

Найвідоміші карпатські опришки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Untукtwtwwtwtwtwtцукцукцукцitled4444-478Найвідоміші в історії Закарпаття опришки. Історії їхнього життя й цікаві факти. Де переховувались карпатські розбійники, кого любили та ненавиділи, що ми не знаємо про "робін гудів" України? Пропонуємо вашій увазі список найвідоміших опришків про яких знають і мовчать Українські Карпати: Довбшуш, Никола Шугай, Пинтя та інші...

 

Водоспад Труфанець - найвищий водоспад Закарпаття

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

trufanetsВодоспад Труфанець - найвищий природний водоспад Закарпаття (36 м), площею 0,37 га. Один із найбільш легкодоступних в Україні, бо розташований при самій автодорозі Н 09, між Ясінею та Квасами, у 2 км від повороту на Драгобрат.

 

 

Воловець

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

volocvets

 Мабуть немає на Україні жодного поселення, яке б не мало свої легенди або народного тлумачення своєї появи і розквіту в непростій історії буття. Не є дивиною, що кожне поселення виникло на протязі довгих віків в складних соціально-економічних умовах . Століттями люди освоювались на кутках землі, що їм сподобались; рельєфом, кліматично- природними умовами вибраної місцини, багатими лісами і обов”язково на березі річки.

 

Останній закарпатський опришок - Никола Шугай

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукtwtwwttwwtwцукцукцукцitled4444-478«Це правнуки бунтівних невільників, які втекли від канчука і шибениць, підстаростів і отаманів, правнуки повстанців проти здирства румунських бояр, турецьких панів і мадярських магнатів». (Іван Ольбрахт)

 

Демонологія Закарпаття

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untitle1414414114132312312321d-1Тривала збереженість на Закарпатті натуральних і напівнатуральних господарських устоїв, панування патріархальних відносин у сімейному і громадському побуті обумовили консервацію у цьому регіоні давніх світоглядних понять, уявлень і вірувань. Про це свідчать зібрані і опубліковані Ф. Потушняком в «Літературній неділі» (1941 – 1944) народні вірування. Це вірування з давніми анімістичними і антропоморфічними поглядами на сили і явища природи, з людьми, наділеними надприродними силами і можливостями, з мертвими, тваринами і рослинами, предметами і явищами неживої природи і духами та демонічними істотами, магічними діями, чаруваннями, ворожінням, добрими і поганими прикметами тощо.

 

Самоназви закарпатців

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 3

samonzvy zakarpatsivУ двотижневику «Літературна неділя» який виходив у 1941–1944 р.р. видруковано чимало записів народних пісень, матеріалів історичного, етнографічного та етнолінгвістичного характеру. Десятки народних вірувань, документальний запис і науковий аналіз яких важко переоцінити, опублікував у часописі Федір Потушняк.

 

Національна свідомість закарпатських українців у ХХ столітті

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle45545d-478Процес національного самоусвідомлення для карпатських українців виявився надто затяжним і складним. Він тривав ці­ле XX століття, а його шлях був устелений рядом природних і штучних бар'єрів. Почався він пізно, власне, тільки у XX сто­літті, коли решта українців південно-західного регіону, у тому числі й безпосередні їх сусіди галичани та буковинці, вже усвідомили себе українцями й прийняли етнонім українець за свою власну національну ідентифікаційну самоназву.

 

Ясіня - серце Транскарпатії

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

jasinyaserce zakarpattyaЯсіня (гуцул. діалект Єсінє, угор. Korosmezo, чеськ. Jasna) - це напродчуд мальовниче і відносно велике селище у самому сердці Гуцульщини, в долині між Свидовецьким та Чорногорським хребтами, на берегах річок Лазещина і Чорна Тиса. Звідси видно найбільші хребти Українських Карпат: і Горгани, і Свидовець, і саму Чорногору. Ясіня є відправним пунктом для підняття на Говерлу із закарпатського боку, Петрос та Драгобрат. Через селище проходить найважливіша на Закарпатті та Мараморощині дорога Мукачево – Хуст – Рахів – Яблунецький перевал (Р-03). З давніх давен, окрім автохтонних русинів-українців, тут мешкали й угорці, й чехи, і словаки, і мадяри, і поляки, і австріяки, і німці. Такий собі інтернаціональний калейдоскоп на українській території або іншими словами - серце Транскарпатії...

 

ПРО КІЧЕРИ, МЕНЧУЛИ, МАГУРИ ТА ІНШІ ПРИСЛОПИ

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

teteetrtertre-1Як би називався сьогодні Турбат, Тарниця, Петрос, десятки Кичер, Прислопів, Магур, Менчулів, якби не волохи? Знаєш звідки взялися ці всі назви? Запрошуємо на короткий звіт про гірські слова і назви.

 

 

Міжгірщина - перлина Закарпаття

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untук5252525252525цукцукцукцitled4444-478Міжгірщина – наймальовничіший і екологічно найчистіший район Закарпаття, серце Верховини. Коли співають пісню «Верховино, світку ти наш», я знаю – це про Міжгірщину. У цьому районі немає залізниць, фабрик і заводів. Зате є густі ліси, високі гори, чисті і бистрі річки. А ще – відоме Морське Око – високогірне Синевирське озеро, що лежить на висоті тисячу метрів над рівнем моря. А також наймогутніший на Україні водоспад Шипот, на якому щороку у липні проводять свої фестивалі хіпі з цілої Европи.

 

Легенди про відьм і опирів на Закарпатті

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitl252525222222222222ed-3Ось що розповідає народний переказ про таку вроджену відьму яка жила в селі Чабин, Мукачівського району. Взимку у 1930-х роках, напередодні Різдва Христового, в хаті вродженої відьми, сталася дивна річ. Відьма, яка мала маленьку доньку, раптово встала у Святий вечір з-за столу і розсіялась, родина була шокована, а через кілька годин пізно після Сейнічної над селом пронісся страшний сніговий вихор, і в тому будинку зявилася жінка-відьма, яка принесла своїй дочці … свіжозламану зелену гілочку зі сливами. До сьогодні пояснення, при тодішньому комунікаційному та іншому виду сервісу, немає. Хоча треба сказати, що дана жінка, за словами очевидців, ніколи не робила злих речей.

 

Якими були легендарні опришки?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

operrisdsajdsaОпришки були двоякі. Одні опришки були домашні, що уднину робив, був ґазда, а ввечері волосся узяв під крисато, вимастився сажею та й гайда в опришки. Котрий ґазда ходив у опришки, то мав знизу па голові волосся обстрижено, лиш на самім тім'ї не стриг волосся. Та як іде в опришки, то неострижене волосся збере в гушму, зав'яже зверху на тім'ї, покладе крисапю — та й готовий військовий дезертир-опришок, острижений. Як вернеться той ґазда із опришків, з грабунків до хати, то волосся на тім'ї розв'яже, розпустить, умиється — готовий ґазда. А ще до того убереться по-простому, що ніхто і не здогадається, що він опришок.

 

Замітки етнографічні з Угорської Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit4rwrww242424424242rrwwrwr42242442led-1Русинів угорських можна дїлити по тому, де живуть, яким говором говорять і які ріжницї в звичаях мають. Бідерман дїлячи їх по місци замешканя, розріжняє дві полоси. Той подїл однакож не зовсїм точний, бо обі полоси тягнуть ся не лиш через Марамарошську, Берегську і Унґварську вармедь 1), але також через Земплинську, Шаришську і Спішську Ріжниця між жителями гір і рівнин на перший погляд впаде в очи. Однакож хто добре приглянесь житю Русинів, побачить, що між тими двома полосами є ще й третя, що сполучує в собі ріжницї двох перших; она займає середну часть руської землї і є о много меньша так від північної, як полудневої. Найчастїйші її типи виступають в округах Салявськім і Березницькім.

 

Лазещина

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-XT1XfsqH5zXЛазещина - одне з найвисокогірних (716 м) і найживописніших сіл Закарпаття, знаходиться біля підніжжя гір Говерла і Петрос, за 240 км від Ужгорода і 40 км від районного центру Рахова. Є найхолоднішим селом України. Через усе село протікає однойменна річка Лазещина. Тут проживають понад 4 тис. осіб. На півночі села знаходиться відомий Яблунецький перевал. 

 

Герби містечок Берегівщини

Рейтинг 0.0 з 5. Голосів: 0

Герби закарпатських сілУ радіусі приблизно 25 км із центром у Берегові розташовані три містечка - Вари (Варієво), Нодь Берег (Великий Берег) і Касонь (Косино). Ці населені пункти, і особливо два перші, у минулому були серйозними суперниками нинішнього районного центру. Однак історичні умови склалися так, що Берегово стало центром тяжіння цього регіону, «столицею» обширного комітату. Причому в міру зростання Берегова занепадали містечка, які оточували його, втрачали свою роль торгових і частково ремісничих центрів. Їхнє відставання було обумовлено й тим, що ширококолійна залізниця оминула ці містечка, до того ж після першої світової війни Вари і Касонь опинилися біля самого державного кордону. Злет і падіння цих містечок відображені і в їхній емблематиці.

 


Переклад

Croatian English German Greek Hungarian Italian Lithuanian Polish Slovak Spanish

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

| НАШ YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання.

heritage@spadok.org.ua
twitter instagram pinterest skype tumblr 

Допомога проекту: