Субота
27 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Скелі Нижній Кінець в Ямельниці — один з наймасштабніших мегалітичних комплексів Європи

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 6

Ямельницький мегалітичний комплекс - Нижній Кінець

В січні 2024 року наша дослідницька експедиційна група поставила собі за мету дослідити скельний ансамбль в районі Нижній Кінець, що є частиною села Ямельниця, Сколівського району, Львівської області. Доїзд до скель знаходиться на схід від центральої дороги, за 2 км від в'їзду в село зі сторони шосе T1421.


Ямельницький мегалітичний комплекс "Нижній Кінець" лежить в крайній південно-східній точці села Ямельниця, в урочищі на схилах гори Романова, приблизно на висоті 570 метрів, над однойменним потоком, який в'ється вздовж легендарної "Цісарської дороги", що веде на с. Верхнє Синьовидне в обхід річки Стрий.

Мегалітичний комплекс складається з III зон-локацій - трьох великих скельних комплексів пісковиків Ямненської свити доби нижнього палеогену (~ 65 млн. років) з прошарками аргілітів, загальною площею ~ 40 га.

історія УкраїниГеопросторова структурна мапа Ямельницького мегалітичного комплексу "Нижній Кінець". Для збільшення - клацніть по зображенню.

old-map-xviii-jamielnica-nuzhnyi-kinetsСкельний комплекс "Нижній Кінець" на старій мілітарній мапі Mapa topograficzna Królestwa Galicji i Lodomerii z lat 1779–1783. Для збільшення - клацніть по зображенню.

Скельні зони розділені невеликими ярами на відстані приблизно від 100 до 300 м. Кожна із трьох зон мегалітичного комплексу у свою чергу складається ще з декількох "мікрозон" - окремішних нагромаджень кам'яних брил, що містять кам'яні лабіринти аля "вулички", ґроти, арки-портали, жолоби, жертовники, валуни, боввани, кромлехи, менгіри, різноманітні тераси та майданчики. Справжній "камінний діснейленд"! 

vyglyad-na-zonu2-iz-oglyadovogo-maydanchyka-zony3Вигляд на скельну групу зони №2 з оглядового майданчика зони №3. Поміж ними яр. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця.

Кам'яний лабіринт на Пищику в Нижньому Кінці село Ямельниця
kamyanyi-labirynt-pyshchyk2
kamyanyi-labirynt-pyshchyk3
kamyanyi-labirynt-pyshchyk4"Кам'яна вулиця" в районі мікрозони Пищик. Мегалітичний комплексу Нижній Кінець, село Ямельниця.

arka-zona3-nyzhniy-kinetsКамінний прохід у вигляді арки (портал), зона №3. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця. У давнину люди вірили, що через такі арки проходить Сонце й пройшовши або пролізши через нього можна вилікуватись від різноманітних хвороб і недуг, безпліддя. У Балкано-Карпатській зоні, зокрема Родопських горах, досі зберігається цілительський обряд під назвою "провералки".

Скелі розсипалися мов руїни стародавнього міста. Вони вражають своєю формою та геометрією. Дивлячись на них, в людській уяві виростають різні велети та інші хтонічні, міфічні істоти. Таке враження, що "небесні інженери" вирішили трохи погратися, створюючи подекуди настільки дивовижні та чудернацькі форми! 

vaginalnyi-kamin-persha-zona-nyzhiy-kinetsКамінь Рожаниці, зона №3. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця.

kamyana-baba-persha-zona
kamyana-baba-tretya-zona-nyzhniy-kinetsАнтропоморфний камінь у вигляді "Кам'яної Баби", зона №3. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця.

vmyatyna-zona1-nyzhniy-kinetsНемов здоровенна вмятина у формі "квітки", зона №1. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця.

На сьогодні складно сказати, чи людська рука причетна до всіх цих чудернацьких вигинів, ніш, котлів, жолобів, складок, канавок, борозн, бджолиних сот, арочно-дугових виносів та чашоподібних заглиблень, але більшість з них геологами пояснюється просто - руйнуванням товщівивітрюванням, відлущуванням, опадами, кристалізацією та температурними перепадами, а також самою будовою Карпатських гір.

На думку вчених, пісковики є осадами густих підводно-морських потоків, які проходили на дні океану Тетіс приблизно 65 мільйонів років тому. Ці потоки прорізали в схилах величезні каньйони, в гирлі яких утворювалися конуси виносу осадів. Тобто, ці прояви на скелях з наукової точки зору - ерозійні структури.

kamin-z-vygynom-zona3-nyzhniy-kinetsКамінь-валун з дивним вгином, що формує нішу, зона №3. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця.

Деякі скельні зони в народі мають свої мікротопоніми та навіть повір'я, як от "Пищик", "Яслі" та інші. З Пищиком деякі краєзнавці пов'язують існування давьнослов'янського капища. Нами було локалізоване його потенційне місцезнаходження - на хребті між 1 та 2 зонами.

svyatylyshche-na-pyshchyku1
svyatylyshche-na-pyshchyku2
pyshchyk-svyatylyshche-3Імовірне язичницьке капище, розташоване на хребті між скельними зонами №1 та №2 мегалітичного комплексу Нижній Кінець. Характерезується певним підвищенням округлої форми з невеличкою терасою та каменем-вівтарем у центрі. Щільно оточене брилами пісковиків зі всіх боків по колу.

Однак, це не єдине місце, схоже на капище. В зоні №1 є великий майдан з невеличким жертовником посередині, а зовсім поруч бовван з чашоподібною заглибиною. Трохи вище від жертовника, справа на схід, є ще одна тераса зі столоподібним камнем, який нагадує лаву:

maydan-nyzhniy-kinets-persha-zona1
maydan-persha-zona-svyatylyshcheМайдан в зоні №1, на північ нижче Пищика. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця. 

До речі, кажуть, що десь в районі Пищика колись були витесані справжні стіл та лавки, які до нашого часу на жаль не збереглися, а також там було чимало петрогліфів, солярних знаків, однак з плином часу й вони стерлись або просто поросли мохом...

Все ж, здається, деякі з них нам таки відкрились:

zig-runa-i-kolovorot-na-skelyah-nizhniy-kinetsЗіг-руна і сонцеворот на скелі мегалітичного комплексу Нижній Кінець, село Ямельниця. Точне датування невідоме. Не виключаємо, що їх могли викарбувати і офіцери SS, які окупували Ямельницю у 1942-му і шарились місцевими лісами у пошуках криївки ОУН-УПА, схованої вище - на горі Ковбура.  В окультній символіці SS, ці руни тлумачаться як Sonnenrad - "сонячне колесо", символ сонця, грому, вогню, родючості та Sig-Rune – зіг-руна бога війни, громовержця Тора, позначає силу, владу, енергію, блискавку, боротьбу.

Досліджуючи скельні ансамблі, часто зустрічаєш так-звані "камені-липучки", "камені-магніти", а також "камені-голови", які похилившись століттями стоять собі на вершинах, й жодні земні вібрації, землетруси та закони фізики їм не підвласні!

kamin-lypuchka-zona1-nyzhniy-kinets
kamin-lypuchka-nyzhniy-kinets-yamelnycia
"Камінь-магніт" на скелі, зона №1. Мегалітичний комплекс Нижній Камень, село Ямельниця.

Скельний ансамбль Нижній Кінець містить також чималу кількість ґротів і ущелин:

try-groty-v-trioh-zonah-nyzhniy-kinets-yamelnytsyaТри різних ґроти мегалітичного комплексу Нижній Кінець, село Ямельниця.

ushchelyny-nyzhniy-kinets-yamelnyciaУщелини мегалітичного комплексу Нижній Кінець, село Ямельниця.

Що цікаво, у деяких зонах ми помітили явище "кривого лісу" - покручені параболою сосни. Про подібний ефект ми неодноразово писали, зазвичай він проявляється на потужних енергетичних, історичних зонах. Такий собі "фірмовий почерк". Подібне явище ми масово спостерігали і задокументували на Спаському камені.

kryvyi-lis-tretya-zona-nyzhniy-kinets
megalit-tretya-zona-1931Кривий ліс, найпівнічніша частина зони №3, біля одинокого валуна зі слідами від куль, ініціалами та позначкою "1931", близ дороги лісничих. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця. 

Незважаючи на те, що Нижній Кінець є досить маловідомим комплексом, тут часто "тусуються" скелелази, про що свідчать ґачки на скелях та поруч використані консервні банки:

srach-skelelaziv-pyshchykСрач туристів-скелелазів, зона №1, в районі Пищика. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця. 

Хотілось би, щоб люди усвідомлювали кілька речей перед тим як відвідувати подібні сакральні місця:

  1. Не смітіть. Беріть із собою рюкзак і кидайте в нього усе зайве. Пам'ятайте: скельний комплекс - це заповідна зона, де живуть рідкісні види рослин і тварин. Забруднюючи довкілля - ви захаращуєте і погіршуєте екологію. Тим самим вбиваєте себе та здоров'я інших людей. В місцях скупчення бруду можуть з'явитися нові паразити і рознощики вірусів (стафілококи, стрептококи, сальманели). Якщо після таборування залишається велика кількість якихось відходів, наприклад папір чи упаковки, і ви не можете або не хочете їх забрати - краще запаліть вогнище і спаліть. Знову ж таки, не забувши його після себе погасити.
  2. Не видряпуйте, не наносьте фарбами чи зубилами жодних написів на скелях, не забруднюйте камені своїми автографами! Це по-перше дуже ускладнює роботу дослідникам, а по-друге - це дикунство, яке псує екологію і руйнує цілісність пісковиків, у висновку через 100 років їх просто не стане. Не пиляйте гілку на якій сидите!
  3. Дотримуйтесь етики поведінки. Не порушуйте спокій. Подібні місця - це живий храм Природи, а не місце для розваг. Приходьте туди тільки з чистими намірами та помислами. Точно так само як ви дотримуєтеся правил етики і гігієни у церкві, намагайтеся дотримуватися їх у заповіднику, на скельних комплексах. Не будьте орками!
  4. Не руйнуйте, зберігайте природний ландшафт у його первозданному вигляді! Не викопуйте траншеї і не споруджуйте зайвих бетонних підмурків там де не треба, не встановлюйте різних непотрібних металічних конструкцій, не руйнуйте давні вали, гори, шурфи та стежки своїми тракторами й самосвалами!

Власне, усе це було давно визначено міжнародним правом на законодавчому рівні у:

  • Бернській конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Берн, 1979 рік);
  • Всеєвропейській стратегії збереження біологічного та ландшафтного різноманіття (Софія, 1995);
  • Карпатській конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат (Київ, 2003).

ancient tribes celebrate the winter solstice in the Carpathians
ancient sorcerer with a lynx in the CarpathiansЗгенеровані штучним інтелектом зображення на базі наших фото. Мітологія Ямельницького мегалітичного комплексу. 

Щодо метафізики. Якщо оцінювати комплекс за своїми внутрішніми відчуттями, то атмосфера і вібрації усіх трьох скельних зон різні, але благотворні. Після відвідування скель покращується здоров'я і самопочуття, стабілізується тиск і серцебиття, покращується травлення і опорно-руховий апарат, виділяються гормони щастя (ендорфін, дофамін, серотонін, окситоцин), відходить депресія/апатія, зникають втома та різні психологічні бар'єри, з'являється хороший настрій і сон. На все це також впливають як загальне емоційне розвантаження, так і користь гірського повітря.

На нашу думку, у глибоку давнину скельні зони-локації мегалітичного комплексу Нижній Кінець могли мати різне застосування й призначення:

  • в зоні №1 - могли проводитися громадські віче, збори і військові наради;
  • в зоні №2 - ініціації та посвяти (наприклад, посвята в воїни, волхви, жерці, шамани);
  • в зоні №3 - культи запліднення, знахарські лікувальні обряди, магічні, календарно-обрядові, землеробські ритуали.

У давнину камінь був символом духовної міці, стійкості, твердості, непоборності. Камені обожнювали, їх наділяли надзвичайними властивостями, їм приписували магічну силу, здатність зцілювати, передбачати майбутнє тощо. Первісна людина мала багату уяву, тому у різних каменях вбачала подобу тварин-тотемів та божеств. Деякі камені підправляли, надаючи їм подоби відповідно своїй уяві. У місцях знаходження поодиноких каменів чи скельних груп споруджувалися святилища різним богам, влаштовувалися різні ритуальні дійства, обрядодії, вшанування.

Треба зазначити, що попри заяви істориків радянської школи, Карпати у давнину таки були заселені. Міграційні, торгові, цивілізаційні, колонізаційні потоки не припинялися. Змінювалися лише племена. Тут проходили гети, фраки, даки, кельти, білі хорвати, готи, балти, русичі. Усі вони були представниками дохристиянської культури і просто не могли не залишити по собі слід. Про це свідчать кількість капищ, селищ, городищ, шурфів, петрогліфів, топонімів, антропонімів, гідронімів, які були досліджені в межах Балкано-Карпатського басейну за останні 50 років.

goth-tribes-celebrate-solstiveСвяткування Сонцестояння стародавніми народами. Плем'я готів зібралось на скельному пагорбі під час заходу сонця. Ілюстратор Кох Ф., Лейпциг 1935 р.

Усі скелі Ямельницького масиву поєднані між собою невидимими нитками і є частиною єдиного організму мегалітичної екомережі. І навіть Урицькі скелі - це теж той самий організм, просто відгалужений. Взагалі, гряда пісковиків цієї породи проходить майже рівною смугою від Бубнища аж до самого Спаського каменю. І найбільше вони "вилазять" на поверхню саме у Ямельниці.

Привертає увагу також незаліснена площа на невеликому підвищенні, перед самим мегалітичним комплексом, яка позначена на мапі під топонімом Дуброва. Хто-зна, можливо тут колись було городище... Археологічних розкопок не проводилось, Ямельницю майже ніхто не досліджував.

До слова, неподалік Стільська - прадавньої столиці білих хорватів, є селище під назвою "Дуброва", в якому знаходиться культовий язичницький камінь Дірявець. Дослідник Орест Корчинський на основі археологічних досліджень припустив, що більшість населених пунктів, у назві яких присутній корінь “дуб”: Дуброва, Дубравиця, Дубравка, Дубровник та інші, сформувались і розвинулись довкола святилищ.

Трохи нижче скель, за потоком Ямельниця, є ще один древній топонім - Баб'є поле. У давнину "Бабиними" та "Дідовими" нарікали різноматні території, пов'язані з культом предків. Цікаво, що в тій же Ямельниці, в районі Юшкової Ями є гора Дідів верх.

Топографія Ямельницького мегалітичного комплексу - Нижній КінецьТопографія Ямельницького мегалітичного комплексу - Нижній Кінець. На мапі позначені місцеві топоніми. Для збільшення - клацніть по зображенню.

Землі Нижнього Кінця входять до Ямельницького мисливського угіддя. Взимку на снігу тут можна побачити безліч слідів диких тварин. За даними НП "Сколівські Бескиди", тут водяться: зайці, козулі, лисиці, тхори, кабани, дикі коти, не рідко сюди забігають ведмеді і вовки, а найчастішим гостем є рись, яка є давнім ТОТЕМОМ Ямельницького мегалітичного комплексу:

Рись в заповіднику Сколівські БескидиФото рисі в Національному природному парку "Сколівські Бескиди".

slidy-rysi-nyzhniy-kinetsCліди рисі на сніговому покрові.

petrogliph-rys-nyzhnyi-kinets-yamelnytsiaПрото-петрогліф, схожий на лапу дикої тварини, можливо рисі, в районі зони №2. Мегалітичний комплекс Нижній Кінець, село Ямельниця.

Висновки

Якщо Урич - це наймастшабніший петрогліфічний комплекс, то Ямельниця - це справжній МУЗЕЙ МЕГАЛІТІВ під відкритим небом. Такого скупчення брил на одній, відносно невеликій площі, як в Нижньому Кінці ми ще не бачили. Безумовно, це один з найбільших скельних комплексів Європи.

Взагалі, Ямельниця - це храм мегалітів. Храм Природи. Бережіть і шануйте її!

Використані джерела:

  1. Гео-туристичний путівник. Геологія Карпат.
  2. Ігор Бубняк, Леонід Скакун, Анджей Солєцкі. Геологічний нарис про Карпати.
  3. Ярослав Кравчук. Геоморфологія Скибових Карпат (2005)
  4. Артем Гощіцький. Нова знахідка петрогліфа біля села Ямельниця на Сколівщині.
  5. Nużnyj Aleksandr: Jamielnica i Skały Jamielnickie, w: „Płaj 18 (wiosna 1999). Almanach karpacki. Półrocznik Towarzystwa Karpackiego”, wyd. Towarzystwo Karpackie, (Warszawa 1999)
  6. Damien Pryor. The Externsteine (2014)
  7. Martin Palmer. The Spiritual Traveler: England, Scotland, Wales: The Guide to Sacred Sites and Pilgrim Routes in Britain (2000)
  8. Болгарська Вікіпедія. Провералкита.
  9. Vassil Markov. Megalithic Culture in Ancient Thrace.
  10. Vassil Markov on ACADEMIA.
  11. Микола Кугутяк. Старожитності Гуцульщини. Ч1. (2011)
  12. Микола Кугутяк. Старожитності Гуцульщини. Ч2. (2011)
  13. Микола Кугутяк. Кам'яні старожитності Космача (2007)
  14. Микола Кугутяк. Терношорське скельне святилище в Карпатах.
  15. Микола Кугутяк. Бубнище. Скельне святилище Великої Богині в Карпатах (2015)
  16. Микола Бандрівський. Сварожі Лики.
  17. Роман Щур. Тустань.
  18. Михайло Рожко. Тустань: давньоруська наскельна фортеця.
  19. Підбірка книг з кельтської історії та міфології.
  20. Марія Гімбутас. Цивілізація Великої Богині.
  21. Держипільський Л.М., Залізняк О.Л. Календарно-астрономічні святилища Карпат // Зелені Карпати.№ 1-2 – Рахів, 2012. – С. 79-85
  22. Л.Мацкевий. Старожитності Дрогобицького Передгір'я.
  23. Крушельницька Л.І. Могильник конца бронзового века в Сопоте. «Slovenską Archeológia», Praga, 1979, №2 - с. 291
  24. Лариса Крушельницька. Культура Ноа в Україні. – Львів, 2007
  25. Лариса Крушельницька. Нові пам’ятки культури Гава-Голігради // Пам’ятки гальштатського періоду в межиріччі Вісли, Дністра і Прип’яті. – Київ. – с. 56–122
  26. Король Д. О. Проблематика комплексного дослідження «мегалітичного» світогляду.
  27. Ступницьке городище — унікальна археологічна пам'ятка X-XII ст. на Львівщині
  28. Орест Корчинський. Пам’ятки язичницької та християнської релігій у селі Дуброва на Львівщині.
  29. Орест Корчинський. Середньовічні городища на околицях сіл Которини, Старе село, Цвітова

Читайте також:

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber