Краєзнавство


краєзнавствоЦе розділ науки, який збирає відомості про певну територію з різних точок зору: географії, геології, метеорології, рослинного і тваринного світу, населення, господарства і т.д. Воно розповідає нам про розмаїту та історичну географію нашої України. Безліч міст та сіл, природні пам'ятки з прадавньою історією відкривають нові відомості і факти про життя сотні, тисячі, а то й мільйони років тому на території нашої Батьківщини. Метою цією сторінки є розповісти, що українська земля - неповторна і унікальна, насичена красою Природи та культурно-історичними місцями. Не треба далеко їхати, щоб побачити старовинну культуру чи отримати нові враження - усе це поряд з нами, на нашій рідній землі. Шануймо її та збираймо відомості, бути краєзнавцями - сьогодні наше з Вами призначення. 


Українські автобани - старовинні шляхи

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 3

smallramanfsasaУ давнину шляхами називали стародавні степові дороги, які відігравали величезну історичну роль у політичному, військовому і торговельному аспектах Давньої Руси та Гетьманщини. Були шляхи як місцевого так й міжнародного значення. По цих шляхах також здійснювали свої набіги кочівники на слов'янські поселення. Саме слово "шлях", ймовірно, було запозичене не пізніше XVII століття через українсько-білоруське посередництво з польської мови, у котрій schlach - удар, слід, дорога, що в свою чергу утворене від старонімецького slag, похідного від slagen - бити, ударяти. Тож, шлях - це буквально "втоптана дорога". Іноді шляхи ще називали гостинцями або трактами. Шляхи бувають воєнні, торгові, чумацькі, соляні, волові, шовкові, янтарні тощо.

 

Підгородці: історія та археологія села

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

pidohorsmallНа основі археологічних досліджень встановлено, що перші поселення на території села Підгородці та його околицях вже функціонували в епоху мезоліту, тобто 10000 р. до народження Христа. Таке поселення виявлено в урочищі Соколім, біля каменів-пісковиків, а в урочищі «Гори» виявлено поселення епохи неоліту, тобто 5000 р. тому.

 

Історія села Східниця: невідомі факти

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

smallskjhСприятливі природні умови Дрогобицького передгір’я здавна приваблювали людину, яка значною мірою залежала від середовища і, зокрема, відповідної екологічної ніші. Територія сучасної Східниці та її околиць, де зараз знаходиться один із унікальних курортів України, має багато вигод для проживання людини. Східниця знаходиться на висоті 600—900 м над рівнем моря. Гори навкруги селища досягають висоти 823 м. Теплий помірно-континентальний клімат, багатий рослинний і тваринний світ, специфічне повітря, і добре забезпечення водними ресурсами, у тому числі й цілющими. Такі умови сприяли тому, що люди могли проживати на певних територіях протягом тисяч років.

 

Дніпро - центральне місце етногенезу українців

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

dniproriver"Бере живий жаль, як згадаємо старовину нашу. Споконвіку дана була нам Земля наша. Ще відтоді, як на Землі ніде не було інших людей, жили наші діди-прадіди по берегах, наших великих річок Дніпра та Дністра. Великий наш Батько Дніпро-Славута - широкий і повноводий, годував наш народ рибою. Його оточували широкі луки з розкішними травами і прадавні ліси з велетенськими деревами, верхівки яких майже сягали самого Неба. На деревах цих виводили своїх пташенят чарівні птахи. Серед наших густих лісів бігали леви й ведмеді, слони й мамути та багато-багато інших пречудових казкових звірів. І було їх так багато, що й злічити не можна було. І розселився наш народ по всій нашій землі від Дніпра до Дністра, до Дунаю та Дону.."

 

Цілющі джерела Терпіння

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

terpinnya44Про Кам'яну Могилу поблизу Мелітополя відомо всім або багатьом. А ось про цілющі джерела в селі Терпіння знають лише місцеві та деякі жителі Запорізької області. А даремно, джерела ці дивні за своїми цілющими властивостями і мають здатність омолоджувати організм, очищаючи його від шлаків та вуглеводів.

 

Київські картографи представили громадськості унікальні карти 1918—1919 років

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

52522552525252Укладати карти місцевості, як відомо, люди навчилися ще кілька тисячоліть тому. Ці мапи дають змогу відповісти на численні запитання, до яких зокрема належить і поняття «історичні землі». Його актуальність для нас незаперечна хоча б у тому, що поряд з Україною розташована держава Росія, яка з давніх-давен цікавиться сусідськими землями, називаючи їх своїми. Нині російські ЗМІ, а за ними і значна частина росіян, дедалі частіше промовляють мантру «Все навколо наше!». 

 

Історія легендарної гори Коньової

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

koniovasmallЦя гора за свою історію мала кілька назв. На старих австрійських картах вона фіґурує як Городок, а на радянських, та й уже й українських – як Горб. А у народі її називають Коньова. Її описував Іван Франко, мандруючи по річці Стрий, досліджував відомий український археолог Рожко, який пов'язував гору із укріпленнями Тустані. На горі містився також спостережний пункт УПА.

 

Стародубщина - втрачена одвічна українська земля

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untit4rwrwwr2552525225wwrwr42242442led-1Цей відірваний від нашої держави край здавна був історичною складовою Великої України. Історично Стародубщина є складовою частиною Черніговсько-Сіверської землі. Місто Стародуб вперше згадується у літописах під 1096 роком, а у 12-му — на поч. 13 століття виокремлюється у Стародубське удільне князівство. У 1239 р. місто зруйнували монголо-татари. З 14 ст. Стародубщина входить до складу Великого князівства Литовського.

 

У мандри Дрогобицьким краєм

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

U42412412412412412ntitled-1Не від нудьги, не від втоми, а задля чарівних вражень від споконвічної краси рідного краю давайте відірвемося від міської суєти і пустімося у мандри. Не в заморські краї, які нам пропонують по телебаченню туристичні агенції, а своїм рідним краєм. Для того багато не треба: велосипед (взимку лижі), фотоапарат, записничок і, безперечно, бажання. Велосипед має свої переваги, бо можна під’їхати вузькою польовою стежиною, перенести його через кладочку і відвідати такі місця, до яких легковиком чи мотоциклом не дібратися. Найкраще це робити всією сім’єю, і для дітей така мандрівка буде корисною. А маршрутів аж занадто!

 

Обсерваторія на горі Піп-Іван

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4tt5345453tttttttt444-478Астрономо-метеорологічна обсерваторія на горі Піп-Іван - найвище в Україні розташована споруда, в якій постійно жили й працювали люди (2028 м над рівнем моря). Діяла в 1938-1941 рр. Була відома як "Білий Слон". Розташована на території Верховинського району Івано-Франківської області.

 

Клімат на території України у давнину

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

355353353535Ось що про наш клімат говорить у 1918 році надзвичайно цікаве наукове видання “Природа и население Слободской Украины”: “Приходится слышать, что климат наших мест изменяется к худшему, что раньше, например, количество дождей было больше, чем теперь. Если говорить только о последнем столетии, за которое имеются совершенно точные записи, то можно определенно сказать, что в наших местах количество дождей заметно не изменилось. Но вместе с тем оказывается, что количество дождей как бы волнообразно колеблется: бывает ряд лет дождливых, которые сменяются годами сухими, за ними опять идут дождливые. Дождливые годы: 1815, 1845, 1878-1880, 1913-1915. Годы сухие: 1825-1830, 1860, 1893-1895.”

 

Українські Карпати: цікаві факти

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

4141411414Найвище розташований населений пункт – село Випчина Чернівецької області розташований на висоті 1100 м над р.м. Найбільш високогірне місто – Рахів. Середня його висота становить 820 м над р.м. Цьому місту належить ще один рекорд – найбільший перепад висоти між вулицями – 600 м: від найнижчої (400 м) до найвищої 1000 м.

 

До питання карпатських топонімів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled444гнгншншн4-478Карпатський реґіон є неповторним природно-культурним ареалом, який специфікою рельєфу, природних умов і клімату викарбував своєрідний пласт культури мешканців гір – українців, поляків, словаків, чехів, угорців, румунів. Відносна замкненість і консервативність жителів виробили специфічне мовлення, яке закріпилося у назві гір, полонин, урочищ, рік, озер і поселень.

 

Чорна Гора чи Піп Іван?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцукцеццецееццецееццеукцукцitled4444-478Дуже часто у середовищі туристів котрі мандрують гірським хребтом Чорногора, що у Східних Карпатах, можна почути суперечки щодо назви однієї гори. Одні, називають її Чорною горою, інші – Попом Іваном. У відстоюванні своїх позицій, висуваються різні аргументи. Це перекази і легенди, почуті у місцевих мешканців, згадуються описи і мапи місцевості. Метою написання даної статті є спроба розібратись в цій суперечці думок і доказів, а також більш глибоко пізнати історію краю. У свому маленькому дослідженні я користувався відкритими джерелами інфомації, знайденими у всесвітній мережі. Проглянуто більше трьох сотень різних історичних документів. Серед них мапи місцевості, наукові праці та художні описи того краю.

 

Дніпровські пороги часів Козаччини

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

kyiv8787Дніпровські пороги вважалися в Старому Світі одним з нерукотворних чудес світу. Більш грандіозної картини живої природи не існувало в Європі. Відомі історичні особи долали значні відстані і навмисне приїздили на Україну, щоби побачити неперевершене за своєю величністю видовище, яке неможливо забути.

 

ТОП-10 маловідомих сіл Українських Карпат

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untiewrrwrwerwtled-1Безліч крихітних і нікому не відомих сіл в Українських Карпатах. І вони унікальні, наповнені чаруючими етновізерунками, свіжістю карпатських пралісів та оздоровлюючим повітрям. Ми склали цікавий перелік сіл, на котрі мало хто звертав увагу та буде цікаво відвідати. 

 

Гуцульські Альпи - забутий світ

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

imgonline-com-ua-Shape-tW0oRpHuk3TQНі в Карпатах, ні мабуть в Україні немає більш суворого місця – чорний густий ліс, постійний холод, навіть в влітку, важкі тумани. Перепад висоти складає більше 1000 метрів на 10 кілометрів шляху. Це так стрімко, що йти можна тільки на карачках, особливо якщо ще є рюкзак. Часто немає рівного місця навіть щоб присісти. Якби не було височенних темних смерек, з бородами лишайників, то можна просто скотитись донизу. День починається, коли на годиннику вже за дванадцять, і кінчається о п’ятій. До Марамороських вершин навіть підготовленим туристам треба йти коло двох діб, хоча від міста Рахів всього двадцять кілометрів…

 

Від Кракова до Снятина: подорож кореспондентки National Geographic

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Дороті Госмер в КарпатахКоли 1937 року Дороті Госмер запропонувала National Geographical Magazine свої послуги закордонного кореспондента, заступник редактора журналу завагався. Навіть у США тоді молоді жінки не вирушали у подорожі далекими краями самостійно. Але головний редактор Ґілберт Ґросвенор повірив авантюрній дівчині - й не схибив. У 1938-1940 роках на сторінках журналу були опубліковані три її статті про веломандрівки Польщею та Румунією (до складу яких тоді входили західноукраїнські землі). Госмер мала далекосяжні плани добратися аж до Японії, проте їх реалізації завадила Друга світова війна.

 

Історичні гори і пагорби Львова

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Гори та пагорби ЛьвоваПагорби Львова належать до трьох геоморфологічних систем: Гологор, Розточчя і Львівської височини. А за північними околицями міста починаються гряди Пасмового Побужжя.

 

Джуринський водоспад - один з найбільших в Західній Україні

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Джуринський водоспадДжуринський (Червоногородський) водоспад - пам'ятка природи України, утворений річкою Джурин, що протікає в межах Чортківського і Заліщинського районів, Тернопільської області. Друга назва походить від древнього міста Червоногород, яке колись стояло поруч і могло належати до літописних червенських городів, котрі формували так-звану Червону Русь. 

 


Сторінка 1 з 2

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...

| НАШ YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей, нарисів тощо. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. Пам'ятайте: думка авторів може не збігатися з думкою редакції.