П'ятниця
19 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Історія легендарної гори Коньової

Рейтинг 4.4 з 5. Голосів: 5

Гора Коньова - історія

Коньова (Гора Небесної Сотні) - гора у селі Довге, Дрогобицького району, Львівської області, висотою 890 метрів. Знаходиться на березі річки Стрия у глибині Карпат на мальовничій території Довжанської сільської ради.

Походження назви Коньова

На сьогодні не існує єдиної версії походження назви гори Коньова. Є лише гіпотези дослідників-лінгвістів, від яких можна спиратися. Так, лінгвіст Михайло Худаш ("Українські карпатські і прикарпатські назви населених пунктів". – Львів, 2004) пов’язує назви з коренем "Кон-" з особовою назвою "Конь", а ту відповідно виводить від назви усім відомої тварини.

Санскритолог Степан Наливайко ("Тисяча найновіших тлумачень давніх українських назв, імен, прізвищ". – Київ, Євшан-зілля, 2008) подібну назву річки Конка в Нижньому Подніпров’ї виводить від санскритського слова kanka – журавель. Проте, малоймовірно, що на цій горі було розсташоване стійбище-конище (пасовисько), або гніздились журавлі.

hora-koniova-geroiv-nebesnoi-sotni

Гора має цікаву пірамідальну форму, завершуючись таким-собі сідлом у вигляді конуса з невеличкою горизонтальною поверхнею. Власне, на нашу думку тут й слід шукати сенс назви. Старослов'янське "konъ" та індоєвропейське "kenti" - кут, верх, початок, кінець, межа, границя чого-небудь. Від них пішло безліч слів у слов'янському лексиконі: "докона", "доконати", "досконало", "на кону", "покон", "закон", "кон-такт". Тобто, назва "Коньова" у буквальному сенсі могла означати - найвищу точку, якесь особливе, величне, окреслене місце.

Власне, гора Коньова - це найвища вершина Дрогобицького району! З неї відкривається неймовірний краєвид на прилеглу територію. Кажуть не випадково під час Другої світової війни на її вершині був спостережний пункт воїнів УПА.

vyhlyad-z-vershyny-hory-koniova

У різних етимолого-історичних словниках знаходимо також таке трактування: Кон - вищий устій, система поглядів, норма життя обмеженої групи людей (касти, роду, плем'я). Можливо, саме на Коньовій, опираючись на етимологію та історію, у сиву давнину відбувалися календарно-обрядові дії, проводилися військові та жрецькі ініціації, приймалися різноманітні родові поКони/заКони (звичаї).

На відносно невеликій від гори відстані, розташовані різноманітні природні та історичні пам'ятки. Ліворуч, на висоті 887 метрів, знаходиться гора Городок, що може вказувати на існування у сиву давнину городища, праворуч - однойменне урочище Коньове. У підніжжі Коньової чудернацькими кульбітами, роблячи поворот на 180 градусів, в'ється ріка Стрий.

Гора Небесної Сотні - КоньоваГора Коньова
Дивовижний поворот течії ріки Стрий на 180 градусів у підніжжі гори Коньової

На Довжанському хребті знаходиться 14-метровий водоспад Лазний, до якого від Коньової "рукою подати" - це найвищий водоспад у Львівській області. А в сусідньому селі Урич, за Перепростинею, стоїть наскельна фортеця і давня твердиня української землі - Тустань (Урицькі скелі). Звідти, з гори Товстої, можна помітити гору Коньова. Є версія, що у давнину найвищі точки служили сигналізаторами. Наприклад, коли хтось наближався до володінь, то на вершинах запалювався сигнальний вогонь, який сповіщав воїнів про небезпеку або рух чужинців, і вже далі виступав озброєний кінний загін на їх перехоплення. 

Кажуть, коли копали яму для встановлення на горі пам'ятного хреста, то натрапили на культурний шар товщиною приблизно 40 сантиметрів зі слідами давнього попелища, що дотично підтверджує вищесказане.

27 вересня 2014 року на Дрогобиччині у селі Довге Гірське відбулася неординарна подія – перейменування гори. Найвищу в Дрогобицькому районі гору Коньову назвали Горою Небесної Сотні, на честь загиблих людей на Майдані.

hora-nebesna-sotniaМаршрут підйому на гору Коньова (Небесної Сотні) з села Довге Гірське.

Історико-географічна розвідка

Підніжжям Коньової австрійська влада проклала вузькоколійну залізницю від Верхнього Синьовидного до села Зубриці для доставки деревини з глибини Карпат на переробку. Колія справно служила упродовж багатьох десятиліть. Але 31 травня 1969 р. внаслідок тривалих злив скельна частина гори обвалилась і зруйнувала колію.

vuskokoliyka 3Мапа вузькоколійки, яка вела з Верхнього Синьовидного до Зубриці через село Довге-Гірське, попри гору Коньову.

100765637 2958121560946902 8750128952221106176 n
Вузькоколійка на ділянці Довге-Рибник вздовж скельного утворення Надвир. Кінець 1930-х. Джерело.

Дякуючи відважному бульдозеристові Степанові Лаврику, який пробив загрозливій воді дорогу, врятувалась від затоплення і руйнації значна частина села. Від колишньої колії залишилася тільки вузька стежка шириною 80 сантиметрів, з одного боку обмежена вертикальною скелею, а з другого – крутим урвищем у напрямку річки. Нині там подекуди ще помітні старі залізничні шпали, і це – найкоротший путівець до села Рибника.

Тут, поряд з частиною гори Коньової – скельно-флішовим утворенням Надвир (від. "Над виром") річка утворює дуже небезпечне, стрімке урвище й водокрут, де втопилось багато людей.

nadvyr-dovge-gitske

Від гори Коньової (Городка) тягнуться два гірські хребти – Серединний і Довжанський довжиною близько 4 кілометрів з чудовою велосипедною дорогою. Перший з них закінчується найвищою вершиною Сколівських Бескидів – горою Парашкою висотою 1270 (за іншими даними – 1271) метрів, другий – горою Широким Верхом висотою 1181 метр. Легенда пов’язує назву гори Парашки з іменем дочки воєводи Тустані, яка загинула десь тут у бою з татарами. На самому вершечку Довжанського хребта, теж уже на Сколівщині, збереглись Княжі Болота – справжні природні болота, де начебто любили полювати галицькі князі.

Неподалік існує урочище з поетичною назвою – Праліс Громового Лісу. Там вражає нагромадження великих кам’яних брил і повалених частими грімницями дерев. Урочище Праліс Громового Лісу служить своєрідною з’єднувальною перемичкою для обох гірських хребтів. У цих місцях збереглись високі реліктові дерева ільм (ільма) з подібним до кленового листям і дуже твердою деревиною, з яких місцеві стельмахи виготовляли колеса до возів.

Ще за Австро-Угорщини в цих мальовничих, овіяних сивими легендами та переказами місцях проклали чимало туристичних маршрутів!

336127101 1665916710528979 2735180087656224002 n 1Панорама гірського масиву, що оточує село Довге. 1) гора Коньова 889м. 2) гора Городок 827м. 3) урочище Коньове 4) село Довге-Гірське 5) гора Плішка 580м. 6) гора Деревня 601м. 7) урочище Роздоріжжя  8) гора Щавина (Голинь) 1035м. 9) урочище Князівські болота 10) гора Ясенів 620 м. 11) урочище Ясенів 12) урочище Праліс громового ліісу 13) гора Лаз 1082 м. Джерело.

Читайте інші матеріали за темою:

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber