Неділя
28 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Водоспад Шипіт — справжня перлина Карпат

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Водоспад Шипіт

В Україні чимало куточків з мальовничою природою та відмінними кліматичними умовами. Одним з таких є водоспад Шипіт - гідрологічна пам'ятка природи, п'ятикаскадний, 14-метровий водоспад в селищі Пилипець Хустського району Закарпатської області. Водоспад знаходиться в гірському масиві Боржава, у підніжжі гори Гемба. Утворився він на місці виходу стійких пісковиків палеогену й гравелітів з тонкими прошарками сланців. 

Водоспад Шипіт - історія та легенда з трагічним завершенням

З перлиною Карпат пов'язана легенда, яку можуть розповісти місцеві мешканці. У давні часи недалеко від самого водоспаду жила закохана пара. Всупереч батьківській волі, закохані зустрічалися на Боржавських полонинах, зокрема на горі Великий Верх. Але одного разу мати дівчини прослідкувала за нею і почала сваритись та слати прокльони. На небі з'явились блискавки, голосно вдарив грім, почалась сильна злива та буря, піднявся рівень води. Бурхливі гірські потоки підхопили молодят і понесли у прірву. Вбита горем мати щовечора приходила до водоспаду і чула тихий шепіт своєї доньки. Саме тому водоспад Шипіт отримав таку назву.

vodospad-shypot-vannochka

Водоспад Шипіт — цікаві факти

  • Висота водоспаду - близько 14 метрів;
  • Водоспад складається з 5-ти каскадів;
  • Взимку Шипіт не замерзає повністю;
  • В День Літнього Сонцестояння, на свято Купала сюди з'їжаються люди із усіх усюд, щоб запалити купальську ватру;
  • Поляну вище водоспаду, починаючи з 70-х років, облюбувала молодіжна субкультура - хіпі. Як стверджує один зі шипітських хіпі-ветеранів Олександр Фещук, галявину на схилах гори Гимба колись Володимирові «Ноні» показав Григорій «Грег» Порицький (1948—2012), один з патріархів львівських хіпі. З тих пір вони розбивають цілі наметові містечка, які можна бачити в долині Боржавської полонини протягом усього літа. Подейкують, саме вони привернули таку увагу до пам'ятки - сюди почали масово приїжати туристи, журналісти, екстримали;
  • Шипіт став продовженням традиції колишнього загальносоюзного збору хіпі, що відбувався в Латвії на річці Ґауя під час латиського народного свята Ліґо (аналог слов'янського Купала) наприкінці червня, починаючи з 1978 року, і тривав до кінця літа. Учасниками першого Шипота в липні 1993 року стали близько 150 осіб — хіпі з України, Росії, Білорусі, балтійських країн, Молдови. В наступні роки до них долучилися одноплемінники з Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Німеччини, навіть Великої Британії та США. Загальне число учасників сягає кількох тисяч (за деякими оцінками, до 5 тис.). З часом первісне домінування хіпі на Шипоті природно зменшилося за рахунок представників нових субкультурних хвиль, репрезентованими молодшими покоління панків, металхедів, ґотів, растаманів, т.д., і тепер орієнтація на певну субкультуру відсутня.
  • Події на Шипоті стали головним мотивом книги «Трохи пітьми» українського письменника Любка Дереша.

Прохід на територію водоспаду платний - 20 грн (станом на 2021 рік). Недалеко від водоспаду проходить канатна дорога на гору Гимба - ціна квитка 80 грн в одну сторону і 180 грн в обидві.

vodospad-shypit-pylypec

festyval-shypit

Водоспад Шипіт: місцезнаходження

Розташований даний мальовничий природний куточок Західної України у селищі Пилипець, Міжгірського району, Закарпатської області, за 10 кілометрів від залізничної станції Воловець. Найбільший водоспад Шипіт Закарпаття зовсім не замерзає у зимовий період і дарує неймовірну глибину емоцій в будь-яку пору року.

shypot-malunok

Як доїхати? 

Їхати автошляхом Т0718, потім звернути з траси у Пилипці і проїхати селом близько 6 кілометрів на захід (до Подобовця). Також можна доїхати автобусом з Воловця (зупиняються біля залізничної станції). 

GPS-координати: 48.656335, 23.268805

Водоспад Шипіт на мапі:

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber