Мова і писемність


1075-165nУкраїнська писемність зародилась у сивій давнині. Ще задовго до Кирила і Мефодія, ба більше, ще за декілька століть до появи першої цивілізації в Єгипті та Шумері, на теренах Балкано-Карпатської зони та Причорномор'я вже існувала неолітична Культура Вінча, а за нею слідом виникає і легендарна Кукутені-Трипільська культура. Вони мали перші ознаки праслов'янської писемності: ідеографічне, піктографічне, логографічне протописьмо, рунічні знаки, клинопис тощо. Про це свідчать камені, глиняні таблички  і, звісно, кераміка. На щастя, ці пам'яики збереглись досі і свідчать, що і 7000 років тому люди не були тупими дикунами, а навіть активно спілкувалися і переписувались (Тертерійські таблички, Мікоржинські камені), будували протоміста (неолітичні мегаполіси - Тальянки, Майданецьке), розвивалися. А далі був санскрит - мова брахманів-аріїв, яка за звучанням дуже нагадує мову українців та прибалтів. У цьому розділі ми будемо розкривати секрети мелодійності, прадавності української мови.


Історія походження української мови

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 7

553535353ммчмччммч

Кілька «початкових» століть слов'янської мовної історії залишилися без будь-якої письмової фіксації з боку самих слов'ян. Тим не менше, наукове вивчення слов'янських мов дає підстави до окреслення імовірного «початкового» історичного стану, з якого далі розвинулися сучасні слов'янські мови.

 

Ще раз про українську мову і санскрит

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 8

sanskua444«Предки арійців жили у Подніпров’ї... Є всі підстави вважати, що «Рігведа» зародилася на берегах Дніпра. В літописах згадується слово «останці». Це ті, хто залишився жити (на берегах Дніпра), хоча племена вирушили до Індії. Мій заклик до українців: займіться вивченням санскриту (яким написана індоарійська «Рігведа»), за мовними ознаками знайдіть серед своїх племен «останців» — і відновіть зв’язок часів...» (Б.Рибаков, академік. Цитата з передмови до книги М.Кікешева «Заклик до слов’ян»)

 

Англійські вчені про українські корені індоєвропейських мов

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 6

smallstoryofendlsjdМови майже однієї третини людської раси мають те, що Вільям Джонс назвав "спільним джерелом". Десь між 3500 і 2500 роками до нашої ери, індоєвропейська громада, яка була, вірогідно, заснована у Центральній Європі, рушила на схід і захід.

 

Українська мова - одна із наймелодійніших мов світу

Рейтинг 4.6 з 5. Голосів: 23
imgonline-com-ua-Shape-7ICIsAwct0W2Як відомо, спостерігаються певні відмінності у сприйнятті різних мов передусім їхніми носіями. Так, давні греки підкреслювали гармонійність своєї мови на противагу невпорядкованій, начебто подібній до беззмістовного белькотання мові “варварів”. Давні слов’яни підкреслювали зрозумілість своєї мови (виводячи назву слов’яни від слово) на противагу незрозумілим мовам сусідів – начебто “німих”, німців. А баски, абхази, ірландці, тобто носії давніх середземноморських культурних традицій, звертають увагу передусім на складність своєї мови на противагу іншим. Носії української мови підкреслюють передусім її милозвучність.
 

Українська мова: етапи історії

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 11

Untitlwewqewed-1УКРАЇНСЬКА МОВА – одна з 30–40 найбільш поширених мов світу, державна мова в Україні, мова українських меншин у багатьох країнах світу. Загальна кількість носіїв української мови дорівнює приблизно 40–45 млн, відповідно ця мова посідає 2-ге або 3-тє місце серед слов’янських мов щодо кількості мовців (на першому місці російська мова, на другому – українська або польська.).

 

Звідки в Києві взялася українська мова?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

kyivsanskrmova33Що спільного в української мови із санскритом... Як розмовляли прадавні слов’яни... Яка була мова в Україні, коли України ще не було... Коли зародилася українська...

 

Яке походження має слово 'дякую'?

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 5

слово дякуюМабуть, кожен з нас щодня чує або говорить: "дякую", "щиро дякую", "сердечно дякую", "гарно дякую" тощо. Проте мало хто знає походження цього слова. А воно дуже давнє. Етимологія зберігає безліч цікавинок. Отож, як з'явилося українське "дякую"  - про це поговоримо у нашій статті. 

 

Образливі іменники в українській мові

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

Українські лайливі словаМало хто знає, скільки в українській мові є цікавих маловживаних слів на всі випадки життя. Публікуємо список українських образливих, лайливих іменників, серед яких є багато архаїзмів, котрі рекомендуємо вживати замість огидних сучасних "матюків". Ми зібрали образливі слова і вирази з усієї України.

 

Палеолінгвістиче докодування: Бог

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 5

boghleksemaПрийняттю християнства на Русі передувало кількатисячолітнє панування язичництва. Ясно, що за цей тривалий час язичництво обросло значним обсягом сакральної термінології, куди входили і назви об’єктів поклоніння, і позначення предметів та дій, пов’язаних з язичницькими ритуалами, і назви служителів язичницького культу. Ця сакральна термінологія відома нам погано. Основних причин цього дві: 1) практично відсутня або малодосліджена і не вивчена писемність язичницьких часів; 2) нещадна боротьба православної церкви з усіма проявами язичництва, в тім числі проявами мовними.

 

Михайло Красуський - Давність української мови (1879)

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 6

imgonline-com-ua-Shape-5jgvHzIJVnI2VЦя праця опублікована 1880 року мізерним накладом. Вона не залишилася не поміченою фахівцями, однак масовий освічений читач досі не відає про її унікальні результати. Брошура "Древность малороссийского языка" Михайла Красуського (про її існування повідав упорядникові ще під час роботи ІХ Міжнародного з'їзду славістів покійний О.Знойко) була виявлена в конволюті ... без назви. Тут допоміг С.Плачинда. Згдом прапився поклик на досить оперативну рецензію в "Русском филологическом вестнике", проте саме за той рік немає часопису в подільському сховищі дореволюційних журналів...

 

Дізнайся походження свого прізвища

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 108

prizvyshcgaertgfgНагадуємо, що у нашій спільноті діє послуга: Аналіз та тлумачення українських прізвищ, а також Дослідження родоводу. Аналіз прізвища - це лінгвістичне дослідження історії походження слова. Така наука називається антропонімікою, а також ономастикою (від грецьких слів «антропос» - «людина» і «онома» - «ім'я»). Метою антропонімічних досліджень є виявлення інформації, яку несе в собі прізвище. 

 

Санскрит - праукраїнська мова

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

5252525252мчммчмЖодна планетарна мова не оповита таким серпанком загадковості й пошанівку, як санскрит. Його називають прамовою людства, священною мовою, мовою богів. Лише з 1762р, коли англійці загарбали Індію, до вчених світу почали надходити відомості про санскрит як мову священних книг, а отже, як найбільш давню мову планети.

 

Писемність Трипільської культури

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

Untitlewrrwwwerewrwed4444-478Трипільці не тільки вірили у магічну силу керамічних зображень, але відображали у них свої переконання, думки та досвід. Поступово ці малюнки перетворилися на піктографічну писемність (одне зображення — піктограма — передавало ціле повідомлення).

 

Чи були руни у слов'ян?

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 47

imgonline-com-ua-Shape-BaLi6Xdgfx2HОдне з найважливіших питань в лінгвістиці, пов'язаних з найдавнішим періодом історії слов'ян - це питання про існування у них писемності в язичницький період, а саме рунічної писемності. Питання це принципове і надзвичайно важливе для відновлення справжньої картини життя наших Предків. Згідно з «офіційною» версією, першими слов'янськими системами писемності були кирилиця і глаголиця, привнесені християнством, а щодо рун - у слов'ян їх ніколи не було... Вважається, що дикі і неосвічені язичники тільки завдяки приходу грецьких "просвітителів" долучилися до "світлого вчення" і отримали літери, абетку та грамоту. Але чи так це? Спробуєм розібратися, проаналізувавши усі відомі нам джерела і дати відповідь на поставлене питання.

 

Культура ім'янаречення: етногенез імен та давній український іменослов

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 15

names-girlІм'я - це те, що "дають", що "носять", чим "пишаються", що "втрачають", за честь якого "сперечаються" і яке подекуди й "ганьблять"... Ім'я або імення - це специфічна особиста назва людини, що дається їй при народженні; це головний атрибут певної особи, що часто стає її рівнозначним символом. 

 

Мова козаків. Якою була українська 400 років тому

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 6

smallkozakmovaЩо ми знаємо про українську мову? Вона гарна, мелодійна. Перші літературні твори співочою, солов’їною були написані Шевченком («Кобзар» 1840 року) та Котляревським («Енеїда» 1798 року).

 

Скільки років нашим іменам?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

52353245ммчмчмчЖива народна мова відображає сліди такої глибокої давнини, яку письмові джерела засвідчити не можуть. Величезну історичну інформацію приховують у cобі також імена. За останні півсторіччя наука зробила спроби дешифрування слів-імен. Але це лише спроби. До цього часу неясні, наприклад, ще такі найменування, як скіфи, фракійці, гети, кіммерійці, алазони, неври, кгуни... Загадку являють собою й імена людей. Скажімо, такі як Володимир, Василій (Василь), Борис, Сидір, Варвара, Пелагея (Палажка), Парасковія (Параска), Уляна (Уля) та ін.

 

108 синонімів українського дієслова 'говорити'

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 6

Слово говоритиУ живій, пульсуючій мільйонами джерел криниці української Мови наявне бездонне число синонімів до слова «мовити», «говорити» з більшим або меншим градусом «емоційної», «характерної» чи «сленгової» лексики.

 

Шумерські мовні відповідники у сучасній українській мові

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4

shumer434 У попередньому матеріалі «Легенда про Кия, Щека, Хорива, Либідь та її малоазійські корені» ми розглянули етимологію слова кий (камінь) і визначили його шумерське (тюркське) походження. Нове дослідження продовжує пошук, та етимологічне визначення, інших шумерських слів, які знаходять місце в сучасній українській мові.

 

 

Діалекти Західної України

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Карта діалектів Західної УкраїниДізнайтесь, що таке "вонуча" та "тертюхи", або як називають "велосипед" в різних західноукраїнських містах. Карта діалектів Західної України. 

 


Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...

| YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей, нарисів тощо. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. Пам'ятайте: думка авторів може не збігатися з думкою редакції.