Середа
01 квіт., 2020

Іван Якович Франко (1856-1916)


ivan-yakovych-franko

Геніальний митець і мислитель, поет, письменник, просвітитель, громадський діяч. Іван Франко - це справжній символ української держави, титан української культури, літератури і поезії. Спадщина Франка налічує сотні книг, збірок, томів, прихованих сторінок життєпису і загадок. Життя Івана Франка - це життя багатогранної людини, яка присвятила усе своє життя своєму покликанню. З глибокою вдячністю та повагою присвячуємо Каменяру цю сторінку. Сподіваємось, франкознавцям та культурологам буде особливо цікаво заглибитись у матеріали, опубліковані з метою закарбувати ім'я митця в просторах інтернету.


Закохане серце Івана Франка

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 9

ivan-franko-zakohane-serce

Вічна загадка Любові… Саме вона породжує прекрасне і вічне на землі, звеличує людину, робить щасливою чи приносить душевний біль. Стільки існує людство, нерозгаданою залишається тайна почуттів, що надихають художників і композиторів, скульпторів і поетів...

 

Останні роки життя Івана Франка

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 7
ostanni-roky-ivana-franka

Навдивовижу мудрий, замало не святий, Іван Франко доволі погано по-людськи завершував свій земний путь. Перед цим неждано-негадано помер його молодший син Андрій, велика батьківська надія. З розпуки і важкого психічного розладу від тієї непомірної втрати дружина потрапляє до психіатричної лікарні, надії на її одужання не було ніякої. Два інших сини воювали: Тарас – у війську Українських січових стрільців, Петро літуном - на Австрійському фронті, дочка Анна через війну «застрягла» в Києві, ніяк не могла повернутися через бойові дії до Львова від рідні.

 

Іван Франко - Наші коляди (1889)

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

franko-bust

Вперше надруковано в газ. «Діло», 1889 р., № 278, 13 (25) грудня; № 279, 14 (26) грудня; № 281, 16 (28) грудня; № 284, 20 грудня (1 січня 1890); № 286-287, 23 грудня (4 січня 1890). Праця вийшла також окремою книжкою: Наші коляди. Написав Іван Франко. Відбитка з «Діла». Львів, 1890, 59 с. Подається вибірково.

 

Смерть Івана Франка: фотофакти, деталі, чутки

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4

pohoron-ivana-franka

Про смерть письменника було оголошено в газеті “Діло” через два дні: “Ангел смерти злетїв на українську землю, щоб замкнути очи на вічний сон найбільшому з сучасних синів України. Настало для нас велике свято суму…”. Франко довгий час хворів. На початку 1916-ого стан його здоров’я значно погіршився. У лютому того ж року Франка поклали до львівського шпиталю Українських cічових cтрільців на вулиці Петра Скарги.

 

Іван Франко як книгознавець і видавець

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

franko-knygy

Кожен дослідник, що студіював життя і творчість Івана Франка, так чи інакше мусив торкатися його видавничої діяльності, оскільки ця грань його біографії посідала особливе місце в житті Івана Франка і є невід’ємною частиною розвитку державницького руху українського народу.

 

Сколівські Бескиди як місце відпочинку і творчості Iвaнa Франка

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

franko-beskydy

Невелика частина території Українських Карпат носить назву Сколівські Бескиди. Важко знайти туриста-краєзнавця, дослідника чи відпочивальника, які б, приїхавши у Сколівські Бескиди, не захоплювались їх казковою природою. Ваблять і чарують мандрівника величі панорами гір, смарагдові схили, полонини. напоєне медовими пахощами квітів повітря. Тут багато цілющих джерел, вода яких у літню спеку легко вгамовує спрагу. Сколівські Бескиди – не тільки резерват самобутньої незайманої природи, а й колосальне багатство надр. Багатство рослинного світу, розмаїття фарб гірських квітів, приносять насолоду i знімають втому. Вабить сюди неповторна краса природи, чисте, напоєне ароматом хвої i різноманітних трав повітря.

 

Іван Франко і австрійські вибори. Як це було

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

ivan-franko-portret2

Австрією трясла передвиборна лихоманка. Заворушилися, як мурашки, нероби-політики різних мастей у надії здобути тепленьке місце. Франко бачив їх, як на народних зборах розпиналися, буцімто готові йти на муки за народ, а потім програвали в карти тисячі і благали кредиту у ворогів того народу. Бачив газетярів, що в своїх газетах кидали громи на хрунів та донощиків і самі тут же доносили ворогам про все, що діялося в їхньому таборі. Він бачив учителів, що перед молоддю обпльовували науку і лаяли саму ту молодь, що горнеться до школи, прагнучи освіти. Бачив священиків, що прилюдно обурювалися на кожного, хто посмів хоч несміливим слівцем осудити їх, а самі проводили ночі за картами та пиятикою і підіймали на сміх своїх власних собратів. Бачив те все і не міг мовчати.

 

Іван Франко - Дещо про себе самого (1897)

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

franko-deshcho-pro-sebe

Поважаємо Івана Франка - за те, що не умів у собі тримати образ, за щирі слова і самокритичність, за те, що був відвертим, за жорстоку, гостру і огульну правду, якою не раз розбивав ворогів, шокував і дивував. Згадайте хоча би "Сотворення світу" - за що деякі досі його проклинають і звинувачують. Франко завжди говорив не те, що подобається іншим, а те, що думав він. Такою була передмова до "Галицьких образків" (Obrazki galicyjskie), яку подаємо за першодруком в українському перекладі. 

 

Маловідомий Франко: цікаві факти з життя Каменяра

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

malovidomyi-franko-buddysm

Про те, хто такий Іван Франко, нагадувати не варто. Постать українського Генія, який володів 14-ма мовами і займався десятком різних видів творчої діяльності, повинна бути прикладом щоденного наслідування для кожного. Творча спадщина Франка вражає, а його працездатності дивуються найбільші трудоголіки сучасності. Ми вирішили іще раз зазирнути в біографію поета і розповісти читачам про кілька маловідомих фактів. У цьому нам допомагав дослідник-франкознавець, кандидат філологічних наук, доцент факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка Богдан Тихолоз. 

 

Нагуєвичі: таємничий код Франкового села

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
Нагуєвичі: таємниці Франкового села

Про Івана Франка написано дуже багато. Вражають його інтелект, багатогранність таланту, титанічна праця, твердість характеру, пророчий дар. «Найбільший бойко» — так кажуть про нього земляки. Та далеко не кожен задумується над тим, що, крім родинних традицій, багатющої народної творчості, працьовитості батька коваля й матері селянки, було щось таке, що підживлювало його організм особливою силою. Щоб ми не говорили, але без природи таланти не народжуються і не розквітають. На базарі, винному заводі, в доменній печі таланти не народжуються й не формуються. Тут ніхто ще нічого путнього не написав.

 

Українська народна пісня в записах Івана Франка

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

franko-i-ukrainska-pisnya

Іван Франко був переповнений піснями – народними і власними, жив ними, вони були його єством, любов’ю, турботою, багатством і зброєю. Він і пісня – невіддільні. Протягом усього життя Івана Франка супроводжувала пісня: то він слухав і співав, записував і досліджував, глибше пізнаючи через них народне життя, горе і радощі, відкриваючи в них відгомони народної історії і психології, етики і естетики, то творив власні поезії, називаючи їх, як і Шевченко, піснями та думами, несучи в них своєму народові “огонь в одежі слова”, “правдиву іскру Прометея”.

 

Гуцульські примівки під редакцією І.Франка

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 4

franko-guculski-prymivky

Може у жадної части нашого народа не розповсюджена так сильно віра в зносини поодиноких людей, знахарів, лікарів, воржбитів і т.и. з надземними силами, як серед Гуцулів. Майже в кождім селі, звичайно широко розкиданім по горах, ярах і верхах, є кілька або й кільканадцять голосних знахарів та примівників і примівниць, а деякі примівки знає мало що не кождий чоловік і жінка в селі. Майже кожду слабкість, пошесть і долегливість уміють тут лічити при помочи "примівок" сполучених з ріжнородними знахарськими обрядами.

 

Іван Франко як перекладач старонорвезьких балад

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

ivan-franko-perekladach-balad

Вибудовування  архетипної системи - тривалий і не завжди безболісний процес формування як цілої нації, так і окремого суб'єкта. Під час становлення власної міфології та літератури відбуваються пошуки невід'ємної юнгіанської тріади: Анімуса, Аніми та Тіні. Ці пошуки відображені у фольклорі. Оригінальний відбиток пошуків жіночого начала - Аніми - є наскрізною темою скандинавського, а передусім старонорвезького баладного фольклору, який зацікавив Івана Яковича Франка (1856 - 1916).

 

Етнографічна діяльність Івана Франка

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

ivan-franko-etnograph

Серед етнографічних груп українського населення гуцули своєю куль­турою і побутом, надзвичайно багатим на різноманітні жанри фольк­лором, самобутнім мистецтвом, природною красою краю ще з XIX ст. привертали увагу найвидатніших діячів української та зарубіжної лі­тератури, науки й культури. Майже все своє життя цікавився Гуцульщиною й Іван Франко - краєм самобутньої духовної та мате­ріальної культури карпатських українців.

 

Іван Франко - Етимологія і фонетика в южноруській літературі (1894)

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

Franko okladinka-1024x687

Коли б справді було доказано, що елементарні нещастя походять від пана бога, томи могли б сміло сказати, що найтяжче елементарне нещастя, яке він зіслав на галицько-руську літературу, се суперечка – ні, боротьба о етимологію і фонетику. Від самого початку нашого літературного відродження, від «Русалки» Шашкевича, ба навіть іще швидше ведеться та боротьба з завзяттям, гідним ліпшої справи, а з безмірною шкодою для нашої літератури.

 

Розмова з духами, марення та сновидіння Івана Франка

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

marennya-ivana-franka

Наскільки відомо, Іван Франко ніколи не вів щоденника (у буквальному сенсі цього слова). Щоправда, в його архіві збереглося чимало записних книжок та загальних зошитів із різноманітними нотатками (від адрес та бібліографічних описів до чорнових автографів художніх творів та наукових праць); його епістолярна та науково-публіцистична спадщина вражає своїми масштабами; залишив він і низку автобіографічних оповідань, нарисів та спогадів; інтимним «дневником» його розуму й серця завше була лірична поезія; але власне щоденника (із регулярними записами поточних подій, думок, вражень та спостережень) письменник не провадив. 

 


Переклад

Croatian English German Greek Hungarian Italian Lithuanian Polish Slovak Spanish

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

  НАШ YOUTUBE-КАНАЛ  МИ В FACEBOOK

  Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr