СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

Головна Гуцульщина Що таке дримба, як виготовити і грати?

Що таке дримба, як виготовити і грати?

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

drymbasmallДримба (варган, орган, віґран, дрімка, торомба, доромба, дрімля, друмля, дромба) — це музичний інструмент, який до першої чверті ХХ ст. був поширений по всій території України. Розповсюджений він і серед інших народів світу — слов’янських, тюркських, фінських, монгольських тощо. З переходом до інших місцевостей може урізноманітнюватись його форма, але суть залишається незмінною.

 

 

 

Дримба має вигляд невеликої металевої підкови, що закінчується вузьким видовженим кінцем. Від середини підківки і через звужений її кінець проходить тоненька, вигнута наприкінці, металева пластинка (язичок, міндик). На Закарпатті іноді зустрічаються також двоязичкові дримби.

web

Читайте також: ДРИМБА ГУЦУЛІВ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ. ЕТНОМУЗИКОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

x 064e5a73

Дримби виготовляли переважно ковалі, досить часто — ковалі-цигани. На початку ХХ ст. був поширений жарт про цигана, який скаржився, що йому так багато роботи, а мужикові мало. «Мені бити, кувати, варгани робити, на базар носити, дорого продавати. А тобі що? Ори, мели, їж — от і все». Купували дримби в циган або на ярмарках чи храмових святах.

l 1ed62c2c

► Як виготовити дримбу?

Щоб зрозуміти, як саме виготовляється дримба, пропонуємо переглянути короткий фільм Валентина Мороза про брустурівського майстра-дримбаря Івана Ванджурака (Івано-Франківщина, 2011 р.). Нижче подана текстова розшифровка фільму.

Источник http://service-joomla.ru/plagini/item/19-allvideos.html

► Як грати на дримбі?

Дримбу тримають лівою рукою, вузький кінець кладуть на зуби, а звук викликається ударами пальця по сталевому язичку. Таким чином утворюється специфічне деренчання. Різні відтінки звуку досягаються за рахунок рухів язика і губ (що міняють об’єм ротової ями), а висота його залежить від техніки придихання. Звук дримби неголосний, добре чутний, насамперед, самому виконавцеві.

Розповідь про гру на дримбі карпатського мольфара Михайла Нечая (с. Верхній Ясенів Верховинського р-ну Івано-Франківської обл., 2009 р.)


Із села Космач Косівського р-ну Івано-Франківської обл., запис 2005 р. на дримбі грає Василь Дзвінчук, 1954 р.н.

 

Автор: Тіна Полек

провідний етнолог відділу Український етнологічний центр

Теги:     дримба      музика      Карпати      гуцульщина      традиція      гори
AddThis Social Bookmark Button

Залишити відгук:

blog comments powered by Disqus
 

Підписатись 
на публікації проекту: