English German Polish Spanish
Головна♦ Мовознавство ➤ ♦ Етнолінгвістика

Етнолінгвістика


Українська мова дуже архаїчна і багата на говірки та діалекти. Кожен субетнос має свою специфіку вживання тих чи інших слів, а также містить певні запозичення від сусідніх етносів. 

Етимолог про походження слів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-esQXesS26qSoR05w 1Етимологією займатися під силу не кожному. Це досить важка і марудна справа, тому зараз більше розвиваються «модніші», «легші» напрямки. Про це розповідає мовознавець, професор, завідувач кафедри загального і слов'янського мовознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», провідний науковий співробітник Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України Василь Лучик.

 

Українські діалекти: статистичні дані по областям

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-Cf0kQXU25TrV0nМетою даного дослідження є вивчення сучасного поширення діалектів та рідковживаних слів української мови за допомогою математичних методів. 

 

Маю тебе в носі або як сварилися на Галичині?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-bqYjteyru8GДесь до 70-х років в Галичині не використовувалися матюки, які прийшли на наші терени разом з  східними сусідами. І взагалі, вживання таких слів було не гоноровим і та людина,  яка зловживала ними падала  в очах односельців. 

 

«То ніякі не русизми», або Пора забирати позичене

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Unti422242522525254442tled-1То ніякі не русизми. То давні українські слова, що їх ми свого часу позичили росіянам. Тепер настала пора повертати ці слова в нашу мову (Микола Лукаш).

 

Гуцульський говір

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle2552525252d-1Гуцульський говір досить добре описано в діялектології. Про нього писали (якщо награти лише головніші праці) укра¬їнський мовознавець В. Кобилянськмй, польський мовознавець Я. Янув, його описували в загальних курсах української дія¬лектології. Особливо цінні праці Б. Кобилянського, що вивчав цей говір на протязі багатьох років і видав дві праці "Гуцульський говір і його відношення до говору Покуття" та "Діялект і літературна мова". Пишучи в цій останній праці про її джерела, Б. Кобилянський подав цікаві інформації про те, як він збирав матеріяли із живих уст гуцулів.

 

Лексика пастухування

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit5533535353535led-1Стаття містить історіографічний огляд проблем дослідження пастушої лексики, а також міжмовних і міждіалектних запозичень. Відзначено важливість дослідження лексики цієї тематичної групи, яка є культурним феноменом усього карпатського реґіону, який поєднує карпатські говори української мови (гуцульські, бойківські, закарпатські і лемківські) і південні говірки Малої Польщі, східні і центральні говірки Словаччини, моравські говірки чеської мови, а також румунську й угорську мови. Спільні риси матеріальної та духовної культури, укладу життя різних національностей, що заселяють карпатський ареал, зумови-ли наявність багатьох спільних рис у лексичній номінації. На прикладі пастушої лексики приведені карпатоукраїнсько-західнослов’янські лексичні паралелі у межах лексико-семантичних парадигм . Виділено 11 семантичних груп, зокрема, назви тварин і стад тварин, агентиви, локативи та ін.

 

Гуцульські говірки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untittrterterterteled4tttttttttt444-478Гуцульські говірки називають ще східнокарпатськими: разом з буковинськими, середньозакарпатськими, бойківськими і лемківськими вони належать до карпатської групи говорів, що входить до пд-зх наріччя української мови.

 

Гуцульсько-бойківсько-лемківські лексичні паралелі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

leksikagoclenУ статті здійснено аналіз гуцульсько-бойківсько-лемківських лексичних діалектизмів як джерела формування української літературної мови середини ХІХ століття в Галичині. Визначено типи та встановлено паралелізм функціонування зазначеного діалектного лексичного складу в літературній мові Галичини.

 


RSS канал Спадщина Предків Facebook Спадщина Предків Vkontakte Спадщина Предків Телеграм Спадщина Предків Twitter Спадщина Предків Instagram Спадщина Предків Flickr Спадщина Предків

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 

loading...