Етнолінгвістика


Українська мова дуже архаїчна і багата на говірки та діалекти. Кожен субетнос має свою специфіку вживання тих чи інших слів, а также містить певні запозичення від сусідніх етносів. 

Бабусині приказки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
babusini-prikazki

Наше, рiдне, пронесене пращурами крiзь вiки. Але й досi актуальне. Народна мудрість предків. Приказки з бабусиної скарбниці. Короткі та влучні вислови, які транслюють етику і мораль українського народу.

 

Українські скоромовки на всі приголосні

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

ukrainski-skoromovky

Скоромовки допомагають розвитку техніки мовлення, чіткої вимови слів і фраз. Скоромовку треба виробляти через дуже повільну, перебільшено чітку мову. Після довгого та багаторазового повторення одних і тих же слів скоромовки мовний апарат стає настільки вправним, що привчається виконувати ту ж роботу в дуже швидкому темпі.

 

Українські імена

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 6

imgonline-com-ua-Shape-RvGeUrnrMgRСписок традиційних українських чоловічих та жіночих імен. Ім'я людини — невідривна частика її особистості. Цe ж ім'я дає людині ті чи інші особливості. Вибір імені залишається батькам, і це справа дуже важлива. Вони ж повторюватимуть це ім'я щоденно, безліч разів. Тому варт «приготувати» собі бажані імена вже заздалегідь. Вони повинні бути не тільки гарними й милозвучними, а й українськими. 

 

Етимолог про походження слів

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

imgonline-com-ua-Shape-esQXesS26qSoR05w 1Етимологією займатися під силу не кожному. Це досить важка і марудна справа, тому зараз більше розвиваються «модніші», «легші» напрямки. Про це розповідає мовознавець, професор, завідувач кафедри загального і слов'янського мовознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», провідний науковий співробітник Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України Василь Лучик.

 

Українські діалекти: статистичні дані по областям

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

dialekty-ukr-movy

Метою даного дослідження є вивчення сучасного поширення діалектів та рідковживаних слів української мови за допомогою математичних методів. 

 

Маю тебе в носі або як сварилися на Галичині?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-bqYjteyru8GДесь до 70-х років в Галичині не використовувалися матюки, які прийшли на наші терени разом з  східними сусідами. І взагалі, вживання таких слів було не гоноровим і та людина,  яка зловживала ними падала  в очах односельців. 

 

«То ніякі не русизми», або Пора забирати позичене

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

Unti422242522525254442tled-1То ніякі не русизми. То давні українські слова, що їх ми свого часу позичили росіянам. Тепер настала пора повертати ці слова в нашу мову (Микола Лукаш).

 

Гуцульський говір

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untitle2552525252d-1Гуцульський говір досить добре описано в діялектології. Про нього писали (якщо награти лише головніші праці) укра¬їнський мовознавець В. Кобилянськмй, польський мовознавець Я. Янув, його описували в загальних курсах української дія¬лектології. Особливо цінні праці Б. Кобилянського, що вивчав цей говір на протязі багатьох років і видав дві праці "Гуцульський говір і його відношення до говору Покуття" та "Діялект і літературна мова". Пишучи в цій останній праці про її джерела, Б. Кобилянський подав цікаві інформації про те, як він збирав матеріяли із живих уст гуцулів.

 

Лексика пастухування

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit5533535353535led-1Стаття містить історіографічний огляд проблем дослідження пастушої лексики, а також міжмовних і міждіалектних запозичень. Відзначено важливість дослідження лексики цієї тематичної групи, яка є культурним феноменом усього карпатського реґіону, який поєднує карпатські говори української мови (гуцульські, бойківські, закарпатські і лемківські) і південні говірки Малої Польщі, східні і центральні говірки Словаччини, моравські говірки чеської мови, а також румунську й угорську мови.

 

Гуцульські говірки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

guculy-govirka-mova

Гуцульські говірки називають ще східнокарпатськими: разом з буковинськими, середньозакарпатськими, бойківськими і лемківськими вони належать до карпатської групи говорів, що входить до пд-зх наріччя української мови.

 

Гуцульсько-бойківсько-лемківські лексичні паралелі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

leksikagoclenУ статті здійснено аналіз гуцульсько-бойківсько-лемківських лексичних діалектизмів як джерела формування української літературної мови середини ХІХ століття в Галичині. Визначено типи та встановлено паралелізм функціонування зазначеного діалектного лексичного складу в літературній мові Галичини.

 


Переклад

Croatian English German Greek Hungarian Italian Lithuanian Polish Slovak Spanish

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

| НАШ YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання.

heritage@spadok.org.ua
twitter instagram pinterest skype tumblr 

Допомога проекту: