Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Особливості догляду за новонародженими

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Особливості догляду за новонародженими

З народженням малюка у кожної мами виникає безліч питань по догляду за новонародженим. І це правильно. Оскільки, здоров’я дитини, перш за все, залежить від того, який за нею буде догляд, особливо в перші дні і тижні її життя.

Перебуваючи в утробі матері, дитина була під надійною охороною плаценти, яка захищала його від вірусів та інфекцій. Після народження дитина позбавляється цього надійного захисту, тому завдання батьків допомогти адаптуватися новонародженому до навколишнього світу, здійснюючи грамотний догляд за малюком.

Правильний догляд за новонародженим, вимагає від певних мами навичок і знань. Щоб забезпечити правильний догляд за новонародженим, мама повинна щодня виконувати різні процедури, утримувати будинок в чистоті тощо. До народження малюка потрібно подбати про його арсенал засобів гігієни.

Ось, що Вам буде потрібно: 

  • засіб для обробки пупкової ранки (зеленка, перекис водню 3% або фукорцин);
  • стерилізована вазелінова або соняшникова олія;
  • засіб від попрілостей (звичайно являє собою крем, який краще завжди тримати в холодильнику на всяк випадок для оперативного надання допомоги);
  • череда, листя волоського горіха, ромашка – ці трави потрібні для купання малюка; стерильна вата;
  • дитяче мило;
  • вологі серветки для шкіри;
  • розчин фурацеліну аптечного приготування;
  • термометр для виміру температури повітря;
  • термометр для виміру температури води;
  • ванночка для купання дитини;
  • ножиці із закругленими кінцями.

Гігієнічний догляд за новонародженою дитиною – це те, з чого повинен починатися день матері. Адже в перші кілька тижнів малюк буде проходити інтенсивний період адаптації до навколишнього світу, а щоденні гігієнічні процедури допоможуть дитині подолати його безболісно.

Процедури догляду за новонародженими поділяються на щоденні та щотижневі.

Щоденний догляд за новонародженим

Ось декілька порад молодим мамам по догляду за новонародженою дитиною:

1.Вмивання. Новонародженого можна вмивати тільки теплою кип’яченою водою. Мама може вмити малюка рукою, а можна використовувати ватні кульки. Не забудьте протирати вушні раковини.

2.Обробка очей. Ватні кульки змочіть кип’яченою водою. Промивати оченята потрібно від зовнішнього кута ока до внутрішнього. Якщо Ви помітили, що одне око засмічується більше, ніж друге, то обробіть його або теплою заваркою (але стежте, щоб на ватяній кульці не було чаїнок), або розчином фурацеліна (1:5000). Для обробки кожного ока використовуйте окрему ватну кульку.

3.Обробка складок. Шкірні складки дитини швидко засмічуються ворсом від одягу, тому щоранку потрібно прочищати кожну з них ватяною кулькою, змоченою стерилізованим рослинним або вазеліновим маслом. Під час руху шкірні покриви складочок труться один об одного, що іноді може призводити до виникнення натертостей і почервонінь. Масло захищає ніжну шкіру малюка, запобігаючи появі цих неприємностей. Влітку складочки дітей старше 1 місяця слід обробляти дитячою присипкою, що запобігає виникненню попрілостей.

4.Обробка пупкової ранки. Спочатку видаліть скоринки з дна ранки за допомогою ватяної палички і перекису водню 3%. Потім обробіть ранку зеленкою.

5.Підмивання дитини. Підмивати потрібно проточною водою, ні в якому разі не в тазі або у ванні, тому що це збільшує ризик забруднення сечостатевих шляхів. Перш ніж підмити дитину перевірте температуру води. Вода повинна бути теплою (37-38 градусів). Спочатку підставляйте під струмінь води свою руку, а потім вже починайте підмивання. Після підмивання, дитину необхідно покласти на пеленальний столик, промокнути шкіру насухо і нанести на неї стерилізоване масло або дитячий крем. Всі ці процедури потрібно виконувати вранці, дотримуючись послідовності.

6.Купання новонародженої дитини. Купати новонароджених малят потрібно щодня в той самий час, щоб малюк звик до певного режиму. Найзручніше купати ввечері перед сном. Тепла вода розслаблює та заспокоює – після водних процедур дитина швидше засне. Не слід купати немовля одразу після того, як він поїв – купання після їжі може викликати зригування.

Поки не зажила пупкова рана, необхідно проводити мінімальну дезинфекцію води. Традиційно для цієї мети використовується лікарські трави: відвари ромашки, череди або чистотілу. 2-3 столові ложки сухої трави необхідно залити окропом і дати настоятися. Остудити й влити у воду для купання. Відвари цих трав мають протизапальний і заспокійливий ефект. Майте на увазі, що трави можуть викликати сухість шкіри, тому не захоплюйтеся – як тільки відпаде скориночка на пупку, у воду для купання взагалі не потрібно нічого додавати.

Температура повітря у ванній кімнаті повинна становити мінімум 23С. Це дуже важливо – адже у новонароджених малят система терморегуляції ще недосконала. Якщо дитина змерзне під час купання, ця процедура почне асоціюватися в неї з неприємними відчуттями, і вона боятиметься водних процедур. Ванночку, перед купанням, необхідно помити теплою водою з милом й облити окропом. Температура води повинна становити 36-37С. На дно ванночки необхідно постелити спеціальний килимок, що запобігає ковзанню, або спеціальну поролонову підстилку для немовлят.

Після того як роздягли малюка, загорніть його в байкову пелюшку. Однією рукою притримуй новонародженого під спинку (так, щоб голова лежала в мами або батька на передпліччі). Другою рукою спершу намиль і сполосніть голівку, потім помийте животик, ніжки та сіднички. Під час купання обов’язково розмовляйте із дитиною – це допоможе маляті заспокоїтися та почуватися в безпеці.

Після купання промокніть шкіру новонародженого малюка рушником. Якщо пупкова рана ще не зажила, її слід обробити перекисом водню 3% та зеленкою. Шкіру дитини слід змастити дитячою олійкою, на сіднички нанеси крем або мазь, що вберігає від попрілостей. Одягніть дитину. На цьому гігієнічні процедури можна вважати завершеними! Тепер малюка чекає мамине молочко та спокійний солодкий сон.

Щотижня Вам потрібно проводити наступні процедури гігієни для новонароджених

1.Чищення носових ходів. Цю процедуру потрібно виконувати ватяними джгутиками. Змочіть ватний джгутик в стерильній рослинній олії, введіть у носовий хід на глибину1 смі обертальними рухами очистіть зсередини назовні.

Не слід використовувати для цієї процедури тверді предмети, наприклад, вушні палички або сірники, тому що можна травмувати слизову оболонку носа. Процедуру потрібно проводити швидко, причому кожний носовий прохід чистити новим джгутиком. Цю процедуру не слід проводити довго і часто.

2.Чищення слухових проходів. Слухові проходи слід очищати за допомогою сухих ватних джгутиків обертальними рухами. Ні в якому разі не слід використовувати при цій процедурі ватяні палички, так як виникає ризик завдати дитині травму. Також вони сприяють виникненню сірчаних пробок.

3.Обрізання нігтів. Для цієї процедури використовуйте ножиці із закругленими кінцями. Підстригання нігтів слід проводити тільки після 1 місяця життя дитини. Не слід зістригати нігтики «під корінь», так як можна випадково зробити дитині рану. Найкраще підстригати нігтики крихітці під час сну, коли його ручки розслаблені. Якщо ж Ви вирішили провести цю процедуру під час неспання, то необхідно вдатися до допомоги близької людини. Один – тримає ручку дитини, другий підстригає нігті.

Дуже важливо створити всі необхідні умови для новонародженого, адже від цього залежить здоров’я вашого малюка. Утримуйте житло в чистоті, відділить його від пилу, диму, шкідливих випарів. Особливу увагу приділяйте кімнаті, в якій більше часу буде знаходиться новонароджений. Здоров’я Вам і Вашому маляті!

Матеріал підготував: Олександр Буряк, асистент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини Буковинського державного медичного університету.

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber