Неділя
28 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Ефективний Іван-Чай: цікаві факти про цілющу рослину

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Цікаві факти про Іван-Чай

Іван-чай (лат. Chamerion angustifolium) - відомий на території України ще з Княжої доби (IX-XII ст.). Цей напій згадується в стародавніх літописах, його пили поляни та древляни у княжому Києві, його знала і любила Америка та Європа - там її звали "вогонь-трава" (fireweed). Іван-чай активно експортували до Канади (great willowherb) і Великобританії (rosebay willowherb). Але у XIX столітті місцевий ринок заполонив індійський чай і цілющий національний напій був незаслужено забутий.

Іван-чай - здорова альтернатива субтропічним чаям і каві, що не містить кофеїну, пуринової, щавлевої та сечової кислот, які є порушниками обміну речовин. До нього не виникає звикання, як до звичайного чаю чи кави. Його збирали на Івана, звідси й пішла ця назва. В народі його ще знають як "зніт" - походить від українського «знітитись», адже квіточки його на ніч опускаються, вберігаючи пилок від намокання у росі.

Збір Іван-Чаю в Карпатах

Ось неповний список корисних властивостей Іван-чаю:

  • Профілактика злоякісних і доброякісних новоутворень;
  • Ефективний у разі захворювань сечостатевої системи (потужна профілактика простититу); У цьому іван-чаю просто немає рівних. Тому іноді рослину називають чоловічою.
  • Рубцює виразки шлунка і дванадцятипалої кишки;
  • Підвищення імунітету до респіраторно-вірусних інфекцій;
  • Профілактика карієсу;
  • Покращує склад крові;
  • Зменшує інтоксикацію організму;
  • Знімає харчові та алкогольні отруєння;
  • Відновлює сили при виснаженні;
  • Корисний у разі каменів у печінці, нирках і хвороб селезінки;
  • Зміцнює коріння волосся;
  • Вітаміну "С" в іван-чаї в 6,5 разів більше, ніж у лимоні;
  • Усуває головний біль;
  • Нормалізує тиск;
  • Заспокоює, зменшує відчуття напруги, тривоги, страху;
  • Викликає легку проносну, пом'якшувальну, обволікаючу, ранозагоювальну, болезаспокійливу, протисудомну дію.
  • За своїми протизапальними властивостями іван-чай перевершує всі лікарські рослини.
  • У листках іван-чаю знайдено велику кількість мікроелементів, що стимулюють кровотворення - залізо, мідь, марганець та інші мікроелементи, потрібні для обміну речовин - нікель, титан, молібден, бор.

Таким набором мікроелементів не може похвалитися жодна рослина!

Цілющі властивості Іван-Чаю

Виробництво Іван-чаю складається з процесів збору, прив'ялювання, ферментації, формування та сушки. Збір листя відбувається на початку літа, з червня, і завершується у кінці липня. Збирають листя дикорослого зніту на усій території України, у місцях, де утворюються природні плантації. Культивувати зніт складно, оскільки, він сам обирає собі порушену вирубкою чи пожежею екосистему. Для виготовлення чаю підходить листя, зібране під час цвітіння рослини, але до моменту дозрівання насіння, яке має вигляд пуху. Насіння знаходиться у подовгуватих стручках, що висихають і лопаються. У цей час листя рослини завершує свій життєвий цикл і стає не придатним для переробки. Як правило, збір сировини для чаю відбувається методом забору 6-8 пар верхніх листків, які становлять найбільшу цінність. Іноді, виробники чаю збирають разом з листям і квіти. Екологічне виробництво Іван-чаю передбачає акуратний забір листків таким способом, аби не пошкодити цілу рослину і дати їй завершити свій життєвий цикл. Такий метод, також має на меті оптимізацію виробничого процесу і уникнення зайвої роботи по відділенню листя від стебла на виробництві.

Після збору листя прив'ялюють у тіні, для часткової дегідратації. Прив'ялене листя формують. Для цього використовують метод скручування листка, або його грануляцію. Скручування відбувається вручну, коли кожен листок затискають між долонь і надають йому форму джгутика, або із застосуванням спеціального механічного чайного ролера. Таким чином, отримують крупно-листові сорти іван-чаю. Під час заварювання листочки розпускаються, та екстрагуються, даючи не дуже міцний, але ароматний і красивий за кольором настій. Заварювати такий чай можна 2 рази. Заварений іван-чай може використовуватися до двох діб. На відміну від китайських чаїв, він не виділяє пуринових кислот і не псується.

Свіжий чай з листя чинить сприятливу дію в разі безсоння і головного болю, нормалізує діяльність кишечника, а також підвищує захисні властивості організму.

Напій на основі Іван-чаю має чудовий смак, подобається дорослим і дітям. Найкраще його пити без цукру. Деякі покращують і без того високі смакові якості Іван-чаю, додаючи до нього листочки смородини або малини тощо.

Старовинне повір'я свідчить: Іван-чай не тільки допомагає очистити тіло, а й прояснює розум, а також зміцнює дух людини!

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber