П'ятниця
29 бер., 2024
     

Ukrainian English

Як уникнути укусу кліща та що робити в разі зустрічі з кровопивцем?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

jak-zahystytys-vid-ukusu-klishchiv

Кліщі (Acari) — дрібні членистоногі тварини, підклас класу Павукоподібні (Arachnida). Вивченням цих тварин займається акарологія — розділ зоології. Звичайні розміри кліщів — 0,5-1 мм. Через малі розміри більшість видів кліщів (а їх нараховується сотні тисяч видів) невідомі пересічній людині. Недобру репутацію мають кровососи (кровопи́вці) — іксодові кліщі, розмір яких до 5 мм, а дорослі самки кліща, харчуючись кров'ю теплокровних тварин, можуть розростатися до 2 см.

Численні види кліщів живуть у ґрунті та прілому листі й відіграють важливу роль у вторинній переробці органічної рослинної речовини. Чимало видів проживають на рослинності - в траві, на деревах. Частина видів рослиноїдна, харчується соком рослин, інші види хижі, їх жертви — рослиноїдні кліщі та інші дрібні тварини/комахи.

На відміну від деяких інших членистоногих, кліщі мають суцільне тіло, не поділене на сегменти. Так само, як найближчі родичі павуки, деякі кліщі виділяють павутину та можуть формувати захисні пологи над колонією. Використовують слину як отруту для полювання та для зовнішнього перетравлювання їжі.


Чим небезпечні кліщі?

Якщо раніше кліщів можна було зустріти у хвойному лісі чи в хащах, на відлюдькуватому березі річки, то зараз вони стали активнішими і їх можна підхопити будь-де, навіть в міських парках і скверах. Сама по собі тварина була би безпечною, якби не переносила на своєму кількаміліметровому тільці низку інфекцій. У наш час, кліща можна зустріти навіть на присадибній ділянці.

Існує ряд вірусів, які передаються через укуси кліща:

  • Кліщовий вірусний енцефаліт – це гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності, а іноді й до летальних випадків. Вірус кліщового енцефаліту зберігається, розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням. Людина заражається, коли тварина смокче її кров, у разі, якщо випадково розчавила кліща або ж розчухала місце укусу й втерла в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції. Інколи зараження фіксували при вживанні в їжу сирого молока інфікованих тварин. Перші прояви хвороби проявляються через тиждень або два, інколи за 30 діб. До загострення, інфікована людина може відчувати симптоми, схожі до респіраторних захворювань: слабкість, нездужання, головний біль, болі в м’язах, в ділянці шиї, плечах, попереку з відчуттям оніміння. Найстрашніше, що може підвищуватися температура тіла до 38 чи 39 градусів.
  • Кліщовий системний бореліоз або хвороба Лайма – це тяжке інфекційне захворювання, ризик зараження яким залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а наприкінці третьої наближається до 100%. Тривалість інкубаційного періоду від однієї до шістдесяти діб, але найчастіше – 14 діб. Уражаються різні органи та системи організму: нервова, серцево-судинна, опірно-руховий апарат, печінка, селезінка, очі. Почервоніння місця укусу супроводжує гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі й млявість. Якщо не почати боротьбу з хворобою на ранній стадії, вона набуває хронічного перебігу, спричинює непрацездатність й інвалідність.
  • Марсельська гарячка – цю хворобу спричинюють кліщі, але переносять різні тварини, зокрема собаки, коти, рогата худоба тощо. Люди можуть інфікуватися випадково: при укусі інфікованого кліща або втиранні в рану решток убитого членистоногого, потрапляння їхніх залишків на слизові оболонки ока, носа, ротової порожнини. Найчастіше сплеск хвороби спостерігають саме з травня і аж до жовтня. Собачий кліщ рідко кусає людину, тому часто марсельська гарячка з’являється у тих, хто має тісний контакт із собаками.


Кліщ міцно чіпляється за шкірний покрив людини й шукає місце для укусу. Пошуки вдалого місця можуть зайняти більше трьох годин, що дає шанс вчасно виявити ворога.

Загалом кліщ загрожує більше 100 хворобами.

Як захиститися?

Важливо, щоб тіло було максимально покрите одягом, а голова була в капелюсі чи хустині. Не зайвим буде час від часу оглядати себе. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям. Після прогулянки краще відразу прийняти душ та закинути одяг у пралку, а потім обов’язково випрасувати.

Самоогляд варто робити за таким алгоритмом:

  • піднімайтеся вгору від стоп;
  • лінія шкарпеток;
  • підколінна впадина;
  • нижня лінія трусів (пах), верхня лінія трусів;
  • нижня лінія бюстгальтера, верхня лінія бюстгальтера;
  • комір сорочки;
  • лінія волосяного покриву на голові, вуха;
  • волосся та шкіра голови.

Цікавий факт: кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише до шкіри під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.

Якщо кліщ усе ж таки присмоктався, одразу зверніться до лікаря. У разі, якщо до найближчого медзакладу далеко, спробуйте позбутися його своїми силами. До речі, в аптеках продається спеціальний пристрій – так званий “кліщосмик”. Його потрібно притиснути до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати кровопивцю з боку в бік, щоб не відірвався хоботок, тоді повільно викрутити нападника в найзручніший для вас бік. Також це можна зробити пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Не забувайте про стерильність рук. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, спробуйте видалити рештки стерильною голкою. Після того, як переконалися, що шкідник вам більше не загрожує, ретельно обробіть рану антисептиком. Тільце членистоногого – спаліть. Витягувати кліща рекомендується поволі – без ривків.

Як захистити домашніх улюбленців?

Для того, щоб уберегти тварин потрібно проводити профілактичну обробку, але важливо зазначити, що профілактичні обробки мають проводитися весь рік, не в залежності від сезону кліщів, адже вони є і не в сезон. Існують різноманітні профілактичні засоби обробки в різних формах: таблетки, краплі, нашийники, спреї.

Особливо берегти від кліщів треба собак. Тому що перші переносять піроплазмоз. Це паразити, які паразитують в еритроцитах крові, руйнуючи їх. Імунна система собак з цим не справляється. І якщо це не лікувати, тваринка гине.

Період активності кліщів - з квітня-травня до жовтня. Саме у цей час треба провести обробку своїх територій і проявляти особливу пильність.

- Рекомендації захисту від укусу кліщів від МОЗ України >>

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber