Четвер
02 лип., 2020
завантаження...

Мольфарство


molfary-i-molfarstvo

Мольфари, градівники, хмарники, примівники - ці загадкові жителі Карпатських гір... Як багато і водночас мало знаємо про них. Чимало сказано про мольфарів в народних переказах та художніх творах. Й зовсім небагато наукових праць про їх діяльність, побут, життя, звичаї і обряди, ритуали - лише шматочки з давніх етнографічних збірників, а на яву зостались лиш спогади про останнього мольфара Михайла Михайловича Нечая, котрий, на жаль, не залишив по собі ані учня, ані книг. Отож, цей розділ буде присвячений мольфарству. Ми збираємося заповнити цю прогалину і дослідити даний феномен карпатської культури. 


Карпатські мольфи і мольфари: таємниці, факти, припущення

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 128

molfary-karpaty

Хто такі мольфари, звідки ведуть свої стежки? Що ми знаємо про сакральні предмети карпатських чаклунів - мольфи? Читайте таємниці, факти і припущення про карпатських мольфарів.

Детальніше...

53323
 

7 найвідоміших мольфарів XIX століття в історії Українських Карпат

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 7
molfary-guculy

Тема мольфарів до кінця не розкрита. Щороку нам приходить все більше відомостей про це унікальне явище в українській історії і етнографії - карпатський шаманізм, мольфарство. Скільки їх було за всю історію Карпат? Ми зібрали для Вас список найвідоміших карпатських мольфарів кінця XIX - початку XX століття...

Детальніше...

29238
 

Арідник - владика гір, витоковий демонологічний образ Карпат

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3
Легенда про Арідника

Арідник - за давніми віруваннями гуцулів, верховний дух Потойбіччя, прародитель Карпат. Цей мітологічний персонаж є найдавнішим в гуцульській архаїчній культурі та посідає особливе місце в демонологічній ієрархії. Йому підпорядковуються усі полонинські духи: чугайстри, щезники, малпи, літавиці, нявки, лісовики та інші. Коли треба було відігнати град чи бурю до нього зверталися мольфари. 

Детальніше...

18163
 

Громовиця Бердник - Знаки карпатської магії

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 6

Знаки карпатської магії - Громовиця Бердник

Книга "Знаки карпатської магії" Громовиці Бердник вже давно стала бестселлером та цінним джерелом інформації з карпатського фольклору. Її можна в один ряд поставити з такими видатними пам'ятками карпатської літератури як Марія Влад "Стрітеннє",  "Дідо Іванчик" Шекерик-Дониківа, "Гуцульщина" Володимира Шухевича. Книга Г. Бердник вперше була видана у 2007 році, а тоді кілька разів перевидавалась. Популярність книги зумовлена тим, що вона одна з небагатьрх, яка подає чимало матеріалу про життя карпатських шаманів - мольфарів, їх звичаї, традиції, побут, і не тільки.

Детальніше...

17552
 

Мольфа - що це таке?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

molfa-shcho-ce-take

Мольфа – це зачарований, себто одухотворений предмет, який використовується у магічній практиці карпатських мольфарів. Дехто з дослідників вважає, що саме від слова "мольфа" і походить слово "мольфар". Однак, це не так. "Мольфа" - присвійне від "мольфар", тобто річ мольфара. Нею може стати будь-яка заговорена віщуном річ, чи та, що використовується у побуті (стрічка, клапоть тканини), чи то виготовлена власноруч, наприклад - мосяжні персні, медальйони, згарди або знайдена мольфаром річ, іноді тваринного походження (зуб, перо птаха, кості тощо). 

Детальніше...

9853
 

Зміїна бабця Василина Палійчук із Шибеного

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

zmiyina-babcya-vasylyna

У Шибеному змії — звичне явище. У Карпатах їх багато, місцеві ходять горами в гумаках, плазунів не бояться. А якщо й станеться якась халепа, вкусить змія, то всі йдуть до баби Васюти — Василини Палійчук. Кажуть, вона вміє заговорювати. Погану твар, погану твар…

Детальніше...

7290
 

Нові причинки, щодо етимології "мольфар"

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

molfar-etymologiya

Нові дані, щодо етимології слова "мольфар" взяті з роботи Н. А. Михайлова (Михайлов Н. А. Укр. мольфар, слвн. malavar и др. Демонологическая параллель // Terra Balcanica / Terra Slavica. К юбилею Т. В. Цивьян. Балканские чтения 9. – М., 2007. С. 93-97), цитати надалі - звідти.

Детальніше...

6905
 

Михайло Нечай: дримба, магія, медицина

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 14

nechay-magiya-karpaty

Михайло Михайлович Нечай (24 лютого 1930 - † 15 серпня 2011) - знахар, цілитель, народний лікар, екстрасенс, психолог, фольклорист. Проживав у селі Верхній Ясенів, Верховинського району, Івано-Франківської області. Був керівником аматорського ансамблю дримбарів «Струни Черемоша», за що був удостоєний державного звання "Заслужений працівник культури". 

Детальніше...

5567
 

Інтерв'ю з останнім мольфаром Нечаєм

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

Мольфар Нечай грає на дримбі

У селі Верхній Ясенів Верховинського району Івано - Франківської області жив останній в Україні мольфар Михайло Нечай. Він лікував усі хвороби, навіть ті, які не в силі вилікувати наукова медицина. Мав силу розганяти хмари, зупиняти град та інш і нещастя. Володів неабиякими філософськими здібностями. А ще, очолював ансамбль дримбарів. Щодня біля домівки мольфара приходило багато людей з різних куточків України і з–за кордону - вони зверталися до мольфара по допомогу.

Детальніше...

4910
 

Бойківські замовляння

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

boyko-zamovlyannia

Бойки - найзагадковіше українське плем'я. Старші бойки досі підпорядковують свої вчинки повір’ям і сновидінням. Чимало на Бойківщині було знахарів і примівників, які займались чарівництвом, віщували. Як відголос про ті старі часи є замовляння - старі архаїчні тексти, які супроводжували магічні дії відунів. Замовляння відбивають язичницький світогляд бойків, гармонійне співжиття з Природою, наповнене карпатською містикою і дивами.

Детальніше...

4318
 

Травник Йосип Панцьо з берегів Тиси

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 3

Закарпатський травник

Йосипа Панцю з Хуста знали не тільки в рідному місті. Він помер, але пам’ять про нього залишилася і тепер його справу продовжують рідні. Нижче  друкуємо згадки про цілителя. До нього за здоров’ям з’їжджалися пацієнти з усієї України. Серед тих, кого лікував літній чоловік – і прості люди, і народні депутати, і навіть доктори медичних наук. 

Детальніше...

3105
 

Застороги та поради мольфара Нечая

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 12

nechay-molfar-karpaty

Філософська скарбничка відомого на всю Україну мольфара - Михайла Михайловича Нечая, який помер 15 липня 2011 року. 

Детальніше...

46854
 

Михайло Нечай: цілющі рецепти з мольфарської скарбниці

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 12

mykhaylo-nechay

До знайомства з Михайлом Нечаєм я мала кілька менш значущих зустрічей з українськими цілителями, а потім доля звела з цим знаменитим карпатським мольфаром. Ця зустріч була для мене, як для цілителя, надзвичайно важливою, оскільки саме Нечай навчив працювати з кристалами, передав мені багато замовлянь та унікальних рецептів.

Детальніше...

22637
 

Мольфар Ґой із Шешор

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 7

molfar-goy-z-sheshor

Ґой з Шешор (Андрій Атаманюк) - гуцульський примівник, цілитель, ясновидець початку XX століття. Жив в селі Шешори, Косівського району на Гуцульщині. Ім'я цього відуна розрослося чутками та плітками, говорять, що був одним із останніх Великих Мольфарів. Вмів читати думки, лікував людей від найстрашніших хвороб. До нього часто приїжав Михайло Нечай. 

Детальніше...

17815
 

Мольфарка Параска Стафійчук з Верховини

Рейтинг 4.6 з 5. Голосів: 14

molfarka-paraska

Історія життя карпатської мольфарки Параски Стафійчук з гуцульського села Верховина (Жаб'є), Івано-Франківської області. Відунка розповіла про своє життя. Як та хто навчив жінку мольфувати та інші подробиці старої знахарки. Також ви дізнаєтеся де живе мольфарка Параска, як дістатися та яка її доля? Читайте у нашій статті. 

Детальніше...

10423
 

Відуни і знахарі Бойківщини

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Відуни на Бойківщині

Серед різноманітної палітри міфологічного світу бойків особливе місце займають так звані "відуни" - реальні люди, які володіють народною магією та надприродною силою. Назви  "непростий, "відаючий", "знаючий" мають досить чітку та зрозумілу етимологію: такі люди своїми знаннями та вміннями вирізнялися з-поміж оточення, тобто були непростими для інших. В даній статті спробуємо охарактеризувати тих "знаючих, які безпосередньо впливали на життя та здоров'я бойків, - знахарів, ворожбитів, чарівників, баїльників.

Детальніше...

9273
 

Карпатські заговори на Мармарощині

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 5

marmaroshchyna-zagovory

У чотирьох номерах часопису “Листок” (1885-1903) за 1892 рік вміщено публікацію відомого історика, професора Петербурзького університету, дослідника історії Закарпаття Олексія Петрова «Угорско-русские заговоры й заклинания начала XVII века» (на той час українців Закарпаття називали угорськими русинами, оскільки територія краю входила до складу Угорщини під назвою Угорська Русь).

Детальніше...

7013
 

Народна метеорологія жителів Карпат

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
51e4fd82143eca6909000012

Метеорологічні знання українців сформувалися внаслідок тривалого спостереження за природними явищами в певному екологічному середовищі. Особливості бачення світу при відсутності інструментальних методів прогнозування погоди і складність розвитку атмосферних процесів відбилися на всьому масиві традиційних метеорологічних уявлень. Народна метеорологія — складний комплекс, в якому поєднані позитивні емпіричні знання та ірраціональні засоби впливу на погоду.

Детальніше...

6324
 

Володимир Шухевич про мольфарів і ворожбитів

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 2

shukhevych-pro-molfariv-vorozhbytiv

Володимир Йосифович Шухевич (1849 - 1915) - видатний український етнолог, фольклорист, письменник, член Наукового товариства ім. Т.Г.Шевченка. Довгий час вивчав та збирав етнографічні і антропологічні матеріали Гуцульщини. Автором було записано безліч колядок, пісень, переказів і обрядів, котрі передавалися з покоління у покоління гуцулами. Надзвичайно цікавим є матеріал про карпатських знахарів і ворожбитів - мольфарів, а також інших "непростих" людей. Подаємо унікальний текст із його легендарного п'ятитомника "Гуцульщина" (1899). 

Детальніше...

5037
 

Гуцульські замовляння на непочату воду

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

nepochata-voda-guculy

Непочата вода в українській міфології - це вода, яку беруть до схід Сонця із джерела, тобто тоді, коли, як гадають, її ще ніхто не брав. Українці приписували непочатій воді велику силу, вживали для різних магічних обрядів. Так, породілля йшла вночі по непочату воду і пила її. У непочатій воді купали дитину-немовля.

Детальніше...

4812
 

Соломонари - румунські градівники і хмарники

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 7

Соломонари - румунські градівники і мольфари

Відведення градових хмар та інших гідроатмосферних катаклізмів для етносів, що населяли територію Карпат, залишалося в кінці ХІХ – на поч. ХХ ст. своєрідним професійним заняттям. Тому, мольфарство - явище, яке побутує не тільки в українській Гуцульщині, але й на території Румунії. Власне, про це явище у наших карпатських сусідів ми поговоримо у даній статті. 

Детальніше...

3664
 

Мольфар Тарадута - один з наймогутніших в історії Карпат

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Мольфар Тарадута в Карпатах

Мольфарів колись було чимало в Карпатах, особливо на Буковині. Серед них були надзвичайно сильні, які були готові оздоровити людину, наділити її усіма багатствами, а могли й накликати біду, позбавити долі. Одним з таких був Тарадута - наймогутнішіший та найлегендарніший мольфар в історії. Родом з Буковини. Жив у XIX столітті. Його боялися і поважали, знахарі вважали Тарадуту найголовнішим чаклуном в Карпатських горах. Він міг з води зробити молоко. Саме з його образу Михайло Коцюбинський змалював свого персонажа - мольфара Юру, одного із дійових героїв книги "Тіні Забутих Предків".

Детальніше...

1984
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 

загрузка...