Понеділок
23 трав., 2022
   

Ukrainian English Polish

Жаб'є - священний тотем Карпат і балто-слов'янської єдності

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 6

Жаб'є - тотем Карпат

І. Жаб'є (ЖАБІЄ). Забуте на ХVІІІ ст. гуцульське божество вогню

Село Жаб'є - знаходиться на висоті 620 метрів над рівнем моря на річці Чорний Черемош, в 150 км від Івано-Франківська та 31 км від залізничної станції Ворохта. Населення - 5,9 тис. жителів. Найбільш високогірний путівець Жаб'є (Верховини) розташований на високому перевалі на висоті 1250 м. Завдяки цьому вважається одним з найвищих гірських населених пунктів України. Перша письмова згадка про село Жаб'є датується 1424 роком , коли воно разом з монастирем на річці Рибниця (теперішнє місто Косів) було передане литовським князем Свидригайлом в дар місцевому багатієві Владу Драгосимовичу. Існує легенда, що першим поселенцем в долині Чорного Черемоша був Жабка, від якого і одержало назву колишнє Жаб'є. За іншою версією , тут в заболоченій долині річки водилося багато жаб, звідки і пішла назва поселення . Біля Жаб'є розсташована гора Замагора.

o1uGFP9YHCk

ІІ.Жаб'є - божество вогню, богиня Габія

Жабіє, виходячи з теорії прабалто-слов'янського праєдинства, ймовірно, тотожне литовському божеству вогню і вогнища Габіє (Gabija, Gabijeta, Gabeta), (С.П. - а також кельтському Бріджит (Brighid), сонячна богиня, зв'язана з вогнем) до якого зверталися з проханням підняти полум'я, розсіяти по світу іскри, захистити. Цим же йм'ям досі називають прибалти полум'я домашнього вогнища. Вона покровительствує жіночій праці, прядінню, Вона зображується у вигляді кішки, лелеки, півня або жінки в червоній сукні, їй підносять в дар хліб, сіль і чашу чистої води, залишаючи їх біля вогнища. Іноді Габіє називали святиню або святилище. Вважається, що її функції перейшли на християнську святу Гафію (Агату), на честь якої в католицьких храмах 5 (18) лютого освячують хліб, сіль і воду, за повір'ям, захищають житла від вогню. Крім того, вважається, що хліб , освячений у цей день в храмі, має здатність екзорцизму (вигнання демона з людини). Теонім походить від gaubti «покрова, захист». Власне, як богиня, Габія згадується в списку богів Яна Ласицького (опубл. 1615) і в фольклорі, де вона карає тих, хто оскверняє вогнище або вогонь.

gabiya-boginya

Іноді теонім Габія використовується як жіноче ім'я, наприклад, відома актриса кіно і телебачення, перекладачка Габія Ярамінайте-Рішкувене. У Вікіпедії стверджується, що Matka Gabia також є польською язичницькою богинею оселі, здоров'я і заступництва, будучи литовського походження [http://en.wikipedia.org/wiki/Matka_Gabia] .

ІІІ .Теонім «Жабіє» («Габіє») того ж походження, що й німецьке слово Gabe «дар», gaben «давати», англійське give «дарувати, давати».

У скандинавській міфології їй відповідає Гевьон, або Гефьон (Gefyon - «дарувальник»; також Gefjon, Gefjun, Gefn) - богиня родючості, одна з асиній, незаймана, якій служать померлі дівчата. В «Едді» зберігся переказ, що Гевьон, жінка з роду Асів, отримала від конунга Швеції Гюльві в дар за цікаві промови стільки землі, скільки можна зорати на 4 биках за одну добу. Гевьон перетворила на биків своїх синів, народжених від велетня, і вони провели таку глибоку борозну, що відрізали від Швеції великий шматок землі, названий Гевьон островом Зеландія. На місці ж цієї землі утворилося озеро Меларен, а проритий канал став протокою Ересунд. Озеро Меларен в ті часи звалося Льог (Ligrinn) і, як говориться у «Сазі про інглінгів», владика асів:

«...Одін оселився біля озера Льог, там, де тепер зветься Старі Сігтуни, збудував там велике капище і здійснював в ньому жертвопринесення за звичаєм асів. Всі землі, якими він там заволодів, він назвав Сігтунами. Він поселив там і жерців. Ньорд жив у Ноатуні , Фрейр - в Уппсалі, Хеймдалль - в Хімінбьорзі, Тор - в Трудванзі, а Бальдр - в Брейдабліку. Усім їм Одін дав добрі оселі».

Стара Сігтуна перебувала майже там же, де і сучасна, лише кілометрів з п'яток на захід, на північний захід від Стокгольма.

800px-Frederiksborg Slot Hilleroed Denmark ceiling1Богиня Гефьон

Ймовірно, історична основа міфу - переселення данів з Швеції в Данію в III - IV століттях. У «Сазі про інглінгів» розповідається , що Гевьон вийшла заміж за сина Одіна Скьольда і жила разом з ним на острові Зеландія в Хлейдрі (суч.Лайре, поблизу Роскілле). Гевьон асоціюється з землеробством, цнотливістю і вдачею. Дівчата , які вмирали незайманими, ставали її свитою в загробному житті, тому вона характеризується як богиня чесноти, але, попри все, вона була богинею достатку. Крім того, «Гефьон» - одне з імен Фрейї - давньоскандинавської богині родючості, любові і краси. У Копенгагені знаходиться створена у 1897-1899 роках датським скульптором Андерсом Бундгордом скульптура з фонтаном, у вигляді Фрейї-Гефьон, що спахувала биками острів, на якому нині стоїть данська столиця.

Богиня Гефьон покровительсвує руні єдності протилежностей і партнерства, договорів, клятв і привороту «Gebo» , зображуваної у вигляді літери Х. У дар від неї можна отримати тілесний чи духовний талант.

У багатьох світових традиціях "зображення багаття" ідентичне зображенню "жаби в печері ", зокрема, у китайців дух вогню відомий в образі жаби (цзао), яка безпосередньо пов'язана з небесним вогнем або Місяцем, причому китайці вважали, що під час затемнень вона його (Місяць) проковтує. За деякими версіями красуня Чань-Е полетіла на Місяць і там перетворилася на велику жабу. Через скритний спосіб життя і любов до вологості жабу завжди пов'язували з люнарним світом, в Китаї - з принципом Інь.

zhaba-v-kulture-kitaya

Очевидно, що приналежність земноводних (жаби, квакші, тритони) до двох стихій - води і землі - зумовила символічне уявлення про неї як про «медіатора», й на цій підставі співвіднесла зі стихією вогню. Було вельми широко поширеним уявлення, що жаба, подібно до змії, несе в лобі дорогоцінний камінь, який символізує удачу.

У монголів існує образ такої життєдайної жаби - Алтан Мелхій як покровителька родючості та породіль. Стародавні алтайці вірили, що вся наша Земля стоїть не на трьох китах або черепахах, а тримається на жабі.

З жабою на голові або як сама жаба зображалася давньоєгипетська богиня родючості (пов'язана також з загробним світом) Хекет, яку античні греки запозичили під ім'ям Геката. Вони вважали її богинею Місяця, чаклунства, володаркою примар і звірів. Геката зображувалася у вигляді трьох жінок, з'єднаних спинами (символи юності, зрілості і старості). Римляни ототожнили Гекату з увінчаною трояндами лагідною богинею пологів Люциною, свято якої відзначали першого березня, що збігається з святами християнської Євдокії і слов'янської Мокоші.

heket-zhaba-egipet
heket-zhaba2Хекет-  єгипетська богиня родючості, вдихаюча життя

У греко-римській традиції жаба була емблемою богині кохання Афродіти. (С.П. - У древньому Шумері існував культ богині Ні-Намму або Ніа, що за віруваннями древніх, породила Небо і Землю. На численних барельєфах її зображено у вигляді жаби - символу плодючості.

kult-zhaby

Стилізоване зображення жаби розшивалося на облямівках весільних простирадл. Головні убори з зображенням жаби молоді жінки переставали носити після народження перших дітей. На вишивках ж часто зустрічалися ідентичні умовні зображення рожанниці і жаби - доведені до знаків орнаменту, в якому вгадувалися риси антроморфної або зооморфної істоти з довгими широко відкритими ногами, зігнутими в колінах, і це ще раз підтверджує думку , що в народній свідомості сакральні риси цих зображень були загальними, як для жаби, так і для рожаниці. Часто на вишитому рушнику зустрічається і сюжет утроби жаб або рожаниць (цю вишивку народні майстри називали «жабою»). У центрі утроби народний майстер поміщав зображення птахів, дерев, квітів, людей, все, що було створено і володіло здатністю живого життя.

zhaba-totem

Народження дітей у польському Помор'ї пояснюють тим, що лелека кидає в комин жаб, які, пройшовши через димохід, набувають людського вигляду; у лужичан - тим, що жаби дістають з води маленьких дітей. У жабі часто вбачають дух померлого, душу дитини, похованого нехрещеним, іноді при вигляді жаби в будинку висловлюють побажання вічного спочинку. З цими ж уявленнями пов'язана і поширене мотивування заборони вбивати жабу - помре мати (рідше - сам убивця, його батьки або родичі). У слов'ян існував звичай у бездітних жінок, скинувши з себе одяг, уночі сісти на жабу і лоном доторкнутися до шкіри жаби, щоб сприяти швидкому зачаттю. В Карелії в весняний гон дівчина ловила жабу під час шлюбних ігор, затискала її в одну руку, а в іншу брала судженого за руку, щоб приворожити його. У давніх слов'ян вятичів існувало також повір'я: якщо вагітна жінка проклинала носиму нею в утробі дитину, то народжувалася жаба.

Жаба на слов'янському рушникуДавній слов'янський рушник із зображенням жаби.

Відомі й інші варіанти відносин людини і жаби (проковтнута жаба як причина вагітності, жаба як джерело хвороби, чаклунство, здійснюване за допомогою жаби, і т.п. ). Іноді жаба виступає як помічниця людини: вона вказує шлях герою, переносить його через річку, дає корисну пораду і т.п. Водночас жаба може символізувати помилкову мудрість як руйнівниця знання і т.п.

Через їх малоприємний зовнішній вигляд і їдкі шкірні виділення, жаби часто вважалися демонічними істотами і необхідною приналежністю відьмацького господарства. Вважали також , що їх нібито використовували як страви на шабаші відьом, а в пеклі вони мучили грішників. Образ жаби часто вводиться в міфологічні та казкові схеми за участю інших тварин. У фольклорі різних народів жаба нерідко є об'єктом глузування або алюзії.

У Древній Мексиці жаба часто зображувалася у вигляді тварини, яка мешкає в землі і заривається в землю. Отруйні виділення залоз, що знаходяться на шкірі жаби, нібито можна було вживати в якості засобів, що впливають на свідомість людини.

У Європі, починаючи з античних часів, жаба, з одного боку, була зневажаною твариною, «повним злого чарівництва», а з іншого - символом матки, і при жіночих хворобах фігурки жаб часто приносили в місця паломництва з проханням про позбавлення від страждання або на подяку за одужання. В інших народних переказах жаба виступає уособленням оберігаючих домових, про яких треба дбати, щоб в подяку за це вони принесли в дім щастя. Нерідко в казках їм відводиться також роль берегинь скарбів.

У світі алхімічних образів жаба є символом водно-земної частини первородної матерії, яка потребує очищення  і повинна бути з'єднана з чим-небудь летючим («жаба як символ землі, поєднана з орлом», представлена на зображеннях у вигляді крилатої жаби). Дивна символіка лежить в основі алхімічної алегорії жаби, яку садять на груди жінки. Пояснення цьому подається в тексті гравюри на міді в книзі емблем «Аталанта фугіенс» («Atalanta fugiens», 1618):

«Посади жабу жінці на груди, і нехай вона смокче, і коли жінка помре, жаба від молока стане дуже великою». Це відразливе зображення пов'язане з описом одного (псевдо) хімічного процесу, при якому первородна матерія на шляху до Філософського Каменя повинна бути просякнута «молоком діви» («філософським молоком», «соком Місяця»).

«Дитина», яка нібито повинна дозріти, буде - як йдеться в коментарях - вигодувана своєю матір'ю, яка при цьому загине: процес , званий «аблактатид» («ablactatio» - «відлучення від грудей»).

Жаба-богиняГібрид жаби-жінки на шматку кераміки від кінця 6-го тисячоліття до нашої ери в Анатолії, Туреччина

zhaba-velyka-bogynya

Жаба через її незвичайні перетворення пов'язувалася з комплексом ідей про воскресіння і відродження, що з великою ймовірністю доводять доісторичні наскальні зображення фігур, що нагадують пуголовків. У близькосхідній традиції жаба символізувала потенціал воскресіння світу: жаба, що сидить у квітці лотоса, або просто жаба - обиралася для храмових ліхиарів, на яких назореї також писали «Я єсмь Воскресіння». У старовинних слов'янських казках жаба нерідко виступає в ролі зачарованої людини: або це принцеса, або принц, або просто прекрасна дівчина. Жаба - символ прихованої краси, тому талісман у вигляді жаби або з її зображенням приносить щастя. Усі прекрасні якості, якими наділила людину природа, розкриються повною мірою під впливом цього талісмана. Особливо талісман надає допомогу в любовних справах - приверне увагу по-справжньому гарної людини, а в дружбі допоможе зберегти щирість і вірність. З популяризацією вчення «Фен-шуй» скульптурні зображення жаби з дерева, кераміки або кістки стали звичною частиною інтер'єру.

Мотив небесного походження жаб дозволяє розглядати їх (і деяких інших хтонічних тварин) як перетворених дітей (або дружину) громовержця, вигнаних на землю, у воду, в нижній світ. У гімні жабам («Рігведа» VII 103) говориться, що жаби з'являються в сезон дощів і подають голос, пробуджений до життя богом грози Парджанья, при цьому жаби звертаються до нього, «як син до батька». Деякі дослідники вважають, що гімн жабі являє собою словесну частину ритуалу викликання дощу за допомогою жаби, відомого і в сучасній Індії. У цьому випадку отримуєм пояснення і порівняння жаби з брахманами, які беруть участь в ритуалі , і з коровами як зооморфними образами родючості та достатку (С.П. - а також спорідненість гадів, зокрема жаб як тотемних тварин з карпатськими градівниками - мольфарами).

Зв'язок жаби з богом неба побічно засвідчена в байці Езопа про жаб, котрі випрошують у громовержця для себе царя. Конкретніше вона проявляється в міфологічному оповіданні африканських ашанті, згідно з яким бог неба Ньяма посадив жабу сторожем біля колодязя, де ніколи не вичерпується вода, і дав їй за це хвіст; під час посухи згорділа жаба не пустила до колодязя спраглих звірів і навіть самого Ньяма, за що він позбавив її хвоста і зробив так що всі жаби народжуються з хвостом, але незабаром втрачають його.

Згідно з повір'ям європейців, жаби падають разом з росою на землю з Місяця, і це відповідає віруванням західних і південних слов'ян про падіння з неба духу вогню у вигляді земноводної істоти - саламандри (тритона), тварі Дажбога, яка харчується вогнем. Земноводні істоти-амфібії (саламандри, жаби) в міфології - істоти, що живуть у двох стихіях і символізують посередництво між двома світами і трансмутацію (хоче - живе у воді і з хвостиком, а хоче - на землі і з лапами). Жаба, що сім років не бачила сонця, перетворюється на літаючого змія, у жаб є свій цар (з короною на голові), жаба здатна оживити мертвого вужа, а шматки розрубаної ящірки зростаються під впливом жаб'ячого сечі. Як і змій, жаб вважають отруйними. Яд їх сильніший зміїного, але кусати людину їм заборонено від сотворення світу. Вони здатні поглинати зміїну отруту і очищати отруєну змією джерело.

Жаби відіграють важливу роль в шаманічних віруваннях. Те, що вони земноводні, розширювало можливості шамана, в цьому була особлива сила духів. На малюнках шаманів жаби розфарбовані чорним і червоним. Це кольори сили і влади, основні кольори шаманського костюма. Влада і сила жаби в тому, що вона - страж на кордоні світів. У цій якості жабу-cевена використовували у ведмежому святі - фігурка «відкривала» шлях душі ведмедя після його ритуального заколення. І, таким чином, жаба зв'язувалася з душами предків.

Еманація Дажбога - тритон або жаба - через тотожність з триєдиною богинею Гекатою наводить на думку про слов'янського міфологічного Трояна, бо в «Слові о полку» Трояновою землею йде Діва "Обида-в-Силах Дажбожа внука". У Трояні, на наш погляд, слід бачити таємничого гуцульського "Триюду" і грецького Тритона , колись головне божество наших предків (він же - Ящур, Щур, Чур), з яким пізніше боролися християнські богатирі (звідси плутанина в «Слові о полку Ігоревім» між «століттями (вечами) Трояна» і «Січами Трояна»). Підтверджує гіпотезу і синонімічність назв оборонних валів на Русі - Троянові або Змієві.

Відомо, що прапор одного з перших франкських королів, Хлодвіга (481-511 рр.; Chlodevech, Кловіс), він же Святий Людовік був білим, й на ньому були зображені три жаби. Після коронації він обрав для свого штандарта зображення золотих жаб на блакитній накидці Св.Мартіна, єпископа міста Тура. З часом жаба трансформувалася у відому нам нині геральдичну королівську лілію (Fleur-de-lis або Lily) і нагадує особливий наконечник сарматської стріли, що володіє додатковими ріжучими крайками [Крооненберг Піт Дж. Від Жаби до Всесвітньої емблеми ].

Французьке сrapaud «жаба» походить з ст-фр./алан. «crape» - «болото».Англійське слово frog «жаба» індоєвропейським походженням родинно як слов'янському «берег» , так і «берегиня» (русалка, рожаниця, хранителька).

Автор: Олег Гуцуляк,
Джерело

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Поділитись статею у соцмережах:


Підписатись на електронну розсилку нових матеріалів:

blog comments powered by Disqus