П'ятниця
24 трав., 2024
     

Ukrainian English
♦ Етнографія ♦ Українські Карпати » ♦ Гуцульщина

Дримба гуцулів Українських Карпат

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 5

Дримба Українських Карпат

Цей дослідницький проект виник завдяки одній фотографії, яку Філіп Даллайс випадково помітив навесні 1999 року, роздивляючись книгу польського фотографа Анджея Полєца "Дальні луги і болота: гуцули сьогодні", яка перебувала на полиці університетської бібліотеки Інституту етнології Невшательского університету (Швейцарія).

Побачивши фотографію людини, котра грала на дримбі, Філіп одразу вирішив, що потрібно зв'язатися з автором цієї фотографії - паном Полєцом. Незабаром, йому вдалося встановити контакт, і Полєц підтвердив, в українських Карпатах збереглися місцеві традиції виготовлення дримб. Більше того, Полєц з ентузіазмом запропонував нам відвідати гуцулів і зустрітися з деякими карпатськими майстрами, що виготовляють дримби. Запрошений в якості лектора для презентації варгану на курсі професора Ф. Борельза, Філіп запропонував створити невелику команду для того, щоб оцінити, яке місце займала дримба у сучасному гуцульському суспільстві. Завдяки серйозній підтримці з боку Невшательского інституту етнології і музею етнографії, ми приступили до організації наших досліджень гуцулів і їхнього регіону.

ДРИМБА І ГУЦУЛИ

ЗНАЙОМСТВО ІЗ ТЕХНОЛОГІЄЮ, МУЗИКОЮ ТА СУСПІЛЬСТВОМ

Дримба гуцулів Українських КарпатІзоляція в Карпатах допомогла гуцулам зберегти культурні особливості у первозданному вигляді, в той час як інші, менш замкнені культури, були перемішані, наповнені асиміляцією і запозиченнями. Можливо саме завдяки їй, ізоляції, у багатьох селах і селах Гуцульщини дримба є досі звичним музичним інструментом, виробництво якого не зникло і в 21 столітті, в той час як у більшості сусідніх областей історія цього інструменту обірвалася ще в 19 столітті або ж незабаром після закінчення Першої Світової Війни.

Існує інформація, що бойки і лемки також зберегли цю прекрасну Традицію, проте наша експедиція вирушила саме до гуцулів, хоча ходять чутки, що цим мистецтвом володіють і також жителі сусіднього гірського ланцюга з назвою - Татра, розташованого на території Польщі та Словаччини, які мають схожість із гуцулами у багатьох питаннях культури. Ще одною сусідньою державою, де дримба, за інформацією з перевірених джерел, як і раніше досить широко використовується і, як наслідок, виготовляється - є Румунія. Але, як вже говорилося вище, наш шлях лежав саме в поселення гуцулів.

Етимологія слова "дримба" на сьогоднішній день повністю не вивчена. Найбільш популярна версія висунута Реджиною Плейт, яка вважає, що слово "дримба" має виключно слав'янське походження і в українській мові є дієсловом "дримбати", який можна перекласти як - "щоби танцювати". Вона також вважає, що перші екземпляри дримби були зроблені у селах або ж мандрівними ковалями, причому метою виготовлення був їх продаж на ринках. Серед карпатських пастухів і донині можна побачити людей, які грають на цих музичних інструментах. Також дримба добре відома у Молдавії, де невелика етнічна група гагаузів багато століть знає її і саме вона забезпечує музичний супровід для великих сільських танців, які полягають у русі чоловіків по колу. Вертков згадує білоруську дримбу, як забутий інструмент, і українську, як "широко розповсюджену на Гуцульщині, де вона виготовляється у місцевих кузнях і ансамблі грають на інструментах різного розміру».

Дримби, які ми змогли знайти і які будемо розглядати, поділяються на три види, два з яких відрізняються одна від одної різними формами підстави (основи), а третій - наявністю двох язичків. Ми змогли придбати кілька екземплярів безпосередньо у виробника, у приватного власника і на ринку в Косові. Крім того, за допомогою наших друзів Івана і Марічки нам вдалося зв'язатися з трьома людьми, які як і раніше займаються виробництвом дримб. Всім за 60 і, схоже, перейняти у них естафету нікому. Можливо, в горах жили й інші представники, які знали секрети технології виробництва дримб, але точної інформації знайти не вдалося. Ми можемо розділити виробників дримб на 4 категорії і навіть виділити ще одну, згадавши про Павла Даниліва з української діаспори в США. Як сказано було раніше, Реджина Плейт - згадувала сільських і мандрівних ковалів, а Вертков - місцеві кузні, але ми виявили тільки місцеве виробництво.

Ми були невимовно раді, коли пан Шатрук погодився продемонструвати увесь хід роботи, зробивши дримбу прямісінько у нас на очах. Василь Шатрук проживає у невеликому селі Брустурів, в горах, в двадцяти кілометрах від Косова. Народився він у маленькому селі Річка, в 1937 році. Там він і навчився виробляти дримбу, персні та багато інших виробів з різних металів. Йому було дванадцять років, коли батько взявся навчати його цьому мистецтву. Старший брат Василя - Дмитро - теж займається виготовленням дримби і поставляє результати своєї праці на ринок.

shatruk-drymbaКоли ми прибули у будинок пана Шатрука, він пояснив, що дуже втомився за день, проведений на заготівлі сіна на зиму, однак дістав свої інструменти, сталеву лінійку, прути і ковадло зі старого снаряда і запросив нас простежити за процесом. Працював він швидко, акуратно, з любов'ю, точно вивіряючи кожен удар молотом по заготівлі, що лежить на наковальні. Не вимовивши ні слова, він створив дримбу - справжній витвір мистецтва, який створити можуть небагато майстрів. Крім нас за процесом роботи спостерігали син Василя - Іван, а також дружина. Вони стояли осторонь, щоб не відволікати Василя від роботи і лише мовчки спостерігали за роботою Шатрука. Щоб не упустити жодної найдрібнішої подробиці, ми відобразили весь процес виготовлення за допомогою фото та відео зйомки.

Першим ділом Шатрук акуратно вбив залізний прут у формочку, щоб отримати рівний квадрат або ромб, з перетином, що має гострі кути. Після цього він ретельно полірував чотири стрижні за допомогою аркуша наждачного паперу. Потім він перерубав стрижень, отримавши відрізок у дванадцять сантиметрів, а потім, за допомогою плоскогубців, почав згинати його. Цей момент має величезну важливість, адже зігнути метал потрібно дуже швидко, під певним кутом, щоб надати потрібну форму. Саме тому він і є найскладнішим для спостереження, так як все відбувається миттєво. Наприклад, при виробництві подібних інструментів в Австрії застосовуються спеціальні верстати, однак консервативний Василь воліє працювати виключно вручну, сподіваючись на гостре око, сильні й спритні руки. Дивно, але кожен вигин виходить саме таким, яким і повинен вийти, чого зазвичай можна домогтися лише при роботі на самих якісних верстатах, а Шатрук робить те ж саме, використовуючи лише звичайні плоскогубці. Однак, якщо в Мольні (Швейцарія) музичний інструмент за формою нагадує кронштейн, особливо у Віммера, який гне рами, використовуючи дві пари плоскогубців у кожній руці, то Шатрук діє по-іншому і створює інструмент з внутрішнім кутом, схожим на вигин лука, при цьому дримба НЕ виходить зовсім симетричною і схожою на букву D, хоча саме ця форма вважається традиційною для подібних музичних інструментів. На все це і Віммер, і Шатрук витрачають півхвилини!

Після цього Василь акуратно надає інструменту остаточного вигляду, декількома м'якими ударами легкого молотка. Потім Шатрук бере у руки невелике поліно, з двома вбитими цвяхами по краях, за допомогою яких він вивіряє місце, де буде розміщуватись язичок. Цікаво, що для установки язичка Шатрук робить не прямий виріз, а трапециподібний, завдяки чому можна буде підправити нахил встановлюваного язичка при його вклепуванні. Після цього він на око вивіряє довжину відповідного язичка і вирізає його, на наш подив, зі звичайної сталевої лінійки, за допомогою долота і молотка. Потім додає їй абсолютно плоску форму за допомогою все того ж молотка і доводить напилком. У процесі він кілька разів зупиняється і розглядає отриманий язичок, щоб досягти точної товщини і ширини, а також перевірити, чи досяг він потрібної гнучкості.

vyrobnyctvo-drymby

Треба сказати, що форма язичка в місці, де він оточений деками дримби, дуже важлива, так як саме вона буде визначати гнучкість і, отже, акустику виробленого інструменту, а так само ту естетику, притаманну кожному автору, або традиції, або моді. Але і тут Шатрук не користується навіть лінійкою, воліючи все робити «на око». Нарешті, і рамка, і язичок готові. При з'єднанні Василь теж не витрачає зайвого часу і нічим не ускладнює процес - він просто вганяє язичок в трапецевидний отвір на рамці, який заздалегідь зробив і чотирма влучними ударами молотка фіксує його, притримуючи пальцем посередині.

karpatska-drymba-shatruka

І ось, останній етап створення дримби - потрібно вигнути коліно язичка під потрібним кутом і зробити колечко або загин на кінці. Це і займає найбільше часу, так як Василь кілька разів пробує звучання інструменту, після кожного разу трохи підправляючи язичок, домагаючись ідеального звучання. Коли він залишається задоволений звучанням, то покриває дримбу тонким шаром масла, щоб захистити її від корозії. Таким чином, для виготовлення одного примірника, йому знадобилося близько 30 хвилин.

Виробництво дримби

Спостереження за діями майстра змусило нас оцінити його ноу-хау і зробити декілька важливих висновків. Шатрук не потребує кузні або використанні вогню, таким чином ми віддаляємося від 19 століття, коли більшість виготовлювачів кували дримби з сирого заліза. Також стає зрозуміло, що весь процес створення дримби, який застосовує Василь, набагато простіший і швидший, ніж той, який вважають за краще в Мольні, хоча замість складних і дорогих верстатів, він застосовує підручні матеріали і найпростіші інструменти.

Повернувшись із польових досліджень, Філіп Даллайс послав кілька дримб різним виробникам дримб і фахівцям. Знаменитий угорський майстер Золтан Сілад’ї зазначив (в особистому листуванні в 2001), що для створення добре збалансованої дримби потрібно всього декілька інструментів. Але для подальших досліджень необхідно дізнатися, коли Шатрук почав використовувати сталеві лінійки в якості матеріалу для язичків та дізнатися більше про техніку його батька, щоб ретельно порівняти всі особливості дримб, а також старих гуцульських дримб, які, на жаль, не були нами виявлені, ні в музеях, ні у людей похилого віку. Для того щоб зрозуміти кожну стадію створення дримби, нам було необхідно більш ретельно дослідити дримби, які ми мали на руках, щоб прочитати і інтерпретувати фірмові штрихи виготовлення, які можуть реконструювати деякі техніко-культурні традиції та особистий контакт виробника, що є особливо доцільним при аналізі дримб.

Але щодо походження і точної ідентифікації сировини як і раніше залишається невизначеність. Як це не дивно, але Шатрук створював не типову для гуцулів дримбу, а інструмент, форма якого нагадує один з тих, що можна побачити в Мольні, як за розміром, так і за подвійним язичком.

karta-karpat-drymba

На сьогоднішній день майбутнє виробництва традиційних дримб перебуває під загрозою, не схоже, що б хтось з молоді переймав естафету - молоді більше думають про сучасність. Однак, якщо такі з'являться, то швидше за все ними будуть внесені якісь зміни в форму і розміри дримби, наприклад під впливом доромб (варганів) Золтана Сілад’ї, через що вже наступне покоління дримб не можна буде назвати класичним музичним інструментом гуцульського народу.

vargan-schemaАле, як показує історія, традиційні форми найчастіше здатні виживати протягом довгого часу.До прикладу, в Сардинії досі зустрічаються варгани з Мольна, пофарбовані у чорний колір, що імітує сире залізо, з якого раніше і вироблялися ці музичні інструменти, а продаються вони паралельно з місцевими кованими моделями. Ми вважаємо, що музику, виконану на дримбах, обговорювати зарано, так як для цього потрібно прослухати добре документовані старі і нові записи, яких у нас немає, але які могли зберегтися в архівах Києва, Львова та інших містах. У будь-якому випадку, ми помітили, що гуцульські виконавці в основному використовують бій вказівним пальцем "на себе", а основними темами є імпровізація та гуцульські мотиви. Сильно розчарував нас збір усних висловлювань і традицій, пов'язаних з дримбою, так як дуже небагато жителів знають навіть просто про існування цього інструменту, не кажучи вже про більш складні і глибокі пізнання. Тому нам залишається тільки сподіватися на те, що з часом дримба буде популяризована і стане більш поширеною на Гуцульщині.

Наступним кроком стала наша поїздка до Варшави, де наш товариш Полєц прийняв нас у своєму будинку і поділився досить великим обсягом інформації з історії народу гуцулів після отримання Україною незалежності в 1991 році. Він вважає, що складна економіка в Україні особливо сильно вплинула на гуцульський регіон, в якому відсутні державні програми розвитку, торкнувшись й гуцульських традицій - більшій частині населення просто не до виробництва культурних цінностей. Справжні гуцульські ансамблі зараз важко зустріти, а музиканти грають на сучасних інструментах без натяку на автентичність. Полєц підтвердив, що побачити дримбу у вільному продажі - це досить велика рідкість і свою він роздобув на ринку у Косові - таку ж, як у нас. Єдиний випадок, про який він згадав - як один з його гуцульських друзів грав увечері в саду, імітуючи звуки Природи, причому, Полєц наполягає на містичних аспектах інструменту.

На наступний день нам пощастило потрапити в школу, розташовану в селі Ясенів, Верховинського району. Вона була заснована ще в 1882 році і завдяки їй вдавалося зберегти багато традиції та культуру. Нечай розставив своїх музикантів в півколо і видав кожному інструмент, потім сам узяв дримбу і, почавши вистукувати ногою ритм, став виводити гармонійну мелодію, якої діти хором підспівували. Це тривало близько десяти хвилин. На жаль, після цього Нечай вирішив що цього буде достатньо, зібрав видані дримби і сховав їх у кишеню. Ми встигли тільки взяти у нього невелике інтерв'ю. Нечай без зайвих зусиль впізнав показану дримбу Шатрука, коли ж ми показали і дали пограти йому великий доромб Сілад'ї, він щиро пояснив нам, що гуцульські дримби - найкращі в світі, завдяки їх невеликому розміру і високій тональності, так само вони не псують зуби. Більше того, він наполягав, що дримби володіють магічними і терапевтичними можливостями. Він повторив нам дослівно те ж, що він сказав Бердник у 1999 році: «У музиці, граючій на дримбі, присутні чари, звуки дримби можуть лікувати і душу і тіло, зачаровувати, приручати диких тварин. Вони як музичні заклинання». Коли ми попросилися до нього у гості в майстерню, він сказав, що ще занадто рано і що нам треба приїхати через два місяці. Вивчення дримби раптово перетворилося на обряд посвячення і ми просто зобов'язані були повернутися і дізнатися у Нечая більше про несподівані шаманські практики гуцулів. Перед розставанням з Нечаєм, ми запропонували йому подарунок - в'єтнамський пластинчастий дан мой, але він чемно відмовився, хоч і визнав високі акустичні якості цього невеличкого і не вимагавшого наявності зубів варгана.

Несподівано у нас з'явилася можливість провести декілька годин в гімназії у Косові, під час навчального дня. Діти були святково одягнені і проводили час на дитячому майданчику, де ми могли вільно обговорити з ними цікаві для нас питання. Ніхто з них не знав нічого про дримбу, проте всі бажали навчитися грати на ній. Нам довелося вгамувати їхню пристрасть, що деяких призвело майже у гарячковий стан. Трохи пізніше вчитель праці, який носить широкий гуцульський ремінь, запропонував нам відпочити у шкільній майстерні. Крім відпочинку ми отримали можливість побачити місце, де ведеться навчання гуцульському ремеслу деревообробки, що використовується в основному для прикраси коробок і скриньок. Діти в цей час все заглядали у вікна. Потім учитель праці показав свою дримбу і заграв на ній кілька вельми мелодійних і ритмічних мелодій. Таким чином, ми знову отримали підтвердження своєї теорії, що люди, що народилися 40-50 років тому, знають дримбу, а багато хто навіть вміє грати на ній, а діти і підлітки зовсім не у розпорядженні знань про неї. Можливо, це є сумною звісткою того, що зовсім скоро народ забуде про дримбу та технологію її виготовлення і гра на ній буде повністю втрачена…

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber