English German Polish Spanish

Соломонари - румунські градівники і хмарники

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Un5464563bhfghtitled-1Відведення градових хмар та інших гідроатмосферних катаклізмів для етносів, що населяли територію Карпат, залишалося в кінці ХІХ – на поч. ХХ ст. своєрідним професійним заняттям. Тому, мольфарство - явище, яке побутує не тільки в українській Гуцульщині, але й на території Румунії. Власне, про це явище у наших карпатських сусідів ми поговоримо у даній статті. 

 

Соломонари 

Соломонари (solomonari) - так звали градівників та хмарників - людей, котрі відвертали бурю та град від полів та осель, на території румунізованої Гуцульщини. Градівники є членами сільської громади, що володіли езотеричними знаннями та отримували платню за відвернення граду чи інших атмосферних явищ від односельців. 

Чимало європейських фольклористів виводять їх від дакійських жерців, які вшановували Бога грому Zamolxis'а, а стрілами своїми з магічних луків розганяли грозові хмари. Також існує чимало паралелей з рахманами, про яких в Карпато-Балканській місцевості здавна знають як мешканців міфічної (райської) обителі, блаженних старців, котрі жили колись відлюдниками в гірських скеляхстих урвищах та знаходили собі притулок в дебрях лісу. Мегалітичні святилища в Карпатах - свідки культу дакійських жерців. Саме тому, деякі румунські дослідники трактують назву своїх історичних земель як Дакійська Гіперборея (Dacian Hiperborea).

Romanian-for-7-days13

"Сфінкс" в румунських горах - дакійське антропоморфне кам'яне святилище. Місце ритуального вшанування бога блискавки Zamolxis'a (зверніть увагу на корінь "mol", який присутній  й у слові "molfa", "molfar". Замольксіс - замолити, замовляти. Так його звали жерці, які замовляли погоду, примівники)

 

geto-dacii

Дакійський бог Замольскіс (Zamolxsis)

 zamolxis sfinxul si lupul by corinazone-d492fdd

Подорожуючий хмарами мольфар і румунський "Сфінкс" 

un-dac-tarabostes-marele-lup-alb-si-sfinxul-dacic-din-bucegi-1411471032 org 

Художня інтерпретація на тему Замольксіса і вищезгаданого румунського місця сили 

ХFgallery1-3

Соломонар

1066723 orig

Румунський знахар за приготуванням зілля

 

ГРАДІВНИК - ЦЕ ПРОФЕСІЯ

Однак, назва "соломонари" відносно молода. Близько XVII століття, під впливом християнства, з'явилась легенда, буцімто магічні знання були залишені румунським відунам біблійним царем Соломоном. Та в ранніх віках румунські чарівники звали себе по-іншому - гриндинарями (тобто, градівниками) - цей термін більше всього розповсюджений на Буковині та Трансильванії.

Селяни села Корчівці запам'ятати уривчасті дані про існування гриндинарів в минулому, а також жителі сіл Йорданешти, Сучевени, Дерменешти. Старожили з Корчівців пам'ятають навіть чоловіка на ім'я - Іван Ткачук, який народився в 1901 році. За свідченням старожилів Іван Ткачук отримав свою силу після того, як косив траву в горах та врятував жабу зі щелеп змії. Пізніше він почав відвертати град в селі цією палицею. В селі Йорданешти пам'ятають як один чоловік розібраний до гола, помахами рук та спеціальними замовляннями відігнав град від села. Традиція наймати людей на відвертання граду зберігалась як в румунських, так і українських селах аж до 1950-х років. Гроші, щоб йому заплатити збиралися з усіх куточків села.Також платили харчами - давали відро кукурудзи або картоплі. Що цікаво, громада села могла також наложити штраф на градівника, якщо він виявився шарлатаном або був ледачим, й не зміг вплинути на погодні умови та відвернути лихо. 

Отож бачимо, що мольфар - це не щось міфічне й зле, а корисна, а головне дуже відповідальна професія, яка допомогала відвернути стихійні лиха від села та зберегти урожай.

187058-2

Градівники описувалися як високорослі, руді, волохаті люди у довгих білих одежах, з магічними артефактами (мольфами) на поясі. Священне знання у них передавалося від учителя до учня, з покоління у покоління. Не передати знання для мольфара - страшна мука. Як зазначав сам гуцульський мольфар Михайло Михайлович Нечай про Гоя із Шешор: "Він нікому не передав своїх знань: не було в нього учнів, жив він самотньо. І помирав тяжко, — як кожен мольфар, що не передасть своїх знань. Настільки тяжко, що інші мольфари з усієї Гуцульщини (хоч і мало їх зосталося), відчувши, приїхали до Шешор, і три дні молилися над умираючим, щоб полегшити його страждання..."

СОЛОМОНАР - НОСІЙ ЕЗОТЕРИЧНИХ ЗНАНЬ

083-the-pied-piper-of-hamelin-q90-1136x1388Подейкують, старі соломонари ходили по селах і відшукували дітей, народжених з особливими ознаками та забирали їх, виховуючи в лісах і печерах протягом семи-дев’яти років, навчали мольфарському ремеслу. З приходом християнства, кількість так-званих соломонарів, звісно, різко зменшилась, вони піддались гонінням збоку церкви, а зміст їх магічного ремесла був остаочно перекручений. В народі навіть з'явилися історії про героїв, які перемагають мольфарів. Вважається, що для того, аби врятуватися від гніву градівника, люди мають попросити допомоги у «каменяра» - соломонара, який повернувся до людей, але ще пам'ятає магію. Іноді соломонари з'являються в супроводі мороя (рум. moroi, пох. від мор - повальна смерть, епідемія) - різновид упирів в румунській міфології, мара. У деяких творах морой - це примара мертвої людини, що покинула могилу. Також вважається, що соломонари можуть викликати і осідлати балаура - в румунській міфології істота, схожа на дракона. Балаур може досягати величезних розмірів, він схожий на змія з крилами, ногами і безліччю голів. Вважається, що слово "балаур" походить від праіндоєвропейського кореня * bel-(сильний) або * bhel-(наростати).
 
На ранньому етапі історії соломонари вважалися добрими віщунами, але з приходом християнства вони перетворилися в злих. У народі навіть з'явилися історії про героїв, які перемагають соломонарів. Вважається, що для того, щоб врятуватися від гніву соломонарів, люди можуть попросити допомоги у «Каменяра» - соломонара, який повернувся до людей, але пам'ятає магію.
 
Віра в соломонарів повністю не зникла і до сих пір існує в віддалених селах Румунії. В один час соломонарами в сільській місцевості називали астрологів, астрономів і взагалі людей, які вміють визначати час за зірками, складати календарі тощо.

© СПАДЩИНА ПРЕДКІВ
Викоритана література:
 
Antoniy MOYSEY, Antonina ANISTRATENKO
MAGIC PRACTICE OF THE AVERTING HYDROATMOSPHERIC DISASTERS OF ROMANIANS IN BUKOVINA 
Oisteanu A. Istoricul unui termen folcloric: Solomonarul // Rev. de etnografie şi folclor. — 1990. — Т. 35№ 5/6. — С. 319-332.
Gorovei, A. (1931), Descântecele românilor, Impremeria Natională, București
Herseni, Traian (1979) „Le dragon dace”, Ethnologica (1): 13-22
Agrigoroaiei, Eugen (1981), Țara neuitatelor constelații: Folclor arhaic românesc, Editura Junimea, Iași

Теги:     Соломонари      solomonari      гріндінар      градівник      соломонар      відвернення граду      Zamolxis      Замольксис

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Варто переглянути:

Опубліковано 26 січня 2014, 00.42 Сергій Лащенко
2014-01-25-23-03-33Про цей надзвичайно цінний для краєзнавців документ – щоденник Василя Боб’яка - дізнався цілком випадково – проговорилися космачани, у яких я гостював. В...
16605
Опубліковано 26 січня 2014, 02.08 admin
2014-01-26-00-23-59Бокораш  — назва плотогона, здебільшого на Бойківщині та Гуцульщині, який займався сплавом лісу річками в Українських Карпатах. Стовбури зрізаних...
48755
Опубліковано 26 січня 2014, 01.40 М. Творидло
-qq-1913Гуцульщина переживає страшні часи, яких найстарші тамошні мешканцї не памятають: часи голоду. Розпука бере ся, коли заїдеш до одного, другого, десятого...
16975
Опубліковано 07 січня 2014, 11.51 Ю. Юркевич
2014-01-07-10-11-48На Гуцульщині та Покутті дерево – найдоступніший матеріал для будівництва та виготовлення предметів побуту. Його особливі природні властивості й простота...
28575
Опубліковано 15 січня 2014, 03.26 Кайндль Р.Ф.
2014-01-15-01-35-11Спосіб життя гуцула є надзвичайно простий, його потреби невибагливі. Хата і її обстановка є зовнішнім свідченням цього. Гуцул - гордий і...
30765

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...