завантаження...

Лемківщина


Одна із найрізнобарвніших областей України. Розташована в Карпатах по обох схилах Бескидів. На цій території здавна проживає український субетнос лемки - нащадки білих хорватів та родичі лужицьких сербів. Лемковина - це прекрасний Закарпатський край, який зберігає давні традиції.  

Які комірці з бісеру носили лемківські жінки?

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
Лемківські прикраси з бісеруЧерез доступність та кольорову різноманітність, бісер особливо припав до душі українським красуням. Лемкині навчилися створювати із бісеру спражні шедеври українського народного кутюру. 
 

Лемки: історична доля та версії походження

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 49

lemky-subetnos

Лемки (також лемаки, руснаки, русини) - український субетнос, східнослов'янське населення Лемківщини (історико-культурна область на кордоні України, Польщі та Словаччини). В Польщі лемки умовно діляться на дві групи: перші відносять себе до частини українського народу, що говорить на лемківському діалекті української мови, другі вважають себе окремою нацією (або частиною русинського народу), а свій ідіом - самостійною лемківською мовою. У Словаччині, як і в Польщі, серед лемків проявляється дуалізм самоідентифікації, зокрема, під час переписів населення частина лемків віднесла себе до українців, частина - до русинів, відповідно з рідною українською або русинською мовами.

 

Молитва лемкині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untit4rwrwwrr353553353535wwrwr42242442led-1Карпатські молитви старої лемкині.  Записано у Катерини Русин, село Вигода, Івано-Франківська область. 

 

Лемківське весілля

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit4rwrwwyyiyiyiyiyiyirrwwrwr42242442led-1Зазвичай на Лемківщині одружувались у ранньому віці: парубки у 17-18, а дівчата—у 15-17 років. Право молоді на вільний вибір шлюбного партнера було до певної міри обмеженим. Вирішальну роль у підборі подружньої пари відігравали батьки, які передусім зважали на належне забезпечення матеріальних основ новостворюваної сім’ї.

 

Походження етноніма "лемко"

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled42442422424tttttttttt444-478Про походжыня слова «Лемко » появилося пару концепцій. П. Шафарик виводив єй од сарматского племени «Лімігантес», яке мало жыти во східній Панонії в І століті. Натоміст І. Вагилевич вважав, што етнонім тот може быти пов’язаний зо словом «Лемза» (вітрогон) або «Лемзіти» (лазити). Останньо антропонімічну концепцію походжыня слова «Лемко » створив в половині 90-тых років М. Худаш (смотр: М. Худаш, Походження етноніма лемки , «Народознавчі Зошити», Львів 1995, з. 5, с. 279–290).

 

Собітки (Купала) на Лемківщині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4tttttttttt444352352525-478Головним атрибутом купальського святкування на Лемківщині було палення у святкову ніч традиційного вогнища, званого "Собітка". Назва ця, мабуть, походить від назви гори в Німеччині - Собот, - де в давнину палилися традиційні вогнища у честь Перуна. Лемківські собітки теж присвячувалися Перунові - богові вогню, блискавки і грому, про що свідчать численні знаки-громовиці – на хатах, на знаряддях праці, на зброї. Не виключена можливість, що давнє лемківське село Перунка отримало назву саме від Перуна, ідол якого міг стояти на місці пізнішого християнського храму.

 

Лемки: 5 запитань

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 2

Untitlederwerwerw4tttttttttt444-478Лемки, як і взагалі українці у Польщі, — це не діаспора. І в прямому, і в переносному значенні слова. По-перше, вони — вихідці не з чужих, а з етнічних українських земель, які не з їхньої волі опинилися за межами України. По-друге, навіть за чаркою не вчать нас жити і не докоряють клубком нерозв’язаних проблем. Більше розуміють українські проблеми, здатні співчувати, хоча у самих не менше підстав для нашого співчуття. Чого варта лише операція «Вісла», внаслідок якої всі українці були вигнані з рідних домівок. Тепер лемків найбільше не в горах, а на заході Польщі, у Любуському воєводстві. Там ми й хотіли почути відповіді на п’ять сакраментальних запитань.

 

Різьбярство та каменярство на Лемківщині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle342342342d4tttttttttt444-478Важливою підставою життя лемків був деревний промисл. Деякі села, положені серед старих, густих борів, напр. Чорна Вода біля Щавниці, Дальова біля Яслиськ, Мощанець, Суровиця, Дарів, Поляни, Полави, Завої в Романівщині, Команча, займаються й досы стинанням, чищенням, доставою дерева (ялиць, смерік, сосен, буків) до тартаків, залізниці та міст, і це приносить їм великі прибутки.

 


Сторінка 1 з 2

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

| НАШ YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання.

heritage@spadok.org.ua
twitter instagram pinterest skype tumblr 

Допомога проекту: