Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English
♦ Етнографія ♦ Українські Карпати » ♦ Гуцульщина

Гуцульська скриня

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 6

Гуцульська скриня

Гуцульська скриня є символом добробуту і благополуччя, оберегом родинного достатку. Скриня займала особливе місце в інтер’єрі селянської хати. У побуті вона служила переважно для зберігання святкового одягу, тканин, прикрас, коштовностей та інших важливих речей, а також призначалася для посагу нареченої. Тобто виконувала не лише своє вжиткове призначення, а й була головним атрибутом весільного обряду, символом майбутньої сім’ї, оберегом духовних і моральних засад.

Скрине ж моя мальовнича!
Да не рік, не два пряла,
Да не зимоньку ткала,
Да не літо білила,
Весь рід обдарила.

В очікуванні заміжжя, молоді дівчата ще на початку свого дівування наповняли скриню різними речами власного виготовлення, які уважались цінними  та необхідними для їхньої майбутньої сімʼї та господарства. Кількість та якість цих речей вказували не тільки на працьовитість, але також на здібність стати доброю господинею.

Речі ці складалися із різних лляних текстилів, як, наприклад, сорочок, яких могло бути 30-40, рушників – ритуальних та буденних, сувоїв полотна, хатних текстилів і більш дорогоцінних речей, таких як коралове чи бурштинове намисто, срібні монети тощо. Усі ці речі були приготовлені та зібрані з одушевленням, трудом та любовʼю. Хоча особлива увага прикладалася до матеріяльної вартості речей в скрині, емоційний звʼязок був не менше важливим. Посагова скриня для нареченої була символом її спадщини, молодості, дівування і мрій та надій на щасливе родинне життя, творцем якого вона є сама.

10501779 669715413109289 9106989473035084243 n

Утилітарна функція органічно поєднувалась з естетичною. Тому їх оздобленню надавали особливого значення. Виготовляли скрині на Гуцульщині найчастіше з буку. Прикрашали їх плоскими контурним різьбленням (“ритуванням”), яке створювало враження графічного малюнка і належало до найдавніших різновидів декорування виробів. Узор доповнювався малюванням чи бейцюванням у червоно-брунатному тоні. Окремі елементи орнаменту підмальовувалися чорною, а пізніше різнокольоровими фарбами, зокрема зеленими, жовтими, синіми, що посилювало його декоративність.  Скрині також тонували природними барвниками, які давали їм червоно-коричневий колір.

Гуцули, знані за свій консерватизм, до наших днів зберегли багато старовинних культурних світоглядних концепцій у своїх віруваннях, звичаях та мистецтві. Більшість утилітарних гуцульських виробів були прикрашені в особливий спосіб, застосовуючи символічні мотиви. Ці символічні знаки, згідно з віруванням, мали надприродню силу охороняти від зла, нещастя та забезпечувати добро і достаток. Сьогодні ми дивимося на ці символи як на елементи народного мистецтва та мистецького вияву, але для гуцулів ці мотиви були конечними магічними елементами для забезпечення їхнього добробуту та існування.

Скрині мають столярну конструкцію, яка прийшла на зміну довбаним, виготовляли їх без цвяхів. Поширеними були на Гуцульщині скрині з двосхилим віком, що нагадує дах житла. Саме більшість таких скринь експонується на виставці. Побутували й скрині з плоским віком, які іноді використовувалися як стіл. В оздобленні цих предметів переважає найбільш архаїчний геометричний орнамент, який розміщується на віку, передній та бічних стінках. Композиція декору підпорядковувалась конструкції скрині. Контурний узор виконувався спеціальним різцем (“фуджук”) і складався з хрестів, трикутників, прямокутників, квадратів, ромбів, розет, кіл, зубців тощо. Головні мотиви, більші за розміром, наприклад, розета вписана в коло, поєднувались з прямими, скісними, зигзагоподібними лініями, сіткою (“ільчасте письмо”). Орнаментика є не лише засобом декорування, а й несе в собі величезну закодовану інформацію, зокрема про наше національне світобачення.

1185152 509160739164758 154634813 n

 - Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber