Громовик - символ Перуна, культовий оберіг слов'ян

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Громовик перуниця символ ПерунаГромовик (громівник, перуниця, колесо Перуна) - широко зустрічається в побуті та інтер'єрі слов'ян. Особливо часто його можна помітити в Карпатах, на сволоках хатів та старих скринях, на ручних хрестах і підсвічниках, на гуцульських рушницях і ременях, на музичних інструментах, різьблених скриньках і дерев'яному посуді тощо.

 

Громовик - культовий, народний оберіг слов'ян, символ Перуна - бога грому і блискавки, граду, небесного вогню і дощу. Являє собою шести-, семи- або восьмипелюсткову розетку, чи то пак, колесо зі списами. Є одним із різновидів солярних знаків та зберігся до наших днів завдяки археологічним та етнографічним матеріалам. 

Зустрічається в усіх індоєвропейських культурах, зокрема в римлян та кельтів мав назву - Колесо Юпітера.

Громовик символізує небесні стихії: Небо, Сонце, Вогонь, Грім, Блискавку, Дощ. 

Громове колесо Перуна

На багатьох дерев'янних старовинних церквах, а також могилах досі зустрічається знак Перуна:

Знак Перуна на цвинтарі

громовик на дерев'яній церкві

Громовиця на дерев'яному хресті

Знак перуна на могилах

Громовик на карпатській могилі

На початку XX століття символ активно почав застосовуватися різними new age формаціями і став називатися в езотеричних колах як "Квітка Життя". Вони вважали, що "громове колесо" лежить в основі сакральної геометрії. Також є припущення, що цей знак є позначенням кульової блискавки. 

зірка перуна або квітка життя

Зустрічається не тільки у слов'ян, а й у персів, шумер, що свідчить про його арійську основу:

1334588342 vedicheskie-korni-rannego-xristianstva4

Цікаво, що такий самий знак часто зустрічається в деяких регіонах Німеччини, Франції та інших європейських країнах, а також у країнах південно-східної Азії. 

1rVZ Yoho5g

Гуцули, бойки та лемки називають символ просто - "ружа", тобто роза, розетка. Він досі застосовується в народних орнаментах різблярами:

Символи гуцулів

Гуцульська скриня громовик

Знак Перуна громовиця

Колесо із шістьма списами зображене на Ромашківському календарі IV ст. н.е. - ним позначено день слов'янського бога Перуна наприкінці липня. Особливі моління Богy-Громовержцю в липневі дні, коли дуже часті гpози і гpозові зливи, пов'язані з тим, що до цього часу ypожай хлібів вже дозрівав і сильні зливи могли збити зеpна з колосків перед жнивами. Сьогодні цей день називають - Ільїн день (20 липня). 

День Перуна 20 червня

 

Християнський Ілля Громовержець увібрав всі риси язичницького Перуна. Зображали його з довгою бородою, який мчить по небу на золотій колісниці, запряженій 4 або 7 кіньми, безпощадно кидаючи громовими списами у чортів та демонів:

Ілля Громовержець

Перун Ілля Громовержець

Збереглося чимало прикмет, пов'язаних з Громовержцем:

  • До Іллі і громи не страшні
  • Грім гримить, то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде
  • До Іллі хмари ходять за вітром, а після Іллі—проти вітру
  • На Іллі новий хліб на столі

Перун у слов'ян був верховним божеством, богом правосуддя, вісником законів. Його боялися і шанували. Особливо землероби, яким він посилав благодатні дощі на поля і посіви та гарантував врожайний рік. Так почали карбувати символ Перуна у вигляді "громового колеса" як оберіг на всіх предметах, які мали відношення до людей. У гуцулів абсолютно всі предмети, від чересів до баклаг мають ці символи:

454

330324 original

zQrb75i7Jak

Перстень зі знаком Перуна

Альбом  Google  Яндекс.Браузер

IHR327fgyQE

Untitl45345345ed-3

image8

gate-e1533328151893

Громовик - дуже потужний язичницький символ, який "вбивав" усе лихе і негативне та брав під свій захист, допомагав концентрувати життєву енергію. Саме так можна охарактеризувати його та пояснити тотальне розповсюдження символу у слов'ян аж до наших днів. Старожили пояснюють, що священний знак також зображали на стінах будинку, щоб охороняв від блискавки:

yazich-ds-077

image 1

Народне мистецтво ще раз демонструє неймовірну глибину пам'яті.

Сам зв'язок сонця та колеса виник ще у сиву давнину і зберігся в народних обрядах до наших днів. На Купала та Різдво хлопці беруть колесо, запалюють його та починають обертати, крутити по землі, спускаючи з гори.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:


Теги:     символи      обереги      знаки      язичництво      перун      культура

загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...

| YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей, нарисів тощо. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. Пам'ятайте: думка авторів може не збігатися з думкою редакції.