Громовик - символ Перуна, культовий оберіг слов'ян

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Громовик перуниця символ ПерунаГромовик (громівник, перуниця, колесо Перуна) - широко зустрічається в побуті та інтер'єрі слов'ян. Особливо часто його можна помітити в Карпатах, на сволоках хатів та старих скринях, на ручних хрестах і підсвічниках, на гуцульських рушницях і ременях, на музичних інструментах, різьблених скриньках і дерев'яному посуді тощо.

Громовик - культовий, народний оберіг слов'ян, символ Перуна - бога грому і блискавки, граду, небесного вогню і дощу. Являє собою шести-, семи- або восьмипелюсткову розетку, чи то пак, колесо зі списами. Є одним із різновидів солярних знаків та зберігся до наших днів завдяки археологічним та етнографічним матеріалам. 

Зустрічається в усіх індоєвропейських культурах, зокрема в римлян та кельтів мав назву - Колесо Юпітера.

Громовик символізує небесні стихії: Небо, Сонце, Вогонь, Грім, Блискавку, Дощ. 

Громове колесо Перуна

На багатьох дерев'янних старовинних церквах, а також могилах досі зустрічається знак Перуна:

Знак Перуна на цвинтарі

громовик на дерев'яній церкві

Громовиця на дерев'яному хресті

Знак перуна на могилах

На початку XX століття символ активно почав застосовуватися різними new age формаціями і став називатися в езотеричних колах як "Квітка Життя". Вони вважали, що "громове колесо" лежить в основі сакральної геометрії. Також є припущення, що цей знак є позначенням кульової блискавки. 

Квітка життя символ

Символ квітка езотерика 

Зустрічається не тільки у слов'ян, а й у персів, шумер, що свідчить про його арійську основу:

1334588342 vedicheskie-korni-rannego-xristianstva4

Цікаво, що такий самий знак часто зустрічається в деяких регіонах Німеччини, Франції та інших європейських країнах, а також у країнах південно-східної Азії. 

1rVZ Yoho5g

Гуцули, бойки та лемки називають символ просто - "ружа", тобто роза, розетка. Він досі застосовується в народних орнаментах різблярами:

Символи гуцулів

Гуцульська скриня громовик

Знак Перуна громовиця

Колесо із шістьма списами зображене на Ромашківському календарі IV ст. н.е. - ним позначено день слов'янського бога Перуна наприкінці липня. Особливі моління Богy-Громовержцю в липневі дні, коли дуже часті гpози і гpозові зливи, пов'язані з тим, що до цього часу ypожай хлібів вже дозрівав і сильні зливи могли збити зеpна з колосків перед жнивами. Сьогодні цей день називають - Ільїн день (20 липня). 

День Перуна 20 червня

 

Християнський Ілля Громовержець увібрав всі риси язичницького Перуна. Зображали його з довгою бородою, який мчить по небу на золотій колісниці, запряженій 4 або 7 кіньми, безпощадно кидаючи громовими списами у чортів та демонів:

Ілля Громовержець

Перун Ілля Громовержець

Збереглося чимало прикмет, пов'язаних з Громовержцем:

  • До Іллі і громи не страшні
  • Грім гримить, то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде
  • До Іллі хмари ходять за вітром, а після Іллі—проти вітру
  • На Іллі новий хліб на столі

Перун у слов'ян був верховним божеством, богом правосуддя, вісником законів. Його боялися і шанували. Особливо землероби, яким він посилав благодатні дощі на поля і посіви та гарантував врожайний рік. Так почали карбувати символ Перуна у вигляді "громового колеса" як оберіг на всіх предметах, які мали відношення до людей. У гуцулів абсолютно всі предмети, від чересів до баклаг мають ці символи:

454

330324 original

zQrb75i7Jak

Перстень зі знаком Перуна

Альбом  Google  Яндекс.Браузер

IHR327fgyQE

Untitl45345345ed-3

image8

gate-e1533328151893

Громовик - дуже потужний язичницький символ, який "вбивав" усе лихе і негативне та брав під свій захист, допомагав концентрувати життєву енергію. Саме так можна охарактеризувати його та пояснити тотальне розповсюдження символу у слов'ян аж до наших днів. Старожили пояснюють, що священний знак також зображали на стінах будинку, щоб охороняв від блискавки:

yazich-ds-077

image 1

Народне мистецтво ще раз демонструє неймовірну глибину пам'яті.

Сам зв'язок сонця та колеса виник ще у сиву давнину і зберігся в народних обрядах до наших днів. На Купала та Різдво хлопці беруть колесо, запалюють його та починають обертати, крутити по землі, спускаючи з гори.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Теги:     символи      обереги      знаки      язичництво      перун      культура

загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...