Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Що таке трекінг та чим він корисний?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Що таке трекінг та чим він корисний

Дозвілля належить до важливих складових життєдіяльності сучасного суспільства, оскільки виконує функції відновлення, духовного та фізичного розвитку. Об’єктом даного наукового дослідження виступає трекінг як вид спорту та спосіб раціонального проведення вільного часу.

Проблематика

Одним з найважливіших питань, пов’язаних з вільним часом, є якісне його використання та розподіл.
 
Культура вільного часу – спосіб і міра його якісного освоєння з огляду на реалізацію і збагачення людських сутнісних сил. Культуру вільного часу характеризують за такими показниками:
  • структура вільного часу, яка визначається кількістю елементів та співвідношенням кожного з них;
  • різноманітність вільного часу, яка полягає у гармонійному поєднанні рекреаційної і розвиваючої функцій вільного часу, активних і пасивних форм споживання духовних цінностей, спілкування і творчої діяльності;
  • тривалість, періодичність та інтенсивність діяльності у вільний час.
Наведемо результати окремих соціологічних досліджень, проведених в Україні протягом останніх років, що були присвячені дозвіллю українців.
 
1) Компанія TNS в Україні, що спеціалізується на проведенні маркетингових досліджень, вивчала види діяльності мешканців України у вільний час у другому півріччі 2013 та 2014 років. Представимо результати станом на 2014 рік для двох вікових груп – молоді (16-24 роки) та осіб старшого віку (45-65 років):
  • телебачення використовували раз на тиждень або частіше 71 % молоді та 89 % представників старшої вікової групи;
  • Інтернетом користувались щонайменше раз на тиждень 80 % молоді та 30 % осіб старшого віку;
  • радіо слухають раз на тиждень або частіше 32 % молоді та 35 % осіб старшого віку;
  • грають у комп’ютерні ігри раз на тиждень або частіше 35 % молоді та 8 % представників старшої вікової групи;
  • рукоділлям займаються щонайменше раз на тиждень 8 % молоді та 15 % осіб старшого віку.
2) Дослідження способу життя поколінь компанії Nielsen (Nielsen Global Survey Generational Lifestyles), проведене у 60 країнах світу, в тому числі й Україні, у 2015 році засвідчило, що українці надають перевагу таким видам дозвілля:
  • 35 % – перебування у колі друзів та родини;
  • 35 % – користування соціальними мережами;
  • 27 % – читання;
  • 24 % – перегляд телепрограм та іншої продукції телебачення;
  • 20 % – приготування страв (заняття кулінарією);
  • 17 % – прослуховування музики;
  • 15 % – ігри онлайн.
3) Всеукраїнське дослідження «Ukrainian Reading Publishing Data 2018», організоване у 2018 році культурно-видавничим проектом «Читомо» спільно з цифровим видавництвом GUTENBERGZ у співпраці із соціологічною службою Центру Разумкова, виявило пріоритетні види дозвілля у громадян України:
  • телебачення (58 %);
  • читання ЗМІ, зокрема інтернет-ЗМІ (31 %);
  • активність у соціальних мережах (30 %)
  • слухання радіо (22 %)
  • читання (11 %).
Таким чином, результати наведених соціологічних досліджень загалом засвідчують низький рівень культури проведення вільного часу українцями: переважання пасивних форм дозвілля; широке використання під час дозвілля мережі Інтернет; відсутність у переліках пріоритетних видів діяльності у вільний час занять спортом та іншою фізичною активністю.

simja-degradacija-smartfony

У 2015 році ГФК ЮКРЕЙН (на замовлення Міністерства молоді та спорту України за підтримки системи ООН в Україні) було проведено дослідження «Молодь України-2015», у якому, зокрема, було здійснено аналіз соціального розвитку сучасної молоді, залучення та участі молоді у суспільних процесах та громадському житті, діяльності молодіжних організацій, стану здоров'я та практики ведення здорового способу життя.

Відповідаючи на питання, якими видами дозвілля хотіли б займатися частіше, але на це не вистачає коштів, більшість опитаних (62 %) зазначили подорожі закордон. На другому місці подорожі Україною – про них згадали 50 % опитаних. На третьому можливість частіше ходити на концерти або шоу – про це згадали 35 % опитаних. Загалом лише 18% зазначили, що їм вистачає коштів на всі бажані види дозвілля. Також серед причин, які заважають україцям займатися спортом або різними видами рухової активності, 30 % респондентів зауважили дефіцит власних коштів для відвідування спортивних клубів, фітнес-центрів та на придбання необхідного одягу, інвентарю.

На питання щодо дотримання здорового способу життя 46 % респондентів відповіли, що ходять пішки, ще 44 % не мають шкідливих звичок, а 42 % намагаються правильно харчуватися. Спортом, фітнесом та йогою для того, щоб бути здоровими займаються 24 % респондентів, регулярно роблять зарядку та займаються фізичними вправами 19 %, а 15 % задля цього займаються бігом.

26 % опитаних зазначили, що жодного разу впродовж останніх 12 місяців спортом або руховою активністю у вільний час не займалися. Із числа тих, хто бодай раз займався якимось із видів спорту або рухової активності за останній рік, 45 % опитаних надають перевагу фітнесу та фізичним вправам, 30 % – бігу, 25 % грали у футбол, 23 % займалися плаванням, а 21 % надають перевагу велосипедному спорту. Менш популярні серед української молоді волейбол (11 %), йога і баскетбол (по 6 %).

televizor-dyvan

Серед причин, які заважають українцям займатися спортом або різними видами рухової активності, найчастіше респонденти називають брак часу – 40 %. 30 % респондентів зауважили дефіцит власних коштів для відвідування спортивних клубів, фітнес-центрів та на придбання необхідного одягу, інвентарю. 14% опитаних нарікають на невміння організувати себе та свої заняття спортом під час дозвілля, брак сили волі, а 26 % сказали, що їм нічого не заважає.

27 % молодих людей є курцями (37 % чоловіків і 17 % жінок). 27 % молодих людей (40 % чоловіків і 14 % жінок) протягом останнього тижня вживали алкогольні напої – найчастіше пиво. 3 % молодих людей (5 % чоловіків і 1 % жінок) вживали алкогольні напої щодня. Загалом 89 % молоді ніколи не пробували наркотиків, 9 % вказали, що пробували, але зараз не вживають (14 % чоловіків і 4 % жінок)
 
Отже, сьогодні одним із факторів кризового стану здоров’я громадян України є обмежена рухова активність. Лише 13 % українців мають необхідний фізіологічно обумовлений рівень рухової активності. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, 60 хвилин щоденної фізичної активності від помірної до високої знижує ризик розвитку неінфекційних захворювань. Фізична активність є основною детермінантою витрат енергії і тому має вирішальне значення для обміну речовин і контролю над вагою.
 
Проаналізувавши результати соціальних досліджень, можна зробити висновок, що молоде покоління українців нераціонально використовує свій вільний час. Крім проблеми низької культури вільного часу, існує ще одна – недостатній рівень фізичної активності, що негативно впливає на стан здоров’я та працездатність молоді.

Трекінг як спосіб раціонального проведення вільного часу та здорового способу життя

Одним з ефективних способів вирішення виявлених проблеми зі змістом дозвілля та невисокою фізичною активністю може стати залучення молоді до занять трекінгом. Крім того, цей вид оздоровчо-спортивної діяльності передбачає перебування серед природи, а також може задовольнити потребу молоді у подорожах по Україні (про яку йшла мова у попередньому підпункті).

Що таке трекінг?

Трекінг (від англ. tracking - відстежувати маршрут) – це підвид спортивно-оздоровчого туризму, що передбачає подолання пішки туристичних маршрутів невисокої складності, ночівлю у наметах та перенесення учасниками походу необхідного спорядження та харчів у рюкзаках.

all all big-t1573821068-r1w768h425q90zc1

Основною формою діяльності під час трекінгу є здійснення походу – групового або командного проходження туристичного маршруту визначеної протяжності. За способом пересування походи поділяються на пішохідні, лижні, водні, велосипедні. За рівнем складності походи поділяються на категорійні (від І до VI категорії складності) та позакатегорійні. До позакатегорійних походів належать походи, що мають складність, протяжність і тривалість, меншу від установленої для маршрутів певної категорії складності. Походи під час трекінгу належать до пішохідних відповідно до способу пересування та позакатегорійними згідно з рівнем складності.

Трекінг належить до масових видів спортивно-оздоровчого туризму, адже він доволі простий в організації, економічно доступний, підходить для широкої вікової категорії, нескладний у виконанні, тож не потребує спеціальної фізичної підготовки, навиків та умінь. Хоча спеціальна фізична підготовка для занять трекінгом не потрібна, але організм учасників повинен бути досить витривалим для подолання великих відстаней пішки. При високому рівні витривалості та фізичної активності учасники можуть проходити до 30 км на день (близько 6 годин) з рюкзаком вагою до 20 % від маси тіла, при достатньому – до 20 км (близько 4 годин) з рюкзаком вагою до 10 % від маси тіла. Більш треновані і сильні учасники трекінгу, крім основного багажу, несуть продукти, кухонне начиння і намети. Такий розподіл ноші зрівнює сили всіх членів групи і допомагає їм триматися разом.

Скандинавська ходьба

Скандинавська ходьба

До трекінгу належить також так-звана "скандинавська", "нордична" або "фінська ходьба" (Nordic Walking або Finnish sauvakävely) - вид фізичної активності, у якій використовується методика занять і техніка ходьби з використанням спеціальних палиць, схожих на лижні. Історія скандинавської ходьби бере свій початок у давні часи. Тоді переважно паломники, вівчарі чи інші використовували палиці як опору. В медицині цю техніку почали використовувати як лікувальну фізкультуру.

Скандинавська ходьба набула широкої популярності в кінці XX століття в Скандинавії, через що і має таку назву. Дехто пов'язує походження скандинавської ходьби з історією фінських лижників, які хотіли постійно проводити тренування, навіть у не сезон, тому вони просто симулювали ходьбу на лижах, бігаючи з палицями. Після фінів використовувати палиці почали шведські та норвезькі лижники, а згодом цей спосіб тренування підхопили Швейцарія, Австрія, Німеччина та інші країни. І оскільки прийшла нова вправа зі скандинавських країн, то називати її стали скандинавської ходьбою. Згодом біг і ходьбу з палицями почали використовувати не тільки професійні лижники, а й просто любителі активного відпочинку та здорового способу життя.

Тепер скандинавська ходьба набирає популярність в Україні, Польщі, Чехії, Австрії, Швейцарії, Німеччині, Швеції, США, Австралії, Новій Зеландії, Японії та інших країнах світу. 

Чим корисний трекінг?

skandinavska-nordychna-hodba

Трекінг корисний для людей різного віку та статі, й сприяє фізичному та інтелектуальному розвитку людини, підтримці хорошої фізичної форми за рахунок перебування в природних умовах:

  • Активізує не тільки м'язи ніг, але і м'язи верхньої частини тіла;
  • Спалює до 46% більше калорій, ніж звичайна ходьба;
  • Покращує роботу серця і легенів, збільшує пульс на 10-15 ударів в хвилину в порівнянні зі звичайною ходьбою;
  • Тренує і покращує витривалість.

Особливий оздоровчий ефект на організм справляє трекінг в умовах гірської місцевості. Пересування відбувається в умовах розчленованого рельєфу, тому додається корисне навантаження на серцево-судинну систему. У горах відбувається часта зміна краєвидів, споглядання яких чинить позитивний вплив на психіку людини, тобто учасники трекінгу використовують такий метод оздоровлення як ландшафтотерапія.

До того ж, під час походу в гірській місцевості туристи дихають чистим гірським повітрям, яке характеризується високим вмістом негативно заряджених іонів кисню та озону. В результаті тривалого перебування в горах покращується робота дихальної, судинно-серцевої, та центральної нервової систем, стимулюється робота кісткового мозку як кровотворного органу, підвищується вміст еритроцитів та гемоглобіну в крові, покращуються самопочуття, імунітет, підвищується продуктивність праці, знижується активність алергій.

aktyvnyi-vidpochynok-v-gorah

Ходьбою як методом лікування лікарі зацікавилися в середині дев'ятнадцятого століття. Наприклад, у 1845 році лікар Хартвиг ​​своїм пацієнтам радив прогулянки вздовж моря і в «піднесених» місцях. Професор Вербер з 1862 року активно рекомендував пацієнтам ходьбу по стежкам гірських курортів Німеччини і Швейцарії. У 1885 році німецький лікар Ертель підвів усі ці починання до нововведення теренкура - нового методу лікування деяких захворювань за допомогою дозованих піших прогулянок до мінливих характеристиками протяжності, нахилу маршруту і темпу кроку (трекінгу).

Теренкур розглядається лікарями як спосіб боротьби з ожирінням, а також з хворобами дихальної та серцево - судинної систем, він допомагає боротися і з хворобами опорно-рухового апарату.

20-benefits-walking

В даний час лікарі прийшли до однозначного висновку про те, що теренкур дозволяє зміцнити м'язовий корсет, поліпшити обмін речовин в організмі і зміцнити суглоби і зв'язки.

Не варто забувати і про те, що ходьба однозначно покращує постачання нашого організму киснем, «розганяє кров по венах» і спалює зайвий жир (наприклад, час ходьби в швидкому темпі здатний спалити 35 грам жиру). Крім того, теренкур збільшує кровотік в нижніх кінцівках, що допомагає боротися з переміжною кульгавістю без хірургічного втручання (кульгавість є основною ознакою ураження судин нижніх кінцівок атеросклерозом).

Мінусів у трекінгу практично немає. Ними можна вважати підвищену небезпеку маршрутів - все-таки похід часто проводиться по гірській місцевості. Окрім цього, трекінг пов'язаний з підвищеним навантаженням на організм та відсутністю поблизу благ цивілізації. Тому, потрібно реально оцінювати себе і свої можливості.

Як підготуватися до трекінгу?

tracking-gory

Трекінг повинен відбуватись по ретельно спланованому маршруту невисокої складності, який добре позначений (промаркований) на місцевості.

Підготовка до трекінгу є складним і відповідальним процесом, вона передбачає наступні етапи:

  • підбір групи;
  • вивчення району подорожі;
  • постановка цілей і вибір маршруту походу;
  • розподіл обов'язків між учасниками групи;
  • підготовку туристичного спорядження;
  • складання продуктової розкладки і закупівля продуктів харчування.

Для того, щоби комфортно почувати себе на трекінг необхідний наступний мінімум особистих речей:

  • Комплект натільної термобілизни;
  • Термошкарпетки - 2 пари;
  • Термофкофта с тонкої вовни;
  • Легкі штани з мікрофібра, які відстібаються штанинами (вдень, коли спекотно, йти краще в шортах);
  • Легка куртка-вітровка з капюшоном, вранці буває прохолодно;
  • Накидка-дощовик, з "горбом" під рюкзак;
  • Кепка або шапочка;
  • Намет або тент;
  • Спальний мішок і килимок;
  • Туристичний газовий балон;
  • Жилет мембранний, для вечора;
  • Трекінгові кросівки або черевики на жорсткій підошві, взуття повинно добре "сидіти" на нозі;
  • Легкі сандалі, для відпочинку на стоянці;
  • Рушник з мікрофібри; 
  • Легкий трекінговий рюкзачок на жорсткій рамі, з провітрюваною спиною на 35-40 літрів;
  • Сонцезахисні окуляри в жорсткому чохлі;
  • Налобний ліхтарик з додатковим комплектом батарейок;
  • Телескопічні трекінгові палки;
  • Особиста аптечка. запас вологих гігієнічних серветок;
  • 200-300 грам дрібних льодяників.

Харчування і відпочинок під-час трекінгу

Рекомендований режим харчування на трекінгу - дворазовий, з перекусом в перебігу дня. Причому, сніданок - це досить легка добре засвоювана їжа, а вечеря залишається повноцінною. Обіду як такого немає, так як після великої кількості їжі продовжувати активний рух не бажано. 

На перекус зазвичай беруть з собою сухофрукти, горіхи, печиво, чай в термосі і шоколад. Необхідно мати завжди з собою ємність з питною водою.

Вечірній відпочинок проходить у готелях, наметах або туристичних притулках, де є все необхідне.

Автор: Буйвітер

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber