Середа
08 квіт., 2020

Хто такі руси?

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 10

1528177399 9.-139317187049901

Ми часто оперуємо термінами "Русь", "Русь Київська", говоримо "ми руси", "русичі", та чи знаємо про походження цих назв? Хто такі насправді руси? Як та ким була утворена Київська Русь? Звідки прийшли її засновники Рюрики? І чи руси та слов'яни один народ? У даній статті ми спробуємо дати відповідь на усі ці питання. 

Питають нас народи, хто ми. 
А ми відповідаємо, що ми люди нерозумного краю, 
і правлять нами греки і варяги. 
(Велесова Книга)

Руси

Руси - це народ, або соціальна група (переважно воїнська), яка заснувала середньовічну державу Київську Русь і стала її правителями (династія Рюриковичів). 

Етнічна приналежність цієї соціальної групи викликає безліч дискусій. З одного боку, Рюрики - скандинавський рід, про що говорить і "Повість минулих (времяних) літ" (ПВЛ), пов'язуючи утворення Київської Русі з варягами, і власне скандинавські джерела. З іншого боку, Русь і Рюриковичі - частина української історії, а Святослав - нащадок варяга Рюрика, син Ігоря, герой Київської Русі, без сумніву є одним з кращих лицарів-державників на праукраїнських просторах і найдостойніший з Рюриковичів.  .

Повість минулих літ

Завантажити "Повість времяних літ" 

Почнемо з "ПВЛ" - найвідомішого руського літописного зведення, складеного у Києві XI - поч.XII ст. літописцем Нестором та іншими: 

"В Яфетовій же частині сидить русь, чудь і всякі народи: меря, мурома, весь, мордва, заволоцька чудь, перм, печера, ям, угра, литва. зимигола, корсь, летьгола, ліб. Ляхи ж, і прусси, і чудь сидять поблизу моря Варязького. По сьому ж морю сидять варяги: сюди, на схід,— до наділу Симового; по тому ж морю сидять вони на захід — до землі Англійської і до Волоської. Яфетове бо коліно й це: варяги, свеї, нормани, готи, русь, англи, галичани, волохи, римляни. німці, корляги, венедиці, фряги та інші. Вони сидять [одні коло одних] од заходу до півдня і сусідять з племенем Хамовим."

Хто такі руси

Літописець локалізує варягів поблизу Балтійського моря (Варязького), також часто згадує їх, як тих, хто прийшов "із замор'я". В один ряд з варягами, окрім русів, Нестор згадує також: свеїв (шведи), норманів (норвежці), готів (німці/прусси), англів (англосакси, брітти). Однак, нас цікавлять руси. 

Питання №1: Як була створена Русь? Чи є руси та варяги одним племенем? Хто за походженням Рюрик?

Читаємо "Повість": 

"У РІК 6370 [862]. Вигнали [чудь, словени, кривичі і весь] варягів за море, і не дали їм данини, і стали самі в себе володіти. І не було в них правди, і встав рід на рід, і були усобиці в них, і воювати вони між собою почали. І сказали вони: "Пошукаємо самі собі князя, який би володів нами і рядив за угодою, по праву". Пішли вони за море до варягів, до русі. Бо так звали тих варягів — русь, як ото одні звуться свеями, а другі — норманами, англами, інші — готами, — отак і ці. Сказали русі чудь, словени, кривич і весь: "Земля наша велика і щедра, а порядку в ній нема. Ідіть-но княжити і володіти нами".І вибралося троє братів із родами своїми, і з собою всю узяли русь. І прийшли вони спершу до словен, і поставили город Ладогу. І сів у Ладозі найстарший [брат] Рюрик, а другий, Синеус, — на Білім озері, а третій, Трувор, — в [городі] Ізборську. І од тих варягів дістала [свою] назву Руська земля".

Як бачимо, слов'яни не змогли дійти згоди між собою та запросили князя Рюрика - так була створена середньовічна супердержава -  з центром спочатку у Новгороді - найближчий до норманів слов'янський центр, а згодом й у Києві - центр усіх слов'янських племен, родоначальниками яких за легендою були Кий, Щек та Хорив.

Однак, задовго до Русі Рюриковичів на слов'янських землях вже були міні-держави: Біла ХорватіяДулібія, Куявія, Славія, Артанія тощо. Офіційна історія не згадує про це, щоб не породити сепаратизму. Наприклад, мало хто знає, що у прикарпатському селищі Стільську існував один із найрозвинутіших центрів Середньовіччя, справжній мегаполіс, що включав у себе порт, фортеці. майстерні, храми і святилища. Середньовічному Парижу ще довго було далеко до Стільська. 

Середньовічне місто хорватів

Рюрик, Синеус, Трувор - однозначно, скандинавські імена, відповідники яким можна знайти в сучасній норвезькій мові. Та були й інші, їх імена можемо віднайти ще, з договору 912 року, в тій же "ПВЛ":  

"літо 6420 [912]. Послав Олег мужів своїх встановити мир і заключити договір між греками і руссю. І послав запропонувати основу другого договору [копію попереднього] , що був за тих же царів — Лева і Александра. «Ми від роду руського — Карли, Інегельд, Фарлоф, Веремуд, Рулав, Гуди, Руальд, Карн, Фрелав, Рюар, Актеву, Труан, Лідульфост, Стемир — послані від Олега, великого князя руського, і від усіх світлих бояр, які під його рукою, до вас..." 

Жодне з перелічених імен немає ані крихти слов'янського, ані тим паче українського походження. Таким чином, правителі Київської Русі швидше за все мали прибалтійське, варязьке коріння. Напрошується висновок: невже слов'яни не звикли до самоорганізації і самодисципліни, не здатні самооборонятись, не здатні самостійно нести відповідальність за свою землю. Навіщо було запрошувати чужеземця? Звичайно, можна поставити під сумнів слова Нестора  - в літописах не завжди, на жаль, писали правду. Схоже, що варяги просто крок за кроком захоплювали слов'янські землі і це було рейдерство. Слов'янам нічого не залишатися як прийняти їх владу. 

Так виглядав Святослав

Кадри із к/ф "Вікінги" (Канада-Ірландія). Епізод прибуття вікінгів у Київську Русь. Князь Святослав.
На перший погляд може здатися, що це козак із оселедцем. Але ні. Чуб був однієї із традиційних зачісок варягів-вікінгів, які ніяк не контактували з українським козацтвом. Причому, дозволити собі носити таку зачіску міг не кожен, а тільки вибрані воїни. Чуб свого роду вказував на статус воїна.

Закликання варягів

Слов'яни запрошують варягів на князювання.

Лодья варягів

Це  реконструкція давньоруської бойової лодьї X століття. Рюриковичі принесли з собою численні корабельні традиції, які стали своїми і увійшли в спадок Давньоруської держави. Саме на таких човнах вікінги поступово пресували слов'яно-фінські племена, а Святослав з насолодою наводив жах на Візантію та Балкани.

Надпись Рюрик

Ім'я ruRikr на фрагменті рунічного каменю U413, використаного для побудови церкви Норрсунда (Norrsunda), Уппланд, Швеція.

Як вважають лінгвісти-ономасти, ім'я Рюрик є похідним від «Roth» - «вогненно-рудий як бог Тор» і «rikr» - «могутній воїн, правитель». У середньовічних європейських хроніках це ім'я зазвичай спрощувалося до Rorik.або Hrørek. Відповідно до загальноприйнятих тверджень філологів-германістів спільне з ім'ям Рорик (Рюрик) походження мають сучасні імена Родер (Roderich) та Родерік (Roderick). Досі ім'я Rurik досить популярне в Швеції, Фінляндії, Данії та Ісландії. Отож, дуже складно зробити це ім'я слов'янським. Славісти також висувають версію, що ім'я Рюрик тотожне з Raroh - так називали сокола західні слов'яни. Сама по собі ця етимологія дещо банальна, адже Рюрик і Рарог мають різну семантику і різне значення (ланюжок слів пов'язаних з ними теж досить різний) Проте, археологія доводить, що герб Рюрика дійсно - сокол:

Герб русов

Герб русов

Глиняна лита форма з печаткою у вигляді Сокола, Стара Ладога, 930 рік.

Герб Старої Ладоги


Герб Старої Ладоги. За деякими припущенням, герб Рюрика. 

Сокіл символ Рюриковичів


Та, власне, сокіл не був чимось рідкісним і для скандинавів. Птах взагалі був дуже поширеним тотемом у світі, зокрема в Європі.
Перед Вами монета датського конунга Анлафа Гутфрінтсона, 939-941 р.

image075


Нічого не нагадує? Бронзовий наконечник пояса, Чернігів, IX-X ст. Прообраз українського Тризуба. 

image042


Фреска із Софії Київської. Зверніть увагу на малюнок на одежі князів - орли, чи то пак соколи.
 

Ruriks crests1

Знаки династії Рюриковичів

Знаки династії Рюриковичів.

Існує також альтернативна версія про походження Рюрика, наче він був з племені балтійських слов'ян ободритів, яких Нестор не то помилково ототожнив з варягами, не то варягами вони дійсно були, але слов'янськими. Насамперед, тут варто чітко розібратися: хто такі ободрити, яку роль в історії слов'ян вони відігравали  і хто за походженням. На жаль, жодної чіткої та достовірної аргументації по цьому питанню не існує, і бажання ослов'янити Рюрика - досить не об'єктивно. Тому, виходимо з фактів. 

Портрет Рюрика

Рюрик, вождь варязької дружини, засновник династії Рюриковичів - правителів Русі. 
Мініатюра із "Царського титулярника", XVII ст.

У середньовічній "Пісні про Нібелунгів" (Das Nibelungenlied) фігують "руси", причому, чомусь, окремо від "київських бійців". Створена вона невідомим автором в XII-XIII ст. і розповідає, що своє весілля з Кримхільдою, вдовою нідерландського князя Зігфрида, Аттілла (у "Пісні" він названий Етцелем) справив в самоу серці Європи - Відні. У Авентюрі XXII, яка має назву "Про те, як Крімхільда обвінчалася з Етцелем", описаний з'їзд на їх весілля гостей сусідніх з "імперією Аттіли" земель: 

То на диби здіймаючи своїх коней лихих,
То знову з гучним криком пришпоривши їх,
Скакали руси, греки, волохи й поляки, 
Безстрашністю і спритністю блиснути намагався всякий.

Із луків печеніги - вони там теж були - 
Вліт влучною стрілою будь-яку птаху били. 
Слідом за їх шумною й дикою ордою
Бійці із Київської землі мчали густим натовпом. 

Оригінальний текст:

Von Reußen und von Griechen | ritt da mancher Mann;
Die Polen und Walachen | zogen geschwind heran
Auf den guten Rossen, | die sie herrlich ritten.
Da zeigte sich ein Jeder | in seinen heimischen Sitten.

Aus dem Land zu Kiew | ritt da mancher Mann
Und die wilden Peschenegen. | Mit Bogen hub man an
Zu schießen nach den Vögeln, | die in den Lüften flogen;
Mit Kräften sie die Pfeile | bis zu des Bogens Ende zogen.
читати на мові оригіналу

Подібно до "Повісті времяних літ", тут руси згадуються поряд із волохами, поляками, греками, як окремий етнос. Це весілля відбулось 425 року. Дата ця важлива. щоб зрозуміти: саме 425-м роком датується перша в європейській літературі згадка імені «руси».

Пісня про Нібелунгів

Х. Холлман в своїй праці «Рустрінгія, початкова Батьківщина першого руського великого князя Рюрика і братів його. Історичний досвід», опублікованій у 1816 році подає гіпотезу, що "наш" Рюрик - це датчанин Рорик Ютландський,  Через 20 років професор Дерптського університету Фрідріх Крузе також ототожнив Рюрика з Рориком Ютландським.

 

Рюрик Ютландський

Рюрик Ютландський

427px-Rorik by H. W. Koekkoek

Іще один Рюрик. Король Рорик VII століття, дід принца Гамлета. 
Ілюстрація H.W. Koekkoek (1912) до книги «Тевтонські міфи і легенди». 

 

Питання №2: Чим займалися варяги?

Торгували (торговий шлях "із Варяг у греки") і воювали (найманці у війську Візантії), а також грабували, збирали дань, фактично - рейдери. В IX ст. ці професійні мореплавці, відчайдушні язичники, вожді дружин, випливали на Балтійське (Варязьке) та Німецьке моря й далі, шукаючи здобичі - обкрадали місцеві фіно-угорські і слов'янські поселення - чудь, весь, меря, ільмени - переважно прибережні, вбиваючи чоловіків, знущаючись з жінок, а хлопчиків часто викрадали у рабство, робивши їх подібно яничарам. 

varyagy-rusy

Кадри із к/ф "И на камнях растут деревья". Фільм розповідає про те, як ільмен на ім'я Кукша потрапив в полон до вікінгів, але за мужність і відвагу йому зберегли життя, він отримує ім'я Ейнар Щасливий. Починається новий період в його житті, повний пригод і обіцяного вікінгами щастя. 
Але єдине його бажання - повернутися додому...

Принагідно буде згадати, що зробила княгиня Ольга з древлянами за те, що вони покарали обнаглілого князя Ігоря, який переступив всі можливі межі і почав збирати данину з древлян коли заманеться. Древляни просто не стерпіли такої наруги над собою, за що у 945 році вбили Ігоря. Ольга сіла на престол і перше, що вона зробила - убила всіх древлянських послів, а їх столицю Іскоростень - знищила до тла. 

Питання №3: Як варяги прийшли в Київ? Розповідає ПВЛ.

"А по двох літах помер Синеус і брат його Трувор, і взяв Рюрик волость усю один. І, прийшовши до [озера] Ільменя, поставив він город над Волховом, і назвали його Новгородом. І сів він тут, князюючи і роздаючи мужам своїм волості, [звелівши їм] городи ставити: тому — Полоцьк, тому — Ростов, другому — Білоозеро. А варяги по тих городах є приходні. Перші насельники в Новгороді — словени, а в Полоцьку — кривичі, в Ростові — меря, у Білоозері — весь, в Муромі — мурома. І тими всіма володів Рюрик. І було в нього два мужі, Аскольд і Дір, не його племені, а бояри. І відпросилися вони [в Рюрика піти] до Цесарограда з родом своїм, і рушили обидва по Дніпру. Ідучи мимо, узріли вони на горі городок і запитали, кажучи: «Чий се город?» А вони, [тамтешні жителі], сказали: «Було троє братів, Кий, Щек [і] Хорив, які зробили город сей і згинули. А ми сидимо в городі їхньому і платимо данину хозарам». Аскольд, отож, і Дір зостались удвох у городі цьому, і зібрали багато варягів, і почали володіти Полянською землею. А Рюрик княжив у Новгороді."

Родовід Рюриковичів

Генеалогічне дерево Рюрика

Питання №4: Чи Асколькод і Дір були слов'янами? 

У тексті сказано, що Аскольд і Дір - це бояри (дружинники) князя Рюрика, він привіз їх з собою, були частиною норманської команди, правлячої верхівки - «А князи в та лета бяху на Рускои земли; От Варяговъ 3 князя, первому имя Скалдъ [то есть Аскольд], а дроугому Дир, а третьему Рюрик…» (Псковський літопис)).

Але вони не були з роду Рюрика, однак, це не означає що вони були слов'янами, швидше за все були свеями (шведами), тому що ім'я Аскольд - слов'янський варіант скандинавського імені Höskuldr, а Дір - від розповсюдженого скандинавського Dyr, що означає звір.  У Київ вони потрапили з дозволу Рюрика, значно пізніше його засновників (Кия, Щека і Хорива), захопили там владу над полянами, які у той час платили данину хозарам і терпіли не легкі часи, та розпочали ряд військових кампаній проти греків - зокрема похід на Царгород. Згодом Аскольд і Дір були навіть хрещені, щоби зберегти владу. Є версія, що Дир - це не окрема особа, а титул, який додавався до імені: Аскольд Дір - тобто Аскольд Звір. Борис Рибаков писав: «Особистість князя Діра нам не зрозуміла. Відчувається, що його ім'я штучно приєднане до Аскольда, тому що при описі їх спільних дій, граматична форма дає нам одиночне, а не подвійне число, як це мало б бути при описі спільних дій двох осіб ».

Так чи інакше, бояри Аскольд і Дір - автохнонами не були (існує протилежна версія польського історика Яна Длугоша, буцімто Аскольд і Дір - поляни (яких польські історики вважають пращурами поляків), і є прямими нащадками легендарного Кия, однак беручи до уваги усі факти, таке припущення глибоко хибне, і висунуте, щоб зберегти історичний вплив поляків на формування Київської Русі).

Згодом Рюрик помер і передав правління Олегу (Hélg), що був із його роду, передавши на поруки свого малолітнього сина Ігоря. Відчуваючи певну конкуренцію та небезпеку збоку Аскольда та Діра (вплив їх у Києві зростав), Олег підступно убив їх.

1024px-RadzivillChronicleFol9rDetail

Радзивилівський літопис. Мініатюра: Аскольд і Дір, що просять у Рюрика в Новгороді дозволу на похід в Цариград; прибуття Аскольда і Діра на кораблях з дружиною до Києва.

A04 Smert Askolda  Dira

Смерть Аскольда і Діра

800px-Ivan Bilibin 260

 Іван Билибін "Аскольдова могила". "І вбили вони Аскольда й Діра, і віднесли на гору, і погребли [Аскольда] на горі, яка нині зветься Угорське і де ото нині Ольмин двір. На тій могилі поставив [боярин] Ольма церкву святого Миколи [Мирлікійського]. А Дірова могила — за святою Ориною" (Повість минулих днів). 

Питання №6: Якщо руси - це варяги, чому тоді слов'яни пізніше звали себе русами?

Повернімося знову до "ПВЛ":

"І сів Олег, князюючи, в Києві, і мовив Олег: «Хай буде се мати городам руським». І були в нього словени, і варяги, й інші, що прозвалися руссю. Сей же Олег почав городи ставити і встановив данину словенам, | і кривичам, і мерям. І встановив він варягам данину давати від Новгорода, — триста гривень на рік заради миру, — що до смерті Ярославової давали [новгородці] варягам."

Все дуже просто: чужинський етнонім руси перейшов на слов'ян автоматично як збірний етнонім всіх народів які проживали в Русі, руси (варяги) і слов'яни, фактично, злилися в один народ, закріпивши за собою назву правлячої верхівки - русів: "А слов'янський народ і руський — один; од варягів бо прозве лися вони руссю, а спершу були слов'янами; хоча вони й полянами звалися, але мова [в них] слов'янська була. Полянами ж вони пре звалися тому, що в полі сиділи, а мова в них була одна — слов'янська."   

Приходимо й до визначення хто такі слов'яни - це племена об'єднані "словом", люди, які розмовляють "словами", тобто спільною мовою (яка звісно мала чимало діалектів і говірок), вони славили своїх богів на одній мові, а тому і звались також славами (болг.славяни, словен.slovani, рос.славяне, біл.славяне, серб. і мак.словени, хорв. і босн.slaveni, пол.słowianie, чеськ.slované, словац.slovania, каш.słowiónie, в.-луж.słowjenjo, н.-луж.słowjany). Тож, слов'яни - збірна назва індоєвропейських племен, об'єднаних спільною мовою і звичаєм. Версію про рабів-склавинів Геродота відкидаємо через її однобокість і відсутність логічних доводів. Цікаво, що у наукових колах досі прийнятої етимології "хто такі слов'яни" немає, ніхто з офіційних науковців і не думає шукати відповідь (абсолютна байдужість свідчить про те, що офіційна наука відіграє дуже слабеньку роль у вирішенні серйозних питань, тому майбутнє за альтеративною історією і незалежними дослідниками).  

Кий, Щек, Либідь, Хорив

Чудовий малюнок від талановитого художника: скіфи Кий, Щек та Хорив закладають першу борозну на новій землі, на них, неначе з майбутнього споглядає дівчина у вінку і вишиванці - українка Либідь. 

З нарощенням впливу Київської Русі, а вона була найбільшою державою Європи, охоплюючи територію від Закарпаття до Волго-Окського межиріччя, від Тмутаракані на березі Азовського моря до хвиль Балтійського моря, етнонім "руси" розпоширився на усі ці землі, народи почали звати себе русинами - тобто мешканці Русі. Це тривало дуже довго, навіть вже після занепаду Русі (до сьогодні русинами себе вважають велика честина лемків та жителів Закарпаття). Отож, термін "русь" із суто варязького згодом переріс у політетнічний  - він не відображав характер якогось одного народу. За підрахунками польського історика Генріха Ловм’янського, населення руської держави в Х ст. становило майже 4500 тис. осіб. Населення тодішньої Німеччини (Пруссії) — 3500 тисяч. 

Питання №5: Якщо руси - це нормани, то хто є предками українців, слов'ян?

"Повість минулих літ":

"У РІК 6415 [907]. Пішов Олег на Греків, Ігоря зоставивш в Києві. Узяв же він множество варягів, і словен, і чуді, і кривичі і мері, і полян, і сіверян, і деревлян, і радимичів, і хорватів, і дулібі і тиверців, котрі є пособниками. Ці всі називалися "Велика Скіфія". І з цими усіма вирушив Олег на конях і в кораблях, і було корабл числом дві тисячі".

З даного тексту випливає, що пращурами абсолютно усіх цих племен є скіфи. І це твердження має вагу, тому що вся Скіфія простягалася практично на тій самій території, на які розташовані слов'янські союзи племен, на якій сьогодні Україна, її етнічні землі:

Мапа Скіфії

Територія Великої Скіфії. 

 Україна - Велика Скіфія

Україна - Велика Скіфія

  1. Нашими пращурами є Причорноморські вершники, вільні кшатрії, землероби, сонцепоклонники - скіфи і сармати. Саме їх могилами густо вкрита земля українська. Кам'яні сторожі степу - їх знали і шанували українські козаки.
  2. Нашими пращурами є хлібороби, огнепоклонники Подніпров'я і Прикарпаття - трипільці, які передали нам у спадок свої вірування, свій звичай (культ Сонця, культ Землі, Велика Богиня-Матір), свою культуру (хати-мазанки, кераміка, писанки)  тощо.

Два начала - духовне і матеріальне - трипільське і скіфо-сарматське - злилося в Україні, і є ядром її нації. 

Тальянський мегаполіс

Повернутись обличчям до своїх витоків і будемо жити в гармонійній державі - багатій, мирній, сильній. 


Українське Причорномор'я - Батьківщина індоєвропейців. Із дослідження британських вчених. 

© Культурно-просвітницький, дослідницький центр "Спадщина Предків" 


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:


Теги:     Русь      літописи      варяги

загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

♦ НАШ YOUTUBE-КАНАЛ♦ МИ В FACEBOOK

♦ Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr