Полісся


Литвини півночі України - ймовірний уламок племені літописних Сіверян

Рейтинг 0.0 з 5. Голосів: 0

литвиниМайже кожний етнос земної кулі, навіть не дуже численний, має у територіальному розподілі своєї людності локальні підрозділи - т. зв. етнографічні групи, позначені в культурі, мові й звичаях деякими специфічними рисами. Як один із структурних підрозділів етносу, етнографічні групи за основними мовними й культурно-побутовими ознаками не відрізняються від свого етносу в цілому. Етнографічна група нерозривно пов'язана з материнською етнічною територією і мешкає на ній суцільним масивом. Вона заховує в собі історично тривку одноманітність визначальних для конкретної групи рис традиційно-побутової культури, що сформувалась протягом довгого часу.

 

Поліська історія Європи: плисаки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

plesaksmallЧи не кожен з сучасної молоді мріє відвідати Європу. Це край, безумовно, вкритий романтичним ореолом. Навіть в побуті кажуть «як в Європі» – для означення чогось якісного: «євроремонт» – найкращий ремонт. Звідси й певна її недосяжність, неймовірність буття по-європейськи ні там, ні в себе вдома. Як же ви здивуєтеся, коли дізнаєтесь, що дуже і дуже багато наших предків-поліщуків, постійно відвідували Європу по справам.

 

Прадавнє бортництво на Поліссі

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

343242342342Тема даної публікації, до якої певною мірою причетне й фахове видання бджолярів, більше все ж стосується історії та краєзнавства. Адже бортництвом в Україні сьогодні займається зовсім небагато пасічників, хіба хтось заради екзотики тримає одну-другу колодку. Єдиним регіоном, де ще залишилися діючі осередки традиційного бортництва, залишилося Полісся. Нинішнього літа редактор видання «Український пасічник» Микола Осташевський разом з колегами, аби побачити на власні очі чи не перевелися бортники на древлянській землі, побував на Житомирщині. Як раніше писалося, після обласного центру він відвідав Овруцький та Олевський райони, що спільно з містом Коростень складали у давні часи форпост Древлянського князівства. Моя розповідь – про бортництво і про Олевщину.

 

Архаїзм гончарських традицій Полісся

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit2424424224241111led-1Поліський край. Земля правічних легенд й архаїчних традицій. Саме тут, серед лісів та боліт, суворих кліматичних умов, тисячолітніми потугами невпинного поступу виплекано самобутню культуру, яка засвідчила ту неповторну мить, коли людина усвідомила себе homo faber(ом) і почала творити навколишню ойкумену…

 

Культ вовка на Поліссі

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

Untitl525225522255225525225ed-1Одним із найпопулярніших зооморфних образів українського фольклору є вовк. Про нього існує багато оповідок і легенд. З сіроманцем пов'язано чимало вірувань, особливо таких, що стосуються весілля. Спорадично вони трапляються по всій Україні, але найпопулярніші на Поліссі. Це пов'язано насамперед з природними факторами. Поширення біологічного виду в природному середовищі обумовлювало популярність і в контексті фольклорному. Але не це було головне. Образ вовка містить на Поліссі цілу низку типологічних розгалужень. Більшість із них активно побутують досі...

 

Поліські замовляння

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitlееццецецецецецеецеed-1Народна медицина як галузь традиційної культури пов‘язана не тільки з раціональними, а й з ірраціональними народними знаннями, з обрядовим фольклором. Власне, у неподільності раціонального та ірраціонального і виявляє себе специфіка народної медичної практики. Замовляння є важливим компонентом психотерапевтичних народних методик, що передбачають лікування словом. Водночас безсумнівно й те, що цей жанр фольклору ввібрав у себе багато давніх міфів та магічних уявлень.

 


Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...