English German Polish Spanish
Головна♦ Матеріальна культура ➤ ♦ Археологічні стоянки

Археологічні стоянки


Археологічна стоянка — короткочасне поселення мисливців палеоліту і мезоліту, а також місце зимового перебування кочових скотарів, мисливців лісової смуги Євразії та інших материків в історичні часи. Термін «стоянка» запроваджений на рубежі 19-20 ст. Стоянки поділяються на печерні та відкритого типу, одношарові та багатошарові. Культурний шар стоянок бідний, зосереджений біля вогнищ. Під часрозкопок знаходять вогнища, залишки жител тощо. Археологічні матеріали зі стоянок мають важливе значення для вивчення історії первісного суспільства. Найвідоміші стоянки на території України знаходяться в південних і північних передгір'ях Східних Карпат (Королеве, Молодово), у Криму, на берегах Дніпрата Поліссі. Особливий інтерес викликають стоянки на торфовищах країн Прибалтики, на Півночі і Сході Європи.

AddThis Social Bookmark Button

ЗАПИСКИ ЗАСНОВНИКА МІЗИНСЬКОГО МУЗЕЮ

Друк
Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3
 
Українська земля.
Я люблю твої простори
Рідна матінко моя...

ГЕОЛОГІЧНЕ МИНУЛЕ І ПЕРШОПОСЕЛЕНЦІ КРАЮ.

РОЗКОПКИ МІЗИНСКОЇ СТОЯНКИ

 
Геологи пишуть, що Десна тече по кратерах вулканів. Правда, коли тут горіли вулкани (500 млн. літ тому) не було не тільки людей, але й сучасних материків: вони були в складі суперконтинента Пангеї, яка потім дала тріщину і почала непомітно розходитися. І через сотні мільйонів років глобус прийняв сучасний вигляд. Але деформується він і досі: через “тріщину Землі” – озеро Байкал через 35 млн. років пройде новий океан.
AddThis Social Bookmark Button
 

Гінцівська палеолітична стоянка

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

gincipaleedГІНЦІВСЬКА СТОЯНКА пізньопалеолітична (15–13 тисяч років тому) – перша пам’ятка доби палеоліту, що стала відомою на Україні. Розташована між селами Духове і Гінці Лубенського району, на правому березі річки Удаю.

AddThis Social Bookmark Button
 

Печера Прийма - найдавніша стоянка неандертальця на материковій Україні

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

primasmallПрийма - ґрот біля села Прийма Миколаївського району (за 2 км від Миколаїва), пам'ятка археології європейського значення, розміщена на одному з лісистих пагорбів висотою 395 м над р. м. Найдавніше поселення типу "мисливський табір" у печерних умовах материкової України (вік - близько 45,5 тисяч років). Культурний шар потужністю до 15 см у дрібнозернистому темно-сірому піску.

AddThis Social Bookmark Button
 

Молодове: село вікувало на мамонтах

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

molodove4Тепер тут зблискує на сонці широке і глибоке плесо Дністровського водосховища, яке простягнулось вверх по руслу річки більш як на 200 кілометрів і має ширину понад 800 метрів. А ще 30-40 літ тому було інакше: між скелястими берегами неслись до моря води Дністра, а в глибокій котловині його жило своїм тихим життям незвичне село. З цікавістю і хвилюванням спускався сюди, до самісінького Дністра, вузенькою і стрімкуватою польовою дорогою через урочище Сокира, щоб написати матеріал для районної газети про його невтомних мешканців, яким у зв’язку із будівництвом ГЕС і необхідністю створення водосховища належало переселятися, оскільки село підлягало затопленню.

AddThis Social Bookmark Button