Четвер
18 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Археологічна стоянка у селі Молодове на Дністрі

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 13

Село Молодове - розкопки мамонтів

Молодове - група мустьєрських і пізньопалеолітичних стоянок на Дністрі (Молодове І, Молодове V). Розташована на правому березі Дністра поблизу с. Братанівка Сокирянського району Чернівецької області. Поблизу розташовані інші відомі палеолітичні стоянки: Кормань IV, Кертоси, Стінка та інші.

Пізній палеоліт представлений тут 4 етапами: древній — 28,000 років до РХ, 28,000-26,000 років до РХ, 21,000 років до РХ. 

Іменем стоянки названа Молодовська культура в долині р. Дністер, пізньомустьєрського періоду.

Найбільш цікавими з цього комплексу стоянок є Молодове І та Молодове V. Вони є еталонними для вивчення розвитку людини кам’яного віку. На багатошаровій стоянці Молодове V відкрито рештки дванадцяти різночасових поселень на глибині від 0,4 до 12 м від поверхні. Було досліджено два ранньо-середньокам'яних шари 1 і 1а, що знаходилися на глибині 0,5-0,8 м та 0,9-1,1 м. У верхньому шарі 1, розкритому на площі близько 1000 квадратних метрів, зафіксовані сліди житлових комплексів й вогнища, де зібрано кількасот крем'яних знарядь, кістки тварин, переважно північного оленя (74 %), і інші знахідки. Шар 1 датовано методом С14 у 8940 ± 150 років до Р. Х.  

Аналогічний характер знахідок, властивий і нижньому мезолітичними шару (1а) цієї стоянки, де, крім того, виявлені кістяні вироби (багатозубий гарпун, роговий сокиру), кам'яні розтиральники та інше. Серед тваринних залишків шару 1а переважають кістки північного оленя. Шар 1а датовано методом С14 у 8590 ± 230 років до Р. Х.

Загалом, було піднято до 100 тисяч керамічних виробів, численні вироби з кісток та рогу. Це, зокрема, кирки, гарпуни, статуетки, серія жезлів, численні фауністичні рештки. Зібрані також 23 видів викопної фауни, виявлено залишки житлових споруд.

Археологічні дослідження проходили під керівництвом відомого у наукових колах доктора історичних наук Олександра Панкратовича Черниша, який багато літ очолював Дністрянську палеолітичну експедицію Інституту суспільних наук АН України. 

Наукові пошуки проводились більше 20 років – з 1960-го до 1980 року, перед остаточним затопленням села під час будівництва Дністровської ГЕС у 1981 році. Здійснені розкопки були одні з найбільших на території Східної Європи.

Розкопці в МолодовомуУ розкопі на стоянці Молодове.

Науковці вважають, що епохальним для Молодового був 1959 рік, коли тут на глибині понад 10 м від поверхні на площі 210 м2 вперше у світовій практиці на відкритому поселенні неандертальців були виявлені і детально досліджені рештки довготривалого житла овальної форми, краї якого було обкладено черепами, бивнями, лопатками та великими трубчастими кістками мамонтів. Всередині приміщення були скупчення крем’яних решток – понад 20 тисяч виробів на площі 40 м2. Це відкриття дуже швидко стало відомим у багатьох країнах Європи, адже результати були опубліковані на англійській і французькій мовах у провідних європейських виданнях, що неабияк піднесло їх престиж. Дані про мустьєрські житлові споруди на обидвох вище вказаних стоянках містяться в численних працях про палеоліт, у багатьох енциклопедичних виданнях.

Реконструкція житла з костей мамонтаРеконструкція житла первісної людини зі стоянки Молодове (з французського археологічного видання)

Найдавніша сопілка
Найдавніша сопілка у МолодовомуЗнахідки археологічної стоянки Молодове.

Мустьєрці з кісток мамонта споруджували житла типу яранги. У них існували різні типи житлових споруд: довгочасні – на зразок яранги і сезонні – на весну, літо чи осінь. Причому, ці споруди не були поодинокими, а складалися із групи жител. Вже тоді простір між ними використовувався раціонально: в одних місцях були житла на довший час, в інших тимчасові та своєрідні майстерні-ділянки, де обробляли кремінь.

На багатьох експонатах з підземелля виявлено «прояви творчості» тогочасної людини, зокрема, на кістках мамонтів та інших тварин були сліди обрізки кремінним знаряддям та лінії і насічки. Можливо, мустьєрці вже тоді вміли не тільки будувати, а й рахувати і цими насічками щось позначали.

Окрім цього, цікаво довідатись, що первісна людина вже тоді знала мистецтво. П.Черниш зазначає: «дослідженнями багатошарових пам’яток на Дністрі виявлено нові матеріали для висвітлення проблеми походження мистецтва, часу його виникнення, характерних проявів». І далі повідає, що на стоянках Молодове І і Молодове V знайдено три сопілки з рогу оленя. Подібний виріб виявлено також на стоянці Молодове V (абсолютний час – понад 17 тис. років).

fleyta-molodove

Сопілка має сім поперечних отворів, поздовжній і глухий кінець та сліди поперечного обв’язування. За твердженнями автора, предмет «здатний відтворювати серію звуків, що можуть скласти мелодію». Таким чином, самі науковці вважають, що згаданий виріб із молодівського підземелля не був просто засобом для передачі інформації чи для приманювання, а справжнім музичним інструментом!

Використані джерела:

  1. П.Черниш. Палеолітична стоянка Молодове V (1960)
  2. П.Черниш. Ранній і середній палеоліт Придністров’я (1965)
  3. П.Черниш. Молодове І. Унікальне мустьєрське поселення на Середньому Дністрі (1982)
  4. В.Кобилюх. Праукраїна і санскрит.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber