Четвер
23 трав., 2024
     

Ukrainian English

8 причин, чому варто перейти на Linux

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Чому варто переходити на Linux

1.Linux безпечніший

Сьогодні, у час інтенсивного розвитку інтернет-технологій, питання інформаційно-технічної безпеки (кібербезпеки) стало надзвичайно актуальним. Коли користувачі Windows мало не щодня стають жертвами експлойтів, руткітів, троянів та інших комп'ютерних вірусів, Linux зберігає статус очевидної недоторканості і конфіденційності. 90% програмістів віддають перевагу саме unix-подібним операційним системам. Щоби гарантувати безпеку у Windows - потрібні навички, знання і додаткові дії, наприклад налаштувати брандмауер, інсталювати файєрвол, антивірус, додаткові утиліти і так далі. Адже "свіжий" Windows на 99% вразливий до хакерських атак. У дистриб'ютивах Linux - все по-іншому. Кібербезпека тут продумана із самого початку і вшита у ядро, часто достатньо просто виділити 2-3 години, щоби базово налаштувати операційну систему та підключити VPN (з технологією OpenVPN - він теж безкоштовний). Windows зі своєю системою телеметрії повсякчас стежить і наглядає за користувачем. Усі дані, вся інформація про юзера 24/7 передається на сервери Microsoft. Ви самі вирішуєте - бути "піддослідним кроликом" чи вільним і захищеним Користувачем.

2.Linux безкоштовний

Епоха "піратства" закінчилася. Використовуючи "халявний", не ліцензійний Windows ви по-перше порушуєте законодавство і по-друге позбуваєтесь технічної підтримки, а відтак стаєте жертвами й заручниками майбутніх атак кіберзлочинців, які знаходять дірки у "крякнутих" (crack) операційних системах й використовують зламані комп'ютери для утворення своїх віртуальних мереж атакуючих ботів (botnet), котрі можна використати для DDOS (Denial-of-service attack). Linux, у свою чергу, є вільним і відкритим програмним забезпеченням, яке розповсюджується згідно ліцензії Open Source (ліцензія відкритих кодів), що дозволяє кожному не тільки використовувати Linux безкоштовно, а й вносити свої зміни в операційну систему, пропонувати правки, редагувати код, випускати цілком легально свої власні версії ОС (дистриб'ютиви). І усі програми, які встановлються на Linux - теж є абсолютно безкоштовними, не містять реклами чи шкідливого коду. У Windows частина програм є платними. Часто такі програми ще й містять різні "сюрпризи" у вигляді шкідливого коду, критичних вразливостей та нав'язливої реклами. І щоби дійсно налаштувати робочий процес в Windows для професійної роботи, необхідно провести колосальну роботу, а також додатково придбати ліцензійне програмне зебезпечення, яке часто потрібно оновлювати за передплатою.

3.Linux дає вибір

Linux дає на вибір користувачу понад 30-ти різних дистриб'ютивів, котрі можна самому завантажити та встановити на комп'ютер. Усі вони на різний смак, під різні ідеї та задачі. Наприклад, середньостатичному користувачу ідеально підійде Ubuntu - має зручний, функціональний та дружній веб-інтерфейс, відрізняється простотою керування. Для системних адміністраторів чудово підійде Debian чи Red Hat, а для програмістів та спеціалістів з кібербезпеки - Kali LInux, Parrot, Kodachi тощо. Є окремі збірки і для дизайнерів, і для офісних працівників. У Windows такої альтернативи ніколи не було, немає і не буде. Там все централізовано. Windows сам диктує користувачу умови. Він створений для комерції. У Linux все вирішує користувач - він господар свого життя. І це, мабуть, найбільша відмінність між ними обома.

4.Linux потребує мінімально ресурсів

ОС Linux ідеально підходить для комп'ютерів різної потужності. Існує безліч збірок для володарів застарілих чи слабких ПК. Такі дистриб'ютиви як Linux Mint, Lubuntu, Manjaro, Xubuntu, Bodhi, Sparky, antiX, Puppy мають мінімальні системні вимоги та можна встановити на будь-який комп'ютер часів 90-х чи 2000-х, наприклад: 386/486 DX, Intel Pentium, AMD Celeron/Duron/Athlon. Функціонал цих дистриб'ютивів нічим не поступається, а іноді і переважає Windows. Отож, ви економите і вам не потрібно купляти новий ПК, щоб комфортно почувати себе у цифровому світі.

5.Linux вчить думати

Саме так, Linux постійно вчитиме і виховуватиме вас як просунутого користувача. У висновку, з часом ви зможете навіть стати системним адміністратором або програмістом, що дозволить знайти високооплачувану дистанційну роботу. Тим часом, Windows навпаки робить з людей дурнів та виховує лінощі. Linux вимагає від користувача максимальної концентрації та жаги до знань - вам потрібно буде вивчити усі команди терміналу і добре знати файлову систему, щоби проводити додаткові налаштування, наприклад встановити драйвери пристроїв або налаштувати мережу. Таким чином, система змінює користувацьку філософію, робить вас більш інтелектуальним, чесним, працьовитим. Щоби щось отримати - потрібно щось зробити. Давати, а не тільки брати. Інтелект, осмисленість, усвідомленість - понад усе. Linux дбає про те, про що ми так часто мріємо та балакаємо - змінює, виховує суспільство. Привносить цінності та ідеали, які потрібні для благополучного існування людей. Linux та Windows на прикладі можна порівняти з традиційною кухнею і McDonalds. Знову ж таки, ви самі обираєте чим харчуватись та у кого/що перетворюватись - Людину розумну чи "пітекантропа".

6.Linux стабільніший

Windows б'є усі рекорди за кількістю різних багів, кіберінцидентів та просто щоденних проблем, з якими стикається середньостатичний користувач. За вдаваною легкістю і безтурботністю, яку пропонує Windows, приховуються "сині екрани смерті" (BSOD), постійні зависання, "віруси", конфлікти з пристроями, обладнанням, програмами і таке інше. Причому, на фоні безмежних оновлень Windows рідко покращується, а радше навпаки.

7.Linux швидший

В операційної системи Linux повністю інша архітектура - ядро Linux монолітне, складається з одного файлу, а для розширення його функціональності можна використовувати модулі. Причому, це ядро захищене від модифікації сторонніми програмами. Ядро Windows - гібридне і нестабільне, складається із безліч dll-бібліотек, що часто створює різноманітні конфлікти. У Linux по-суті відсутнє поняття "зависнути" - процеси виконуються вільно від інших і не мають ланцюжкової реакції. Як вже говорилося, Linux не забирає - він дає. І користувача вчить цього ж. На відміну від ОС Windows, яка пожирає усі системні ресурси та вимагає постійного апґрейду. Деякі дистриб'ютиви Linux можуть поміститися навіть на флешку і справно з неї працювати. Якщо ж говорити про комфортне використання, то наприклад дистриб'ютив Ubuntu (який цілком підійде для дому) не займатиме більше 2-3 Гб місця на вашому жорсткому диску.

8.У Linux краща підтримка

Linux це, перш за все, товариство освічених, порядних людей, висококласних і високооплачуваних програмістів, вчених, які позбавлені комплексу "меншовартості" чи "пихатості" й готові допомогти кожному, хто до них звернувся, незалежно від віку, статусу та національності. Існує більше 100-та авторитетних інтернет-форумів, присвячених ОС Linux, де ви отримаєте необхідну технічну підтримку і навіть здобудете освіту, а можна просто поспілкуватися й обмінятися досвідом. Кількість сайтів і ресурсів, пов'язаних з Linux давно перевалила за мільйон. І вам не потрібно відшукувати справді цінну інформацію серед сотні некваліфікованих, низькопробних і низькосортних статейок. Вся інформація про Linux завжди впорядкована і структурована. А користувач у свою чергу завжди проінформований. Про Windows же часто пишуть різні невігласи і просто далекі люди, які тільки вводять в оману користувачів. Якщо звернутися до Центру підтримки користувачів Windows - не факт, що отримаєте ту відповідь на яку чекали. Часто все зводиться до того, аби просто "перевстановити/оновити" систему. У висновку, користувач залишається наодинці зі своїми проблемами і йому доводиться знову витрачати кошти, шукати і наймати дорогих спеціалістів, які не завжди можуть виявитиcя добропорядними.

Автор: Кібермольфар

© Інформаційно-технічний відділ сайту "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber