П'ятниця
29 бер., 2024
     

Ukrainian English

Косівський розпис

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 7

kosivskyi-rospys-mystectvo

Естетику і стиль, народжені в українських Карпатах, не переплутаєш ні з чим. Найяскравіше вони виражені в декоративно-прикладному мистецтві, один із зразків якого – автентичний косівський розпис.

Ця техніка названа від імені Косова – невеликого містечка в Івано-Франківській області, та оформилася в окрему традицію на рубежі XVIII і XIX століть.

kosivska-keramika3

Стилістика косівського розпису розвинулася з традицій оформлення гуцульської кераміки. В околицях карпатських сіл знаходили багаті поклади натуральної глини, тому гончарство було одним з найпоширеніших в регіоні промислів.

kosivska-keramika2

Технологія декорування карпатської кераміки – «ритування» – унікальна і не має аналогів. Спочатку виріб, покритий білою глиною, обпалюють в печі, потім розписують, покривають прозорою глазур′ю і випікають знову. Косівський розпис впізнаваний завдяки особливому колориту і графічним мотивами. Майстри використовували обмежену кількість кольорів: білий, зелений і різні відтінки охри, від світло-жовтого до коричнево. Рідше зустрічаються вкраплення синього кольору.

Косівська кераміка

У техніці косівського розпису оформляють посуд і предмети побуту, дитячі іграшки, сувеніри, пічні кахлі, декоративні плитки. До числа найбільш характерних виробів можна віднести кружки – в оригіналі їх називають «кухлі», миски, свічники, свистульки у вигляді овечок.

Особливістю творчості визначного майстра косівської кераміки Михайла Баранюка (1834-1902) з Москалівки, присілка Косова, було центрове розташування малюнка, симетрична і врівноважена композиція. Стрункими орнаментальними мотивами вирізняється творчість Йосипа Баранюка (1863-1942), останнього з визначних майстрів Москалівки.

kosivkyi-rozpys01

Майстер косівської кераміки третьої чверті XIX століття Олекса Бахматюк (1820-1882) збагатив традицію косівської мальованої кераміки новим елементом – так званою бахметіївською квіткою: її серединкою є еліпс, заповнений ільчастим письмом і оточений капанкою. Навколо квітки – ореол – жовта смуга, обмежена зубчастою лінією. Твори Бахматюка експонувались у Відні в 1873 році і Львові у 1877-му. Відвідавши виставку в Коломиї у 1880 році, австрійський імператор Франц-Йосиф І  придбав цілу піч роботи майстра. 

Традиції косівської кераміки продовжили майстри другої половини XX століття: Павлина Цвілик (1891-1964), Вікторія Волощук (1932), Надія Вербівська (1929). Їхні твори виразні як за формою, так і за розписом.

1qMXZ

Нині традиція розвивається в двох руслах: як дрібне цехове виробництво і приватні творчі майстерні.

Серед її відомих носіїв – Оксана Бейсюк, Христина Балагурак, Богдан Бурмич, Іванна Козак-Ділета, Валентина Джуранюк, Уляна Шкром’юк, Марія Гринюк, Василь Стрипко, Михайло Сусак, творча родина Ігоря, Христини та Терези Троць і багато інших цікавих художників.

kosivska-keramika-rozpys

У 2016 році традиції косівської мальованої кераміки було включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

kosivskyi-rozpys-i-keramika

Список використаної літератури:

  1. Лащук Ю. Покутська кераміка. Опішнє: Українське народознавство, 1998. 160 с., іл.
  2. Колупаєва А. Українські кахлі XIV – початку XX ст.: Історія. Типологія. Іконографія. Ансамблевість. Львів: НАН України, Інститут народознавства, 2006. 384 с., іл.
  3. Баран Р., Олійник Н. Суперечливі питання прізвищ Баранюків та Олекси Бахматюка у творах художньої кераміки Косова. 
  4. Гоберман Д. Мотиви гуцульського керамічного розпису. Київ: Дух і літера, 2005. 180 с.
  5. Івашків Г. Декор української народної кераміки. Львів. 2007. 544 с.
  6. Івашків Г., Лозинський Т. Мальована кераміка Косова і Пістиня ХІХ – початку ХХ століть. Львів: Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ. 2012. 408 с.
  7. Лащук Ю. Косівська кераміка. Київ, 1966. 97 с.
  8. Лащук Ю. Покутська кераміка. Опішня, 1998. 142 с.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber