П'ятниця
26 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Геродот про ріки Скіфії

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 9

Ріки Скіфії

 

У своїх Історіях Геродот часто визнає, що важко дізнатися про щось достовірно. Наприклад, про землі на північ від Скіфії. Геродот пише: «ніхто точно не знає, що знаходиться вище країни, про яку розпочато цю розповідь. У мене навіть немає можливості розпитати кого-небудь, хто стверджував би, що знає це як очевидець... Але все те, що ми змогли якомога точніше з'ясувати за допомогою чуток - усе це буде викладено»...

Геродот назвав «лише найвідоміші річки і судноплавні від моря вглиб країни - це Істр з п'ятьма гирлами, Тірас, Гіпаніс, Борисфен (Дніпро), Пантікап, Гіпакіріс, Герр і Танаїс (Дон)» (Кн. IV, 47).

 Ріки Скіфії

Карта-мира-ГеродотаМапа світу  за Геродотом

Річка Дон (Танаїс)

Відомо, що античні автори вважали, що саме Дон розділяє Європу і Азію. У своїй нижній течії Дон пролягає зі сходу на захід і ніяк не може бути межею між Сходом і Заходом. Геродот намагався знайти пояснення такому розподілу світу на частини світу:

«... я не можу навіть зрозуміти, чому, власне, трьом частинам світу, які є однією землею, дані назви по іменах жінок. Незрозуміло також мені, чому річки Ніл і Фасис (річка Танаїс, що впадає в Меотійське озеро, і кіммерійське місто Портмен) в Колхіді утворюють кордон між ними. Не можна з'ясувати імена тих, хто розмежував їх і від кого взяті назви цих трьох частин світу »(кн. IV, 45).

У VIII столітті до н.е. з'явилося Меотійське озеро, точніше озера і болота Меотиди. За часів аргонавтів, Меотійського озера не було, немає його і у Гомера і на перших еллінських картах. Устя Танаїса (Дона) проходило по дну Керченської протоки. На сучасних фізичних картах древня дельта Танаїса виділяється великою обмілиною південніше Керченської протоки.

Боспор (Бича переправа)

Пониззя стародавнього Танаїса стали називати Боспором, слідом за Боспором Фракійським - нинішня протока Босфор між Мармуровим і Чорним морями. У картині «Викрадення Європи» Зевс, у вигляді білого бика, перепливає Боспор, викрадаючи Європу. Європа починається від Боспора.

Грецькі моряки досягли озер і боліт Меотиди і незабаром тут виникли поселення еллінів Кремни. Однак греки ще довго не наважувалися плисти вгору за течією Танаїса. За Геродотом, Танаїс «тече зверху, беручи початок з великого озера, і впадає в ще більше озеро під назвою Меотида» (кн. IV, 57).

Зверху, тобто з півночі - верхнє озеро - широка річкова долина до Азовського валу, що лежить зараз на дні морському між гирлом річки Салгир і Бейсугським лиманом. Ймовірно, на цьому піднесенні і була гавань Кремни - одне зі східних володінь царських скіфів.

Геродот повідомляє, що Боспор Кіммерійський був під контролем скіфів, за винятком землі Керченського (Скелястого) півострова. Долини і узбережжі Меотиди були покриті лісами і дібровами непридатними для життя кочівників. Ліси в окрузі Пантікапея (нині Керч) вирубували для будівництва флотилії за наказом царя Мітрідата VI Євпатора. На початку I століття до н.е. Мітрідат VI Євпатор готувався до боротьби з Римом. Солоні вітри з Азовського моря і висушування клімату не дали відновитися лісах.

Борисфен (Дніпро)

Найбільша річка Скіфії - Борисфен (Дніпро).

Геродот пише:

«Борисфен - найприбутковіша ріка: по берегах її простягаються прекрасні огрядні пасовища для худоби; в ній водиться у великих кількостях найкраща риба; вода приємна на смак для пиття і прозора (в порівнянні з водою інших митних річок Скіфії). Посіви уздовж берегів Борисфена чудові, а там, де земля не засіяна, розстеляється висока трава. У гирлі Борисфена само собою осідає незліченна кількість солі. У річці водяться величезні безкостисті риби під назвою «антакеї» і є багато інших чудасій... Поблизу моря Борисфен вже потужна ріка. Тут до нього приєднується Гіпаніс, що впадає в один і той же лиман»(кн. IV, 53).

У «Природній історії» римського історика Плінія-старшого, автора в 37 книгах, є згадка про ці місця: «місто, озеро і річка під назвою Борисфен».

Обриси озера можна відновити по береговим кромкам, по заощадженнях осадових порід особливого типу, по озерним відкладенням, що зберегли свою будову у вигляді річкових терас, характерних для озерних берегів, а не для морських пляжів.

Вода озера була солонувата і не годилася для пиття. У гирлі озера відбувався водообмін з Чорним морем, солоність досягала 8 проміле (з аналізу солоності донних відкладень). Значить місту Борисфену потрібне було джерело доброї води.

Пошуки затопленого міста Борисфен спростяться, якщо на підводному продовженні Тарханкуту вдасться простежити продовження Караджинської балки.

Про місце розташування міста Борисфена Геродот пише: «між річками Гіпанісом і Борисфеном знаходився мис Гіпполай з храмом. Навпротив святилища на Гіпанісі живуть борисфеніти»(кн. IV, 53).

Храм на мисі Гіпполай лежав на півдорозі до Ольвії.

На давній карті відзначено можливе знаходження міста Борисфен - він був звернений не до відкритого моря і не до протоки, а до гирла Гіпанісу. На цьому місці зараз побудована морська платформа для видобутку газового конденсату (селище Штормове). 

Boriychenes-lacus

Пантікап

Ріка Пантікап за відомостями Геродота: «Тече вона також з півночі і з озера. Між нею і Борисфеном живуть скіфи-хлібороби. Пантікап протікає через Гілею, а потім, минаючи її, зливається з Борисфеном»(кн. IV, 54).

Древній береговий уступ тягнеться від Скадовська до Нової Каховки. Давно і точно встановлено, що Дніпро колись протікав тут і Каркинитська затока «вирита» саме його водами.

В ті часи нинішній Інгулець (Малий Інгул - права притока Дніпра на території України в басейні Чорного моря) повинен був самостійно пробивати собі шлях на південь через Олешківські піски (Гілею) - це піщаний масив близько 15 км. в діаметрі, піщані дюни в 30 км на схід від міста Херсон).

Зараз річка ліниво петляє, але ширина заплави говорить про колишню повноводність і силу річки Пантікап ( «Рибного шляху» по-скіфському). Очевидно, тут скіфи ловили осетрових риб «антакеїв», що йдуть на нерест.

Таємницю міста Каркін зберігає старе русло Дніпра, судячи з багатьох античних джерел, еллінське місто Каркін треба шукати поблизу Скадовська, можливо, на дні моря. У цих місцях жили скіфи, тут ми знаходимо не вивчені кургани.

На рубежі IV і III століть до н.е. відбулися тектонічні зміни і утворилося як нове пониззя Дніпра так і Дніпро-Бузький лиман з обширними Олешківськими пісками.

Гіпакіріс

Геродот повідомляє:

«Шоста ріка - Гіпакіріс бере початок з озера, перетинає область скіфів-кочівників і потім впадає в море біля міста Керкенітіда, залишаючи по правій стороні так зване Ахіллесове ристалище» (кн. IV, 55).

Судячи з цього опису, слід шукати річку Гіпакіріс між сучасною Євпаторією і Тарханкутом. На карті ми бачимо тут озеро Донузлав, витягнутою формою і обрисами берегів нагадує могутню річку.

Але де ж її витоки? Долина річки Гіпакіріс розірвалася на три частини: озеро Донузлав, річечка Переможна неподалік Джанкоя, долина якої продовжується глибоко врізаною в сушу затокою Сиваша, і річка Домузла - старе русло річки Молочної в Запорізькій області. Донузлав і Домузла - це збіг назв навряд чи випадково, назви могли зберегтися зі скіфських часів (в ведичному санскриті Дану - danu - річка; цей корінь ліг в назви більшості річок: Дніпро (Данапріс), Донець, Дністер, Дунай, Дон). Донузлав - можливо, долина ріки.

Герр

Геродот пише:

«Сьома ріка Герр витікає з Борисфену в тому місці, до якого течія Борисфена відома... Тече ця річка до моря, утворюючи кордон між землями кочових і царських скіфів, і потім впадає в Гіпакіріс» (кн. IV, 56).

Нехай вам не здасться дивним, що одна річка «витікає» з іншої, Геродот тут нічого не наплутав - це буває з річками, наприклад, р. Протока, що відходить від річки Кубані, тому можна припустити, що Герр - це старе русло Борисфена .

Ця долина могла сформуватися близько 500 тисяч років тому в міжльодовикову епоху. Талі льодовикові води бурхливо текли суцільним потоком по ухилу з півночі на південь. Над стародавніми розломами земної кори сформувалися річкові долини: древній Прут, Дністер, Інгулець, Герр і інші річки паралельні один одному.

З річкою Герр пов'язані головні скарби скіфських царів!

Древній Герр протікав зі схилів гір Придніпровської височини і впадав у Чорне море, «спорудивши» таємничий Перекопський вал, він «викопав» Чатирликську балку і пробив Кримські гори (Салгірська улоговина, Ангарський перевал) і хлинув до Алуштинської долини. На геоморфологічних картах можна простежити давні русла тепер вже безводних ділянок річки Герр: в Криму - це старе русло Салгіра на північ від селища Гвардійське, Чатирлик і Перекопська група солоних озер.

GerrosR

Підйом Кримських гір відбувався і відбувається протягом четвертинного періоду під дією дрейфу континентів. (Див. Ушаков С.А., Ясаматов Н.А. Дрейф материків і клімат Землі. -М .: Думка, 1984, с.35, с.41).

Річка Герр проклала собі шлях по Придніпровській височині, перехопивши частину стародавньої Дніпро-Донецької річкової системи. Так виник Борисфен (Дніпро), який незабаром проклав собі нове русло, що відхиляється все далі на захід.

Майже всі річки, про які згадує Геродот в оповіданнях про Скіфію, беруть початок з озер. Дані геології про поширення озерних відкладень в верхів'ях більшості степових річок підтверджують достовірність цих відомостей.

Саме ці озера перетворювали Скіфію в родючий і благодатний край. Поліські болота і тепер ще віддають вологу колишніх льодовиків, проте, невідворотно бідніють річки, висушується степ і повільно скорочуються запаси води карстових сховищ Кримської яйли, знижується рівень підземних вод, зникають джерела.

Води карстових печер були накопичені в ті часи, коли води стародавнього Герра пробивали собі шлях до Чорного моря.

Природні процеси в Північному Причорномор'ї ведуть до висушування грунту, степи стають більш посушливими, це природно, з цим не можна не рахуватися. Діяльність людини призвела до зникнення лісів на Тарханкуті і на Керченському півострові. Зменшується територія лісу, зникають джерела і малі річки й ми бачимо, що немає природної рівноваги екологічних систем Азовського моря, Сиваша, Північно-західного шельфу Чорного моря, Південної України і Кримського півострова.

Скіфські річки з «Історії» Геродота

  • Борисфен - річка Скіфії (р.Дніпро)
  • Геррос - Геродот (кн. IV, 56). Річка Герр - це старе русло річки Салгир в Криму, на північ від селища Гвардійське, Чатирлик і Перекопська група солоних озер. Річка Герр далі проклала собі шлях по Придніпровській височині
  • Гіпаніс - річка в Скіфії (р. Південний Буг),
  • Гіпакіріс - "Гіпакіріс бере початок з озера, перетинає область скіфів-кочівників і потім впадає в море біля міста Керкенітіда". Річка Скіфії - р. Каланчак.
  • Данапр (Δαναπρις) - річка Дніпро має скіфську назва - «Дана» по-скіфському - річка. Греки називали Дніпро Борисфеном, а скіфів «борисфенітами», тобто «дніпрянами».
  • Данастріс - Danastris -Δαναστρις - річка Дністер, по-грецьки р. Тірас. По скіфському -Дана -Δανα (річка) + ιστρ (Істр) - поточна річка
  • Дановіс - Danouvios -Δανουβιος - річка Дунай, по-грецьки річка Істр. Дана -Δανα (річка) + vios
  • Лик - річка в Скіфії, протікає по землі тиссагети, впадає в Меотиду. (Геродот IV 123.) Дослідники вважають, що це сучасна річка Манич. Слово «лик» має слов'янське коріння.
  • Напаріс - річка, що протікає в Скіфії, приплив Істра. (Геродот IV 48.)
  • Оарос -Οαρος - річка, що протікає в Скіфії. Сучасна річка Сал. Птолемей застосовував цю назву до річки Волги. (Геродот IV 123, 124)
  • Ордесс - річка, що протікає в Скіфії, приплив Істра. (Геродот IV 48.)
  • Пантікап - Παντικαπης - річка в Скіфії. (Геродот IV 47.) співзвучно з Пантікапей. Зараз це річка Інгулець. Олешківські піски (Гілея)
  • Пората (Πορατα) - річка в Скіфії, приплив Істра, сучасна річка Прут. (Геродот IV 47)
  • Сіргіс (Гиргис) - річка в Скіфії, приплив Дона - Північний Донець. (Геродот IV 57, 123)
  • Танаїс -Ταναις - річка в Скіфії, в даний час - річка Дон. (Геродот IV 47.)
  • Тіарант - річка в Скіфії, приплив Істра, в даний час - річка Альт. За словами Геродота, Тіарант протікає через скіфську землю. (Геродот IV 48.)
  • Тірас - Τυρας - річка в Скіфії, в даний час - річка Дністер. (Геродот IV 47.)
  • Назви риби, яку ловили скіфи:
  • Антакеї - величезні безкостисті риби роду білуги. За свідченням Геродота антакеї водилися в Борисфені. (Геродот VI 53.)
  • Пеламіда - риба, рід тунця, водилася в водах Меотиди. (Страбон. Географія, VII, 6,2).
  • Сапердіс - Σαπερδης - назва риби у скіфів. (З твору Гесіхія).

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber