Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Бджола в звичаях і віруваннях українців

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 6

Бджола у віруваннях українців

У давнину вірили, що бджоли — істоти священні, крилаті посланці богів і провісники майбутнього. Саме тому вбити бджолу, в силу її священної сутності, здавна вважалося святотатством і понині у багатьох країнах розглядається як погана прикмета.

В українській мітології бджола настільки свята серед інших істот, що навіть грізний Перун не може вдарити блискавкою в бджолиний вулик, якщо за ним сховався нечистий дух.

Вкрадені бджоли довго не живуть: вони марніють і вмирають від туги. В давні часи в українців за крадіння бджіл розпорювали живіт або гнали навколо стовпа, поки злодій не падав замертво.

Слов'яни вулики

Фіни називають бджолу птахом світу, а греки — птахом муз. Платон вважав, що в бджіл втілюються душі розважливих і добропорядних людей. «Негоже лаяти бджіл, бо вони мають таку ж душу, як і людина», — досі говорять поляки. У Швейцарії вірять, що душі людей залишають світ і повертаються в нього у вигляді бджіл. В Болгарії в Духів день моляться та слухають, як дзижчать бджоли, вважаючи, що це душі їх померлих родичів.

Бджола на античній монетіБджола на античній монеті. Символ Богині-Матері.

«Бджільна» справа здавна вважалася найбільш утаємниченою, важливою і не для всіх доступною. Людей заможних з кількома десятками вуликів, селяни за очі називали відунами.

Бджільництво

Відуни говорили, що бджоли спочатку утворилися в болотах, під рукою водяного. Матка, як дійна цих бджіл, була викуплена злим чарівником за тридцять голів чаклунів і передана у вулик одного пасічника. Цей відун нібито навчив матку жалити людей, а матка навчила своєму ремеслу всіх бджіл.

Бджоли у віруваннях різних народів

Бджола є символом працьовитості та старанності і символізує багатство. Цими якостями наділяє свого власника і талісман у вигляді цієї комахи. Зображення бджоли в минулому було також неодмінним елементом багатьох гербів, наприклад, колишніх: Воpонізької, Чеpнігівскої губерній, а також майже всіх кримських міст — Сімфеpополя, Кеpчі, Севастополя, Бахчисаpая, Євпатоpії, Джанкоя, Алушти, Феодосії.

Герб села БортникиГерб села Бортники, Київська область, Україна.

Бджоли уві сні пророкують діловим людям прибуток. Для військових такий сон є ознакою виконавчих підлеглих і міцного здоров'я. Батьки ж матимуть слухняних дітей. Сон ж, у якому вас кусають бджоли, говорить про майбутні втрати і інші неприємності.

Вірування пов'язані з бджолами

За давніми легендами, якщо бджоли залишають вулик без видимих ​​причин — це вірна ознака прийдешньої смерті господаря. А якщо бджолиний рій сяде на суху гілку плодового дерева — це передвістя смерті власника дерева або будь-якої людини, що мав нещастя пройти під роєм.

Золоті плапстини з Криту із бджоламиБджоли-жриці на золотих пластинах, цивілізація Криту.

З уявленнями про сексуальну невинність бджіл пов'язано повір'я, що якщо дівчина пройде поблизу рою бджіл і ні разу не буде вжалена, значить, вона — незаймана. В Польщі існував звичай, за яким дівчина, вибираючи собі нареченого, ставила його на деякий час під дерево, де роїлися бджоли. Якщо вони його не чіпали, то йшла за нього заміж.

Бджола в магії

Бджола яка влетіла в будинок є передвісницею удачі або приходу незнайомця. Втім, як говорить народна мудрість, для збереження удачі їй слід дозволити залишатися в будинку або полетіти по своєму бажанню, якщо ж її зловити або вигнати, то удачі не бачити.

Золотий диск етрусків з бджоламиЗолотий диск з бджолами, культура етрусків, VII ст. Музей Дарем, Північна Кароліна, США. 

Прикмети і повір'я про бджолу

  • Якщо бджола присіла на руку — це до грошей, а посидівши деякий час у людини на голові, віщує, що ця людина досягне в житті великих висот.
  • Якщо бджола кружляє над сплячою дитиною, то це обіцяє йому щасливе життя.
  • Вважається, що ужалена бджолою людина в чомусь скривдила в цей день. Більш того, її чекає найближчим часом сварка з кимось.
  • Якщо бджоли гніздяться на даху будинку, він зазнає якоїсь шкоди, або доньки господарів довго не вийдуть заміж.
  • Коли протягом дня бджоли кілька разів роєм перелітають сільську вулицю, то в селищі слід очікувати незабаром якоїсь негативної гучної події або смерті.
  • Згідно з іншим старовинним повір'ям, бджіл не можна продавати, мовляв, в такому випадку продаси своє щастя. Інша справа — виміняти. Якщо людина хоче отримати вулик з бджолами, вона повинна принести замість нього порося або щось інше і при цьому не забути, перед тим як переносити бджіл в новий вулик, їх обов'язково слід побризкати водокресною водою.

Цікаві факти про бджолу

  • У бджіл п'ять очей: три у верхній частині голови та два спереду.
  • Бджоли червоного кольору не розрізняють, вони бачать його як темно-сірий або чорний.
  • Жодна бджола не може проникнути в чужий вулик, оскільки кожному вулику притаманний особливий запах, який зберігає кожна особина в особливому заглибленні тіла.
  • Медоносна бджола махає крилами з частотою 200 разів на секунду.
  • Бджола може відлетіти від вулика майже на 8 км і безпомилково знайти дорогу назад.
  • З домашніх бджіл матка живе 3 роки, максимально 5 років. А ось робоча бджола влітку живе 40 днів, а взимку 9 місяців.
  • Бджолині стільники - найбільш досконалі будівлі комах.
  • Не робіть різких рухів поруч із бджолами, вони розцінять їх як загрозу і можуть вжалити.
  • Бджоли вирощують маток у спеціально відбудовуваних для цього великих осередках стільника — маточниках.
  • Найстарішою скам'янілістю бджоли є знахідка в бірманському бурштині Hukawng Valley (М'янма) (описана в 2006 році), вік якої близько 100 млн років.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber