П'ятниця
29 бер., 2024
     

Ukrainian English

Стрибог— слов'янський бог вітру, вихору, бурі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Стрибог - бог вітрів, бурі, вихору

20 вересня за давньоукраїнським календарем відзначається день Стрибога — бога атмосферних явищ, вітру, вихору, бурі, урагану, смерчу. В історії він згадується у "Слові о полку Ігоревім" 1187 року: "Се вітри, Стрибожі внуці, віють з моря стрілами на хоробрі полки Ігоря; О вітре-вітрило! Чого, господине, так сильно вієш ти? Чому мечеш ти хиновськії стріли на своїх легесеньких крильцях на моєї лади воїв?". Культ Стрибога побутував серед населення Київської Русі, його кумир стояв у Києві поруч з Перуном на Старокиївській горі і входив до язичницького пантеону князя Володимира.

Етимологія назви "Стрибог" не з'ясована. Проте мовознавці свідчать, що вона має індоєвропейське походження (від pater, *ptri-bhagos, *ptri -> *ster -> *stri). Від кореня "стр" пішло безліч гідронімів і топонімів України: ріки Стрий, Істр, Дністер, Струга, Стругва, Стріла, Стронне, село Стрибіж на Київщині, урочище Стриболівщина на Рівненщині тощо. Відомі подібні топоніми і за межами України, наприклад село Стрибожа та ріка Стрібок під Тчевом у Польщі. Можливо, вони були якось пов'язані з культом Стрибога, а можливо основою послужив праслов'янський корінь "str", що міг позначати рух стихії, простягання/протікання, звідси такі слова як - "стрибок", "струмок", "стрімко". До речі, "стрий", "стрик" означає - батьківський, старший, дядько по батьку. А дієслово "sterno" - простиратися, простеляти, роздаватися вшир, розширюватися. Давньоруське "стрити" - означало вщент розносити, знищити. Звідси - "стратити". Очевидно, у давньокиївському пантеоні Стрибог за своїм характером наділявся такими ж військовими функціями як і Перун. 

Культ Стрибога

Стрибога ще називали - Стрибайлом, Посвистом, Похвистом або Позвіздом. Уявляли в образі сивочолого непосидючого бородатого літуна у широких шароварах, що служать йому за вітрила. Живе на краю світу, у глухому лісі або на острові посеред моря. Мореплавці молили Стрибога, щоби дав вітру у вітрило. Його настрій часто змінюється, він б'є батогом та розганяє вітри, розкриває зорі на небі, щоби видко було дорогу. Котить воду в річках і морях. Про нього згадує Іван Златоуст: "А другі вірують в Стрибога, Дажбога". Коли збиралися у далеку дорогу, то заборонялося сильно свистіти, аби бува не накликати Посвистача, який приходить з сильним штормовим вітром.

Stribog by Andrey Shishkin

За легендою, у Стрибога 6 синів і 6 дочок та безліч підвладних вітрів - то все їх онуки. Найвідоміші з них: Ласкавець, Павітер, Дмухач, Степовий, Грозовий, Буревій, Смерч, Бирса, Вихор, Бігун, Шептун, Верховник, Горішній, Долішній, Крутій, Шарпун, Помірок, Труба, Польовий... Вітри допомагають Стрибогу у його битвах з демонами і користуються його вогненними стрілами. За розпорядженнями головного вітродмуха з чотирьох сторін світу дмуть чотири велетні з величезними вусами та губами. Котрий з них дме сильніше - з того боку і буває вітер. Це Сівер - бог холодних північних вітрів, Літник - бог літніх теплих вітрів, Вітрило - південний вітер. Крім них є Морян - південний вітер з моря, Легіт (Ласкавець) - легенький ніжний вітерець. Одну з доньок Стрибога називають Стригою, яка поїдає вологі тумани і гнітючу духоту, а найлихішим повітряним духом є Перелесник. Стрига - заступниця знахарів (за П.Трощиним), однак ця володарка суховіїв та повені є ще й богинею чвар. Вона надсилає лихі вітри, які навівають зливи та висушують землі. "Стригою" також називали дівчину, яка втратила честь.

Бог Посвист

У день Стрибога передбачали за напрямком вітру погоду на осінь: північний вітер мав принести холод, південний – тепло, західний – дощі, а східний – гарну ясну погоду. 

У народному календарі 20 вересня – Цибулевий день. А також Другі Осінини – друга зустріч осені. Саме цього дня всюди починається збирання цибулі та льону. І якщо багато одежинки на цибулинах – бути зимі холодною.

Свято Стрибога також відзначали і в інші пори року, наприклад влітку - 14 липня (хр. св. Курика-вітрогона). Стрибогу молились аби дав добру погоду.

© Портал  SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber