Четвер
18 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Ключ – символ знань, мудрості та захисту

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 8

kluch-symvol-mudrosti-znan

Ключ - знань, мудрості, досвіду, збереження домашнього майна. Ключем міцно замикали не тільки матеріальне, а й духовне багатство людини. Мотив замикання, а звідси ключ і замок (колодка), в першу чергу стали використовувати в древніх обрядах охоронної магії. В її основі лежить природне сприйняття ключа як предмету, що забезпечує захист. Ключі широко використовували як амулети і обереги давніми народами.

Найдавніший із знайдених пар замок-ключ датується VIII століттям до н.е. Користувалися ними ще за часів Трипілля, коли розвивалися цілі мегаполіси і була потреба обмежити доступ до майна, зберегти свої запаси в цілісності і недоторканості. З тих самих пір, мабуть, і закріпилася за ключем ця асоціація - благополуччя, достаток, багатство.

Але тут не тільки матеріальний аспект. Ключ як символ фігурує в давніх українських замовляннях: «Будьте мої слова щільно на щільно, міцно на міцно; до моїх слів ключ і замок, і булатна печать»; «Запалюю я 7 свічок, закриваю я на 7 ключів»; «... як у замків змички міцні, так мої словеса міцні»; «... Замикаю мої приговорені словеса замком; а ключ кидаю в море-окиян під горючий камінь Алатир. Як морю не всихати, каменю не бачити, ключів не діставати, по кінець століття».

001

Згідно давньогрецького вченого і поета Каллімаха, ключ використовували в обрядах давньоєгипетської богині Ізіди, котра уособлювала вроду і природу, була покровителькою жінок і матерів, дружина Осіріса й мати Гора. Ізіда зображалася у вигляді жінки в короні з коров'ячими рогами і сонячним диском між ними. Ключ в її містерії використовувався як символ розкриття серця і совісті «перед сорока двома суддями вчинків померлого». У цьому контексті можна згадати давньоєгипетський символ загробного світу - «анкх», а також містичний ключ, що відкриває потойбічне царство.

У грецькій міфології ключ серед своїх атрибутів мала Геката. У «Теогонії» Гесідора це богиня всеосяжної влади, готова надати допомогу, богиня місяця. Ключі у своїх руках тримав індоіранський бог Мітра. Емблема ключа (двох ключів), належала богу порога, входу і виходу, дверей і початку будь-якого діяння - дволикого римського Януса. Янус був до Юпітера божеством неба і сонячного світла. Вранці він відкривав небесні ворота і випускав сонце на небосхил, а на ніч замикав цю браму. Крім цього, Янус закриває старий і відкриває новий рік. Як страж входу в будинок, Янус зображувався з жезлом воротаря і ключем.

kluch-symvol-mudrosti

  • Ключ являв собою потужний оберіг: ним відганяли усе погане, і нечисту силу, і бурю, град, блискавку. Ключ асоціювався з богом-громовержцем, був своєрідною "мовою божества", з допомогою якого лунає його громове, ключове слово. Ключем відгороджувалися, бажаючи відлякати різнокаліберну нечисть.
  • Ключ був амулетом і застосовувався в різних ритуалах, що мають відношення до любовної магії. За допомогою ключа дівчина могла прив'язати до себе коханого юнака - або, навпаки, відвернути того, хто набрид їй своїми залицяннями. Людина, яка носила на собі зображення ключа (або справжній ключ) - привертала матеріальне благополуччя. Якщо його сусіди бачили на ньому такий оберіг, вони також могли зрозуміти, що у нього все в порядку з добробутом, а якщо бачили недгруги - їх підступні задуми не могли цього зруйнувати.
  • Ключ - символ мудрості і винахідливості, відкриття таємниць буття.
  • Володіння ключами мало важливе значення і в сімейному житті: дружина носила на поясі в'язку ключів як символ свого становища. Вона отримувала їх, зазвичай, від матері нареченого, коли в'їжджала в новий будинок. Ключі давали їй доступ до всіх скринь і шаф. З давніх часів саме ключ вважається найвагомішим символом перемоги або володіння чимось важливим і цінним, - не дарма ж існував
  • звичай вручати ключ від міста переможцю, що означало визнання влади і покори. 
  • Ключі заряджали енергією, залишаючи їх на ніч у воді при повному місяці, прочитавши замовляння .Побачити ключі уві сні в своїх руках значить незабаром дозволити давню проблему або знайти відповідь на питання, що мучить вас запитання.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber