English German Polish Spanish
Головна♦ Духовна культура ➤ ♦ Народні звичаї та обряди

Народні звичаї та обряди


Народні звичаї і обряди - це серцебиття української культури, природний "кровообіг", порушення якого означає - смерть, занепад.
Звичаї являють собою загальноприйняті неписані правила і закони, які тисячоліттями карбуються у культурній "ковальні" роду і передаються старійшинами з уст в уста, створюючи оберегове коло для етносу. Звичаї - національний імунітет, який тримає народ в безпеці, забезпечуючи здорове і життєрадісне життя, продовження роду. В українській міфології, традиція має небесне коріння, божественне походження. Кожне свято являло собою своєрідний культ на вшанування певного божества-родоначальника, покровителя світу, тотема роду. Календарний рік складався зі свят зимового, весняного, літнього і осіннього циклу, які усі разом ладували  - гармонізували і врівноважували простір. Сьогодні, в цифрову епоху, повне відтворення цієї прадавньої системи цінностей вже, на жаль, неможливе, але зберегти для майбутніших поколінь і застосувати як духовну концепцію, філософію - можливо, важливо і необхідно.


 Зимові звичаї та обряди

 Весняні звичаї та обряди

Літні звичаї та обряди 

 Осінні звичаї та обряди

Поховальні звичаї та обряди

Весільні звичаї та обряди

AddThis Social Bookmark Button

Слов'янський календар: система літочислення, новоліття

Друк
Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 17

imgonline-com-ua-Shape-CLaimtTzJsbСлов'янський календар -  це питання досить гостре. Можливо тому, що він - дохристиянський і дуже суперечить церковному календарю. На жаль, дослідників, які б розумілися у цій темі і досконало та об'єктивно підійшли до вирішення цього питання - майже немає. Єдиний, хто підняв проблематику слов'янського календаря на науковому (не псевдоаматорському чи псевдопатріотичному) рівні - академік Борис Рибаков. Він дослідив ритуальні посудини, знайдені Хвойкою на Київщині, та вивчив їх. Так народилося поняття - "слов'янський календар". Наспраді, це був черняхівський календар - нащадків скіфів та сарматів. Однак, він не дослідив і дещиці того, що насправді можна було дослідити. Отже, слов'янський календар до наших днів - проблема невирішена і являє собою безліч протирічь. Це велика пляма в слов'янській, українській культурі. Ми спробуємо відповісти на декілька питань, беручи за основу сухі дані: факти та археологічні об'єкти. 

AddThis Social Bookmark Button
 

Обряд ім'янаречення у слов'ян

Друк
Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

imjaba

Обряд ім'янаречення у слов'ян чимало дослідників називають віковою ініціацією, яка насправді характерна для багатьох культур. Насправді це не зовсім так. Обряд ім'янаречення - не просто ініціація. А глибинне, сакральне дійство, яке фактично визначало, а якщо точніше, то розкривало долю людини...

AddThis Social Bookmark Button
 

Обряди пов'язані із вагітністю, пологами і новонародженим

Друк
Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

Un41141441411441titled-1Чи не найбільшим щастям для кожної української родини як в минулі часи, так і сьогодні було є і залишається народження дитини. Адже кожна новонароджена дитина це символ продовження життя. З давніх-давен поява немовляти в українській сім’ї супроводжувалась певними обрядами та звичаями, на які так щедра українська земля. Розглянемо передпологовий, пологовий і післяпологовий періоди у житті жінки, яка завагітніла і збирається народити дитину. Упродовж всього цього часу, аж до появи дитини, українська жінка дотримувалась передпологовий, пологовий і післяпологовий періоди народних обрядів, традицій та звичаїв, аби її дитина народилася здоровою та щасливою.

AddThis Social Bookmark Button
 

Як виховувалися сільські хлопці та дівчата?

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Unt554545454itled-1Юність – культурно-історичний феномен, який можна збагнути лише крізь призму вікового символізму, тобто системи уявлень та образів, у яких культура сприймає, осмислює і легітимізує життєвий шлях індивіда і вікову стратифікацію суспільства. 

AddThis Social Bookmark Button