English German Polish Spanish
Головна♦ Духовна культура ➤ ♦ Давні вірування

Давні вірування


Давні вірування українського народу - світогляд наших предків. Усі ми вивчали в шкільних підручниках міфологію Давнього Риму, Греції чи Єгипту, але мало хто знає, що Міфологія Слов'ян - не менш багатюща та ще більш актуальніша для нас, сповнена духовності і щирості, правдивості, в ній немає нічого злого, зради чи обману, в ній сплелись найдавніші міфи від сотворення світу та цінності, сакральні прообрази чоловічого і жіночого (інь-янь, Велика Богиня Матір та Батько Творець), тотемізм, космогонія індоєвропейських народів. Хто не знає минулого - той не має майбутнього. Духовні практики пращурів допоможуть нам глибше пізнати себе та світ у якому живемо, стати господарями своєї долі, навчитися ладувати і жити в мирі з собою та оточуючими, дякувати Богу, та зрештою, підняти свій інтелектуальний рівень, свою волю і свідомість.  

AddThis Social Bookmark Button

Бог Велес-Волос за Б.Рибаковим

Друк
Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 29

imgonline-com-ua-Shape-HxOSghfi4pСьогодні існує дуже багато матеріалів на тему слов'янського язичництва, богів слов'янського культу і т.д.. Побутує чимало вигадок, в більшій мірі завдяки сектам інглінгам та "рідновірськими" фанатиками. Багато цих фантазій ніяким чином не пов'язані з дійсними фактами з історії та етнографії, археології, писемними джерелами. Мало хто цим займався й на науковому рівні, адже щоб дослідити таку тему потрібно бути об'єктивним, не прив'язаним до однієї точки зору та вивчати цю тему довгі роки. Таким був Борис Рибаков. Публікуємо вибірково витяг із книги академіка - "Язичництво давніх слов'ян" (1981), котра являє собою антологію слов'янської міфології і може пролити світло на ту "писанину", яку ми знаходимо в інтернеті. 

AddThis Social Bookmark Button
 

Магічний зміст підкови

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle2525255225d-1У різних європейських народів підкова — символ удачі. Існувало повір'я, що злі сили завжди ходять колами, але дійшовши до кінця підкови (розірваного кола С), змушені повернути назад. Підкову вішали не тільки над дверима або на дверях, а й скрізь, де негативна енергетика могла потрапити до будинку (вікна, камін, піч і т.і.).

 

AddThis Social Bookmark Button
 

ЯЛИНА В НАРОДНІЙ МАГІЇ І ОБРЯДАХ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

magijsdasdaЯлиновою смолою прокурювали помешкання від усякого зла, особливо у день Велеса (11 лютого) – тут використано дезинфікуючу здатність ялини. Якщо щось недобре комусь лізло в голову – кілька крапель ялинової смоли вкидували у вогонь, прокурювали хату – своєрідна аромотерапія. В старі часи радили влаштовуватись ночувати в лісі під ялиною, бо вона захистить від злих духів. Саме ялинове гілля колись мали за оберіг хати від негоди, буревію, витівок злих духів, посівів – від граду. З ялини робили криничне цямбриння (щоб нечисть біля води не чіплялась), скриню (щоб ніякі шкідники там не заводилися). 

AddThis Social Bookmark Button
 

Богиня Лада

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

smallaldoreЛада - одна з найбільш шанованих давньослов'янських язичницьких богинь, уособлення шлюбу та подружнього життя. Лада - дружина Верховного Божества Сварога. По-суті Лада є Вищим творчим початком, іпостассю Криниці Всесвіту, чия могутня енергія творення наповнює творчим потенціалом усіх богів та істот, тому її називають Матір'ю Богів (Богородицею). Стародавні арії звали її Матір'ю Світу. 

AddThis Social Bookmark Button
 

ЧУГАЙСТР - ЛІСОВИЙ СТОРОЖ, КАРПАТСЬКА СНІГОВА ЛЮДИНА

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

karpatiertyytПро волохатого лісового велета Чугайстра (Діда, Гая, Ночника) наукових публікацій майже немає, якщо не рахувати двох-трьох записів фольклористів, котрі побачили світ у різних "Етнографічних збірниках" XIX ст. та в "Гуцульщині" В.Шухевича. Звідси Чугайстр перекочував до повісті Михайла Коцюбинського "Тіні забутих предків" й набув чималої популярності серед народу.

AddThis Social Bookmark Button
 

Бувальщини та легенди Ямельниці

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

jamelsmallІшла одна жінка з Ямельниці раз вночі з клубу до хати, а йти треба було попри нечисте місце – дуплаву вербу на Гірках. Доходит вона до тої верби, а з дупла вилізає чорний кіт, але дуже величезний і починає їй лазити перед ногами і не пускати її. Що вона лиш хоче йти, а він коло ніг крутиться та крутиться і вона кроку не може вперед ступити. А місце то віддавна знали як таке, шо там нечиста сила перебуває. І плюнула на нього та жінка, на того кота, перехрестила його наперед себе та й каже: „Поцюлюй ньи в три сраки”. Як вона лишень то сказала, то з того чорного кота зробилося таке довге біле як звій полотна і шурнуло просто в Гринчин город, а жінка з того страху вже не пам”ятала, як і до хати добігла і вже старалася, щоби сама не йшла з вечорниць до хати, а в якомусь гурті, бо коли йде кілька людей, то нечисте так не має смілості приступити...

AddThis Social Bookmark Button
 

ВОЛОССЯ У ВІРУВАННЯХ УКРАЇНЦІВ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

volossyasdsdЗдавна в культурі різних народів світу волоссю надавали особливого значення. Звичаї та обряди, пов’язані з волоссям, відображали віру наших предків у його надзвичайну силу.

AddThis Social Bookmark Button
 

Оголеність в обрядах і магічних практиках слов'ян

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

nagotaritualТрадиційна культура  слов'ян - західних і особливо південних - густо замішана на самій що ні на є голій людської тілесності. Як це не дивно звучить для сучасного городянина, у багатьох слов'янських обрядах практикувалося повне чи часткове оголення тіла: у сільськогосподарській магії, у чаклунській практиці й езотеричних ритуалах, у календарних обрядах й іграх, що мають сакральний характер. Оголення мов би повертає людину в природний стан. Нагота покликана також захищати людину від впливу темних сил.

AddThis Social Bookmark Button
 

НАУЗИ - МАГІЯ ВІДЬОМ ТА ВОЛХВІВ

Друк
Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 2

nauzyНевидима божественна нитка, що простягнулася між світами - алегорія містичного зв'язку, праобраз загадкового всесвітнього тяжіння, що з'єднує таємничими «узами» космічні об'єкти, розділені прірвою часу і простору. Тонка невидима нитка - стародавній символ людського життя і долі; дві переплетені нитки - емблема спільної долі закоханих і подружжя, а обірвана нитка - скорботний знак смерті.

AddThis Social Bookmark Button
 

КІТ ТА КІШКА У СЛОВ'ЯНСЬКИХ КАЗКАХ І ПОВІР'ЯХ

Друк
Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

kishkanarusi

Кішка — супутниця слов’янської Богині Прії, яка їздить у візку, що запряжений кішками. Кішку здавна шанували і використовували в магії родючості, жіночих таїнствах, містеріях Місячних Богинь. Ця тваринка наділена дуже тонкою інтуїцією. Вважають, що вона перебуває на межі двох світів: Яві і Наві. Тому її як нічну тварину називають помічницею відьом.

AddThis Social Bookmark Button
 

РОДОВІ ДУХИ-ОХОРОНЦІ СЛОВ'ЯН

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

duhiohoronaАнгел-охоронець — абсолютно не слов'янський персонаж, це службовий дух, в християнській, мусульманській і іудейській релігії, який ніяким чином не стосується світогляду українців-русів. Тож переглянемо родових духів-охоронців слов'ян.

AddThis Social Bookmark Button
 

Слов'янська міфологія: архетипи чоловічого та жіночого

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

cholovicheizhinozhe

Відображаються особливості розвитку архетипів чоловічого та жіночого у символічних формах прадавньої слов’янської міфології.

Актуальність заявленої проблематики обумовлена світовими глобальними процесами, до яких долучилася нині і Україна. У зв’язку з трансформаційними змінами загострилися питання збереження архетипних основ нашої культури, бо саме на цьому прадавньому фундаменті було сформовано її світоглядно-духовне ядро. Свого часу К. Г. Юнг зазначав, що архетипи - це не просто імена, це навіть не філософські поняття. Це образи, які поєднані емоціями з людиною, що унеможливлює їх довільне витлумачення [6, с. 95]. У міфологічних уявленнях минулих культур і тих міфах, які функціонують у сфері культурного буття нашого народу сьогодні можна віднайти відповіді на питання про специфіку бачення чоловічого та жіночого як архетипного.

AddThis Social Bookmark Button
 

ПТАХИ-ТОТЕМИ ПРАДАВНIХ І СУЧАСНИХ УКРАЇНЦIВ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled-2

З давніх-давен український бог шлюбу та кохання називається Лель. Земною священною іпостассю Лелявважався i вважається лелека. Трепетні, лагiднi, майже нiжнi стосунки українців з лелекою обумовлені саме тим, що лелека приносить діточок. Цiлi народи називались іменем лелеки.

AddThis Social Bookmark Button
 

Культ дерев у давніх слов'ян

Друк
Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

cultderevНаші пращури як істинні діти Матері-Природи одухотворювали кожну стеблинку, кожну травину, кожне деревце. Обрядові дії, пов'язані з рослинним світом, зокрема деревами, були найбільш поширеними у слов'ян і мали на меті забезпечити здоров'я та добробут племені, плодючість землі та загальне благополуччя роду. Споконвіку вагомими символами для українців були такі дерева як калина, верба, береза, тополя, яблуня, горобина, бузина, липа та багато інших. Безсумнівно, найперше місце займав правічний дуб - священне дерево бога-громовержця Перуна. 

AddThis Social Bookmark Button
 

ПІВЕНЬ - ХРАНИТЕЛЬ ДОМАШНЬОГО ВОГНИЩА, СИМВОЛ СОНЯЧНОГО СВІТАНКУ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitl242424422442ed-2Дуже шанованим птахом в українців здавна є півень – віщий провісник Зорі і Сонця, уособлення вогня і грозового полум'я, хранитель домашнього вогнища. Своїм голосним співом, він немов пробуджує з нічного сну небесне світило, повертаючи на Землю світло дня. Не випадково народна назва півня - «будимир», тобто «буди світ». За народними віруваннями, крик півня відганяє усяке лихо. Після його співу злі духи втрачають активність і змушені повертатись у сферу свого існування. Мотив півня, що криком розганяє нечисту силу і відпугує мерців, є кульмінацією у багатьох українських казках. Природа півня - тісно поєднана зі станом Космосу: він співає у певний час дня і ночі, починаючи з опівночі, – «перші півні», «другі півні», і, нарешті, вранці – «треті півні». Таким чином, своєчасний спів півня сприймається як символ цілісності і гармонійності світобудови.

AddThis Social Bookmark Button
 

Дослідження української передхристиянської релігії

Друк
Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 1

14141414141414Untitled-1Дати характеристику української передхристиянської релігії надзвичайно важко. Відомостей про дохристиянську релігію дійшло до нас дуже мало, і то в джерелах дуже сумнівних. Почати з того, що автори всіх старих літературних пам’яток були християни і з ненавистю ставилися до віри старої часів передхристиянських. Крім того, часто буває важко установити, які фрагменти в пізніших списках старих творів є автентичні, а які є пізнішими вставками переписувачів, що також, як християни, вважали потрібним згущувати фарби щодо «нечестія і поганства» старих часів. Ці переписувачі могли давати вставки від себе до старих текстів, найменше журячись правдоподібністю своїх полемічних випадів проти поганства. Так само діяли і пізніші редактори, що перередагували старіші літописні списки.

AddThis Social Bookmark Button
 

НАРОДНІ ВІРУВАННЯ, ДЕМОНОЛОГІЯ, КОСМОГОНІЯ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit5252252525led-1Українська міфологія як сукупність переказів про живу й неживу природу та людину розвивалася на основі давньої загальнослов'янської міфології. В У. м. у художньо-образній формі знайшли поєднання реальні знання з фантастично-релігійними елементами Та повір'ями. Вона ілюструє прагнення людини пояснити і упорядкувати навколишній світ, розкрити єдність людини і природи. В цілому У. м. аналогічна міфології інших народів світу, проте вона має виразний національний колорит і художньо-образну своєрідність. У. м. включає міфи про сутність і походження явищ природи, про походження людини (антропогенічні), про богів (теологічні), про виникнення Всесвіту (космогонічні), про неминучу загибель світу (есхатологічні) та ін.

AddThis Social Bookmark Button
 

Глина та глиняні вироби в лікувальній магічній практиці українців у другій пол. ХІХ – першій пол. ХХ століття

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untrwrwrrrwwrweeeeeitled-1Глина та глиняні вироби впродовж тривалого історичного періоду аж до початку ХХ століття, займали важливе місце в традиційно-побутовій культурі українців. Використання глини припускала і значна частина, раціонального у своїй основі, народного лікування. Різні лікувальні засоби: мазі, відвари, напари готувалися тоді саме в череп’яних виробах. Народні знання про лікувальні властивості глини й вплив черепка на ліки, приготовані в ньому обумовили застосування глиняних виробів і в магічній практиці, зокрема, в якості оберегів, з метою профілактики хвороб «неприродного походження».

AddThis Social Bookmark Button
 

Використання воску в народному знахарстві

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

U4141144114ntitled-1Сьогодні, на початку XXI ст., часу загального наступу новітніх технологій, глобальної комп'ютеризації, розвитку супутникового теле-радіозв'язку тощо, пріоритетного значення набуває раціональне мислення людини. Разом з тим, нашому століттю притаманна й первісна віра в магію слова та дії, що від покоління до покоління передавалася серед сільських шептух, як на Поліссі називали жінок, котрі займались народним лікуванням за допомогою замовлянь та магічних маніпуляцій з лікарськими речовинами, рослинами. Грунтуючись на власних експедиційних матеріалах, маємо підстави зазначити, що таких носіїв первісної магії залишилося не так і багато; даються взнаки поширення освіти, загальна доступність засобів масової інформації. Вважаємо, що феномен знахарства - недосліджена ділянка народної культури, що має привернути до себе увагу фахівців різних галузей наук: етнологів, лінгвістів, психотерапевтів, лікарів. Маємо змогу долучитися до найпотаємнішого пласта народної мудрості, який не завжди в змозі сприйняти раціонально мисляча людина.

AddThis Social Bookmark Button
 

ФОРМУЛИ ПРИВІТАННЯ В ЗАЧИНАХ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМОВЛЯНЬ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitlerrqqrqrrqd-2У статті розглянуто формули привітання як один з елементів текстового обрамлення українських замовлянь. Проаналізовано засоби створення емоційного стану оповідача у привітальних конструкціях. З’ясовано, що досліджувані одиниці у поєднані зі звертаннями виступають засобом експресивного синтаксису.

AddThis Social Bookmark Button
 

«Печина» в українських замовляннях

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit533355353led-2Про використання «печини» (фрагмент глиняної обмазки печі або цеглини) в родинних захисних обрядах, народній медицині та ветеринарії. Подано варіанти текстів замовляння, покликаного вберегти новонароджену дитину від «пристріту».

AddThis Social Bookmark Button
 

Сур’я — Літнє Сонце

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

U3535533535ntitled-1Дажбог має чотири фази-іпостасі, в яких з’являється перед нами після днів Рівнодення і Сонцестояння. Кожна така окрема іпостась є чоловіком земної Природи, яка також має чотири іпостасі, відомі як Пори Року (Межі Коло):

1. Хорс (Зимове сонце) — Зима-Снігура.
2. Ярило (Весняне Сонце) — Весна-Яру-Кострома.
3. Сур’я (Літнє Сонце) — Літо-Додола.
4. Овсень (Осіннє сонце) — Осінь-Усиня.

AddThis Social Bookmark Button
 

Як Доля з Недолею до Коляди ходили

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitl353535533535ed-1Жили-були на світі білому дві сестриці-майстриці. Та й так вже повелося, що звали одну Доля, а іншу Недоля. Начебто й рідні були, а як поглянеш на них, нічогісінько спільного не побачиш.

AddThis Social Bookmark Button
 

ВОВК - ПЕРШОПРЕДОК, СОБАКА ВОЛХВА

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untук42442422цукцукцукцitled4444-478У всій так званій західній цивілізації, породженій християнством і націленій на "перемогу" над Природою, панувало переконання, що великі хижаки по своїй сутності люті і нещадні, що вони одвічно ворожі людині, і їх слід знищувати при будь-якій нагоді. Однак, первісна людина і великі тварини ніколи не були заклятими ворогами тому, що людина не була їх постійною здобиччю. Є підстави вважати, що "найстрашніші" царські хижаки - печерний лев і ведмідь найменше загрожували людині.

AddThis Social Bookmark Button
 

Жаб'є - священний тотем Карпат і балто-слов'янської єдності

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Un4532523533553352titled4tttttttttt444-478І.

Жаб'є (ЖАБІЄ). Забуте на ХVІІІ ст. гуцульське божество вогню.

Жаб'є (з 1962 р. - Верховина) - селище міського типу, адміністративний центр Верховинського району Івано- Франківської області ( Україна ) . Знаходиться на висоті 620 метрів над рівнем моря на річці Чорний Черемош , в 150 км від Івано- Франківська та 31 км від залізничної станції Ворохта. Населення - 5,9 тис. жителів. Найбільш високогірний путівець Жаб'є ( Верховини ) розташований на високому перевалі на висоті 1250 м. Завдяки цьому вважається одним з найвищих гірських населених пунктів України . Перша письмова згадка про село Жаб'є датується 1424 роком , коли воно разом з монастирем на річці Рибниця ( теперішнє місто Косів) було передане литовським князем Свидригайлом в дар місцевому багатієві Владу Драгосимовичу . Існує легенда , що першим поселенцем в долині Чорного Черемоша був Жабка, від якого і одержало назву колишнє Жаб'є. За іншою версією , тут в заболоченій долині річки водилося багато жаб , звідки і пішла назва поселення . Біля Жаб'є розсташована гора Замагора .

AddThis Social Bookmark Button
 

Купівля молочного посуду як вияв жіночої господарчої магії

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4tt4242342tttttttt444-478Стаття присвячена обрядодії, яку здійснювали українські жінки, купуючи глечики для молока. Вона була притаманна переважно для Середнього Полісся, Поділля, Буковини та Лемківщини. Семантико-палеонтологічний аналіз показав, що йдеться про вияв архаїчної жіночої господарчої магії, пов’язаний зі стародавніми скотарськими традиціями цих регіонів.

AddThis Social Bookmark Button
 

Вогонь в уявленнях наших пращурів

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцукцу4242424кцукцitled4444-478У комплексі древніх релігійних уявлень наших Пращурів існував надзвичайно архаїчний шар, який виник ще у найвіддаленіші епохи історії людства – це віра в загальну натхненність навколишньої Природи. У свідомості наших предків-язичників увесь навколишній світ був населений доброзичливими й шкідливими духами – берегинями й упирями. Берегині – це «свої» померлі-предки, члени сакрального Роду. Вони одночасно нібито перебували у землі, воді, повітрі й піклувалися про своїх живих нащадків.

AddThis Social Bookmark Button
 

Велес - покровитель волхвів й помічник господарників

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untitleerwerwerwerwerd4444-478Велес – він научитель ворожби та чарівництва, таємний і многомудрий Бог Слов’ян. Він покровитель співців, поетів та музикантів. Мудрість Велеса світлом ллється, все навколо висвітлюючи і зміцнюючи. Як головний Бог-оракул, Велес у давнину мав багато присвячених йому храмів по всій Слов'янській землі, зокрема й у Київській Русі.

AddThis Social Bookmark Button
 

Трипільські тотеми в гербах української шляхти

Друк
Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 3

Untitled4444242424242244224-478Аналіз оздоблення трипільського посуду і пластики (ліплених із глини фігурок) уможливлює робити висновок, що найпошанованішими тотемами-тваринами у творців Трипільської цивілізації були тур-бик, змія, коза, пес, птахи. До них же треба зарахувати вепра, ведмедя, риб, зображення яких іноді є в трипільських орнаментах і пластиці.

AddThis Social Bookmark Button