П'ятниця
26 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Водоспад Бурбун

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Водоспад Бурбун

Водоспад Бурбун розташований в каньйоні річки Бобрівка біля села Лисець Дунаєвецького району Хмельницької області, у північній його околиці. П’ятиметровий водоспад схований в гущавині каньйону і впадає в невелике озерце з блакитною водою. Це несподівана знахідка серед місцевих природніх памяток. Чаруючий водограй нагадує райський куточок, незіпсована дика природа, каміння вкрите мохом, кущі папороті.

bobrun-vodospad

Дивне озеро, яке утворює водоспад, має гарний колір бірюзи. Вода тут дзеркально чиста і прозора. Навіть в літні дні вода в озері низької температури. Така природна особливість пов’язана з тим, що ущелина сформувалася з кремнієвих порід і ракушняка.

vodospad-bobrun

Навколо водойми росте велика кількість дерев і чагарників, які захищають ущелину від сонячного світла і тепла. У літній період прохолодна вода озера привертає відпочиваючих, бажаючих поринути у водойму. Це мальовничий пам’ятник, створений природою, який варто побачити.

vodospad-bobrun2

Село Лисець відоме з 1493 року з Яблунівської люстрації, тобто перепису. Однак немає сумнівів, що село існувало і раніше. У 16 ст. орендар Юрій Телефус збудував замок — його зруйнували волохи. Найпоширенішою галуззю економіки Лисця було землеробство, яке мало тут давні традиції. У 1798 році село було надане у тимчасове користування строком на 50 років Яну Ратиборському.

vodospad-burbun3
У 1889 році в Лисці нараховувалось 410 дворів, де проживало 2402 жителя. У 1860 році священик (вперше Лисецький піп згадується у документах за 1565 рік) Лисецької церкви Пресвятої Богородиці (збудована у 1721 р., дерев'яна триверха) запропонував селянам віддати своїх дітей на навчання, при цьому наголосив, що навчати буде безкоштовно, а книги купуватиме за власні кошти; священик відкрив школу з приходом осені. В цей період село мало власне ґмінне управління, що керувало навколишніми селами та володіло більш ніж 5000 десятин землі.

vodospad-burbun4
За новим територіально-адміністративним поділом 1925 року, Лисець ввійшов до Новоушицького району Кам‘янець–Подільського округу. За даними Всесоюзного перепису 1926 р. в Лисці нараховувалось 563 двори, проживало 2146 жителів.

burbun-ozero

Цікаво, що у 2019 році завдяки участі у Всеукраїнському проекті «Неймовірні села України-2019» посольство Нідерландів обрало село Лисець для озеленення пагорбу поблизу водоспаду Бурбун декоративними рослинами (близько 600 штук).

vodospad-v-lysci
Як пояснює археолог Володимир Захар’єв:

Річка Бобравка раніше доходила майже до села Голозубинці. Тепер повисихало-повисихало і в результаті десь звідси ще приблизно півкілометра вона йде. Значить, як тут утворилося це диво природи? Ці каміння, які ви бачите – це так званий травертин. Найновіший вапняк, який створила природа. Тобто джерела виганяли вапняк із землі і потихеньку воно настоювалося. Можна придивитися, що текло, так як в печерах. А потім воно повністю перекрило долину. Пізніше в силу певних обставин розстріскалося і водою було знесено вниз. Утворилося озерце таке. А тепер ми бачимо, що ще й люди допомогли, підігнали і маємо те що маємо – дуже гарне місце для нас.

Незалежно від погодних умов вода у цьому водоспаді завжди холодна. Однак охочих зробити фотографію або просто освіжитися це не лякає. Найбільші відчайдухи стрибають в озеро з висоти водоспаду - глибина озера дозволяє.
 
Біля водоспаду обладнано кілька дерев'яних лавок з столами для тих, хто хоче відпочити і пообідати. Є пірси і тарзанка. Над водоспадом знаходить затишна галявина, де можна поставити за потреби намет. Однак, щоб залишитися тут, варто заздалегідь запастися їжею та одягом. За кілька метрів вздовж течії можна дістатися джерела з прісною водою.

Як доїхати?

Водоспад Бурбун розташований за 83 кілометри від міста Хмельницький. Дорога з Хмельницького до водоспаду Бурбун займе близько півтори години. Від Дунаївців до водоспаду 20 кілометрів. Їхати трасою через село Голозубинці до села Лисець. Дорога хоч і асфальтована, але вся в вибоїнах. При в’їзді до села Лисець є табличка з напрямком руху до водоспаду, проїхавши вулицею ви побачите ще одну таку табличку. Далі село закінчується і починається польова дорога. Автобус від Дунаєвець до Лисеця ходить лише двічі на тиждень у четвер і неділю зранку і в обідню пору.
 
 

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber