Четвер
18 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Херсонські гори

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

Херсонські гори

Херсонські гори розташовані в західній стороні за 40 км від міста Херсона, між селами Станіслав та Олександрівка, на березі Дніпро-Бузького лиману. Являють собою мальовничий глиняний масив з крутими обривами до 50 метрів (висота 16-поверхівки). 

У 2000-х роках цю ділянку включили до складу ландшафтного парку "Станіславський". Площа: 660 гектарів. Статус заказника присвоєно згідно з указом Президента України від 21.02.2002 року № 167/2002. Перебуває у віданні Станіславської сільської ради. Інші назви: Станіславські гори (кручі), Гранд Каньйон Станіслав.

stanislavski-gory

Якщо піднятися на найвищу вершину Херсонських гір, то можна якщо не побачити, то неодмінно уявити собі те місце, де сивий Дніпро зливається з Південним Бугом утворюючи Дніпро-Бузький лиман Чорного моря. Це його солоні хвилі підступають прямо до підніжжя гір, залишаючи на вузькому березі мул, жовтий пісок і дрібне кришиво візерункових черепашок.

hersonski-gory2

Тут зростають такі рослини як: ковила волосиста, ковила Лессінга, тюльпан бузький, тюльпан Шренка, зморшок степовий, сальвінія плаваюча. Серед тварин трапляються: ктир велетенський, махаон, дибка степова, полоз жовточеревий, п'явка медична, які занесені до Червоної книги України.

herson-gorodysshche

На цих морських берегах завжди вирувало життя. За словами місцевих істориків, перші згадки про Станіславський край можна знайти в роботах давньогрецьких істориків Геродота і Птолемея. Спочатку сармати й скіфи, а пізніше греки та римляни освоювали тутешні родючі землі. Уже значно пізніше чумаки облаштовували тут свої соляні бази, сюди рибалки приводили баркаси повні сріблястої кефалі й плямистої камбали, а херсонські корабели звідси спускали на воду перші парусні кораблі.

Херсонський гранд-каньйон

Станіславські кручі романтики однозначно зараховують до місць Сили. Всі хто тут хоч раз в житті побував одноголосно стверджують, що місце незвичайне. Емоції, які накривають тут людину у кожного різні, але однозначно - міць енергетики та краса Херсонських гір не залишають байдужими.

Херсонські скелі

Тут ми стикаємося з феноменами часу і простору та однозначно кожен везе з собою незабутні емоції та унікальні переживання... Це місце давно припало до душі багатьом фотохудожникам і кліпмейкерам. Тут влаштовують романтичні та весільні фотосети, В Україні Херсонські гори стали широко відомими після того, як група «Скрябін» зняла тут у 2011 році кліп на пісню «Місця щасливих людей»:

Щодо археологічних знахідок у цьому районі, то неподалік від Олександрівки було знайдене городище Черняхівської культури (IV-Vст.). Городище займає скельний мис, з боку поля воно обмежене ровом і валом. На валу була стіна з вапнякових плит висотою не менше 3 м. Виявлено фундаменти круглих веж, одна з яких розташована біля в'їзду. Територія городища забудована довгими спорудами з каменю, які ділилися на окремі приміщення. Опалювалися вони вогнищами квадратної форми, викладеними з кам'яних плит, обмазаних глиною. Городище було політичним центром - постійною резиденцією вождя племінного об'єднання і його дружини, а також в разі військової небезпеки служило захистом для ворогів округи. На могильнику досліджено два поховання. Похоронні ями були заповнені камінням. Поблизу знаходився жертовник. Він представляв собою прямокутну кам'яну огорожу розмірами 1,6 × 1,8 м.

Stanislav by Darkngs

За словами місцевого історика Лариси Гончарової, перші згадки про Станіславський край можна знайти у роботах давньогрецьких істориків Геродота та Птолемея. Легенди говорять, що на Станіславському мисі колись знаходився храм давньогрецької богині Деметри – богині родючості, хліборобства та шлюбу. Однак, на жаль, історики та археологи не знайшли підтвердження існуванню храму Деметри. "Можливо, це пов’язано з тим, що ці землі відвойовує лиман. Можливо, вони знаходяться під водами лиману", - каже історик.

Про ці кручі також говорять, що вони були "місцем сили" гетьмана Богдана Хмельницького.

Як доїхати до Херсонських гір?

Доїхати до Херсонських гір можна від Херсону по автомобільній трасі T1501 до селища Станіслав. Або з Миколаєва по тій же трасі до Олександрівки. 

doroga-do-hersonkyh-gir

GPS-координати:  46.589493, 32.127181

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber