Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Де знаходилися Гераклові стовпи?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

історія України

Яким тільки способом не пробують розгадати вчені одну з найбільших загадок світу – за допомогою мітів, географічних розрахунків, співставлення морфем різних мов в т. ч. забутих, але так ніхто переконливої відповіді на це питання і не дав. Ми ж свій пошук розпочнемо з чисел.

"Число три царює повсюди у вселенній", – говорить один з оракулів Зороастри. До нього було особливе ставлення. І не дивно, що той, хто за наукою матері-землі Деметри навчив світ вирощувати хліб, носив ім'я Триптолем. Адже саме його батько Келей (Колоксай) отримав право володіти золотими предметами, що їх послало на землю Небо, серед яких був і плуг. Звісно, що ці предмети Келей передав своєму синові Триптолему. Саме три сини першобатька Таргітая Арпоксай, Ліпоксай та Колоксай розділили між собою скитську землю. За іншою версією теж три сини, але вже Гераклові і його змієногої дружини Агатирс, Гелон і Скит стали володарями Скитії. Три мужі царювали на нашій землі і найвірогідніше саме тому ще називали цю країну Троянь (ян – чоловік).

Число три священне – бог Аполлон літав у країну богів Гіперборею на крилатій тринозі, а Посейдон на своєму стандарті мав тризуб. На честь богів, на честь перших володарів землі скити ставили пам'ятники, в які закладався також смисл триєдиності. Таким мав бути і пам'ятник одному з богів Скитії Гераклові (латинська форма – Геркулес). Втім, вважається, що Стовпами в давнину "називалися передгір'я Абіди (нині Сеута) на африканському і європейському берегах Гібралтарської протоки. Геракл, нібито, знайшов їх на шляху до велетня Геріона або, за іншою версією, сам спорудив їх" ("Словарь античности").

Але за Геродотом Гераклові Стовпи знаходилися десь у районі Північного (Азовського) моря (ІV 42). Більше того, Геродот вказує, що Геракл гнав Геріонових волів і забрів у скитську землю, де і мешкав цей велетень (ІV 8). Отож, до чого тут Гібралтар? Враховуючи те, що над "Історією" Геродота добряче почаклували грецькі редактори, прилаштовуючи її під історію Греції, цілком правомірним буде твердження, що ці Стовпи стояли на скитській (українській) землі. І це не обов'язково має стосуватися якоїсь протоки, скелясті береги якої б видавалися за Стовпи.

Щоб знайти точну відповідь, необхідно перш за все встановити, що насправді вкладалося в смисл цих стовпів? Що було святим для Геракла, щоб Стовпи назвати його іменем?

Безумовно, Геракловою опорою і надією, як і кожного батька, були його троє синів. Очевидно, він передав своїм синам у володіння країну і збудував з нагоди цього величний пам'ятник у формі стовпів. Їх також мало бути три, а не два по різних берегах протоки. І тут на допомогу приходить книга "Живописная Россия" (1898 р.), в якій зображено Гераклові Стовпи біля Хортиці. Чому лише з цієї давньої книги ми довідуємося, що Стовпи неподалік Хортиці називалися Геракловими? Хто і навіщо приховував від нас правду? Відповідь одна – це робили ті, хто не хотів, щоб ми знали справжню історію своєї країни і загалом історію людства.

Придивимося до малюнка 112-літньої давності. Це вид на Гераклові Стовпи з північного боку (за ними видно берег Хортиці). Безперечно вони побудовані людьми. Уцілілий на період замалювання крайній правий стовп має довершену скульптурну форму – її вінчає щось на зразок козацької папахи, найдавнішої корони – походить від назви верховного бога скитів Папая (до речі, санскритське апіда з тим же коренем "ап", теж перекладається як корона). Кут нахилу стовпів на випадково припадає на східний бік, адже саме звідти виходить на небо сонце, а царі здавна ототожнювали себе з ним.


Хортиця і Гераклові Стовпи здавна були відомі всьому світові. Чимало уваги їм приділено, зокрема, і в, нібито, грецьких мітах. Щоправда, вони тут приховуються під дещо спотвореними іменами. Одне з них Геріон, істота, що мала три тіла.

Геріон за Геродотом мешкав (у перекладі Т. Коструби) "за морем на острові Ерифії, проти Гедейри, за Стовпами Геракла на Океані", у А. Білецького: "поза Понтом, на острові, що його елліни називають Ерітея, десь поблизу Гадейрів, які розташовані далі за Геракловими стовпами на узбережжі Океану" (ІV 8).

geraklovi-stovpy-foto

Океаном у "древніх греків" було Дніпро. Острову Ерифії (Еритій) вчені чомусь не знаходять якогось відповідника. Але якщо в розповіді йдеться про Скитію, то не так вже й важко визначити, який острів знаходиться за Понтом (Чорним морем), – це Хортиця. Що Ерифія і Хортиця одне й те ж, доводить також міт про Борея і Орифію. Борей – це бог північного вітру, простішими словами сказати – бористеніт, мешканець Придніпров'я. Орифія дочка атенського царя Ерихтея, яку викрав Борей, заніс до себе на північ і взяв за дружину. Але ім'я цієї жінки чомусь співпадає з назвою острова Ерифія. І таких збігів чимало. Звернемо, зокрема, увагу на собаку Геріона, яку звали Орфо (Орто). Вона була охоронцем Геріонових корів, її убив Геракл і викрав цих корів. Очевидно, що під Ортою розумілися захисники тритілого Геріона (Стовпів).

Отож: Геракл, Геріон, Орфо, Ерифія, Борей, Орифія, Ерихтей мають одну адресу: країну Оратанію або нинішню Україну. Згадаймо також першобатька Таргітая, Геродотовську царську країну – Герос, в яких закладено той же архетип. І якщо скити мали Геракла за бога (Геродот, ІV 59), значить він був тим батьком Орієм, що став засновником орійського роду.

Між іншим, Гесіод у своїй родовідній богів "Теології", по суті, ототожнював тритілого Геріона з Геракловими Стовпами: "Сила Геракла його (Геріона – С. П.) умертвила біля лінивих корів на омитій водою Ерифії". Тобто, бачимо, що ці Стовпи стоять омиті водою, а не так як нам пропонують вважати, що вони знаходяться на берегах проток. У Гесіода також знаходимо підтвердження, що Геракл гнав корів "через брід Океану", а саме в цьому місці колись переходили Дніпро убрід.

Згадував Стовпи у своїй безсмертній "Одісеї" й Гомер, який творив приблизно в той же час, що й Гесіод: "На острові в обіймах хвиль, де пуп знаходиться моря" (І 50) живе німфа Каліпсо, "богиня богинь" (І 14), онука титана Іапета, брата Крона і дочка Атланта "якому відомі бездни моря всього і який наглядає за стовпами, що між землею і небом стоять їх розсуваючи" (І 52-54). А Страбон, між іншим, писав: "В гомеровську епоху Понтійське море взагалі вважали як би другим Океаном". Тобто, Гомер не знав іншого моря окрім Чорного.

Тепер вчитаймося уважно у вищенаведені цитати Гомера і запитаймо себе, чи є в Чорному морі острів, щоб його можна було прийняти за пуп (центр) моря? В народі, між іншим, "пуп" завжди стосувався землі. Втім, те, що тут йдеться зовсім не про море, підтверджує зауваження про стовпи, які стоять між небом і землею "їх розсуваючи", а не між морем і небом. Сумніву немає, в оригіналі була річка Океан (Дніпро), а стовпами були Гераклові Стовпи, залишки яких понині можна бачити біля Хортиці і які розсували землю (береги). "Пупом моря", тобто, центром цивілізованого світу була Хортиця. В ролі Атланта "якому відомі бездни моря всього", тобто, проходи у дніпровських порогах і "який наглядає за стовпами", здавна були анти – так ще називалися наші далекі предки. І тут попутно натрапляємо на можливе розташування легендарної Атлантиди – ту ж саму Хортицю.

"Скити, сини Гіперборейців, – писав Едуард Шуре, – повсюдно ставили своїм предкам чудовишні жертовні камені". Втім це були не просто камені. Це були мегалітичні споруди, в які стародавні будівники вкладали своє розуміння богів і те, за яким принципом вони спорудили їхнє буття. Таким чином скити возвеличували своїх богів і своїх предків. І саме це відображено в багатьох пам'ятках, хоча для сучасного глядача вони видаються чудовищами, химерами і т. п.

Переконаний, що слова біблійного Мойсея: "Конче винищите всі ті місця, що служили там люди, яких ви виганяєте, своїм богам на високих горах і на пагірках, та під кожним зеленим деревом. І розвалите їхні жертовники, і поламаєте камінні стовпи для богів, і їхні святі дерева попалите в огні, а бовванів їхніх богів порубаєте, і вигубите їхнє ймення з того місця" стосувалися безпосередньо дніпровських Гераклових Стовпів.

Така впевненість ґрунтується на значенні, які мали ці Стовпи для стародавнього світу, що сповідував віру в Сонце, та діяннях богині животворної землі, прародительки всіх живих істот Геї. Саме вона, мати-земля Гея (Гая), народила із себе Урана-небо. Її плодом також було перше знане в світі море Понт (Чорне море), а не Егейське чи Іонійське море, на берегах яких знаходиться Греція. Від союзу Геї з Понтом народився морський велет Тавмант, під іменем якого безумовно приховується Таврія (Крим). Від союзу з Ураном народився Океан (Дніпро) і батько Зевса Крон. Від союзу з богом Посейдоном, який царював між Дніпром і Доном (по цей бік Дону) народився Антей (Ант). Від союзу Геї та Гефеста народився згадуваний вже цар Ерихтей. Разом з Ураном (небом) вона народила також "трьох великих і могутніх синів" – Китта, Бриарея та Гієса. Ми, на жаль, ніде не знайдемо тлумачень цих імен, але бачимо, що, найвірогідніше, це той же Скит, Борей і третій, можливо, сам Гесіод, який передбачив свою велич і поставив себе поруч з іменами засновників великих та могутніх племен – скитів і бореїв...

Гераклові Стовпи на Дніпрі знало ще перше покоління богів та героїв. На жаль, нам, мабуть, ніколи не вдасться побачити оригінал "Теогоній". А між іншим у них зазначається (наприклад, переклад В.В. Вересаєва та О.П. Цибенко), що Зевс прикував Прометея не на краю скитської землі до якоїсь Кавказької гори, як подається в мітах, а "до середньої колони" (522). Цілком очевидно, що тут мається на увазі саме дніпровські Стовпи і що в творі були ще дві крайні колони, проте фальсифікатори їх прибрали, щоб дурити світ вигаданими теоріями про походження сучасної цивілізації.

Нині від Стовпів залишилися тільки фундаменти, проте головна наша святиня Хортиця стоїть. Як і мільйони років тому її святі береги омиває святий дідо Дніпро. Думається, прийшов час відновити не тільки правду про Гераклові Стовпи, а й відбудувати їх.

Автор: Сергій Піддубний
Уривки з книги "Українські святині і символи".

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber