П'ятниця
24 трав., 2024
     

Ukrainian English

Підрив Каховської ГЕС спричинив екологічну катастрофу в природній екосистемі України

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Екоцид як елемент російської війни проти України

Як повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, через підрив окупантами Каховської ГЕС рівень води водосховища на території Нацпарку «Кам’янська Січ» знизився на 4 метри та продовжує падати. Це може призвести до безповоротної втрати цілих екосистем рослинного та тваринного світу України. Береги водосховища можуть бути десятиліттями не придатними для існування усього живого і перетворяться на солончаки.

«Понад 19 видів червонокнижних рослин, десятки видів водно-болотних птахів, захищених Бернською конвенцією, назавжди зникнуть з цих місцин. Те, що не вдалося знищити за вісім місяців окупації парку на суші, рашисти знищили підривом ГЕС», - зазначив міністр Руслан Стрілець.

Факти екоциду росії проти України

До того ж можемо втратити історичне місце, де у 1709 – 1711 роках та в 1730 – 1734 роках розташовувалась козацька Кам’янська Січ. Сьогодні тут функціонує відділення національного заповідника «Хортиця».

Затоплення також спричинило екологічну загрозу іншим природоохоронним паркам: «Нижньодніпровський», «Білобережжя Святослава» Чорноморському біосферному заповіднику, який охороняє ЮНЕСКО. Ці території мають статус водно-болотних угідь міжнародного значення, які охороняють Рамсарська та Бернська конвенції. Можливі також проблеми з забрудненням акваторії Дніпра паливними продуктами станції.

"І в турбінах, і у трансформаторах Каховської ГЕС зберігалося 450 тонн мастила. Яка кількість мастила вилилася ми точно не знаємо, але розуміємо, що це більше 150 тонн. Воно десь осідає по течії, бо великий промив, а зрештою опиниться в Чорному морі", — генеральний директор ПрАТ "Укргідроенерго" Ігор Сирота.

Зоопарк «Казкова діброва» в окупованій Новій Каховці було повністю затоплено. Загинуло близько 300 тварин. Врятувалися лише деякі тваринки, зокрема лебеді та качки.

zagynuly-tvaryny-pidryv-kahovskoi-ges

Затоплення прибережних територій знищило врожаї, переважно овочевих культур. Затоплено єдиний в Україні державний завод осетрових риб «Виробничо-експериментальний Дніпровський осетровий рибовідтворювальний завод імені академіка С.Т. Артющика», який працював з 1984 року.

kahovksa-ges-ekocide

Очільник Міндовкілля повідомив, що попри такі складні умови команда природоохоронців продовжує фіксувати шкоду та обраховувати збитки від дій російських терористів.

Митці про підрив Каховської ГЕС в своїх картинах та арт

Як повідомляє Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу, 10 червня фахівцями інспекції відібрані проби морської води в Одесі у Новій Дофінівці (причал 243), на пляжі Ланжерон та на 16 ст. Великого фонтану. За результатами лабораторних досліджень виявлено перевищення:

- ❗Нова Дофінівка (243 причал):
завислі речовини - в 1,6 рази;
залізо загальне - в 9 разів;
солоність нижче норми в 2,7 рази.

- ❗Ланжерон:
залізо загальне - в 5,2 рази;
солоність нижче норми в 2,9 рази.

- ❗16 ст. Великого фонтану:
завислі речовини - в 1,1 рази;
залізо загальне - в 3,4 рази;
солоність нижче норми в 2,9 рази.

Тобто, Чорне море внаслідок підриву Каховської ГЕС почало опріснюватись. Солоність води поблизу Одеси нижче за норму майже утричі.

347393851 236852725722578 4652586877338153051 n

На Дніпропетрощині біля села Мар’янське Криворізького району сталася масова загибель водних біоресурсів - мор риби. Постраждало близько 850 кілограмів біоресурсів, збитки - понад 7,6 млн грн. Мертва риба несе загрозу інфікування ботулізмом, паразитами та може містити небезпечні хімічні речовини. Причому вона однаково загрожує здоров’ю при вживанні як у в’яленому чи копченому вигляді, так і у вареному та смаженому. Ризик становить і для тварин. Криворізькою східною окружною прокуратурою розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях за фактами екоциду та порушення законів і звичаїв війни (ст. 441, ч. 1 ст. 438 КК України).

s3w7K A8cj

Внаслідок затоплення існують ризики розповсюдження збудників таких інфекцій як холера, сальмонельоз, гепатит А, черевний тиф, гельмінтози, шигельози тощо. Тобто переважно з фекально-оральним шляхом передачі (внаслідок потрапляння вмісту вигрібних ям та каналізації у воду).

«Ми не виключаємо, що серед інфекційних захворювань після відходу води можуть виникати точкові випадки холери. З нашого боку відповідний контроль посилено та зроблено все можливе, щоб таких випадків не сталося», – запевнив головний державний санітарний лікар, заступник голови МОЗ Ігор Кузін.

Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд (МКС) вже розпочав розслідування підриву росіянами Каховської ГЕС. Днями представники МКС відвідали Херсонщину. За міжнародним правом і законодавством, масштабна екологічна катастрофа, спричинена руйнуванням греблі, є актом екоциду в разі зумисності дій, і важким воєнним злочином, оскільки руйнування гребель прямо заборонено навіть у разі, якщо вони є військовими об'єктами.

Відома шведська екоактивістка Грета Тунберг заявила, що цей екоцид є ще одним звірством, за яке Росія має відповісти. Раніше ми писали як через бездумні дії рф в акваторії Чорного моря постраждали дельфіни. Було знищено сотні, а то й тисячі дельфінів.

Повторюємо ще раз: Природа - Свята. Її не можна убивати, нищити, зачіпати своїми недолугими діями. За це прийде однозначна розплата.

greta-tunberg-ecocide

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber