Субота
20 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Дельфін — символ моря, мудрості, добра

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Дельфін - символ щастя та добра

Дельфін (лат. Delphinus) також виступає як символ морської стихії, свободи, радості, благородства. У Стародавній Греції дельфін вважався носієм душ померлих на Острови блаженних. Крім того, з ним пов'язується мотив порятунку потопаючих (згідно з одним із міфів, дельфін підхопив співака Аріона, коли той кинувся в море).

У перекладі з давньогрецької δελφίς дослівно означає «утроб», «матка», тобто «риба з маткою».

В акваторії Чорного моря мешкають три види дельфінів:

  1.  афаліна;
  2.  білобочка;
  3.  фоцена (азовка, пихтун).

Афоліни є найбільшими з сімейства дельфінових. Вони досягають довжини від двох до трьох метрів. Іноді вони важать більше ста кілограмів. Також можуть пускати фонтани. У Чорному морі зустрічаються рідше, ніж білобочки. Живуть невеликими зграями. Доживають до тридцяти років і більше. У них такі ж захворювання, як у людей, навіть інфаркт та інсульт.

Типи і види дельфінів в акваторії Чорного моря

Дельфінів свято вшановували усі причорноморські племена, зокрема скіфи й сармати. До наших днів дійшов унікальний експонат - фібула-застібка із золота та гірського кришталю у формі дельфіна (І ст. до н. е. - I ст. н. е.), знайдена у Ногайчинському кургані поблизу села Червоного Нижньогірського району Криму. Ця коштовність входить у колекцію скіфського золота. Археологічні знахідки свідчать, що в Ольвії колись чеканили мідні монети у формі дельфіна та із зображенням дельфіна.

Скіфська фібула у вигляді дельфіна

monety-olvii-delfina

Дельфін, разом з іншими тотемними тваринами, вважався божественним. Греки вважали дельфіна - священною твариною бога моря Посейдона. Дельфін був тотемом богині Афродіти. Убивство дельфіна прирівнювалося до вбивства людини, а зображення його стало гербом для багатьох міст Причорномор'я, Криту, Давньої Греції. Дельфіни володіють розвинутою нервовою системою. Кажуть, можуть передчувати майбутні події. Це викликає захоплення серед простих людей та увагу і зацікавлення вчених. Біологи вивчають поведінку дельфінів й відзначають легке засвоєння ними інформації, високий інтелект.

a7c6b3998db4a34b57758108db8b39af

Дельфіни по відношенню до людей дружні, вони рятують утопленика, допомагають допливти до берега, захищають від нападів акул. Існує навіть метод лікування під назвою "дельфінотерапія", що ґрунтується на спілкуванні з дельфінами. Прибічники терапії вважають, що спілкування з дельфінами допомагає стабілізувати психоемоційний стан людини, зняти психологічне напруження, пацієнт заспокоюється, швидко знаходить вихід із кризової ситуації. Дельфінотерапію іноді використовують з метою психологічної реабілітації для людей, що потрапили в екстремальні умови: пережили землетруси, урагани, аварії чи інший сильний стрес.

історія України

Дельфін часто використовується як гербова фігура у геральдиці. У гербах він служив емблемою сили. Дельфін може зображуватися разом з якорем, при цьому він уособлює швидкість, тоді як якір — неспішність і ґрунтовність; в цілому дана алегорія може бути передана словами «поспішай повільно».

Дельфін був зображений на гербі графа Гіга IV Вьєнського, і граф отримав прізвисько «Le Dauphin». Потім титул «Дофін Вьєнський», що походив від цього прізвиська, успадковували графи Вьєнскі. Область, якою вони правили, отримала назву Дофіне. В 1349 р. дофіни Вьєнські продали титул французькій короні з умовою, що титул будуть носити спадкоємці престолу.

Дельфін в геральдиці

На жаль, дельфіни сильно постраждали на тлі російської агресії в Чорному морі України. Екологи б'ють на сполох - знищено сотні, а то й тисячі дельфінів. Природа не пробачає хижацького ставлення до себе. І окупанти обов'язково про це пошкодують... Природа - Свята. Її не можна убивати, нищити, зачіпати своїми недолугими діями. За це прийде однозначна розплата.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber