Субота
20 лип., 2024
     

Ukrainian English

7 стародавніх порід собак, які вимерли

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Стародавні вимерлі види собак

Курі

Курі пішли від полінезійських собак пої, що потрапили до Нової Зеландії на каное з переселенцями маорі, які прибули зі Східної Полінезії у XIII столітті. Відомо, що дослідники, які супроводжували Джеймса Кука у подорожах 1770—1779 років, неодноразово бачили цих собак у різних місцях Нової Зеландії. Через схрещування з європейськими породами чистокровні курі ставали все рідше і поступово зникли як вид.

ps 1998 32 1 9 1444395180

Зовнішньо нагадували невелику лисицю, вага – 13-15 кг. Дещо видовжений корпус, короткі ноги, закручений пухнастий хвіст. Шерстяний покрів довгий, рудового, чорного або білого кольору.

У міфології та фольклорі народу маорі потубує безліч міфів, легенд та казок про курі. Курі широко застосовувалися у полюванні на птахів. Ці собаки були маленькими, але коли треба – хитрими і агресивними. Це зазначають самі європейські мандрівники, які не рідко ставали об’єктами їх нападу.

kuri-sobaka

Зі шкури курі, маорі виготовляли ковдри, плащі та пояси, із зубів робили рибальські снасті і амулети.

520px-thumbnail

У 2015 році дослідник Карен Грейг із Університету Отаго у новозеландському місті Дандін провів ДНК-дослідження, де визначив, що геном курі мають 5 материнських ліній. Частково, курі – є підвидом європейських пород собак. Також генетики встановили близькість собак курей до сучасних собак Індонезії.

Otago Museum Kuri - OMNZVT2162 05

Опудала курі зберігаються в колекції Національного музею Нової Зеландії.

Талбот

Талбот був мисливською гончою собакою, поширена в Англії у добу Середньовіччя. У мистецтві того часу зображений у вигляді коротконогого з продовгастим тілом пса, білого кольору, з великими потужними ступнями і довгими висячими вухами, дуже довгим завитим хвостом та грізним обличчям.

Haddon-Hall-Talbot

Талбот часто використовувався в англійській геральдиці. Його зображення можна знайти у гербах графів Шрусбері, в яких два Талботи фігурують як прихильники.

Cartercrest-1

Походження назви не з’ясоване. У цитаті приблизно 1449 року король назвав Джона Талбота, 1-го графа Шрусбері «Талбот, наш добрий пес». У ілюстрованому рукописі 1445 року в Британській бібліотеці Джон Талбот, 1-й граф Шрусбері , зображений, як він дарує Книгу романів королеві Маргарет Анжуйській, а за ним стоїть коротконога та довговуха біла собака, що служить для його символічної ідентифікації. Це дуже схоже на зображення 15-го століття на стелі в Хеддон-Холлі, графство Дербішир, зроблене після одруження сера Генрі Вернона (1445-1515) з Енн Телбот, дочкою Джона Талбота, 2-го графа Шрусбері.

Shrewsbury Book f.2 Talbot-Dog

На думку деяких істориків, породу завіз до Англії Вільгельм Завойовник у 1066 році. Ці собаки були дуже відданими, мали відмінний нюх і часто виступали як службові собаки.

post 5c7c1fe260e23

Порода талботів вимерла приблизно у XVI ст., але вважається предком сучасних Біглі.

800px-Talbot Hounds Fountain in Trevelyan Square Leeds 4134319142

Молоси

Молоси – порода собак родини молосоподібних, до якої входять мисливські, гуртові, караульні, пастуші собаки. Нащадки бойових собак. Відрізняються масивним тілом, потужним корпусом, широкою мордою та міцними щелепами, умінням стійко переносити фізичний біль.

molosy-davniy-rym

Поява молоських собак пов’язана з давнім населенням Епіра – молосами. Розводити великих бойових собак, за легендою, першою почала Олімпіада — мати Олександра Македонського. Згодом такі собаки супроводжували походи полководця як охоронці обозів. Оскільки тварини проявили себе як надійні та агресивні охоронці, незабаром попит на них зріс разом із ціною і дозволити собі покупку могли лише багаті люди. Собаководи Епіра продавали лише собак, залишаючи сук для в’язки всередині держави, тим самим захищаючи своє монопольне становище. Опис собак молоської підгрупи зустрічається у творах Гомера, Аристотеля, Плутарха, Езопа та Колумелли. Після того, як у 55 році до н. е. римляни висадилися на Британські острови, вони зустріли собак «величезних розмірів із широкими пастями», які перевершували молосів.

1d9b6b1eb11069142efc4f7ed92fb3ea

Вважається, що Молос Епірський існував ще до 400 р. до н. е. і був відомою породою собак у Стародавній Греції, а також Стародавньому Римі. В основному їх використовували як нагляду за худобою; найважливіші працівники господарського двору, які захищали стада овець та худоби від смертоносних хижаків, таких як вовки та ведмеді. Хоча важко довести їх точне місце походження, вони, безумовно, мають міцний зв’язок з регіоном Епіру. Епір – історичний регіон, який сьогодні розділений між Грецією та Албанією. Ця місцевість гориста і скеляста, і вона була б важким місцем для роботи з собаками.

molosy-na-sluzhbi-u-keltiv

Молос з Епіру родом з Греції і є ймовірним родоначальником деяких сьогодні більш відомих порід, таких як неаполітанський мастиф. Однак деякі експерти розділяються з цього приводу і ставлять під сумнів зв’язок цих порід. У кількох звітах висловлюється припущення, що оригінальний Молос був схожий скоріше на пастушого собаку, ніж на охоронця, і їх зовнішній вигляд міг істотно змінюватися протягом багатьох років.

post 5c7c26fe3e45b-700x513-1

Існує думка, що сучасні німецькі ротвейлери — це нащадки молоських собак, які з’явилися в німецьких землях у період римських завоювань. Серед особливостей молосів виділяють низьку схильність до слухняності та дресирування.  Процес фізичного та психічного дозрівання відбувається довго – близько трьох років. У віці 15-18 місяців вони все ще схожі на цуценят.

Кордовська бійцівська собака

Кордовська бійцівська собака (viejo perro de pelea Cordobes) – була різновидом собак, що належали корінному населенню Кордови (Аргентина). Відзначаються великою фізичною витривалістю, стійкістю до фізичного болю, готовністю битися на смерть. Цю безжалісну потужну суміш мастифа старого типу, бультер’єра і бульдога в Аргентині використовували для собачих боїв.

post 5c7ca2b5eb4a8-700x304-1

Порода виникла в результаті, коли Антоніо Норес Мартінес і його брат Агустін бажали розробити собаку, яка могла б полювати на диких котів, кабанів, лисиць та інших шкідників, які були шкідливими для сільського господарства регіону.

Patan

44

З часом Мартінес розробив нову породу породистих собак шляхом неодноразового схрещування бійцівських собак Кордови з сучасними породами собак, які були визнані на міжнародному рівні, такими як боксер, бордоський дог, бульдог, пойнтер, бультер’єр, ірландський вовкодав, німецький дог.

В результаті асиміляцій та інших специфічних особливостей порода зникла як така.

Брак Дюпюї

Ця порода собак була виведена у Франції XIX століття як рівнинна мисливська. Собаки досить великих розмірів відрізнялися надзвичайною гнучкістю та швидкістю. Мав довгу шию і струнку статуру, високі ноги, переважно білого кольору з темно-коричневими плямками. Цей вид не був добре відомим за межами Франції, завжди вважався рідкісним.

post 5c7c2ba8314cb-700x507-1

Існує чимало історій про походження породи. За однією з них, вона була створена селекціонером на ім’я Дюпюї з Braques Français з розплідників маркіза Рошеламбера. Інша розповідає, що це була стародавня порода, врятована від вимирання під час Французької революції єгерем на ім’я Дюпюї в абатстві Арженсуа. Ще одна версія говорить, що цей тип собак був створений у 19 столітті двома братами-єгерями на ім’я Дюпюї, які перетнули дамбу Брак-Франсе з батьком Слоугі на ім’я Зідар, а ще одна, що порода створена мисливцем на ім’я Дюпюй, який перетнув свою чудову дамбу Леду з батьком невідомого походження на ім’я Мілорд. І нарешті остання версія – порода була створена шляхом схрещування виняткового Пуату Пойнтера з імпортованим хортом.

brak-dupui

Хоча у наші дні можна знайти безліч схожих собак, оригінальної породи більше не існує – вона вимерла.

Пейслі-тер'єр

peisli-terjer

Пейслі-тер’єри були виставковим варіантом скай-тер’єрів. З часом їх розведення було припинено і порода фактично вимерла. Нащадком цієї породи вважають Йоркширський тер’єр.

Булленбайсер

Вимерла порода собак, відома як “німецький бульдог”, відрізнялася неймовірною силою та спритністю. Була бійцівським типом собак. Відома на території Бельгії, Голандії, Німеччини. Використовувався для цькування биків та ведмедів. Є предком сучасного боксера.

Bullenbeiser

Danziger und Brabanter Bullenbeiser Beckmann

Як і більшість інших стародавніх порід, вимерли внаслідок схрещування.

Водяна собака Святого Джона

Водяний собака Святого Іоанна, також відомий як Собака Святого Іоанна або Малий Ньюфаундленд – вимерлий тип породи собак. Виникла на базі суміші старих англійських, ірландських та португальських робочих собак. Вони були улюбленими собаками рибалок, оскільки мали виняткові якості, такі як гарний темперамент і слухняність.

66-620x456-1

1626846732 2-funart-pro-p-vodyanaya-sobaka-svyatogo-dzhona-zhivotnie-2

На початку ХХ століття чисельність водяних собак Святого Джона почала скорочуватися. На початку 1980-х років зосталось пару самців й порода вимерла.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber