Субота
20 квіт., 2024
     

Ukrainian English

ТОП-10 найотруйніших рослин України

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 12

10-otruynyh-roslyn-ukrainy

Амброзія полинолиста

Амброзія полинолиста

Рослина, що зовні нагадує полин чи коноплю, виробляє отрутний пилок. У період цвітіння, коли концентрація пилку досягає свого піку, амброзія легко може викликати алергію. Кількох крупинок пилку цілком достатньо, щоб з'явилося запалення очей, ускладнене дихання, а при особливо великих дозах - кон'юнктивіт. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

Борщівник

borshchivnyk

При контакті з рослиною або попаданні на шкіру її соку, викликає сильне запалення і опіки які довго не загоюються. Щоб розвинувся опік, достатньо навіть півтори хвилини контакту. Запалення може супроводжуватися ознобом, запамороченням, сверблячкою і головним болем. Ворсинки Борщівника та їдкий сік викликає нудоту, задуху, підвищення температури, алергічну реакцію, унаслідок чого на тілі залишаються характерні сліди-шрами. З початку літа від захворювання, викликаного контактом з рослинами (фітодерміту), потерпає чимало людей.

Неопалима купина

neopalimaya-kupina-rastenie-uhod

Неопалима купина – на вигляд квітуча, однак небезпечна рослина. Виділяє різкий отруйний запах. При його вдиханні може початися головний біль, що проходить через кілька годин. Садові форми цієї рослини менш небезпечні, ніж дикорослі, але при їх обробці, особливо в спекотні літні дні, потрібно обов’язково надягати рукавички, одяг з довгим рукавом і прикривають ноги штани, щоб уникнути випадкового опіку. Не варто висаджувати цю рослину вздовж стежок, а також на ділянках, де можуть виявитися діти. Слід пам’ятати, що насіння у рослини теж небезпечні, тому при осінньому їх зборі слід використовувати рукавички.

Болиголов плямистий

bolygolov-plyamystyi

Рослина підступна тим, що в перший рік зростання утворює листя і корінь, схожі з петрушкою чи укропом. У такій псевдопетрушці міститься рідкий алкалоїд коніін. Якщо його зкуштувати, почнеться параліч різних відділів центральної нервової системи, підвищиться тиск і порушиться дихання. Основні симптоми отруєння: нудота, слинотеча, запаморочення, порушення ковтання, мови, блідість шкіри. Початкове збудження супроводжується судомами і переходить в пригнічення ЦНС. Характерним є висхідний параліч, що починається з нижніх кінцівок, що супроводжується втратою шкірної чутливості. Зіниці розширені, на світло не реагують. Наростання задухи може привести до зупинки дихання. При контакті зі шкірою сік викликає дерматит. Протиотрутою є молоко, підфарбоване марганцевокислим калієм до рожевого кольору.

Крушина

Крушина

Зовні крушину легко сплутати з плодами черемхи. А вона добренько отруйна. І не тільки її ягоди. Хоча і використовується (кора) у науковій медицині. 

Чистотіл

chystotil

Рослина є улюбленим народним засобом у боротьбі з бородавками, мозолями і прищами. Але перед тим як припекти їм щось в наступний раз, варто кілька разів подумати, адже чистотіл токсичний. Рослина містить ряд алкалоїдів, що викликають блювоту, кольки, діарею, а при його прийомі всередину у великих дозах - смерть.

Кліщинець плямистий

klishchynec-plyamystyi

Рослина містить отруйну речовину ароін. Небезпечна вона тим, що надає паралізуючу дію на центральну нервову систему. Контакт зі шкірою не обіцяє нічого хорошого, крім роздратування і опіку. При отруєнні рослиною з'являються головні болі, діарея, пробиває холодний піт. У важкій формі до них додадуться судоми, галюцинації і аритмія.

Орлики звичайні

orlyky-zvychajni

Рослина з сімейства Лютикових повсюдно зустрічається на дачних ділянках і в лісі. Але мало хто знає, що вона отруйна. Особливо - її квіти. Отруєння можна розпізнати по запамороченню, поколюванню язика, судом кінцівок і аритмії. Важке отруєння може закінчитися летальним результатом, викликаним зупинкою дихання.

Блекота

blekota

Крилатий вислів "ти що блекоти об'ївся?" був придуманий не випадково. Блекота є отруйною рослиною, причому отруйні всі її частини. Одним з основних ознак отруєння є марення і галюцинації. Крім них спостерігається також посилення потовиділення, підвищення температури, тахікардія і світлофобія, а у важких випадках -порушення дихання, судоми і втрата свідомості. Можливий навіть летальний результат.

Аконіт

akonit

Гарна яскрава рослина сімейства Лютикових приховує в собі смертельну небезпеку. У корені і в незрілому насінні рослини містяться алкалоїди, переважно аконітин. За отруйним впливом його можна порівняти з отрутою кураре. Акотін може викликати важке отруєння, що супроводжується запамороченням, потемнінням в очах, судомами кінцівок, аритмією, і навіть летальнии результатом, до якого приводить зупинка дихання.

З сивої давнини відомі людям отруйні властивості аконітів. В Індії їх використовували для отруєння стріл. Пліній Старший називав аконіти рослинним миш'яком. У стародавній Греції та Римі їх використовували під час виконання смертних вироків. Діоскорид зазначав, що аконіти вживали для отруєння вовків, пантер та інших диких звірів. Великий римський поет Овідій, описуючи у своїй поемі «Метаморфози» золотий, срібний та залізні віки людства, для характеристики гріхів залізного віку використовував такий вислів: «Грізні мачухи варять квіти аконітів». А. П. Чехов у книзі «Острів Сахалін» описує випадок захворювання людини, яка їла печінку свині, що отруїлася аконітом. Очевидно, з цим пов'язані народні назви: зілля чорне, отрутник, тоядь. Також відомо, що цією квіткою Клеопатра отруїла рідного брата.

- Матеріал складений на основі джерел з інтернету. Окрема подяка канд. фарм. наук, ведучій семінарів та вебінарів з травознавства Ірині Аркадіївні Довженок.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber