Четвер
20 черв., 2024
     

Ukrainian English

Як називали велосипед на Галичині?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Походження слова ровер

«Ровер» — слово, яке широко використовувалося в Західній Україні до початку Другої світової війни. Зараз в Україні слово «велосипед» набуло більшого вжитку, але люди в Західній Україні, особливо в селах, як і раніше часто кажуть «ровер».

Перші велосипеди, які були продані в Західній Україні були зроблені британською компанію Starley & Sutton, пізніше компанія Rover:

«На початку 1880-х років, доступними велосипедами були відносно небезпечні пенні-фартинги або триколісні з високим колесом. Джон Кемп Старлі увійшов в історію в 1885 році, виробляючи безпечні велосипеди Rover з двома колесами однакового розміру, що мали задній ланцюговий привід… Ровер Старлі, як правило, описується істориками як перший впізнаваний сучасний велосипед».

pennyf

Польське слово, яке зараз найчастіше використовується для велосипеда — «rower», походить від велосипедів компанії Rover, у яких обидва колеса були однакового розміру (попередні моделі зазвичай мали одне велике, інше менше колесо (пенні-фартинг), і називалися в польському «bicykl», від англійського велосипед).

rover-safety-bicycle

Слова для «велосипед» у білоруській мові (ровар) та в західній українській мові (ровер) також є похідними від імені компанії. Інші слова, що використовувалися для означення «велосипеда» в західніх частинах України були «колесо» і «біцикль».

Слово «велосипед» увійшло в українську мову (Центральна Україна) від французького слова vélocipède — слово, яке широко використовувалося в 1860-70-их в Європі. «Велосипед» залишився у використанні в центральній частині України, а в Європі та Америці слова «bicyclette» і «bicycle» замінив «велосипед». Зрештою слово «велосипед» поширилося по всій Україні.

Нижче коротка стаття з історії використання слів для позначення велосипеда в журналі Юнак організації «Пласт» у США 1998 року. Повний випуск журналу можна знайти тут:

rover

slovnyk-1

Це карта Західної України, що показує вживання слова «велосипед» у різних частинах: ровер, велосипед/лісапед, колесо i біціґлі:

velosyped

Джерело: Forgotten Galicia

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber