Четвер
18 лип., 2024
     

Ukrainian English

Урочище Красний Камінь — мегаліти Комарницького хребта

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

Урочище Красний Камінь

Красний Камінь — це геологічна пам'ятка природи місцевого значення, являє собою скельне утворення пісковиків Ямненської світи (палеоцен, ~60 млн. років).

Розташовані скелі біля потоку Середній, на південному схилі Комарницького хребта (Діл), що розділяє села Орів (Дрогобицький район) та Верхнє Синьовидне (Сколівський район) Львівської області. На різних відрогах цього хребта розташовані також декілька інших скельних комплексів.

Загальна площа пам'ятки - 1,7 га. Природоохоронний статус присвоєно рішенням Львівської облради від 22.09.2010 року № 1331. Перебуває у віданні Сколівського ДЛГ (Верхньосиневиднянське лісництво, кв. 13, вид. 1).

Район, де знаходяться скелі ще називають Комарницькі гори. На ньому розташовані такі вершини як: Пожерниця (680 м), Повзло (819 м), Кобура (770 м), Рівна гора (765 м), Соколовець (682 м), Голий Верх (591 м), Яворики (678 м).

Красний Камінь на карті

Природна  пам'ятка Красний Камінь складається з 2 груп скель, які знаходяться неподалік лісової дороги, оточені зі всіх боків буковим лісом.
  1. Перша і основна група являє собою прямокутний кам'яний шлейф довжиною близько 300 метрів, заввишки ~20-25 метрів та завширшки ~30 метрів. Скелі розчленовані поперечними тріщинами й височіють над балкою.
  2. Друга група за розмірами значно менша (~30x10м) і знаходиться трохи вище через дорогу на невеликому пагорбі.

Щодо походження назви "Красний Камінь". У давнину в українській мові слово "красний" тлумачилось як “гарний”, "чудовий", "вродливий", "примітний", наприклад "красний парубок", "весна красна" і т.д. Нерідко прикметник "красний" мав ритуальне або обрядове забарвлення. Можливо також, що назва пов’язана з самим кольором пісковиків, які подекуди набувають коричнувато-червоного відтінку. Однак, швидш за все, "красний камінь" сприймався місцевими як "культовий", "особливий", "жертовний камінь".

megality-nad-dorogoyu

Пам'ятка "Красний Камінь" є одним з найменш вивчених скельних комплексів Орівської скиби. Інформації в наукових або любительських дослідженнях про нього, на жаль, майже немає. За морфологічною структурою цей масив нагадує Ямельницький мегалітичний котлован. Тут теж зустрічаються брили найрізноманітніших форм: "відшліфовані", округлі, столоподібні, скелі-вежі, з виїмками, жертовники, навіси, камені-арки. Багато з них є результатом опадів, замерзання, вивівтрювання, різкого перепаду температур, снігових заметілей. Деякі з них вкриті мохом і лишайниками, березами, буками, ягодами-афинами.

krasnyi-kamin-svyatylyshche

krasnyi-kamin-skelya

krasnyi-kamin-megality20

krasnyi-kamin-arka

krasnyi-kamin-megalith

krasnyi-kamin-222

krasnyi-kamin22220

Як дістатися?

Найлегше дістатися до Красного Каменю від готельного комплексу "Monastik", що в Орові, неподалік від джерела "Нафтуся" - підніматися на гору Пожерниця.

Якщо їхати зі сторони Львова можна під'їхати позашляховиком від туристичних баз на правому березі села Верхнє Синьовидне лісовою дорогою.

Висновки

Пам'ятка Красний Камінь має важливе геологічне і естетичне значення для регіону, оскільки представляє собою унікальний зразок природного утворення, що демонструє складні геологічні процеси в Сколівських Бескидах, які відбувалися протягом мільйонів років в Українських Карпатах.

Вона є чудовим прикладом взаємодії різних природних сил, які формують ландшафт, і дають можливість дослідникам та краєзнавцям глибше зрозуміти історію рідного краю. Гармонія природних форм і контрастів роблять це місце надзвичайно привабливим для туристів, велосипедистів, художників, фотографів.

Красний Камінь відіграє значну роль у розвитку екотуризму та освітніх програм, сприяючи підвищенню екологічної свідомості та збереженню природної спадщини для майбутніх поколінь.

Читайте також інші подібні матеріали:

© Портал SPADOK.ORG.UA 

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber