Середа
17 лип., 2024
     

Ukrainian English

Кращі українські художні фільми 1927-1968 років

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Ретро українське кіно

Кращі українські художні фільми за період 1927-1968 років. Ретроспектива українського кінематографу. Пропонуємо зануритися у класику українського кіно.

Звенигора (1927)

Жанр: драма
Режисер: Олександр Довженко, Юлія Солнцева (режисер відновлення)
Сценарист: Майк Йогансен, Юрко Юртик, Олександр Довженко (переробка сценарію)
У головних ролях: Семен Свашенко, Микола Надемський, Георгій Астаф'єв, Лесь Подорожній, Володимир Уральський
Оператор: Борис Завєлєв
Композитор: В'ячеслав Овчинников (музика до відновленого фільму).

За народними легендами у Звенигорі, що височить посеред степу, заховані безцінні скарби скіфів. Ціла низка подій історії України – варяги, боротьба проти шляхти, гайдамаччина, Перша світова війна, революція – поєднані у фільмі образом простакуватого й водночас хитруватого українського дідка, символу українського селянства. Усе його життя ніби присвячено пошукам скарбів Звенигори, але знайти їх він не може. Дід не втрачає надії, сподівається, що “скарби” знайде його онук, червоноармієць Тиміш. Інший дідів онук, Павло, петлюрівець, після поразки УНР подається на Захід. Він повертається з завданням висадити в повітря залізницю, для чого хоче використати діда. Дід лякається потяга. Катастрофи не сталося. Робітники, що їдуть у поїзді, забирають діда з собою, і потяг мчить, як невпинний рух революції, у світле майбутнє.

Богдан Хмельницький (1941)

Жанр: Історичний фільм
Режисер: Ігор Савченко
Сценарист: Олександр Корнійчук
Композитор: Сергій Потоцький
Кінокомпанія: Київська кіностудія імені Олександра Довженка.

Фільм за однойменною драмою Олександра Корнійчука. Зібравши на Запорізькій Січі військо, гетьман Богдан Хмельницький кидає виклик шляхтичам. У картині відображено зокрема такі історичні події, як битва під Жовтими Водами та під Корсунем.

Земля (1930)

Жанр: драма
Режисер: Олександр Довженко
Сценарист: Олександр Довженко
У головних ролях: Семен Свашенко, Степан Шкурат, Юлія Солнцева, Олена Максимова, Володимир Михайлов, Микола Надемський, Петро Масоха
Оператор: Данило Демуцький
Композитор: Лев Ревуцький, В'ячеслав Овчинников (музика до відновленого фільму)
Кінокомпанія: ВУФКУ (Київ).

Фільм Олександра Довженка «Земля» є одним із найвідоміших українських фільмів. Це гімн праці на землі, гімн хліборобству та Людині, яка працює на цій землі і є частиною космічного ритму буття. Довженко першим у світовому кіно виразив світогляд, якісно відмінний від досі зображуваного. Це світогляд нації хліборобської, в якої спокійна гідність зумовлена її способом життя. Середовище і люди — єдине і нероздільне, а їхній спосіб життя є споконвічним, світогляд непохитним. Символіка Довженка була тісно пов'язана зі світоглядом українського народу, з образністю народної поезії. Саме в цьому відмінність фільмів Довженка від фільмів російських авангардистів (формалістів) 20-х років.

Криниця для спраглих (1966)

Жанр: кінопритча
Режисер: Юрій Іллєнко
Сценарист: Іван Драч
У головних ролях: Дмитро Мілютенко, Лариса Кадочникова, Феодосія Литвиненко, Ніна Алісова, Джемма Фірсова
Оператор: Юрій Іллєнко, Володимир Давидов
Композитор: Леонід Грабовський
Кінокомпанія: Київська кіностудія імені О.Довженка

Ця стрічка — метафорична, алегорична, символічна оповідь з багатьма темами, головною з яких видається драматичне життя літнього Левка Сердюка, селянина-філософа. Односельці насміхаються з його піклувань про колодязь, що забезпечує водою усе село, нащадки, заклопотані власними справами, не згадують ні про батька, ні про могилу матері. Старий живе згадками та роздумами: про те, як його близькі полишили рідний дім, про смерть сина-військовика, про те, як сучасний безжалісний світ вторгається в сільське життя, позбавляючи людей первісної чистоти своєї ідентичності. Левко викликає синів до села з міста, але відчуває їхню душевну віддаленість і не знає, як їх наблизити.

Наймичка (1963)

Режисер: Іван Левченко
Сценарист: Ірина Молостова, Михайло Ткач
У головних ролях: Віра Донська-Присяжнюк, Лариса Руденко, Борис Гмиря, Андрій Подубинський, Марія Форманюк, Олександр Мовчан
Оператор: Сергій Лисецкий
Композитор: Михайло Вериківський

Молода дівчина, обманута заїжджим уланом, підкидає свого позашлюбного сина в чужу бездітну сім'ю. Але через деякий час, не витримавши розлуки, вона поступає в цю сім'ю наймичкою.

Вечір на Івана Купала (1968)

Жанр: драма, казка
Кіностудія/кінокомпанія: Київська кіностудія ім. О. Довженка
Режисер: Юрій Іллєнко
Актори: Борис Хмельницький, Лариса Кадочникова, Юхим Фрідман, Борислав Брондуков, Дмитро Франко, Джемма Фірсов

За оповіданнями Миколи Гоголя та народними казками. Закохався бідний селянин Петро в місцеву красуню, а вибороти кохання довелося за допомоги нечистої сили, ціною чужого життя.

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber