П'ятниця
26 квіт., 2024
     

Ukrainian English

9 фільмів про Голодомор 1932-1933 в Україні

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

Фільми про Голодомор в Україні

Живі (2008)

Український документальний фільм режисера Сергія Буковського. Нагороджено «Срібним абрикосом» на Єреванському МКФ, «Ґран-прі Женева-2009» Міжнародного форуму MЕDIAS «Північ-Південь» у Женевi, спеціальним призом журі Міжнародного фестивалю арт-хаусного кіна в Батумі, Грузія. Також включено до офіційної програми МКФ «Камерімидж» у Лодзі, Польща (28 листопад — 5 грудня, 2009) та MКФ «Тисяча один», Стамбул, Туреччина (грудень, 2009).

Голод-33 (1991)

Український фільм кінорежисера Олеся Янчука. Фільм знятий за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь» — перший художній фільм, який розкриває злочини сталінсько-більшовицького режиму проти народу України — штучний голод 1932-1933-х років. Фільм став першою повнометражною картиною Олеся Янчука. Не маючи великого режисерського досвіду, Янчук знімав фільм, не боячись санкцій з боку влади. У 1991 році кінострічка отримала головний приз на 1-му Всеукраїнському кінофестивалі у Києві. 2009 — головний приз Венсенського кінофестивалю — приз Анрі Ланглуа. Цікаво, що у знімальної групи була ідея відправити одну з копій фільму Лазару Кагановичу — одному з ініціаторів проведення Голодомору 1932—33 років. Однак цього не сталося — в останній день зйомок фільму Каганович помер. Фільм знімався на добровільні кошти. Головним продюсером фільму виступив закарпатський банк «Лісбанк», який мав отримати частку прибутків від прокату. Однак, переглянувши готовий фільм, продюсери були настільки розчулені, що вирішили відмовитись від повернення коштів, а наполягли на тому, щоб фільм побачили якомога більше людей. Фільм вийшов в прокат на телебаченні на каналі УТ-1 напередодні Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року, за яким Україна набула незалежності.

Хлібна гільйотина (2008)

Фільм “Хлібна гільйотина” створено до 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні. На документальному матеріалі розкрито причини, перебіг і масштаби цього страхітливого явища новітньої історії. Вже сама назва фільму відображає винайдену Володимиром Леніним формулу терору голодом, яка дозволяла більшовикам тримати народи у повній покорі упродовж семи десятиліть. Саме ця формула призвела до трагічної соціальної і гуманітарної катастрофи української нації, наслідки якої не подолані ще й сьогодні. Фільм складається з трьох серій: «Цар голод»,»Великий перелом», «Німий подзвін».

Жорна (2008)

Документальний фільм "Жорна" присвячений подіям 1932-33 років у Харківській області. У стрічці говорять тільки старики – діти тих часів. Жодного голосу за кадром. Жодних коментарів, висновків. Жодної політики. Тільки спогади свідків та цитати з архівних документів. Режисер і автор сценарію Анна Гін.

"Коротко: коли відкрили вільний доступ до архівів, я, як журналіст, полізла читати. Документи вразили. Накази, рознарядки, описи. Харківська область. Тут, навколо. Поруч. Сотні свідчень про злочини. Тисячі людських життів. Далі було усе логічно і очевидно. Треба їхати. Шукати, знімати, записувати. Навіть якщо це 1925-й рік народження – можуть щось пам’ятати, розповісти... І ми поїхали", - Анна Гін.

Знімальна група проїхала три з половиною тисячі кілометрів, об’їхала усі 30 районів Харківської області, відзняла 17 годин відео. Слово "Голодомор" у фільмі не звучить жодного разу. Фільм вийшов у 2008 році на харківському каналі ОТБ.

Радянська історія (2008)

Радянська історія — латвійський документальний фільм про історичні події у Радянському Союзі перед початком, протягом і після Другої світової війни, Голодомор, злочинну суть комунізму, прояви нацизму в сучасній Росії.

Великий голод (2005)

Український документальний фільм про Голодомори в Україні. Фільм знятий у 2005 році.  Документальний фільм «Великий голод» створено редактором ТСН і журналістом Едуардом Лозовим разом з головним режисером ТСН Павлом Овечкіним. Фільм знімався півтора року. Його виробництво зупинилось восени 2004 — зіткнувшись з політичною кризою в країні і в мас-медіа зокрема. В 2005 році робота поновилася, було знято ще чимало нового матеріалу. Фактично, 26 листопада — це фінал тривалої роботи, але тема голоду для «1+1» цією роботою не закривається"

Українська ніч 33-го (1993-1998)

Публіцистичний цикл фільмів про штучний геноцид-голодомор в Україні. До складу циклу входять: «Страх», «Жах», «Гільйотина», «Справа Грушевського». Фільм тримає у напрузі півтори години: він важко «тисне на психіку»; він примушує хоча б на мить уявити себе жертвою того дикого прояву людської деструктивності та садизму, яким був голодомор. І все це враження дорослого чоловіка без надлишку зайвої рефлексії та з міцною психікою, загартованою щоденною боротьбою за життя.

Незнаний голод (1983)

Історико-документальний фільм створений українською діаспорою в Канаді про скорботні часи в історії України. Фільм випущений режисером й автором Тарасом Гукало в 1983 році. Сюжетна лінія побудована на інтерв'ю живих очевидців та дослідників Голодомору, зокрема, показано інтерв'ю з відомим вченим Гарвардського університету Джеймсом Мейсом, з яким автор фільму провів незлічену кількість годин. Ця маловідома документальна стрічка була першим фільмом про Голодомор в Україні, випереджуючи навіть тепер добре відомі «Жнива розпачу (фільм)», які теж створені в Канаді. За сприяння українського видання «Оттавський вісник» та Комітету дослідження українського голодомору в Торонто і фінансової підтримки Національного кінематографічного управління цей фільм цей фільм перебуває у вільному доступі, його демонстрували на канадському телебаченні (фільм має додаткове озвучення на англійській, французькій та німецькій мовах).

Час темряви (2003)

Телевізійний документальний фільм 2003 року, знятий режисером Сергієм Дудкою на Українській студії телевізійних фільмів. Фільм «Час темряви» присвячений подіям Голодомору 1932—1933 років в Україні. Стрічка складається з задокументованих архівних фото- та відеоматеріалів, розповідей очевидців. У 2005 році фільм брав участь у II Міжнародному (IV Всеукраїнському) фестивалі документальних фільмів «Кінолітопис-2005». У 2006 році Асоціація дослідників голодоморів в Україні висунула фільм «Час темряви» на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка, проте стрічка нагороди не отримала.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber