П'ятниця
29 бер., 2024
     

Ukrainian English

ТОП-4 іноземних ретро-фільмів про історію України

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Ретро фільми про історію України

Mazeppa, der Volksheld der Ukraine

"Мазепа, Національний герой України" (Німеччина, 1919 рік)

Свою однозначну позицію щодо того, ким є Іван Мазепа для України, автори висловили у назві. І, певно, вирішили за зайве зосереджуватися на цьому у фільмові. Увага у більшій мірі приділена любовним переживанням при дворі польського короля Яна ІІ Казимира на тлі історико-політичних інтриг.

mazepa-film

Фільм був зроблений кінокомпанією B-Z-Film у Берліні. Довжина стрічки була 2153 або 2070 метрів, а загальна довжина фільму склала 118—113 хвилин. Деякі сцени з природою були відзняті у Грюнвальді. У жовтні 1918 року фільм був підданий цензурі. Берлінська поліція взяла його під контроль. Згодом, 9 липня 1921 року був знову зацензурений.

Відтак, незважаючи на цензуру фільм був презентований в липні 1919 року у Мармуровому палаці у Берліні, хоч і з затримкою.

Німецький кінематограф початку минулого століття, після поразки країни у Першій світовій війні, часто звертався до персонажів не лише з України, а й з Франції, Британії, Єгипту, Індії, країн Близького Сходу та інших, які давали можливість зробити костюмований фільм.

mazeppa-poster

Німецький історик кіно Оскар Кальбус пояснює популярність подібних постановок тим, що "у пору внутрішніх національних злигоднів загострюються відчуття великих історичних подій і особистостей".

Твердження цікаве, зважаючи на те скільки разів історичною достовірністю і величчю жертвували, аби підглядати у покої гетьманів, фараонів, королів та імператорів.

Завантажити на Toloka.to>>

The Cossacks

"Козаки" (США, 1928 рік)

The Cossacks 1928 lobbycard

Німий чорно-білий фільм США режисера Кларенса Брауна за мотивами однойменної повісті Л. Н. Толстого про козаків Кубані. Фільм виробництва знаменитої студії Метро-Ґолдвін-Майєр (MGM), яка знайома поціновувачам якісного кіно своїми масштабними проектами “2001: Космічна Одіссея” (реж. Стенлі Кубрик), “Бен-Гур” (реж. Вільям Вайлер), “Чарівник країни Оз” (реж. Віктор Флемінґ) та ін.

Головний герой драматичної стрічки “Козаки” - козак Лукашка, син Івана-отамана, найвідважнішого козака в станиці. Лукашка, на відміну від інших козаків, не цікавиться військовим життям, і не хоче воювати з турками. Через мирний та осілий спосіб життя його висміюють інші жителі станиці, нарешті, навіть його кохана Мар'яна, вважає його боягузом. Після однієї з жартів станичників він зривається і стає лютим бійцем, що вбиває усіх турків, які трапляються йому на шляху. В цей час в станицю приїжджає царський гонець князь Оленін, він, закохавшись в Мар'яну, намагається забрати її з собою до столиці. Лукашка викрадає Мар'яну, а князь гине в одній із сутичок з турками.

mazepa-film-de

Спеціально для зйомок фільму MGM збудувала в Лорел-Каньоні у Лос-Анджелесі масивне козацьке село та привезла понад 100 справжніх козаків. Автентичність костюмів та побуту, епічні сцени бою зі справжніми каскадерськими трюками, мальовничі місця зйомок - все це створює в фільмі особливу атмосферу і вражає масштабністю.

Головні ролі в стрічці виконали Джон Гілберт та Рене Адоре - партнери за мелодрамою Кінга Відора “Великий парад” (1925). Також у фільмі знялися такі зірки німого кінематографу, як Нільс Астер, Ернест Торренс, Пол Херст та Дейл Фуллер.

Для створення оновленого саундтреку був запрошений композитор Роберт Ісраель, який працював над музичним супроводом багатьох класичних німих стрічок. Зокрема в його фільмографії - “Доктор Джек”, “Першокурсник”, “Сором’язливий” та “З волі небес” Гарольда Ллойда, “Шукач пригод” Чарлі Чапліна, “Навігатор” Бастера Кітона, “Колесо” Абеля Ганса та інші. Готуючи партитуру до фільму “Козаки”, композитор адаптував та аранжував класичну українську народну пісню, використавши в тому числі твори Миколи Лисенка, Кирила Стеценка, Семена Гулака-Артемовського, а також традиційні народні пісні.

Cossacks in Exile

"Козаки у вигнанні" (США, 1939 рік)

cossacks-in-exile

Американська екранізація опери Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм".

Україна, 1775 рік, московські війська спалюють Запорозьку Січ, козаки відправляються "в Туреччину" - на підконтрольну Османській імперії територію, і започатковують Задунайську Січ. Воюють за султана і хочуть повернутися в Україну.

Стрічка належить до так званого діаспорного кіно, знятого переважно зусиллями мігрантів з України.

cosacks-in-exile-film

Герої говорять та співають українською мовою. Звучать звинувачення у бік Москви, жарти на теми родини та випивки, а виконавці особливі емоції вкладають у спів: "Ми туди, туди бажаєм, — Там наш милий, рідний край!".

Col ferro e col fuoco

"Вогнем і мечем" (Франція-Італія, 1962 рік)

fotobusta-6-COL-FERRO-FUOCO-FIRE-SWORD-DAGGERS

Твір Генрика Сенкевича більше знайомий українському глядачеві з екранізації Єжи Гоффмана, де роль Богдана Хмельницького виконав Богдан Ступка.

У цьому ж фільмові, знятому на понад 30 років раніше, історико-політичним складовим приділено помітно менше уваги, ніж у Гоффмана, і вони традиційно є лише тлом для любовної історії.

Col-ferro-e-col-fuoco-film

Любовне змагання польського лицаря з українським воєводою Богуном за серце шляхтянки Гелени поступово перетворюється у національно визвольну боротьбу.

І якщо участь Богуна у подіях, як може здатися, вмотивована любовними переживаннями, то персонаж Богдана Хмельницького, який через специфіку вимови перетворився на "Богдана Міелінского", все ж встигає кілька разів сказати про свою любов до України.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber