
Давньослов'янське городище 12-13 ст. поблизу села Разіне, Романівського району, Житомирської області. Село вперше згадується як залізнична станція під назвою Романів, з 1933 - перейменоване на Разіне. Знаходиться за 56 кілометрів на південний захід від міста Житомир, у десяти кілометрах напівдень від районного центру селища міського типу Романів.
Поблизу залізничної станції Разіно на мису, який утворений річкою Гібра (Ібра) та безіменною лівою притокою є городище під назвою Замки. За переказами тут колись розміщувалася фортеця, яка підвищувалася над болотистою низовиною. Округлий (діаметром 50 метрів) майданчик поселення оточений потрійною лінією валів висотою до двох метрів та потрійною лінією ровій глибиною до двох метрів. З напільного боку між валами є горизонтальні майданчики. В’їзд на городище розміщувався на півночі укріплення. Городище датується давньоруським періодом ХІІ – ХІІІ століття.

Загалом, в Житомирській землі, зокрема в басейні ріки Случ існував цілий ряд поселень-городищ. Так, у селах Довбише, Любар, Привітів, Великі Деревачі, Колодяжне, Новий Мірополь, Семоц, Несолонь, Гульськ збереглись залишки подібних валів. Культурний шар тут містить рідкісні уламки ліпної кераміки і безліч фрагментів гончарного, давньоруського посуду (XI-XIII ст.) Умовно ця територія колись звалась Погоринню (назва пішла від земель над річкою Горинь) та належала до Волинського князівства.


Разіне городище. Фото: Руслан Зимовець
У ранньому середньовіччі тут жили слов’янські племена, які залишили пам’ятки празько-корчацької (V-VII ст.) і райковецької культур (VIII-X ст.), у X ст. ця територія увійшла до
Київської держави. Тут проживали волиняни, древляни, дреговичі.
- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"
Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах: