Субота
20 квіт., 2024
     

Ukrainian English

11 старовинних замків Західної України

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 4

Замки України

Найкрасивіші замки України, ймовірно, знаходяться на заході країни. Їх багато: середньовічні споруди і чудові руїни, оточені легендами і казками. Але який з них найкращий? Пропонуємо огляд найцікавіших замків: від найбільш популярних до давно забутих.

Замок Любарта

Якщо будете у місті Луцьку - обов'язково завітайте в Луцький замок або як його ще називають, замок Любарта - одного із останніх правителів Галицько-Волинської держави. Це одне з найбільших і найстаріших укріплень в Україні, яке збереглося майже в первісному вигляді. Побудований у XIV столітті литовським князем Вітовтом Любартом. Туристи можуть піднятися на вежу замку і помилуватися видом на місто.

Давньоруське місто Лучеськ мало дерев'яну стіну ще у 1075 р., коли Болеслав Хоробрий (1042 - 1082) обложив його протягом шести місяців. Юрій Долгорукий не зумів взяти Лучеськ після шеститижневої облоги 1149 року. У 1255 році стіни Луцька штурмували онук хана Джочі Куремса. Нинішній замок, що височіє над річкою Стир, був побудований переважно у 1340-х роках, хоча деякі частини попередніх стін були використані. 

Замок славиться відбитими облогами з боку численних вождів, у тому числі Казимира Великого (1349), Йогайла (1431) і Сигізмунда (1436). Саме тут відбулася легендарна Луцька конференція 1429 р., у якій взяли участь імператор Сигізмунд, Василь II Московський, Ягайло, Вітовт Великий і воєвода Валахії.

Підгорецький замок

Підгорецький замок побудований італійським архітектором Андреа дель'Аква в середині XVII століття для козацького начальника польської корони і є дорогоцінною перлиною Львівської області. Пам'ятник архітектури є справжнім прикладом ренесансного палацу з його бастіонними укріпленнями. Триповерховий замок охоплює розкішний італійський парк, внутрішній дворик і середньовічний собор; всі вони були побудовані пізніше у XVIII столітті і відображають стиль бароко.

Побудований для дозвілля, а не для оборонних цілей, замок, що залишився в руках польських військових лідерів у вісімнадцятому столітті, є явним відходом від попередніх замкових споруд у регіоні. Це більше заміський будинок або палац, з ландшафтним парком у французькому та англійському стилі та двома церквами. Власники комплексу також зібрали велику колекцію живопису, скульптури, броні та ремесел у приватній колекції, якою керує Музей образотворчих мистецтв у Львові. Комплекс пройшов ряд ремонтних робіт у вісімнадцятому й дев'ятнадцятому століттях і зазнав шкоди протягом двадцятого. Під час польсько-радянської війни (1919-1921) замок був серйозно вандалізований, а після Другої світової війни він був перетворений на санаторій для хворих на туберкульоз. У той час почалися різні несимпатичні реконструкції, особливо пристосування до дренажних, водяних та електричних систем. У 1956 році пожежа, викликана грозою, призвела до значних збитків, а під час радянської влади замок у різний час був або закинутий, або використовувався в інших цілях. Всі ці фактори призвели до погіршення східної і західної галерей палацу, проникнення води в фундаменти внутрішнього дворика і парку, а також до майбутнього обвалу багатьох стін. 

Свірзький замок

Замок у Свіржі, Львівська область - був побудований як оборонна споруда в 1530 році. Замок стоїть на горі Белз, в оточенні непрохідних боліт і озер, з підйомним мостом. Над стінами замку працював Павло Гродзицький, той же генерал, який задумав комплекс «Арсенал» у Львові.

За час свого існування він неодноразово перебудовувався, а після чергової реконструкції у XVII столітті замок здобув риси аристократичної резиденції.  У XVIII столітті вона перестала діяти як фортеця і стала резиденцією одного заможного польського магната. У 1907 році капітальний ремонт інтер'єру здійснив його аристократичний господар, граф Роберт Ламезан де Салінс. Резиденція отримала нові меблі, з вишуканим мистецьким оздобленням і меблями, цінними картинами і великою бібліотекою, що зберігається в її стінах.

Замок був зруйнований в часи Першої світової війни. Потім граф Салінс повернувся, щоби знову реконструювати те, що залишилося від замку, але повторна радянська окупація не дала здійснитися цим планам. Це сигналізувало про закінчення понад чотирьохсот років польського аристократа, який називав Свірж своїм домом. Дворянство було знищено війною, окупацією і, нарешті, комунізмом.

Далі замок страждав в основному від недбалості. Лише наприкінці 1970-х він повернувся до суспільної свідомості після того, як зіграв головну роль у радянській кіноверсії "Трьох мушкетерів". Спілка радянських архітекторів почала чергову реконструкцію, що закінчилася крахом.

Замок Паланок

Замок Паланок є великою фортецею на вершині пагорба в місті Мукачево на заході України. Мало хто знає, що ця  68-метрова вершина є потухлим вулканом. Будівництво розпочалося в XIV столітті дворянами Угорського королівства на 68-метровому вулканічному пагорбі. Протягом століть замок служив резиденцією багатьох відомих людей: родини Коріатовичів майже 200 років, сербського князя Джураджа Бранковича, регента Угорщини Яноша Хуньяді і дружини угорського короля Лайоша Марії. Фортеця розділена на три тераси (рівні): верхня, середня і нижня.

По всій висоті замок мав вражаючий захист: 164 гармати різного калібру і 60 барелів пороху. Замок був оточений глибоким ровом, високими дерев'яними стінами - у загарбника майже не було шансів пройти сюди. Загальна площа замку становить 14 000 м². Замок складається з 130 різних кімнат зі складною системою підземних переходів, що з'єднують їх разом. У замку зараз знаходиться музей, присвячений історії Закарпаття та замку. 

Замок Меджибіж

Замок Меджибіж, Хмельницька область - був побудований як оплот проти експансії Османської імперії у 1540-х роках і став однією з найсильніших фортець Корони Королівства Польського на Поділлі.

Спочатку дерев'яний замок був заснований десь у 1146 році князями Болоха (легендарне Болохівське князівство). Замок пережив монгольське вторгнення, але в 1254 році його розібрав Данило Галицький за наказом монгола, як кілька інших замків і фортець Київської Русі. Замок був перебудований князями Коріатовичами після того, як Великий князь Литовський переміг Золоту Орду в битві під Блакитними Водами у 1362 році.

Ця вражаюча фортеця дивом збереглася протягом століть. Його власники часто змінювались, і в результаті фортеця Меджибіж зазнала різноманітних реконструкцій. Місцеві жителі називають фортецю Білий лебідь, оскільки він розташований біля злиття річок Південний Буг і Бужок, а його стіни колись були яскраво-білими. Її прізвисько залишилося, хоча снігова білизна поступово зносилася.

Хотинський замок

Хотинська фортеця розташована на березі Дністра в місті Хотин на заході України. Була побудована Данилом Галицьким (князь Галицько-Волинської держави) протягом 1201-1264 років. Хотинські землі завжди були привабливою мішенню для польських королів, молдавських князів і турецьких султанів. Не дивно, що Хотинська фортеця була головним полем бою під час Хотинської битви 1621 року між Речі Посполитою та Османською імперією. Яскрава історія замку, який є історичним та архітектурним заповідником, щороку приваблює тисячі туристів.

У Хотинській фортеці було знято багато історичних пригодницьких фільмів: Гадюка (1965), Захар Беркут (1971), Стрілки Робіна Гуда (1975), Стара фортеця (1976), Д'Артаньян і Три мушкетери (1978), Балада доблесного лицаря Айвенго (1983), Чорна стріла (1985), Тарас Бульба (2009). У цих фільмах фортеця зазвичай представлена різними французькими та англійськими замками.

Кам'янець-Подільский замок

Кам'янець-Подільський - місто з найбільшою пам'яткою архітектури України після Києва та Львова. Це місто розташоване на річці Смотрич на заході України, і деякі вчені вважають, що вони були створені даками під час військових походів. Можна з більшою впевненістю сказати, що місто існувало в середні віки - і саме за цей час був побудований Кам'янець-Подільський замок, найвідоміша споруда міста.

Завдяки цьому замку стародавнє місто Кам'янець-Подільський мов би залишилося в XIII столітті. Щорічно місто святкує своє середньовічне минуле тематичними фестивалями, які дозволяють відвідувачам повертатися знову і знову в сиву давнину. Територія Кам'янець-Подільського замку розділена на дві частини. Перша - Старий замок, який є головною визначною пам'яткою міста, а друга частина (Новий замок)  - бастіонні укріплення. Пам'ятка є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Замок у Дубно

Замок в Дубно - один з найдавніших замків України, побудований у 1492 році завдяки князю Констянтину Острозькому. З товстими стінами і суворим болотистим ландшафтом замок був майже неприступним, хоча багато хто намагався протягом століть сюди пробратися. Жителі поселення Дубно знаходили притулок в замку під час заворушень і міцний фундамент ще ні разу не поступився. В даний час легендарний замок в західній частині України є пам'ятником історії та архітектури і є культурним заповідником міста.

Замок у Старому Селі

Замок у Старому Селі, Пустомитівський район Львівської області - був побудований князівським родом Острозьких. Її первісні лісові укріплення, вперше згадані в 1448 році, були зруйновані вторгненням турків наприкінці XV століття. У 1580-х роках у Старому Селі було збудовано більш безпечний кам'яний форт, який мав захищати шлях берладників від Львова до Румунії. Ці стіни були зруйновані козаками Хмельницького під час облоги Львова у 1648 році. Існуюча фортеця, майже трикутної форми, з 15-метровими стінами і церемоніальними воротами на південній стороні, була замовлена ​​князем Владиславом Доміником Заславським - один з останніх членів родини Острозьких.

Цитадель була зведена у 1649-54 роках і раніше містила палацову резиденцію князя Заславського, одного з найбагатших землевласників Східної Європи і зятя короля Івана III Собеського. Після смерті князя Заславського у Старому Селі в 1656 році фортеця поступово прийшла в занепад, хоча успішно витримала облогу турків у 1674 році.

Збаразький замок

Замок у Збаражі - укріплений оборонний опорний пункт в місті Збараж, Тернопільської області, побудований за часів Речі Посполитої. Розташований на Замковій горі. Сьогодні це село Збаразького району, в безпосередній близькості від самого Збаражу і називається «Старим Збаражем».

Замок був споруджений у 1626-1631 рр. за проектом фламандського архітектора ван Пієна, який надихався фортифікаційними проектами Італії. Будівництво замку здійснювали польські поміщики - брати Юрій та Христофор Збаразькі. Після смерті Юрія Збаразького в 1636 році замок перейшов князям Вишневецьким та її видатним членам, особливо Джеремі Вішневецькому, які зміцнили оборонні споруди.

Укріплення замку складаються з казематують валів з ескарпами висотою до 12 метрів і завтовшки до 23 метрів, бастіонів, одноярусної в'їзної вежі і рову навколо усього замку. Замок квадратний у плані, шириною 88 м. П'ятигранні бастіони розташовані по чотирьом його кутам, в кожному з них були тунелі, що з'єднують їх з казематами і замковим двором. Замок був одним з найсильніших, мав близько 50 гармат на озброєнні.

Червоноградський замок

Червоноградський замок по праву вважається одним з найзакинутіших і містичних замків України. Помилково асоціюється з сучасним українським містом Червоноград. Насправді, замок слугував оборонним укріпленням для іншого міста, якого вже давно немає на мапі  - Червоногород. Замок, а тепер вже руїни замку, розташовані в урочищі Червоному, поблизу Ниркова, Заліщицького району Тернопільської області. У XX столітті замок було частково пристосовано під будівництво свиноферми. 

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber