П'ятниця
12 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Дії у разі аварії на Запорізькій АЕС: пам'ятка українцям

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Пам'ятка у випадку підриву і аварії на Запорізькій АЕС

22 червня Президент Володимир Зеленський звернувся до народу України. Він повідомив, що росія не зупинилася після підриву Каховської ГЕС і розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій АЕС.

Для оцінки можливих наслідків катастрофи на ЗАЕС фахівці відштовхувалися від наслідків аварії 1986 року на ЧАЕС: «На 4-му реакторі ЧАЕС було 2 дві тисячі паливних збірок, на ЗАЕС у шести реакторах й у сховищі відпрацьованого ядерного палива міститься до 18 тис. паливних збірок (у 9-10 разів більше). Тобто наслідки аварії на ЗАЕС можуть бути вдесятеро потужніші, ніж у 1986-му на ЧАЕС».

В разі катастрофи площа потенційної зони відчуження складе до 30 тис. км² (як 10 Чорнобильських зон відчуження), а Запорізька область фактично буде втрачена для проживання та господарства. При цьому площа потенційної забрудненої території – до 2 млн км², а ступінь зараження інших територій України та Європи, росії та білорусі залежатиме від вітру.

«Кількість ліквідаторів може становити від 1 млн осіб, а загиблих – десятки тисяч, залежно від поточної кількості людей на території Запорізької області, кількість евакуйованих/відселених осіб – від 2 млн осіб. Також на неосяжну кількість років буде забруднена ріка Дніпро. Аварія може спричинити викид радіоактивного цезію-137 у кількостях, небезпечних для здоров'я людей, ґрунтів, водойм. Основна частина викидів припаде на Україну, але постраждають також ЄС, білорусь і росія», написала Лала Тарапакіна, радниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів.

Публікуємо рекомендації як діяти у випадку катастрофи з викидом радіації на ЗАЕС, розміщені на сайті Запорізької районної держадміністрації.


ОПОВІЩЕННЯ ПРО НАДЗВИЧАЙНУ СИТУАЦІЮ

Запам’ятайте! Звуки сирен, переривисті гудки інших сигнальних засобів, транспорту, дзвони церков на сполох означають сигнал цивільного захисту «УВАГА ВСІМ!». Почувши його, терміново ввімкніть радіоприймач або телевізор (канали «Запоріжжя», «ТВ-5», «Перший національний», «1+1», «НТН») та прослухайте повідомлення місцевих органів влади. У разі виникнення НС інформація про подію буде доступна і на офіційному сайті райдержадміністрації zrda.gov.ua.

ДІЇ В ПЕРШІ ГОДИНИ АВАРІЇ

Щойно стало відомо про небезпеку радіоактивного забруднення, слід негайно одягнути на себе та дітей протигаз, респіратор, протипилову тканинну маску або ватно-марлеву пов'язку. Проведіть герметизацію приміщення. Закрийте вікна, двері, завісьте їх щільною тканиною. Закрийте вентиляційні люки, віддушини, заклейте щілини у віконних рамах. Упакуйте продукти харчування у герметичні пакети (загорніть у декілька шарів паперу, складіть у банки, каструлі або пакети) та приберіть до холодильника. Створіть запас води, заливши її в посуд з кришками чи пробками. Приготуйте найпростіші засоби спеціальної обробки - мило, мильний розчин. Підготуйтеся до можливої евакуації. Проінформуйте сусідів. Уникайте паніки. Тримайте постійно ввімкненими засоби передачі інформації, чекайте подальших повідомлень місцевих органів влади.

БЕЗПЕЧНЕ ХАРЧУВАННЯ

Готувати та приймати їжу потрібно в закритих приміщеннях. Вживайте лише ті продукти харчування, які зберігалися в холодильниках, закритих ящиках, скринях, в підвалах, погребах або були куплені в торгових мережах. Продукцію з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень та фрукти можна споживати тільки з дозволу органів охорони здоров’я. Воду використовуйте лише з перевірених джерел. Перед прийомом їжі використовуйте 0,5% розчин питної соди для полоскання ротової та носової порожнини.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ТА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ

Намагайтеся якомога менше знаходитися на вулиці, а якщо є необхідність покинути приміщення - обов’язково одягайте засіб індивідуального захисту органів дихання, головний убір, плащ, чоботи, рукавички. Виходьте на вулицю лише на час, установлений режимом радіаційного захисту. Дітей на вулицю виводити не можна. Запобігайте потраплянню опадів на тіло й одяг. При поверненні додому помийте або обітріть мокрою ганчіркою взуття, верхній одяг витрусіть, почистіть вологою щіткою та при можливості залиште поза приміщенням. Обличчя, руки, шию ретельно обмийте, прополощіть ротову та носову порожнину 0,5% розчином питної соди. У всіх приміщеннях, де перебувають люди, щодня проводьте вологе прибирання із застосуванням миючих засобів.

ЙОДНА ПРОФІЛАКТИКА

Починається негайно при загрозі радіаційного забруднення. Йодна профілактика проводиться шляхом прийому внутрішньо пігулок йодиду калію, а в разі відсутності - 5% настойки йоду. Дорослим і дітям після 12 років - 130 мг або 44 краплі 5% настойки йоду на 0,5 склянки води за один прийом. Дітям від 3 до 12 років 65 мг або 22 краплі 5% настойки йоду на 0,5 склянки води за один прийом. Дітям від 1 місяця до 3 років 32 мг за один прийом. Дітям до 1 місяця 16 мг за один прийом. Прийом вагітними жінками - обов’язково з одночасним прийманням калію перхлорату 75 мг. Оповіщення про початок та закінчення проведення йодної профілактики проводиться місцевими органами влади.

ЕКСТРЕНИЙ РЮКЗАК

Покладіть в рюкзак або зручний для перенесення мішок наступні речі:

 • документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про шлюб і народження дітей, трудову книжку, пенсійне посвідчення).
 • гроші, кредитні картки.
 • дублікати ключів від будинку, авто.
 • комплект нижньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ-дощовик, в’язана шапочка, рукавички, шарф.
 • Зручне, надійне взуття.
 • аптечка першої допомоги, зібрана згідно ваших потреб.
 • запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попередньої обробки, не займає багато місця і довго зберігається.
 • запас питної води на 1-2 дні.
 • посуд (казанок, фляга, ложка, кружка металева 0.5 л, розкладний стаканчик).
 • сірники, запальничка.
 • ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки до нього.
 • засоби гігієни (зубна щітка і зубна паста, мило, рушник, туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих серветок, вологі серветки). Жінкам – засоби інтимної гігієни.
 • Можна взяти бритву і манікюрний набір.
 • сімейні цінності, реліквії, але в жодному разі не на шкоду всьому іншому.

Цей список не є вичерпним. Ви можете його доповнити іншими речами, але маєте пам’ятати, що загальна вага особистих речей на кожного члена сім’ї не повинна перевищувати 50 кг.

На рюкзак прикріпіть бирку з прізвищем, іменем, адресою проживання та кінцевого пункту евакуації власника. На бирці дитячих речей крім того вкажіть рік народження дитини. Дітям дошкільного віку вкладається в кишеню записка із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, домашньої адреси, а також контактні дані батьків.

ЗАВЧАСНА ПІДГОТОВКА ДО ЕВАКУАЦІЇ

Особи, що підлягають евакуації, завчасно отримують та заповнюють картку евакуйованого. Отримати картку можна в Біленьківській сільській раді. Також там Ви можете отримати додаткову консультацію, якщо у Вас виникнуть питання щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій. В іншому випадку картка заповнюється безпосередньо перед проведенням евакуації. Якщо Ви евакуюєтесь через збірні пункти евакуації на автобусах, картку необхідно пред’явити працівникам збірного пункту. Якщо Ви евакуюєтесь власним транспортом, картку необхідно пред’явити працівникам мобільної евакуаційної групи на виїзді з небезпечної зони.

ЕВАКУАЦІЯ

Отримавши повідомлення про початок евакуації, не панікуйте. Вимкніть джерела водо-, електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Повідомте сусідів та близьких про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, особам з інвалідністю, людям похилого віку Візьміть екстрений рюкзак та вирушайте до збірного пункту евакуації. Вас будуть чекати на збірному пункті (адреси уточнюйте на сайті zrda.gov.ua).

Якщо Ви не можете самостійно вийти з приміщення, Вам необхідно вивісити за вікном або прив’язати до ручки вхідних дверей біле полотно так, щоб було видно з вулиці, та повідомити Біленьківську сільську раду. Вам на допомогу будуть направлені працівники соціальних служб. Після реєстрації на збірному пункті евакуації Вас буде переміщено до проміжного пункту евакуації для проведення дозиметричного контролю та санітарної обробки у разі необхідності. Ще раз наголошуємо на важливості ретельного захисту речей, які берете з собою, від контакту з навколишнім середовищем та забруднення радіацією. По закінченню дозиметричного контролю Вас буде евакуйовано до безпечної зони. Там Ви отримаєте направлення на тимчасове поселення, будете забезпечені продуктами харчування та речами першої необхідності. Просимо взяти до уваги, що дисципліна та організованість, суворе виконання вказівок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування забезпечить збереження Вашого здоров’я і життя, а також зменшить можливі втрати.

Сподіваємось, що Вам ніколи в житті не знадобиться інформація, викладена у цій пам’ятці.

>> Додаткові рекомендації на сайті МОЗ України.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber