Субота
15 черв., 2024
     

Ukrainian English

Що таке тактична аптечка і що в ній має бути?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

army-medic-kit

Тактична аптечка — це набір засобів для надання домедичної допомоги. Зазвичай він використовується в критичних ситуаціях — під час обстрілів, дорожньо-транспортних пригод та за інших надзвичайних обставин. В ній мають бути речі, які можуть зупинити кровотечу, зігріти та допомогти при проникній травмі грудної клітини. Ось базовий набір тактичної аптечки:

Турнікет для зупинення масивних і критичних кровотеч

Турнікет — це те, що обов’язково потрібно мати з собою під час прогулянки чи подорожі. Бажано мати декілька турнікетів: новий — в аптечці, сумці, машині; домашньо-тренувальний варіант — для постійного відпрацювання методів накладання вдома. Чому це важливо? В критичній ситуації, коли буде необхідно накласти турнікет, ця послідовність дій має виконуватися автоматично. У вас не буде ані часу, ані сприятливих умов для того, щоб згадати правильний алгоритм накладання — і другого шансу теж не буде. Неправильно накладений турнікет призводить до смерті пораненого. Тому, обираючи, який саме турнікет замовити, не забудьте додати в корзину ще один для тренувань. 

turniket

Як обрати турнікет?

Є декілька видів турнікетів, які рекомендовані Комітетом Тактичної Медицини США: 

  • Combat Application Tourniquet (CAT);
  • SOF;
  • SAM (найдорожчий та найменш підроблюваний з турнікетів);
  • Ratcheting Medical Tourniquet (RMT).

Всі ці турнікети якісні, надійні та виконують свою функцію однаково добре, але відрізняються конструкцією. Турнікети CAT та SOF мають класичний вороток, який треба обертати та фіксувати в «ріжках», SAM фіксується за допомогою пряжки, а в RMT компресорій має вигляд застібки, як на лижних чоботах. 

Є ще один вид турнікета, який не входить до списку рекомендованих Комітетом Тактичної Медицини, але довів свою якість роками успішного порятунку життя — це турнікет українського виробництва «Січ». Він також має особливість, яка полягає у способі фіксації не через звичні «ріжки», а через трикутник, в який так само треба завести вороток. 

Всі інші турнікети використовувати не рекомендується, адже є велика ймовірність натрапити на китайський аналог, який майже не відрізняється зовні, але може легко зламатися від першого дотику. 

При виборі турнікета варто пам’ятати, що найбільш розповсюджені турнікети CAT та SOF із класичним способом накладання та фіксації. Тож насамперед варто навчитися швидко та ефективно працювати саме з цими двома, а потім можна розглядати інші варіанти.

Гемостатичний бинт

Зупинити кровотечу також допомагає гемостатичний бинт, просочений кровоспинною речовиною, що швидко вступає в контакт з кров’ю та прискорює її згортання, заповнюючи порожнину рани. Правильно тампонуючи рану таким бинтом, можна швидше зупинити зовнішню кровотечу та запобігти настанню травматичного шоку внаслідок масивної крововтрати.

hemostatychnyi-bynt

Є як західні якісні варіанти гемостатичного бинта (наприклад, QuikClot Combat Gauze, що входить в екіпірування армії та поліції США), так і українські (наприклад, «Гемостатик», розроблений в Україні та ліцензований в усьому світі).

Не буде зайвою у вашій аптечці й звичайна бавовняна марля для тампонування помірних чи важких ран, що супроводжуються великою втратою крові. Вона ідеально спрацює в поєднанні з компресійною пов’язкою чи бандажем, щоб зупинити серйозну крововтрату та врятувати життя.

Оклюзійна наліпка

Оклюзійна наліпка — незамінна річ при проникній травмі грудної клітини, коли потрібно якнайшвидше припинити потрапляння повітря в грудну порожнину. В наборі HyFin Vent виробництва США є одразу дві наліпки, призначені для використання на вхідному і вихідному отворах рани. Або, якщо отвір поранення тільки один, другу наліпку можна зберегти на майбутнє. 

okluzijna-nalipka

Оклюзійна наліпка має три вентиляційні канали: перший перешкоджає потраплянню кисню в грудну порожнину під час вдиху, другий дозволяє повітрю виходити через вентиляційний канал під час видиху, а третій забезпечує витік крові та завжди залишається резервно робочим, навіть якщо два з трьох каналів заб’ються. Головне завдання наліпки — герметично приклеїтися та добре триматися на тілі. З виробників варто віддати перевагу компаніям зі США та Нідерландів.

Якщо в вашій аптечці залишилася одна оклюзійна наліпка, а поранення наскрізне — тобто має вхідний та вихідний отвори, обидва з яких треба заліпити, — на порятунок може прийти упаковка від тієї самої наліпки чи будь-який целофан, пакет, канцелярський файл тощо. Щоб сконструювати робочий варіант оклюзійної наліпки, вам також знадобиться армований скотч, який не буде зайвим в аптечці. Для цього потрібно взяти упаковку, яка залишилася від наліпки, або відрізати підходящий за розміром шматок пакета, закрити їм рану та щільно заклеїти скотчем з трьох боків по периметру, залишивши один бік вільним для виходу повітря. Загалом армований скотч може стати в пригоді в найнеочікуваніших ситуаціях.

Бандаж

Якщо ви вже затампонували рану та зупинили кровотечу, наступним обов’язковим кроком буде накладання Ізраїльського бандажу, аби створити постійний тиск на місце поранення. Завдяки своїй конструкції — стерильній подушці, що накладається на рану і зручним «ріжкам» для фіксації полотна та створення додаткового тиску, — Ізраїльський бандаж є самодостатнім і ефективним засобом для перев’язки. Компактність, легка вага, стерильність і вакуумна упаковка зробили його незамінним в кожній аптечці.

bandazh

Бувають бандажі без аплікатора тиску, але вони не такі ефективні й зручні. Найкращі країни-виробники — це Ізраїль, Німеччина та США.

Термоковдра

Після того як ви зупинили критичні кровотечі, вашою головною метою має стати збереження температури тіла постраждалого до приїзду швидкої чи доставки пораненого в лікарню. Адже значна крововтрата завжди супроводжується гіпотермією (падінням температури тіла нижче 35 °C), якій треба запобігти. Для цього в аптечці має бути термоковдра, яка може захистити не тільки від переохолодження, а й від перегріву та впливу довкілля загалом.

termokovdra

В розгорнутому вигляді ковдра може сягати двох метрів у довжину, а в складеному здатна вміститися в долоню. 

Виробництво кишенькових термоковдр не вимагає супертехнологій, і цінні вони не через міцність. Тож підійде будь-яка, незалежно від виробника, адже це річ одноразового використання.

Додаткові речі

Атравматичні ножиці, які дозволять позбутися зайвого одягу та дістатися місця поранення швидко та безпечно.

Перманентний маркер, аби записати час накладення турнікета на стрічку чи на обличчя пораненого.

Рукавички медичні одноразові. Бажано мати кілька пар. 

Спиртові серветки — компактний та зручний варіант для знезараження окремої ділянки тіла перед маніпуляціями. 

Базовий Pill-Pack — набір препаратів в таблетках, який має бути завжди під рукою:

  • Парацетамол (усунення болю та жару), 800–1300 мг на 8 годин.
  • Моксифлоксацин (лікування бактеріальних інфекцій), 400 мг на добу.
  • Мелоксикам (знеболювальний розчин для ін’єкцій), 15 мг на добу. 

Можете доповнювати та змінювати список, виходячи з індивідуальних особливостей та показань.

Зберігається аптечка у зручному підсумку, що спеціально розроблений для зовнішнього використання. До нього можна легко дістати обома руками — розташовується він на поясі, нозі чи бронежилеті. В тактичних умовах це важливо. Цивільним можна обрати підсумок без додаткових засобів кріплення, який буде зручно зберігати в сумці чи рюкзаку. Головне — це достатня кількість зручних розділів і кишень всередині, що зменшує час пошуку необхідного засобу в екстреній ситуації.

Автор тексту: Ольга Фоміченко-Закуцька
Автор колажу: Марія Петрова
Джерело: сайт Заборона

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber